Golf 5, kvar. Procjena stete?

Golf 5, kvar. Procjena stete?

Član
@MTR , cuo sam to mnogo puta i na neka 2-3 foruma sto pratim kazu da je to cak preporucljivo, cuo sam od par taxista da su to zatvarali cak ima i na e-bayu da se kupi taj limic mali (to je ustvari najobicniji lim samo sto je izrezan po mjeri) sad u detalje nebi isao jer se stvarno ne razumijem nego sam napisao sta sam cuo i procitao mnogo puta , pa ako oni lazu lazem i ja.

@Lexilium (kako vec) E pa ja mislim da sam ja malo vise upoznat sa tim policijskim autima jer mi mama tu radi. Bila je na vise aukcija i posto joj je kancelarija odma do kancelarije za vozni park upoznata je sa tim "odrzavanjem" auta. Ima petica na kojima je turbina promijenjena i po 2 puta .

I da,nisam napisao da se svakom autu mijenja turbina do 200k ali u 95% slucajeva se mijenja. Ja sam promijenio turbinu na 120k, i pricao sam sa mnogima koje voze strashne TDI masine i jos nisam cuo da je neko prevalio 250k da turbina nije mijenjana , reparirana ili slicno .
 
Član
Što se tiče cijene novog dijela uzmemš fino etka broj nazoveš sve i vidiš koja je cijena sumnjam da će biti neke veće oscilacije ako se radi oem dijelu, garancija od 1g je malo ali šta je tu je, možda je bolja opcija polovna ali da ti neko kaže ko se razumijem u kakvom je stanju znači neko auto koje nije puno prešlo negdje zdeklano pa da od njega prebaciš. ili opet po preporuci tu neku nonanme.
 
Član
Promijenio sam misljenje :)

Ipak ide nova turbina, 1100 maraka. Ne znam sta je i koji je djavo, tvrde da je orginal i da nije neki no name. NEmam vise zivaca da se zajebavam, skoro sam pukao, odrijesio sam majstoru ruke i nek radi sta hoce. Bice kako bog bude htio, a ja se nadam sve najbolje.. Dao bog da se ne ponovi nikad vise ovo sto se desilo.

Gledao sam turbo malo prije, razletio se u 3 pm, sve je podrobljeno.. Ili je toliko bio prljav ili se prosli vlasnik bas izivljavao na njemu... Uglavnom sutra stize komplet nova turbina, ovu kazu da moraju slati u VW..
 

MTR

Član
MrShadow je napisao(la):
Promijenio sam misljenje :)

Ipak ide nova turbina, 1100 maraka. Ne znam sta je i koji je djavo, tvrde da je orginal i da nije neki no name. NEmam vise zivaca da se zajebavam, skoro sam pukao, odrijesio sam majstoru ruke i nek radi sta hoce. Bice kako bog bude htio, a ja se nadam sve najbolje.. Dao bog da se ne ponovi nikad vise ovo sto se desilo.

Gledao sam turbo malo prije, razletio se u 3 pm, sve je podrobljeno.. Ili je toliko bio prljav ili se prosli vlasnik bas izivljavao na njemu... Uglavnom sutra stize komplet nova turbina, ovu kazu da moraju slati u VW..

onda je to ona iz Austaucha ( das svoju - dobijes repariranu od VW-a )
 

MTR

Član
ZELA GTI je napisao(la):
Vidim da je nekome normalno da turbina rikne nakon 50, 100, 150 milja. Po meni je to nedopustivo. Povlači se priča goriva i održavanja. Ne moramo o tome;)

MTR: Prvi put čujem tu priču o povećanoj temperaturi zbog blokiranja egr-a. Pojasni malo tu tvrdnju.

Zela vako' ide :D

direktno ubrizgavanje u radu generise vece temperature rada i vece kolicine NOx u odnosu na druge dizele , kod ovog motora od 105 KS ( i jacih ) je uvedeno i hladjenje EGR-a koje se automatski pali na temperaturama rashladne tekucine iznad 50 stepeni
sto je veca temperatura izgaranja veca je i iskoristivost goriva ali je manja mogucnost smanjenja stetnih gasova
sto je niza temperatura izgaranja u kontrolisanim uslovima manje je i NOx-a i manje je nakupina karbida u usisnoj grani i naravno turbo punjacu ( mislim da je to ono sto je Shadowu i unistilo turbinu ) , koje gomilanjem i brzim prolaskom kroz lopatice iste i uniste , primjer : naglo ubrzavanje poveca brzinu zraka u usisnom kanalu ( mehanika fluida :D ) i otkida komadice karbida koji velikom brzinom udaraju u lopatice turbine ( 150-180 hiljada obrtaja/min )

EPW ( elektropneumatski pretvarac pritiska ) i EGR rade u paru gdje EPW mijesa atmosferski i vakuum pritisak te generise minimalni od nekih 30 mbara i maksimalni kada je EGR otvoren ( da ne ulazim sad u detalje )

EGR ima svoju mapu u ECM-u i koja zavisi od mase zraka , brzine vrtnje motora i kolicine ubrizgavanja goriva

Uobicajene greske u radu EGR-a su ti : motor ne pali , motor radi neravnomjerno , plavi dim prilikom paljenja , stalan crni dim , crni dim prilikom ubrzavanja , ubrzanje sa kasnjenjem , nema snage prilikom ubrzanja

eto hos sta jos :D
 
zao mi je drug sto ti se ovo desilo, jer znam
kako je izdvojiti preko milje za popravku zbog
toga sto se neki divljak prije izivljavao na autu,
a jbg tako je sa polovnjacima
 
Član
Hlađenje egr-a? Pa on je u funkciji samo kada je motor hladan:icon_rolleyes:

Nešto si ti tu zayebo;)
 

MTR

Član
ZELA GTI je napisao(la):
Svuda buraz. Neko od nas dvojice se dobro zayebo, a nisam ja:D

ok , ako nismo ni ja ni ti onda su se zajebali inzinjeri u VW-u , imam pristup tech treningu VW-a/Scanie i Volva pa evo sta ljudi kazu , prevedi sebi :D

EGR is considered a `metered intake leak' and was developed to reduce the combustion temperatures to below 2,500 degrees, the threshold where NOx is created. Not unlike putting a brick in your lavatory to lower the volume of water used, the EGR valve meters a readily available inert gas (actually exhaust gas which contains a lot of very inert Carbon Dioxide) into the combustion chamber to effectively reduce the volume. Smaller effective displacement means less fire, and less heat and thus lower temperatures, thereby controlling NOx emissions.

Obviously we don't want to `reduce' the volume of the combustion chambers (effectively reduced engine displacement) during hard acceleration, so EGR is turned off when you need full power (WOT (Wide Open throttle) conditions). At idle, the engine is very sensitive to air/fuel mixture ratios and swirl in the combustion chamber, so introducing EGR at idle is not on either. However at cruise the Fuel/Air mixture is set as lean as possible for maximum economy and this in turn generates the highest temperatures, and so the EEC-V uses these conditions to inject exhaust gas into the inlet manifolds to reduce emissions

If EGR is on during idle, stumble and even stalling will likely result. If EGR is on during hard acceleration, low power (from reduced air/fuel volume) is the result. At part load, lean mixtures for economy create high combustion chamber temperatures and without EGR, these conditions not only create Nox, they also foster pre-ignition and pinking.

EGR systems are a lot more sophisticated than they used to be. With the EEC-V, they are not only monitored, but tested routinely during each `trip.' Faults are purposefully introduced to see if, and how, the system will react. If the EGR system performs outside of predetermined boundaries, a diagnostic trouble code (DTC) will be set and the Vadis/Vida will be able to read it

f the engine stumbles or stalls at idle or lacks power under load, EGR may be staying on and not shutting off. On the other hand, if the engine is pinking at cruise, EGR may not be turning on to cool down combustion chamber temperatures.

Incorrect operation could be caused by a mechanical problem such as a clogged or coked EGR valve, a ruptured EGR valve diaphragm, split or improperly routed vacuum hoses, or other component failures. All sensors that control vacuum or tell the EEC-V about engine temp, throttle position, MAP, and EGR position contribute to correct EGR function, so any of these will cause problems if they go awry. On the output side, the EGR valve itself, plus associated system components such as vacuum solenoids, vacuum valves, delay valves, and associated wiring and plumbing should all be visually and functionally checked.
 
Član
Evo je, sinoc stigla :)


Brand New :)

Dabogda presla 500 000

http://img827.imageshack.us/i/20101027123051.jpg/

http://img180.imageshack.us/i/20101027123243.jpg/
 
Top