kvalitet motora golf 4 1.9 TDI 85kw

kvalitet motora golf 4 1.9 TDI 85kw

Član
Pozdrav...e ovako kupio bi golfa MK4 obavezno dizela i jedan mi se bas svidio al je malo jaci 85kw ili 115 konjica,e sad taj motor se relativno kratko proizvodio,pa mi to budi sumlju da se nisu bas proslavili sa tim motorom a na njemackom TDI club forumu sam naiso da im odlaze glave motora....pa me zanima misljenje nekog ko se razumije u tu temu....
 
Član
sve je do odrzavanja.moj rodjak jedan ima taj motor u mk 4 i nema nikakvih prroblema.sve osdlicno
 
kod mene je taj,jedina boljka kod njih je plutajuci zamajac,sve ostalo je bajka....ide dobro a malo trosi,kod mene e preletio 180000km i nema nikakve znakove starenja,cak mi je jedan trgovac autima rekao kako je njegov karava sa 116konja(kod tih motora je u saobracajnoj zavedeno 116ks) pregazio 400000 bez ikakvih ispada turbine ili dizni,samo ga je jednom jebevao zamajac ali ga je zamjenio tvrdim(fixnim) i rijesio zauvijek muka... svaka preporuku za taj motor..
 
VW PD (pumpe-duse) 1.9 TDI su ti svi isti, 101, 115, 130 i 150 ks, razlika je u diznama, turbini i intercooleru, planiran zivotni vjek mu je 400 000 km, tako da se nams oko cega brinit, taj motor je najpogodeniji, odlicno ide malo trosi ;)
 
Član
drug mi ima golfa 1.9 85kw auto preslo 350 000 dosad nema nikakdvih problema osim zamajca sto mora mjenjati ali on ga jos vozi i nezali se nimalo na njega.
 
Ne mozes pogrijesiti, taj motor se nije uopste kratko proizbodio, a ima ga u svacemu, u A4 B5, u passatu 2000g obicno 4motion, u A4 b7, u BORI, u Golfu...najmanje 8 godina se radio, ma motor je vrh, ja imam PD-a u Seatu i imam samo velike riječi pohvale!
MISLJENJE: taj motor je najbolji izbor za mladog vozaca, snage kao u prici, potrosnja mizerna, kvalitiet odlican, a pogotovo u GOLFU.
 
Član
taj motor se radio ne bas tako dugo(u golfu) od 99 do 02 godine... u nekim drugim do 2008...evo na wikipedii:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Volkswagen_Group_diesel_engines

85 kilowatts (116 PS; 114 bhp) @ 4,000 rpm; 250 newton metres (184 ft·lbf) @ 1,900 rpm — BPZ

Škoda Superb 3U (Mk1) (01/07-03/08), VW Passat B6 (04/08->)

85 kilowatts (116 PS; 114 bhp) @ 4,000 rpm; 285 newton metres (210 ft·lbf) @ 1,900 rpm — AJM

Audi B5 A4) (08/98-09/01), Audi C5 A6 (01/98-04/01), Volkswagen Golf Mk4 (05/99-04/02), VW Bora/Jetta Mk4 (11/98-07/01), VW Passat B5 (01/99-12/99)

85 kilowatts (116 PS; 114 bhp) @ 4,000 rpm; 310 newton metres (229 ft·lbf) @ 1,900 rpm — ATJ, AUY, BVK

Audi B5 A4 (ATJ: 01/00-09/01), Ford Galaxy Mk1, SEAT Alhambra (AUY: 06/00->, BVK: 11/05-05/08), Volkswagen Golf Mk4 (AUY: 01/00-07/01), VW Bora/Jetta Mk4 (AUY: 05/00-07/01), VW Passat B5 (ATJ: 01/00-08/00), Volkswagen Sharan (AUY: 04/00->, BVK: 11/05->)
 
Član
Najbolje je da uzmes pumpa dizna motor odnosno bez klasicne bos pumpe. Od 100 ks imas ATD i AXR a od 130 konja imas ASZ motor. Postoje i druge verzije od 90, 115, 150 ks... ali oni su slabijeg kvaliteta...

Trebalo bi izbjegavati motore sa klasicnom bosch pumpom AGR, AHF i ALH... ako vec mora sa bosch pumpom da bude, onda je najbolji ASV od 110 konja.

P.S. Ovu slovnu oznaku mozes jednostavno procitati na naljepnici, na plasticnom poklopcu zupcastog kaisa a imas je i na identifikacionoj naljepnici u gepeku na limu patosa pored rezervnog tocka.
 
Član
ha sta sad ti hoces da kazes stim da od 115 i 150 ks nije pumpa dizna ?
i sto su slabijeg kvaliteta??????
 
wispi je napisao(la):
Najbolje je da uzmes pumpa dizna motor odnosno bez klasicne bos pumpe. Od 100 ks imas ATD i AXR a od 130 konja imas ASZ motor. Postoje i druge verzije od 90, 115, 150 ks... ali oni su slabijeg kvaliteta...

Trebalo bi izbjegavati motore sa klasicnom bosch pumpom AGR, AHF i ALH... ako vec mora sa bosch pumpom da bude, onda je najbolji ASV od 110 konja.

P.S. Ovu slovnu oznaku mozes jednostavno procitati na naljepnici, na plasticnom poklopcu zupcastog kaisa a imas je i na identifikacionoj naljepnici u gepeku na limu patosa pored rezervnog tocka.

Kako sam vec naveo to su ISTI motori sa razlicitim turbo/diznama/intercoolerima, nema "boljeg" i "losijeg"

Po cemu to ALH nevalja?
 
Član
@ wispi za tvoju inforrmaciju PD nikad nece moci preci kao motori sa Bosch pumpom i mnogo su osjetljiviji na gorivo.... imam i jedan i drugi, pd je dosta jaci i ima vise nm a ovaj sa bosch pumpom i 90 ks je neunistiv...
 
Član
wispi je napisao(la):
>>>>Najbolje je da uzmes pumpa dizna motor odnosno bez klasicne bos pumpe. Od 100 ks imas ATD i AXR a od 130 konja imas ASZ motor. Postoje i druge verzije od 90, 115, 150 ks... ali oni su slabijeg kvaliteta...

Trebalo bi izbjegavati motore sa klasicnom bosch pumpom AGR, AHF i ALH... ako vec mora sa bosch pumpom da bude, onda je najbolji ASV od 110 konja.<<<<<<


115 konja je isto pumpa dizna kao i 130 konja,150 konja i 100 konja a obicne bosch pumpe imaju oni sa 90konja i 110 konja.... A sto se tice izdrzljivosti logicno je sto manje konja na istu kubikazu duzi vijek trajanja..... ;) A cak i u saobracajnoj pise koji je motor... AXR,ATD itd..
 
Član
evo i ja sam odlučio da se ponovim sa četvorkom...
šta je sad zaključak, smije li se danas rizikovati sa ovim TDI-jevima iz uvoza baš zbog tih dizni, a zamajac sam spreman zamijeniti jer to uvijek može riknuti?
I što je još bitnije, da li u ovlaštenom servisu mogu vidjeti tačnu kilometražu odnosno je li vraćana, kad je urađen posljedni ovl servis isl?
 
Član
Šta se svi bojite dizni... u mene common rail (sličan pumpa dizna motoru) i već 30 000km prešo na "lošem" gorivu (čitaj lož ulju)... Dizne odu na autima u EU, a gdje je tu loše gorivo :icon_question: Kada kupuješ novo auto, nikad ne znaš kad će se šta pokvarit, neke stvari možeš osjetit, dok su neke lutrija... Dizne ti mogu bit uredu kad kupiš auto, a da kroz 2 sata riknu i pušiona si... Ja nikad ne bih pito da li valja i jedan motor od vw-a... Svi valjaju ako su održavani, i sve zavisi koliki ti je džep, da li ćeš moć kupit ovog od 150KS za kojeg je skuplja rega, koji više troši itd... Zamajac se može osjetiti i čuti, neki su radili umjesto plivajućeš fiksni i kažu da je dobro... U mene je bio originalni set kvačila na autu pri kilometraži od 220 000km, malo je izdržalo?

I ovo za kilometražu, imaš auto od 200 000km koje je vozio neki čovjek na poso, lagana vožnja, održavno redovno, neki domaćin... i neko auto što je neki momak vozio, divljo sa njim, i nije ga održavo redovno. A prešo samo 50 000km. Šta je bolje... Gledaj ti stanje auta, ja kilometražu odavno ne gledam, jer je 99% auta vraćano... Mi većinom kupujem smeće od auta, ono što Njemci šutnu nama vamo kada dođu servisi...
 
Top