Hladni zimski startovi auta!

Hladni zimski startovi auta!

Primjetio sam jednu diskusiju u vezi startanja auta zimi. Dali treba drzati auto par minuta na leru pa onda voziti ili necekati. Jeli stetno i koliko je stetno za motor. Dizel i benzinac jeli ista stvar. Kako raditi.

Ovo je moje misljenje o svemu.

Nista cudno izmedzu benzinca i dizela. Naravno ima jedna razlika. Dizel kao gorivo i dizel motor vrlo teze postigne i dodze do radne temperature. Zato sto sagorijevanje dizela negrije motor tako lahko kao benzinac motor. Dosta novijih dizel auta sada fabricki dobijaju webasto grijac koji sagorijeva dizel i ujedno sa obicnim radom motora pomaze motoru da sto prije postogne radnu temperaturu. Benzinac ce stajanjem na leru puno brze imati sansu da postigne neku temperaturu.

A dali stajati na leru 2-3 minute ili na mjestu malo dignuti obrtaj da prije postignes neku temperaturu. Pa iskreno nevidim neka super cuda sto ce ti spasiti motor. Jedino ko ceka da motor postigne odprilike 60 stepeni i nagore. A i to kosta goriva.

Ulje ko ulje motora je to sto ga podmazuje. Ulje neiztece iz uljni kanala samo zato sto je auto ugaseno sedmicu dana. Nece lezajevi biti bez ulja nikad tako lahko ! Nemora se zbog toga nista cekati ili na 1200 obrtaja dici gas 1 minutu.

Znaci bolje ganjaj dobru osobinu ulja nego sto ganjas jel ti auto na 650 obrtaja la leru ili auto u pokretu na nekih 2000 obrtaja. Ulje i uljna temperatura je to sto je vazno za podmazivanje motora. Stajanje sa diZel autom na leru nekih 5 minuta nepravi neku razliku. Valja vodu i 4-5 litara ulja ugrijati sa minus 10 napolju. Treba se onda stajati bar 15 minuta da bi se ista stiglo desiti.

Ganjaj ulje koje ima nisku PRVU cifru viskositeta. Naprimjer 0-40. Ako zelis zastiti motor zimi. I naravno uvjek FULLY SYNTETIC i nista drugo. castrol is the best - for me.

A ako nemas pravo ulje onda necekaj brate ni na leru dzaba. Samo lagan gas i pusti motor neka radi i tebe sluzi i ides dalje. Auta su potrosni materijal. :D

Ko ima vise sportsko auto i zeli paziti motor onda ugradite mjerac temp. Ulja u motoru i pratite ako imate vremena :D 10 minuta cekanja svaki dan na kraj godine bude puno vremena na cekanju i placanju goriva. A motor se renovira za dva dana :D

Treba sve uvesti u racunanje.

Ja uvjek razmisljam ovako. Sigurno ga nije ni prosli vlasnik cuvao i sad ja da ga cuvam :D nema sanse. Lakse, brze i jeftinije je samo promjeniti lezajeve i karike u motoru ako jednog dana toliko potrosis auto da vise nemoze disati sam :D
A kad promislim, nepoznajem nikoga koje toliko za nekoliko zima potrosio auto da je zbog hladnih paljenja zimi riknuo motor. Klasika je: rikno remen kajis i prokuhao motor :)
 
Član
Dobar post!!! Znaci zimi ganjat neko rjedje ulje, da se prije zagrije. Ja imam problema sa tim, 5.5litara ulja i 10.5 litara vode, dizel je. Dignem ga na 90 stepeni, pustim gas 20ak sekundi rashladi se motor mislim da je 5w 30, to je znaci od -5 pa do + 30 ako se ne varam?
 
Član
Varaš se. Mrsko mi sada da tražim, 5w može do -35 i ta prva oznaka je za niske temperature a ova druga za visoke temperature.
 
Član
Ako je temp ispod nule, ovdje kod mene zbog puno vlage u zraku stakla su uvijek zaleđena. Prvo otključam i upalim auto i pustim grijanje na max. Čim vidim da će do potpunog odmrzavanja šoferšajbe trebati još 15 sec sjedam u auto. Spremno je za vožnju. Vonju, a ne divljanje.
 
Član
Otvorim garazu upalim auto istjeram auto, zatvorim garazu, ako je vani ostruzem sajbe i onda upalim auto i sjednem u auto i vozim :D nikakva zabrijavanja prvo ne cekam ni nista, kad se upali auto najbolje ga je odmah voziti da se sve komponente zajedno zagrijavaju...
koje ulje sipas ljeti to sipas i zimi ne valja zimi sipati recimo 5W-40 a ljeti 10W-40 jer 5W je cisto sinteticko ulje, a 10W je polusinteticko ulje, a svako zna da se mineralno ulje i cisto sinteticko ulja ne trebaju mijesati. Ulje u motoru stvara svoj film i ako se onda predje sa sintetike na polusintetiku ili mineralno tada dolazi do toga da ulje "skida" taj film i onda treba da stvori novi a to nije dobro za motor...
Ako sipas jedno ulje sipaj ga uvijek bez tih mijesanja 10W pa 5W i obrnuto, proizvodjac se i moze mijesati ako zafali ulja ili nema trenutno uzeti to ulje sto sipas, samo ako je recimo jedan 10W-40 i drugi 10W-40....

Mada kod nas bog zna sta sipamo tako da kod nas to i ne igra ulogu :D Mada je najbolje jedno ulje uvijek sipati i jednog proizvodjaca i ljeti i zimi da je uvijek isto...
I da da se napomene :D izbjegavati ova poznata ulja jer to je kod nas nista nije original ili je tamo neka 10-a klasa ulja, bolje je sipati ova manje poznata ulja jer su bar original i cesce ga mijenjati ;)
 
Poslednja izmena:
Član
aha, hvala vam... 5w30 je preporučeno i neću ništa dirat, a RS TURBO je u pravu za ova "markirana" ulja, to je nigdje veze :D dođeš na arizonu i pita te lik kojeg ćeš proizvođača??? izvadi kanister bez naljepnica, ti kaže daj CASTROL, a on naljepnicu Castrola i bub, kaže eto Castrol :p Uglavnom ja sam 2 puta mijenjo oba termostata, ima glavni ( veliki na crijevima) i jedan mali koji se nalazi na bloku motora... mijenjo sam prvo mali kupio sa polovnog auta, pa malo bolje, zamjenim onda i veliki i onda ništa ne valja, zatim pročitam na engleskom forumu da su svi glavni termostati manjeg promjera od originalnih, tako da ne dihtuju dobro, gumica je odgovarajuće veličine, ali samo kućište termostata je manje 3-4mm, skinem taj termostat ( bogami cijena mu je 50KM), vratim originalni i popravi se situacija. Zatim kupim još jedan mali termostat i batura, ( i on je 50KM), ono što sam primijetio da nekada brže nekada sporije digne, kako kad, iako je vanjska temperatura ista, a stil vožnje normalan. Sada fino postiže temperaturu, ali je li pustim gas na 20-30sekundi, stanem i na leru radi pada temperatura... Meni to smrdi da je ovaj mali termostat što sam uzeo i nov i polovan, da ne zatvara, jer on bi morao biti zatvoren i da otvara kada auto dosegne tu neku temperaturu, na leru nema šansi da se zagrije, ni za sat vremena. Ovaj veliki sam termostat testiro i otvara se malo prije nego što voda proključa, znači da je ok, jer su oni 90-102 stepeni, nisu klasični 90 stepeni. Da li može biti nešto drugo, pored termostat, neki senzor? da li postoji to uopšte... Znam da mnogo ljudi ima ovaj problem sa 2.0 tdci motorom i da rijetko ko riješi, a fala bogu ima se gdje kupit originalni termostat :p
 
Top