Imal ko? Pomoc :)

Imal ko? Pomoc :)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
hehe samo naprijed i abd da ti sve uspje kako si zamislio, mada sam siguran da znas, al ev za svaki slucaj da te nepomenem, 3 put rezi 1 mjeri .... il je obratno :icon_question: .... :lol::lol::lol::lol:
 
Kutija je isprojektovana :)

kutijakomplet.png

kutijakomadi.png


Jos nabaviti ovako izrezan mediapan i sastaviti!
Sta mislite o kutijici hocel fino svirati?
Dimenzije su na slici....
 
Član
kvadrat medijapana kao prvo nemozes kupiti
samo citavu plocu

ajmo dalje

btw
kakve su ti ovo mjere kutije i kolika ti je litraza kutije na osnovu cega si mjere uzeo za kutiju ????
"CE DA VIDIM SAD"
a taj woofer kako ga ti nazivas svirat ce katastrofalno tj.nikako iskreno receno
i sta taj smjesni zvucnik radi u tolikoj kutiji
bolje bi ti bilo da nadjes jos jedan takav i stavis u vrata tj za prednji sistem
 
Nije woofer, i za moje potrebe ce ok svirati u ovoj kutiji. Nije bas ni premal zvucnik ipak ima 20cm precnika, a kutiju sam tako skonto da kasnije mogu otvor i do 12"-ke prosiriti, a ovaj prebaciti negdje drugo!!! Sad mi taj zvucnik svira na 60Hz-a i fino zvuci jer pretezno slusam HOUSE muziku za sto mi netreba duboki bass nego mid-kick!
Mediapan se moze naruciti izrezan na zeljne dimenzije u nekim firmama!
 
Član
ta kutija ti je ogroooomna,stvarno ne kuzim sta mislis time postici...cisto sumnjam da ce se to ista cuti...izracunaj litrazu pa vidi...subwooferi sa 400-500W RMS-a traze 50-tak litara kutiju,a ti si mozda i vecu napravio za 70W...sto se tice tog,"izrezat rupu za 12-ku",valjda se kutije rade po mjerama za sub...bolje ti napravi dosta manju za taj zvucnik,a kad htjednes za 12-ku,napravi drugu;)
 
Poprecni presjek (ako znate sta je) otvora slot porta je 60% od povrsine membrane ovog zvucnika, tako da i ako budem stavljao kasnije neki jaci zvucnik bit ce to 10"-ka woofer sa max 200W RMS-a gdje bi mi poprecni presjek bio oko 40-50% sto je sasvim u redu. Mozda cak ovu kutiju sa desne strane jos zatvorim, tako da mi je s jedne strane membrane zvucnika Bassreflex kutija a sa druge slot port kutija sto se moze i naknadno sa nekom kvalitetnijom ivericom uraditi! To bi bilo kao neku plitku kutiju staviti preko zvucnika sa vanjske strane! Naravno dobro zadihtovati. S tim bi sigurno dobio solidne performanse bilo kojeg zvucnika.
Da mi je kutija od 50lit. Izgubio bi dosta gepeka koji mi treba!

edoze je napisao(la):
ta kutija ti je ogroooomna,stvarno ne kuzim sta mislis time postici...cisto sumnjam da ce se to ista cuti...izracunaj litrazu pa vidi...subwooferi sa 400-500W RMS-a traze 50-tak litara kutiju,a ti si mozda i vecu napravio za 70W...sto se tice tog,"izrezat rupu za 12-ku",valjda se kutije rade po mjerama za sub...bolje ti napravi dosta manju za taj zvucnik,a kad htjednes za 12-ku,napravi drugu;)

Proracunao sam litrazu, kaze 58lit, sto jeste veliko.
Sad cu je smanjiti na 30lit, mislim da ce onda taman biti!
 
Član
Momak ima bas neke fiksi ideja ovo jos nisam vidio da neko radi :lol:
Ebo ti sebe da si zvio kada i Tesla zaebo bi njega bio bi ti do koljena:icon_smile:
 
Član
ja te podrzavam u projektu jer je to jedini nacin da nesto naucis. iz iskustva ti mogu reci da sto se tice kutije za sub treba se pridrzavati preporuka proizvodaca. eventualne korekcije u odnosu na fabricku preporuku mogu biti do 10% zapremine kutije, duzine i presjeka porta.

svakako nemoj cuda ocekivati jer imas sedan auto i dosta zatvoren gepek. koaksijalni zvucnici 20cm su obicno namjenjeni za sviranje u free-air tj na zadnjoj polici.
 
Član
kad već imaš sedana ko i ja ubaci taka dva zvučnika na zadnju policu spoji na hu i sviraće super umene je tako gepek stvara bass,kutija ti džabe zauzima prostor... ali opet ti znaš najbolje kako ti paše,sretno u projektu ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top