Golf 4 tdi 66kW 2001 opasan problem ESP sistema ?

Golf 4 tdi 66kW 2001 opasan problem ESP sistema ?

Član
Golf 4 2001. godište 66kW ,urađeni prošle godine svi servisi i nisam imao problema do neki dan kada sam u jutarnjim satima sa manje saobraćaja i većim brzinama žurio na posao .Vozilo se i preko 110km/h da prođem one što su sa onom oznakom P i da se oslobodim sporih kamiona. Na pređenom 20-tom kilometru ,na putu koji je "isparan asfalt " odjednom se čulo nešto ispod haube kao da je pukao neki remen.Auto je sa 90km/h samo u trenu zakočilo na 50 km/h ,uz kraći zvuk alarma upalila se ona žuta lampica ( nezatvoreni kružić sa trokutićem unutar i uzvičnikom u trokutiću) .?. Motor je idalje radio i skrenem na parking lagano .Ugasio sam auto izašao i otvorim haubu i nevidim ništa čudno...remenje je bilo ok . Upalim ga ponovo krenem naprijed pa nazad ide.Lampica konstantno svijetli .Zovem mehaničara da li smijem voziti auto do posla i on kaže vozi lagano i ne preko 60 na sat.Na poslu na parkingu je pregledao onako vizuelno i skinuo klemu sa akumulatora ,ponovnim vraćanjem lampica se ugasila . Jedino što je (on) vidjeo je da je kočiono ulje na minimumu ali nigdje ne curi .Prednji diskovi su dobri a zadnji ne .To znam. U povratku se ponovo desilo isto ali na nekih 300 metara od polaska pri brzini nekih 30 na sat ali imam osjećaj da taj neki zvuk i naglo kočenje dolazi sa prednjeg desnog točka.Na auto je skopčana ona VAG dijagnostika i u radu motora nema greške ,ali u testu abs-a je pokazalo grešku senzora brzine vrtnje g202 ,i urađeni oni testovi modula .Greška je nestala ? . Testirao sam auto malo na kraću vožnju tu veče i nije izbacivalo grešku.Juče sam autom išao na posao i prešao 50km ali uz oprez i ne preko 60 ili 70 na sat .Greška se nije pojavila. Molim Vaše mišljenje o svemu ovome jer ceste su pretrpane autima i ako auto naglo koči a neko je jako blzu logično da će doći do kontakta vozila jer ne pali stop svjetla...Hvala unaprijed .
 

Prilozi

  • auto.jpg
    auto.jpg
    50,2 KB · Pregleda: 35
Član
Da...najgore je od svega što su neki u servisu gledali navedeno i ništa nisu preduzeli...možda je nešto sasvim drugo u pitanju...po meni konstruktor auta je čak ostavio taster da se upali ili ugasi ESP a a nevjerujem da je to podesio da auto samo od sebe koči ...izazvat ću udes ovako....prevod sa one stranice izgleda ovako:
01542 - Osjetnik brzine vrtnje (G202): nevjerodostojan signal
Mogući simptomi

Svjetlo indikatora kvara (MIL) uključeno

Mogući uzroci

Uzemljenje ožičenja i / ili konektora od / do osjetnika brzine vrtnje (G202) neispravan
Instalacijski položaj osjetnika brzine vrtnje (G202) nije točan
Osjetnik brzine vrtnje (G202) je neispravan
ESP-senzorna jedinica (G419) je neispravan

Moguća rješenja

Provjerite ožičenje i / ili konektor (i) od / do osjetnika brzine vrtnje (G202)
Provjerite položaj ugradnje osjetnika brzine vrtnje (G202)
Provjerite osjetnik brzine vrtnje (G202)
Provjerite blok mjerne vrijednosti (MVB)
Provjerite ESP-osjetnik (G419)
 
Član
Senzor posalje signal da je auto pocelo da se okrece na putu i koci da zaustavi auto. Iskljuci taj senzor i probaj onda
 
Član
Ja sam elektroničar po struci ali Vas molim za jedan odgovor : u golfu 4 postoje 2 senzora G200 i G202 ,majstor me je poslao da kupim i dao mi broj 1J0907657B da bi me na auto šotu pitali da li je veliki ili mali i na kraju oni nemaju mali nego veliki senzor ...ja iskreno bih kupio i jedan i drugi ( mali je g200 a veliki je g202 ) ...majstor je pokazao mi sličan mali senzor ...ako je dijagnostika snimila da je greška g202 da li sam ja pogriješio ako sam kupio samo veliki (g202) koji ću sutra lično zamijeniti ...mada su oba senzora u svrsi i abs-a i esp-a ...koliko vidim na netu onaj manji senzor g200 se može čak i popraviti jer pravi hladne lemove.
 
Top