Kopcanje woofera???

Kopcanje woofera???

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
IGY je napisao(la):
IGY je napisao(la):
ne igraj te se sa otporima, vezi ovako kao na prvoj slici, to ti je na 8 ohm i tad ce ti i najljepse svirati, minimalne su sanse da sprzis ili woofer ili pojacalo
tako da nemas frke, preostali kanali neka stoje prazni ili skopcaj neke sisteme na njih,
kako sam skontao imas 4 kanalca, bridguj dva kanala i to je to, ostala dva neka cekaju bolje vrijeme

mmdag je napisao(la):
pa vjerovatno je spojio kako je igy rekao na 2ohm bridge, a pojacalo je stabilno 2ohm po kanalu a ne bridge, i tako je preopteretio taj bridge i izlazi su izgorili, nazalost eddo je imao najbolji savjet, a to je jedna zavojnica u jedan bridge a druga u drugi sa jednakim gainom, to je ujedno i naj glasnije. a mogla je opcija zavojnice serijski pa u jedan bridge na 8ohm, to je najbolje za amp ali i najtise odnosno naj slabije

nego sad nadji neki monoblock 2ohm stabilan sa bar 600w rms zavojnioce paralelno i vidices igranke

da me poslusao prvi put ne bi mu se to desilo, i da je stavio oznaku pojacal da vidimo kako je sve stabilno......

igy ovo sto je on uradio niko mu nikad ko imalo zna o autoakustici nebi reko da uradi, onog trena kad je spojio muziku kako je spojio osudio ju je na propast tako da nije do nas, pogotov zato sto smo mu svi predlagali razlicite nacine spajanja, a on nije prihvatio nijedan savjet nego je uradio nesto skroz lijevo tako da jbga nije do nas .... mozda iduci put i poslusa ko zna ....
 
Član
eddo je napisao(la):
ado_w je napisao(la):
ma jbg gledajuci u one seme i kako sam mogao skontati da sam tako treba skopcati jesam li pogrijesio u necemu???
A i rodjak kad je kupio muziku od nekog momka tako mu je bilo spojeno i jos uvijek mu svira...

druze spojio si 2 bridza to je veoma pogresno .... a dokaz imas eno ti ga u kolima ;) ....

ma nisam spojio dva bridza nego sam sa woofera izvadio cetiri zica tj. dva++ i dva-- i to sam stavio u dva kanala ili ti u bridz.Druga dva kanala su ostala prazna.
 
Član
ah pa to ti je bilo na 2 ohma bridge pa je izgorilo .... to je ono sto su ti govorili svi da neradis .... jbga aman nas nisi skonto .... :icon_sad:
 
Član
IGY je napisao(la):
eddo mislim da ce vecu snagu imati ako spoji woofer na 2 ohm u bridge
jer ce pojacalo isporuciti vise snage u bridge na 2 ohm, nego da vezes svaku zavojnicu od po 4 ohm na svaki kanal, i jos je skoro pa nemoguce ustimati dva kanala da rade isto, uvijek ce jedan dobijati bar malo vise snage, ili na osciloskop i ustimaj

logicno zar ne manji otpor veca snaga
veci otpor manja snaga, ali za slusanja je bolje staviti woofer na veci otpor koliko ja znam, puno ljepse ce da svira

eto ovako sam uradio aljbg o njegovu glavu drugi put kad uzmem pojacalo kakvo cucemo se pa da mi neko to od vas skopca;)
 
Član
pa ak mislis kupovat pojacalo trazi 1-kanalno,monoblock...na 2 il 8 oma da je stabilno i onda ga znas zmireci spojit;)
 
Član
ado_w je napisao(la):
IGY je napisao(la):
eddo mislim da ce vecu snagu imati ako spoji woofer na 2 ohm u bridge
jer ce pojacalo isporuciti vise snage u bridge na 2 ohm, nego da vezes svaku zavojnicu od po 4 ohm na svaki kanal, i jos je skoro pa nemoguce ustimati dva kanala da rade isto, uvijek ce jedan dobijati bar malo vise snage, ili na osciloskop i ustimaj

logicno zar ne manji otpor veca snaga
veci otpor manja snaga, ali za slusanja je bolje staviti woofer na veci otpor koliko ja znam, puno ljepse ce da svira

eto ovako sam uradio aljbg o njegovu glavu drugi put kad uzmem pojacalo kakvo cucemo se pa da mi neko to od vas skopca;)

igy papak djeli dezinformacije hahahahah .... sala naravno, to je druze bio komentar vezano za moj savjet (koji je bio po mom misljenju najbolji jer bi ti tako 100% radilo najjace sto moze na tom pojacalu a nebi nista vrisnulo) .... nisi trebo to uradit, ako nista trebo si bar pitat mozes li ti to tako spojit pa onda spajat .... evo da ti objasnim malo sto je to tako .... AKO ti je pojacalo stabilno na 2 ohma po kanalu (99% jeste) onda je u bridge-u stabilno samo na 4 ili 8 ohma .... ZASTO? .... vrlo jednostavno, zato sto kad bridz uradis, ti spojis ta dva kanala (saberes ih) i onda dobijes ovako 2ohma+2ohma=4 ohma .... posto je pojacalo stabilno i na 4 ohma po kanalu, na bridzu ti ide 4+4ohma=8ohma .... a da bi pojacalo bilo stabilno na 2 ohma u bridzu, onda mora imat izlaze stabilne na 1 ohm tako da bude 1+1=2 ohma .... eto nadam se da si razumio ....

EDIT: znaci ukratko bridzu svaki kanal djeli pola omaze zvucnika ....
 
Kada ste vec raspolozeni za razna povezivanja, savjetujte me kako bi optimalno povezao par elipsi TS-A6904i i jedan subwoofer TS-W257F (ili TS-W255F) na pojacalo Kenwood KAC 6203? Fotke zvucnika i pojacala u prilogu.
[attachment=16764]
[attachment=16765]
[attachment=16763]
Ili da na pomenuto pojacalo vezem samo SW u bridzu a elipse direktno na HU (DEH 4000UB)?
Sto je bolje?
 
Član
da je amp 4 kanala mogo bi to spojit, posto je 2 nebi ti preporucio, mada vise puta sam vidio kod ljudi da spoje dva zvucnika svaki po jedan kanal pa onda spoji jos i subwoofer koristeci prvi i cetvrti izlaz .... sad neznam sta da ti kazem, mislim da ti to bas nije neka pametna solucija, al ako nemas bolju, probaj tako .... pozzz
 
Član
moze se spojiti preko pasivne skretnice samo nisam siguran za to pojacalo moze li raditi u tzv. 3mode tako da ti je bolje sub spojiti na pojacalu u most (bridge) a elipse na HU.

3mode ili muliti mode je ovdje opisan http://www.dls.se/econtent/files/449/soundhandbook_eng_08.pdf strana 13. mana ovakvog spajanja je sto nije moguce kontrolisati glasnocu suba.
 
Član
eh eh to je to o cemu ja pricam .... na strani 13 imas nacrtanu semu kako to izgleda u donjem desnom cosku ....
 
Evo i ja nadjoh nesto o tome ali sad kada vidim nacin, mislim da cu odustati jer kako pise morao bih dodavati i odgovarjuce kondenzatore i namotaje...tako da cu poslusati savjet Farisa. Hvala momci.
[attachment=16803]
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top