Kazna za plave pozicije

Kazna za plave pozicije

Član
Iskreno, zao mi je sto su te kaznili, ali nek su. Pun mi je kufer chundiranih farova, 800000000000000K xenona na golfovima i kadetima .... ubiste narod po cesti
 
Član
Ubise oni koji samo ubace a ne podese, ja sam sebi stavio xenone i otiso na tehnicki da pregledaju, lijevi far me zezao i popravili, niko mi ne blica niti smeta prolaznicima jer sam podesio koliko sam moga, a druga je stvar sto ga lola podigne u nebesa pa vozi. Pratio sam i kod drugih auta sa xenonima bez sociva na cetvorkama najvise vidio nije mi smetalo kao prolazniku dok kod pojedinih ubi u oci.
 
Član
Ubise oni koji samo ubace a ne podese, ja sam sebi stavio xenone i otiso na tehnicki da pregledaju, lijevi far me zezao i popravili, niko mi ne blica niti smeta prolaznicima jer sam podesio koliko sam moga, a druga je stvar sto ga lola podigne u nebesa pa vozi. Pratio sam i kod drugih auta sa xenonima bez sociva na cetvorkama najvise vidio nije mi smetalo kao prolazniku dok kod pojedinih ubi u oci.

Ne možeš ti to podesiti da valja, i to treba da je kažnjivo. Aftermarket xenoni nisu legalni ni na koji način, i smetaju, jer nemaš automatsko nivelisanje koje OEM xenon ima, plus što perače farova moraš imati.
 
Član
.I sad procitam zakon i zakljucim da me nesmiju zaustaviti na raskrsnici,da nisam obavezan stati ako nemaju postavljene čunjeve i reflektirajuce prsluke
Nisi dobro zakljucio. Imaju te pravo zaustaviti gdje hoce i kako hoce. Prodji i slijedi ti kazna najmanje od 100 KM. Cunjevi nisu obavezni!!!! Oni se postavljaju samo u slucaju vanrednih kontrola!!! Ne hvatajte se vise cunjeva bezveze
 
Član
- Ne moze ti pisati kaznu za plava svjetla napred - zakon jasno kaze da ne smiju biti crvena napred (ova dopuna sto je neko naveo uopste ne govori o tome koja su svjetla dozvoljena. I volio bih da mi ukaze na to gdje pise da sva svjetla koja su upaljena moraju biti bijela ili zuta. Jasno se kaze samo da moraju biti upaljena najmanje 2 bijela ili zuta svjetla)

- Ne smije te zaustaviti u raskrsnici niti na bilo kom neadekvatnom i nesigurnom mjestu (za cunjeve nisam 100%$ siguran moraju li biti ili ne, ali za ovo prvo jesam)
Ovo o kazni ako ne stanem se vrlo lako obori na sudu, jer u 99% slucajeva stoje na mjestu na koje nisu rasporedjeni sto se lako utvrdi rasporedom za dan i vrijeme u kom su te zaustavili i na taj nacin se i utvrdi da te nisu adekvatno i bezbijedno zaustavili

- Ne smije te zaustavljati po noci bez jasnih obiljezja (reflektirajuci prsluci, reflektirajuce navlake na rukavima i reflektirajuca stop palica)


AMEN!
 
Poslednja izmena:
Član
Ja smatram da je tako, kad kaže najmanje dva žuta ili bijela, to znači da može biti više žutih ili bijelih, a ne druge boje.
 
Član
vazda je bilo i bit ce da naprijed smijes imat zuta ili bijela svjetla. isto to vazi i za zaustavljanje, policajac te smije zaustavit rukom samo ne mora vise nista imat osim ruke. ko god se bude bunio na sudu policajac moze samo da kaze da mu se vozac dojmio kao sumnjiv il pijan pa ga je zato zaustavio iznenada , i to je to kraj price.
 
Član
vazda je bilo i bit ce da naprijed smijes imat zuta ili bijela svjetla. isto to vazi i za zaustavljanje, policajac te smije zaustavit rukom samo ne mora vise nista imat osim ruke. ko god se bude bunio na sudu policajac moze samo da kaze da mu se vozac dojmio kao sumnjiv il pijan pa ga je zato zaustavio iznenada , i to je to kraj price.

Mene su zaustavljali (ko me zna, zna da nikad nista ne pisem napamet i po fazonu rekla kazala) po noci bez palice i prsluka. Samo je baterijsku lampu imao i sa njom mahao. Naravno da sam ga vidio i naravno da mu nisam htio stati. Uredno je sljedeci dan dosla patrola kuci sa namjerom da naplati kaznu, ili napise prijavu, na sta sam ja rekao vidimo se na sudu.
Sudiji sam rekao da ga nisam uocio jer nije imao reflektujuci prsluk, nije imao ono bijelo na rukavima, niti reflektujucu palicu. Rekao sam da sam i vidio da neko mase nekom lampom, ali sam pomislio da neko ide kuci i osvjetljava sebi put.
Dobio sam oslobadjajucu presudu.

Smije te zaustavljati rukom (po noci isto mora imati sve svjetlece na sebi), ali tada ti jasno mora (ako to trazis) objasniti razlog zaustavljanja. Isti je slucaj kada pozornici (obicna policija) zaustavlja vozila u saobracaju. Imas pravo da trazis da ti objasni razlog zaustavljanja, jer jedino saobracajna policija ima pravo na rutinska zaustavljanja ili kontrole. Obicni policajci te smiju zaustaviti samo ako vide da si pocinio neki prekrsaj (ne ako mu se ucini), ili ako imaju nalog da taj dan rade po saobracajnom pravilniku, sto ti na tvoj zahtjev moraju pokazati.

Bio sam nekoliko puta u raspravama i za plave pozicije, neonke ispod auta i slicno. I svaki put je ista prica. Ne smiju biti napred nikakva svjetla osim bijelih. Onda ja pokazem zmigavac i pitam pa koje je on boje, a evo ga tu nared fabrika stavila i tu vec pocne pravdanje, a onda ja "otpjevam" clan 35 gdje se JASNO KAZE da napred ne smiju biti crvena svjetla i tu svaka dalja rasprava zavrsava.

CLAN 90 u kome se spominju ta "najmanje dva" svjetla bijele ili zute boje se odnosi na obavezu koristenja kratkih svjetala po danu i definise njihovu obaveznu boju, a uopste se ne odnosi na mogucnost postojanja drugih svjetala na vozilu.
CLAN 35 govori o tome koja su svjetla dozvoljena, a koja ne i gdje koja boja svjetla smije postojati, agdje ne.

Mislim da jasniji od ovog ne mogu biti ...
 
Poslednja izmena:
Član
Policiji bi bolje bilo da se pozabavi malo vise sa nekim drugim stvarima a ne da maltretiraju narod zbog pozicija ...
 
Član
Mene su zaustavljali (ko me zna, zna da nikad nista ne pisem napamet i po fazonu rekla kazala) po noci bez palice i prsluka. Bio sam nekoliko puta u raspravama i za plave pozicije, neonke ispod auta i slicno. I svaki put je ista prica. Ne smiju biti napred nikakva svjetla osim bijelih. Onda ja pokazem zmigavac i pitam pa koje je on boje, a evo ga tu nared fabrika stavila i tu vec pocne pravdanje

E jebiga, sad sam sebe zajeba, cijelo vrijeme govorimo da smiju bijela i žuta, a ti sad spominješ žmigavac koji je žut, a niko nije spomenuo da smiju samo bijele, nego bijela i žuta. Po meni, zakoni nisu jasno definisani, po ovome zakonu što spominje bijela i žuta, takva samo i smiju biti, a po onom drugom gdje spominje da samo ne smiju crvena, ispada da mogu sve ostale boje.
 
Član
E jebiga, sad sam sebe zajeba, cijelo vrijeme govorimo da smiju bijela i žuta, a ti sad spominješ žmigavac koji je žut, a niko nije spomenuo da smiju samo bijele, nego bijela i žuta. Po meni, zakoni nisu jasno definisani, po ovome zakonu što spominje bijela i žuta, takva samo i smiju biti, a po onom drugom gdje spominje da samo ne smiju crvena, ispada da mogu sve ostale boje.

Zakon je jasno i precizno definisan, nisu to pisale neke budale u kafani, nego ljudi koji su pozavrsavali fakultete za to. (ne kazem da nema gresaka, ali ko radi taj i grijesi)
I zakon je jedan (nema "po ovom zakonu smije, po onom zakonu ne smije"), ali ima vise Clanova od kojih svaki regulise jednu stvar.

Vidim ja da mi nismo na istoj talasnoj duzini nikako.
Cime sam ja to, boga ti, sam sebe zajebo?

Hajde da ti "nacrtam" ...
- Zaustavlja me policajac
- Trazi dokumenta i trazi da izadjem iz auta
- Otvorim vrata, izadjem iz auta, zatvorim vrata
- POLICAJAC : kakva su ovo svjetla kod tebe?
- JA : Plava. (imao i pozicije i neonke ispod plave)
- POLICAJAC : A znas li ti da napred ne smijes imati nikakva svjetla osim bijelih?
- JA : Nisam znao. Gdje to pise?
- POLICAJAC : U zakonu. Jasno pise da ne smiju biti nikakva svjetla osim bijelih.
- JA : A cekaj malo. Vidi i zmigavac je napred, fabrika ga stavila, a nije bijeli.
- POLICAJAC : Pa smiju biti i zuta ili narandzasta.
- JA : Pa zar niste rekli da smiju samo bijela?
- POLICAJAC : Nemoj se ti praviti puno pametan, inace ...
- JA : Prekinem ga i "izrecitujem" Clan 35 ...
- POLICAJAC : Znas sta ... da se ne ubjedjujemo, fin si i korektan momak. Pusticemo te ovaj put, ali skini ta svjetla.
- JA : Hvala, dovidjenja.

Jel sad imalo jasnije sta sam ja bio napisao?

Opet ponavljam ... CLAN 35 definise koja svjetla su dozvoljena, a koja ne i pozicije na kojima se smiju nalaziti, a CLAN 90 regulise obavezu koristenja kratkih svjetala po danu (kao i po noci) i definise da ta kratka svjetla moraju biti ili bijela ili zuta i da ih mora biti najmanje 2. Druge vrste svjetala (pozicije, zmigavci, neonke, stroboskopi, reflektori i ostale handrmolje koje se mogu nasaditi na auto) se u CLANU 90 uopste ne spominju, a kamoli da se prica o tome da su zabranjena ili dozvoljena!
 
Top