Kupovina automobila

Kupovina automobila

Pozdrav svima. Trenutno imam Ford Focus 2003 1.8 TDCi 74kW i zelio bih uzeti nesto barem godinu mladje. Ono sto mi trenutno odgovara kod ovog auta je sto ima jako malo predjenih kilometara sa provjerenom historijom (oko 165.000) i u jako je dobrom stanju za svoje godine, za razliku od mnogih ovog godista i specifikacija. Ima nekih ogrebotina, ali nema hrdje. Zbog toga bih volio da nadjem nesto slicno tome. Razlog zbog kojeg bih ga zelio mijenjati je najvise odrzavanje. Iako sam nasao dobrog mehanicara, problem je pronalazak dijelova. Ciljani budzet nije nesto previse velik i volio bih naci nesto oko 8500-9000 KM, tako da sam razmisljao o slijedecim opcijama:
1. Golf 5 / 5+
2. Audi A3
3. BMW E46
4. Mercedes A/B klase
5. Seat Altea ili Leon
Golf 5 je mozda najbolja opcija, posto za njega imam najveci izbor dijelova i servisa. Motor je provjereno pouzdan i to je ono sto mi se jako svidja kod njega.
Audi A3 mi je isto interesantan.
BMW E46 bih izbacio iz uzeg izbora zbog zadnjeg pogona, iako mi se izgledom i formom svidja. Takodjer su i neki dijelovi skuplji u odnosu na Golfa.
Mercedes A klase bi mi mozda bio previse mali nakon Focusa, dok B klasa izlazi iz cjenovnog okvira tako da bih i to izbacio, mada je ovaj drugi nesto veci od Golfa.
Seat Altea ili Leon isto nisu losi, ali mi se izgledom ne svidjaju sto i nije previse bitno. Takodjer preferiram da to bude dizelski motor.

Volio bih cuti neke prijedloge i savjete, jer sam u velikoj dilemi. Unaprijed hvala.
 
Član
Ček ček, ne kontam. Kažeš želio bi se riješiti Focusa, zbog (tebi) skupog održavanja? OK, nekome je skupo i Biciklu unutrašnju gumu promjenuti, ali ne kontam tvoju listu?? Očekuješ od Mečke, BMWa, Audi-a (i Golf-a) jeftinije održavanje od Focusa???

I koji dio nisi mogao naći za Focusa, da upitam ja ovdje u lokalnoj Apoteci ili u Kiosku, sigurno imaju na lageru to što tražiš
 
Nisam nigdje napisao da je skupo vec problematicno. A sto se tice dijelova, imaju u Remexu, ali nemaju vecinu toga na stanju, vec porucuju. I pazi sad, meni je trebala sipka ulja, odnosno plasticna cijev u koju ona nalijeze se bila raspala odnosno smrvila od temperature. U katalogu imaju 3 vrste, i to dvije za TDCI i jedna za TDDI. Jedna je duza i prava, druga je kraca i zakrivljena. I tamo mi rekose narucice jednu koja kosta 90 KM, ako ne odgovara opet ce naruciti, a ja cu naravno obje platiti plus ruke. Onda, dizne. Ako imaju nove onda ce me izaci jako skupo. Reparacija dizni je 150 KM po dizni plus ruke, ako se naravno odradi dobro. Anlaser i alternator sam zbog problema istih s paljenjem platio prvo 100 KM, a drugo 200 KM naravno polovne. I jos je bilo dosta popravaka sitnijih i krupnijih. Nije da nema dijelova, ima ih mogu se naruciti, ali to i kosta, medjutim nije problem cijena, problem je dobar majstor, jer sam ih obisao dosta i niko nije htio da se bavi "misterioznim slucajevima" kao sto mi rece jedan od mehanicara. Cak sam isao nekom "bosisti" za dizne koji je masno naplatio uslugu pregleda i testirao svaku, ali nije nista rijesio. Za anlaser sam isao autoelektricaru koji ga je otvorio i rekao cetkice su nove, sve je u redu, a kad sam stavio drugi palio je iz prve. Auto mi se bio i gasio, nije htio upaliti, bilo je svega, ali sam sve to doveo u red nekako, ali evo nakon te zime godinu dana poslije opet teze upali cim je malo hladnije i bojim se da opet sve krece ispocetka, a to znaci bice opet novih vecih troskova. Zbog toga trazim auto za kojeg ima majstora koji ce to moci odrzavati i koji ima manje "misterioznih" kvarova.
 
Član
Nisam nigdje napisao da je skupo vec problematicno. A sto se tice dijelova, imaju u Remexu, ali nemaju vecinu toga na stanju, vec porucuju. I pazi sad, meni je trebala sipka ulja, odnosno plasticna cijev u koju ona nalijeze se bila raspala odnosno smrvila od temperature. U katalogu imaju 3 vrste, i to dvije za TDCI i jedna za TDDI. Jedna je duza i prava, druga je kraca i zakrivljena. I tamo mi rekose narucice jednu koja kosta 90 KM, ako ne odgovara opet ce naruciti, a ja cu naravno obje platiti plus ruke. Onda, dizne. Ako imaju nove onda ce me izaci jako skupo. Reparacija dizni je 150 KM po dizni plus ruke, ako se naravno odradi dobro. Anlaser i alternator sam zbog problema istih s paljenjem platio prvo 100 KM, a drugo 200 KM naravno polovne. I jos je bilo dosta popravaka sitnijih i krupnijih. Nije da nema dijelova, ima ih mogu se naruciti, ali to i kosta, medjutim nije problem cijena, problem je dobar majstor, jer sam ih obisao dosta i niko nije htio da se bavi "misterioznim slucajevima" kao sto mi rece jedan od mehanicara. Cak sam isao nekom "bosisti" za dizne koji je masno naplatio uslugu pregleda i testirao svaku, ali nije nista rijesio. Za anlaser sam isao autoelektricaru koji ga je otvorio i rekao cetkice su nove, sve je u redu, a kad sam stavio drugi palio je iz prve. Auto mi se bio i gasio, nije htio upaliti, bilo je svega, ali sam sve to doveo u red nekako, ali evo nakon te zime godinu dana poslije opet teze upali cim je malo hladnije i bojim se da opet sve krece ispocetka, a to znaci bice opet novih troskova. Zbog toga trazim auto za kojeg ima majstora koji ce to moci odrzavati i koji ima manje "misterioznih" kvarova.
I opet tražiš Dizela?
 
Član
Trazim, imas nekog za preporuciti?
Pa sve ovo što si naveo te opet može snaći sa drugim dizelom i cijene su ti opet iste, nebitna marka vozila.
Meni sad ovo čudno jer u mom kraju baš ima dobrih majstora za Ford i još nisam čuo da je neko imao toliko misteriozan problem da ga niko nije mogao riješiti.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Član
Za tu lovu mozes naci Benzin/plin 2008-9 Focus-a :)
Iz mog iskustva, 2.0 Bnz/LPG sa 107kW, poslije 17.000km PREZADOVOLJAN!
 
Član
U katalogu imaju 3 vrste, i to dvije za TDCI i jedna za TDDI. Jedna je duza i prava, druga je kraca i zakrivljena. I tamo mi rekose narucice jednu koja kosta 90 KM, ako ne odgovara opet ce naruciti, a ja cu naravno obje platiti plus ruke.

Naravno da ti je skupo odrzavanje auta kad ti placas 2 sipke umjesto jedne :D Izvini, al' ovo je iskljucivo tvoja greska... pustas nekoga da te pravi budalom?
Ja bih, recimo, bas bjezao od Golfa 5, tesko da ces u Bosni naci neki kvalitetan primjerak koji nije razjeban.
Takodjer, preporuke za benzin-plin kombinaciju
 
Član
Drug sta god da kupis moras opet odrzavati. Sva auta sto si gore naveo su od 10 do 15 godina starosti. A Mercedes A i B klasu zaboravi. Mercedes je Mercedes, ako je zadnji pogon! Najbolje da kupis auto od prijatelja ili nekoga koga poznajes i znas kako je auto odrzavan i servisiran, a manje bitno je li to Audi, BMW, Golf ili Seat.
Srecno u kupovini!
 
Član
Golf 5 trenutno imam,i ako se odlučiš za njega,preporučujem ti 1.9 TDI,ali prije kupovine druže dooooobro znači dobro provjeri dizne(osjetljive su ko sam đavo),turbinu(standardno),kvačilo(zamajac,mora im nekad otić) i gledaj kao što gore neko reče da uzimaš od nekoga koga bar znaš da je iole čuvao i održavao,auto ko auto je solidan onako,upravljiv je,nije plaho udoban ali nije ni krut kao četvorka,lijepo izgleda.Za 1.6i ne znam kako funkcioniše plin,za FSI sam cčuo da mu ne leži baš najbolje,nisam imao iskustva.Isto vrijedi i za audi a3,naravno audi ima (po meni) kvalitetniji interijer..ali je nekako manji.
Seat Leon je rađen na istoj platformi kao golf 5 i golf mi duplo ljepše izgleda.. Poz :D
 
Top