kratak spoj prilikom pokusaja paljenja sa kablovima

kratak spoj prilikom pokusaja paljenja sa kablovima

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Imao sam maloprije situaciju da sam pomogao prijatelju da upali auto na kablove(akumulator mu krepo) medjutim lik se prevario sa polovima i spojio plus na minus i minus na plus,mog i svog akumulatora...Poceli su se kablovi grijati i primjetio sam veliko opterecenje na alternatoru i brzo sam odpojio kleme,zatim sam spojio ponovo ali tacnim polovima i nece mu auto da pali uopste.Radi se o VW Polu 2004godiste tdi,kada mu damo kontakt samo mu se upali osvjetljenje na prekidacu za kratka/duga svijetla(kolutic sa lijeve strane)...
Zanima me jel se moglo desiti da se sta ozbiljno spalilo,ili je u pitanju neki osigurac...i jel ko imao slicnu situaciju sa svojim autom..
Hvala ;)
 
Član
Bila je slična tema na forumu i rekli su čovjeku da mu je mozda komp otisao.
Ako oni bulazne i ja sam :D
 
Trazio sam kakvu temu al nisam mogao naci...najradije bi da cujem neki strucni savjet dali ima zastita kakva prije komp-a...
 
Član
I ja sam probao ali nema. I ja pratim temu i ja bi volio znati jer i ja dosta puta palim raji na kablove.
Uvijek aku ispravan u autu :cool:
Nadam se da nije velik kvar.
 
roki_actros je napisao(la):
Za pocetak provjerite osigurace, najcesce oni budu sprzeni..Onda krenite dalje..

Pregledali smo one oko akumulatora oni su dobri,malo sam sada prelistao po net-u i nasao sam na njemackom forumu da nije toliko sta moguce jer su kablovi radi manjeg otpora uzeli vecinu snage na sebe i zato poceli da se griju,i posto nismo akumulatore spojili serijski ostao je napon 12V,jedino sto je sranje je to sto smo u tih par sekundi promijenio pol prema "potrosacima" i postoje neke komponente koje to ne podnose najbolje...:icon_sad:
 

LSD

Član
sreca pa nijste mnogo dugo drzali kablove tako jer moze doci do pucanja aku-a...ostati bez ociju koze i sli
 
i to sto kazes,jbg...ali opet mi zao ako ode sta skuplje jer dobar je momak a treba mu auto stalno i znam da ce ga dobro unazaditi kakav kvar na struji...znate svi kakvo je odrzavati auto... :icon_sad:
 
Član
sigurno racunar ima zastitu od promjene polariteta jer je istosmjerna struja,da nije oko alternatora ili regulatora napona.............:icon_rolleyes:
 
Član
Meni se to desilo na astri i ishod je bio manjak od 1.200 eur u dzepu zbog crknutog ECU-a :icon_cry:
Isto tako, nisam dugo drzao kablove, u roku od par sekundi sam ih skinuo, ali bilo je dzaba, ECU ne podnosi najbolje promjenu polova, tako da se bojim da je i kod vas ista situacija, cim nema kontrolne lampice od ECU-a na tabli

yago je napisao(la):
sigurno racunar ima zastitu od promjene polariteta jer je istosmjerna struja,da nije oko alternatora ili regulatora napona.............:icon_rolleyes:

Vjeruj da nema ... barem kod mene nije bilo ... namjerno to ostave nezasticeno, jer su te greske ceste, a onda te oderu za novi ECU ...
 
Član
...99% da mu je vrisno komp, jednom prilikom dobar el mi je rekao nemoj da bi kome pojačavao akumulator i pomagao da upali sa svog...
 
mislim da nebi nikako davao znakove zivota kada okrenes kljuca da mu je stradao komp...sve mi se cini kao da mu je skroz prazan akumulator...jer mu se to tako i prije manifestovalo,cak mu i sat iskluci nakon pokusaja da vergla...
ali probat cemo pretraziti tacno sta je uzrok...
 
Član
iskreno se nadam da nije crkao komp, nisam upratio jestel pisali, da li ste probali upalit sa drugim akumulatorom,, ili s tim njegovim neko drugo auto
 
Član
Pa ako mislis da je skroz prazan aku zasto niste jednostavno iz nekog auta izvadili i probali.
Jer da je ama bas skroz prazan aku kako bi radila samo ta jedna lampica.
Obicno bude da nema snage da okrene i lampice sve svjetle ali skroz slabo, ali svjetle.
A ako je bas rikno onda nema nikakvog znaka.
 
Član
kod pola je malo zeznuto, tesko da se moze ubaciti kakv aku jer je prostor knap, jedino da skida one plastike oko akumulatora...al vjerovatno nije bio s vremenom da to sve isproba, nego @ nermin napuni akumulator i opleti, na fiatovim ''doblo'' vozilima isti simptomi su bili kad je akumulator mrtav al skroz
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top