KONDENZATORI UOPSTENO ......

KONDENZATORI UOPSTENO ......

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Hehe a kod mene jos su dva kondenzatora napunjena svaki je po 1F i veci novi alternator i debeli kablovi, akumulator od 80Ah i sve to povezano kako treba ali dzaba opet svijetla zmigaju kad udara bas kad se pojaca ali zato dzigeru vadi bas kad udari. :) Cak mi privjsesaka na retravizoru titra od basa a retravizor je zaljepljen na sajbi. :)
 
Član
lukasime je napisao(la):
ok evo idem i tamo.

a jesam li bio u pravu u vezi kondenzatora


Moram te ispravit, u skoli sigurno nisi radio sa ovolikim kapacitetima (reda Farada) nego sa kondenzatorima kapaciteta reda micro, ***** Farada. Kapacitet od 1F je kapacitet zemljine kugle, pa ti sad zamisli kolke bi struje prolazile, kada bi kratko spojio + i - kondenzatota.

I drugo zamisli da li bi plocasti kondenzatot kapaciteta 1F mogao uopce stat u auto ?? Kolko mi je poznatao ovde se koriste "Blok kondenzatori" pa tako mogu u vrlo malu zapremino spremit i do 10-ak Farada.

Neka me drugi isprave ako sam sta u zurbi krivo reko...:icon_redface:

Veliki pozdrav
 
Član
ali nisam ni ja mislio na plocasti kondenzator, ali uglavnom nema veze ajd, ne kuzim se bas u nesto u to samo znam da se ovi manjeg kapaciteta mogu najbrze tako ispraznit :cool:
 
Član
Ko ja nisam fino pokopcao? ja sam zavrsio elektrotehnicku skolu i sto se tice muzike i kablova to sma doktorirao :) Bom da dodjes i da pogledaj pa bi vidio jesam li ili nisam fino pokopcao :) sve i jedna stopica fino stavljena i ustekana kablovi debeli na pojacalo i na masu ( nisam vukao masu sa sasije nego sa akumulatora), kondenzatora dva isto tako stopice stavljene pa na njih pa odmah na pojacala, zvucnici isto tako. Nebi ja rekao da je struja ja bi prije rekao da su jaka pojacala jer je meni ova dva pojacala bila sprzila i steker na alternatoru i na kraju ni je ugljenisala rotor na alternatoru (one debele bakrene zice) i spalila stator. Pa sam onda nasao u garazi jedav veeeeliki alternator koji sam stavio i on sad super podnosi ovo i dobro fila akumulator samo sto opet kad udara bass kad se pojaca zmogaju svijetla. Ali opet kad gledam to sve to je i ok sto zmiga jer sta sve imam u gepeku dobro je da samo zmigaju svijetla. :)
 
Početnik
respekt za doktoriranje struje :) ali ocigledno nemas pojma kad neznas uzrok/poslijedicu tog desavanja :) ...
 
Član
hehe nemam pojma haj kako ti kazes... Mada sam pojacala i instalacije za muziku ugradio u auta sto neki nece ni vidjeti u svom zivotu ali haj dobro kad ti kazes... Akumulator nema sanse da je los jer je stavljen nov... A pitao bi te ja bili ti zmigalo kad bi imao preko 1 kW muzicke snage u autu... 4 woofera, Dva pojacala (Mac Audio 880W, profi sound 300W) i na oba pojacala spojeni wooferi u bridge. Jos cak na glavnom napojnom kablu mi treba osigurac od 40A jer od 30A ne moze pa sam morao od 40A da stavim. A sto se tice muzike i spajanja to sam ja doktorirao jer s tim radim ima vis 10 godina oko muzike i zvucnika ali opet ako ti kazes da ja ne znam onda si ti glavni. Kad ti nesto vuce puno struje a alternator ti ne moze stici napojiti akumulator koliko ti pojacala mogu povuci struje. Kod mene je 40A osigurac pa vidi kolika je to struja. 30A osigrac izgara, a kad sam stavio 40A osigurac evo vis pola godine nemam problema sa njim a ti vidi koliku sturuju vuku pojacala ako je 40A osigurac pa ces vidjeti hoce li ti zmigati svijetla ili ne.
 

IGY

Član
RS TURBO je napisao(la):
hehe nemam pojma haj kako ti kazes... Mada sam pojacala i instalacije za muziku ugradio u auta sto neki nece ni vidjeti u svom zivotu ali haj dobro kad ti kazes... Akumulator nema sanse da je los jer je stavljen nov... A pitao bi te ja bili ti zmigalo kad bi imao preko 1 kW muzicke snage u autu... 4 woofera, Dva pojacala (Mac Audio 880W, profi sound 300W) i na oba pojacala spojeni wooferi u bridge. Jos cak na glavnom napojnom kablu mi treba osigurac od 40A jer od 30A ne moze pa sam morao od 40A da stavim. A sto se tice muzike i spajanja to sam ja doktorirao jer s tim radim ima vis 10 godina oko muzike i zvucnika ali opet ako ti kazes da ja ne znam onda si ti glavni.

znas li uopste ko su Muha i Faris ?????????????????????
ako ne znas otidzi na
www.caraudio.ba
i bice ti sve jasno
ja se ne bi ni usudio poreci nesto sto napisu, a vjeruj mi znam oko toga dosta toga a opet ne serem po forumu
 
Član
Ja boga mi ne serem nista ali opet ja kazem da ovo zmiganje ( ne mislim na zmiganja da se haman gase svijetla i to) se ne moze ukloniti ako ne stavis veci i jaci alternator,debele kablove sa alternatora (duplo debele nego fabricke) do akumulatora i tako isto vazi i za masu pa onda akumulator sto vece Ah, pa kondenzatore sto veceg kapaciteta, pa normalno debele kablove za napajanje i masu pojacala itd itd da sada ne pisem. Sa standardim alternatorom, kablovima sa alternatora i akumlatorom sto ga je fabrika propisala i kad stavis pojacalo (ili vise pojacala) koje ima snagu 500W i vise RMS-a i kad ides u bridge woofere koji isto tako imaju snagu od po 500W nom. snage (na pojacalu namjesti lowpass znaci samo bass nista drugo kao sto je i kod mene na oba pojacala) sigurno ces imati zmiganje svijetala bez gore navedenog zmiganje svijetala na max pojacanom ces imati. Jer ja znam par auta koje imaju jaku muziku (po 2,3 pojacala u autu) i kondenzatore i sve pa opet zmigaju sviejtla pomalo ali kad se to uradi sve onda nema zmiganja. Kod mene sada haman i ne zmiga kako sam stavio veci i jaci alternator na auto i malo deblje kablove sa alternatora ali prije je dosta vise zmigalo dok nije na kraju ugljenisalo rotor i spalilo stator na alternatoru.
 
Početnik
dobro, ako ti kazem da na pojacalo Pioneer PRS 5000SPL koji navodno ima 1950W RMS @ 2OHM i na wooferu TSW-5000SPL , kad sto sve radi odfrljeno do balcaka su tolike male oscilacije napona da se moras zadubiti u to sto gledas da skontas da miga neznam jel bi mi vjerovao.

Inace to pojacalo vuca 150A struje, auto je passat 2002 godina..


Prema tome kako sam rekao respekt :)


@IGGY xenoni imaju balaste , to su pametne sprave koje imaju automatsku regulaciju izlaznog napona uu odnosu na ulazni a to kompenziraju jacinom struje , pa tako recimo na 9V vuku 4A a na 26V vuku 1.5A i cijelo vrijeme daju konstantnih 8KV na izlazu potrebnih da se LUK u ampuli odrzi ...
 
Član
@RS TURBO
ti rece da ti je osigurac na glavnom napojnom kablu 40A, nemoj me pogresno shvatit, al 1kW RMS-a bi davno spalio taaj osigurac, kod mene 500W ima osigurac 50A, kad je bio 40A isto je zmigalo.

Nemoj me pogresno shvatit, al je smijesno 1000W i 40 A

LP
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top