Lakiranje Feluga Sprejom

Lakiranje Feluga Sprejom

Član
Pozz Raja,

evo kratko upustvo svima koji zele sa malim sredstvima uljepsati svoje Feluge.

Naravno da je otici kod lakirera i platiti ca 50KM po feluzi da se lakira bolja metoda, ali i ova ce sigurno zadovoljiti.

Potreban Materija (za 4 feluge 15") :

Vodobrusni papir, granulacija 360 2x 1,60 KM
Vodobrusni papir, granulacija 800 2x 1,60 KM

Lak Sprej u zeljenoj boji (preporucujem Alu-Boju) 400ml 1x 5,90 KM
Lak Sprej bezbojni 400ml 1x 5,90 KM

Prozirna folija (za domacinstvo) i krep traka (za zastitu guma i dijelova koji se ne lakiraju)

Ukupno = 15,00 KM





Potrebno vrijeme: ca 1h po feluzi

Trajnost Laka: 2006. god sam istim postupkom lakirao Alu-feluge na Mercedesu (Gullideckel), i to bez zastitnog bezbojnog laka, i jos extra izgleda.

Idemo:

1. Skinuti feluge

2. Dobro ih ocistiti

3. Sa vodobrusnim papirom 360, sve ogrebotine oslajfati, stalnim prskanjem vode

4. Sa vodobrusnim papirom 800, sve manje ogrebotine i one nastale sa papirom 360 ispolirati

5. Saprati feluge, i dobro ih izbrisati Nitro razrjedjivacem

6. Zastititi gume i navoje sa Folijom i Krep trakom

7. Sa Lakom preci tanki sloj, sacekati ca 10min da se osusi, pa ponoviti debljim slojem

8. Ako je boja na feluzi Homogena/Jednolika i osusena, moze se ponoviti isti postupak sa bezbojnim lakom (2 sloja)

9. Ostaviti da se feluga dobro osusi (ca 30min na suncu) i moze se pazlivo montirati (tek nakon 24h lak dobije svoju punu cvrstocu)


Rezultat:

Prije

















Poslije:



















Usput sam i osvjezio crvenu boju na Dobošima.

Kao sto vidite ofarbao sam samo zadnje, nisam imao vise vremena. U toku sedmice cu i prednje, pa cu jos par slika o samom postupku lakiranja uraditi.

Pozz
 
Član
Mislim da je bolje antisilikonom obrisati nego nitro razrjedjivacem, al eto javit ce se neko iskusniji.
 
Član
Naravno da je bolje, ali to bi bio dodatan trosak. Htio sam max rezultat sa sto manjim troskovima. Nitro, Krep traku i prozirnu foliju trebao bi imati svako, tako da ih nisam ni navodio kao trosak ;)
 
Član
Ni ja nisam vjerovao da moze ovako dobro ispasti. kao sto rekoh, prije 7god sam mercove feluge samo oprao, i presao sa sprejom. i dobro je bilo. drzi jos uvijek, samo nema sjaja, jer nisam bezbojnim presao.

kad sam vozio Lupa, dobijem neke 15ke u katastrofalnom stanju, i reko hajde da ih pokusam spasiti, gore ne moze biti. I njih sam smirglo, i lakirao, super je ispalo.

Najbitnije je raditi u vise tankih slojeva, sa razmakom 20cm.

Lak preporucujem Prisma Color, pokazao mi se kao najbolji.

pozz

Lak koji sam koristio:





Bezbojni Lak koji sam koristio:





Bitno je da su akrilni i brzosusivi (ko vec voli cekati hehe)

pozz
 
Član
hvala!

A da, znak Opela sam ocistio, presao sa Sivim lakom (kao sto sam koristio za feluge), i onda transparentnim crnim (za stopke), i onda bezbojni. Extra efekat daje, mada se ne vidi bas na slikama.
 
Član
moze se mnogo toga uraditi uz malo volje i znanja..koje opet dolazi sa iskustvom..
kakvih felgi vidjam na autima , ovo je odlican nacin da se fino urede
ja preporucujem da pravite sprej u boji po kodu u radnjama koje to prave, je malo skuplje ali je kvalitetnija baza i jos boja po zelji, cjena bezbojnog je otprilike ista ;)
 
Član
tražite crvene kepove na sprejevima i da mu se "rupa" može okretat tako da baca horizontalno ili vertikalno 16cm široko i da se sa njim extra farbat... Često dolaze na happy color sprejevima i ponekim renco...
 
Član
zlajaaa je napisao(la):
tražite crvene kepove na sprejevima i da mu se "rupa" može okretat tako da baca horizontalno ili vertikalno 16cm široko i da se sa njim extra farbat... Često dolaze na happy color sprejevima i ponekim renco...

Taman mislio pitati gdje imaju kupiti te kapice. Ja sam uzimao sprejeve i u Daci i Heliosu i ponekad bacaju sitne gumenčiće, nije fino lak rasporedjen :icon_question:
 
Član
i ja sam razmisljao o boji po narudzbi, nije mnogo skuplja (ca 10KM za 400ml). Htio sam onu Audi sivu/anthrazit, bas mi je extra, ali i ova mi se jako dopala.

a kao sto zlajaaa rece oni kepovi sto imaju rotirajucu diznu su jos bolji, narocito ako se rade vece povrsine, gdje inace Sprejevi imaju Hendikep.

Helios nikada! imam jednu dozu, ima jos ca 50% laka u njoj, ali nema gasa da tjera je napolje. i mnogo kapa!

A te kepove ima u malo boljim Lakirerskim radnjama.
 
Član
Franki, probaj ga staviti u toplu vodu, da se fino ugrije pa onda. Meni je stvarno pomagalo.
 
Top