Golf 4 - opruge

Golf 4 - opruge

Član
Dakle, zelim na golfa nabaciti sportske opruge, i nasao sam dobre crvene opruge (toliko o njima znam) i sad me zanima, da li na neravninama ljulja auto, negdje sam citao da je momak imao velikih problema bas zbog ovakvih opruga, dakle na manjim neravninama mnogo ljulja. I sad ako neko od vas ima ovakve opruge na autu, kakva si vasa iskustva, naravno znam da gubim na udobnosti.. I da, uzeo bih samo opruge i nabacio na fabricke amortizere.
 
Član
Znaci ipak je istina.. Mada kada su u pitanju zute opruge, istina skuplje su od crvenih ali jos nisam cuo da su nekom otisli amortizeri, a vec su na autu 2-3 god
 
Član
Imam ja sportske opruge za Gnojf 4 ako kome trebaju. Boja moze biti koju god pozelite, ofarbacu ih. Uglavnom, spustaju auto fino, nista pretjerano, mozda -30mm, nisam siguran. Ako je neko zainteresovan,...
 
Član
Znaci ipak je istina.. Mada kada su u pitanju zute opruge, istina skuplje su od crvenih ali jos nisam cuo da su nekom otisli amortizeri, a vec su na autu 2-3 god
U mene su fabricki amortizeri procurili nakon pola godine vozanja, doduse samo zadnji, ali nisam presao vise od 4000km, pa ti vidi isplati li se, da sam na tvom mjestu uzeo bi gewinde
 
Član
normalno da postaje tvrđe auto, isto ko kad staviš niži profil gume pa više osjetiš neravnine. za to auto ima izbora i za opruge i kompletan ovjes i gewinde, na kw-u se i ne gubi toliko " udobnost". Ostali proizvođači često znaju biti ko kamen tvrdi, koliko para toliko muzike
 
To sto procure treba se pitat prije koliko su nabaceni amortizeri ako su ubaceni novi i odbojne gume skupa s oprugama navozat ces se nece ispuhat iscurit za pola godine a ako i iscure imas na njih garanciju 2 godine ;)
 
Član
Sto vise dobijete na performansama a sto manje izgubite na udobnosti, to je kvalitetnije oslanjanje. Kod opruga za spustanje, ako je izrazena neudobnost gotovo 99% je da amortizer nema dovoljan hod, udarace na odbojnu gumu dok moze, kad je rasturi onda ce da procure amortizeri posle nekog vremena... Slican slucaj je i kod gewinda kad se previse zavrnu...
 
Član
Evo nasao sam opruge kako prodavac kaze u dobrom stanju, ali kaze spusti ih tako da cca 4 prsta od gume do blatobrana, cudno ? Znaci njegove sportske opruge spustaju auto cca 1 cm vise nego moje fabricke o_O
 
Član
Druze najbolje ne diraj nista ostavi tako kako jeste,jer je istina da ce i najmanja neravnina dobro da se osjeti,prvo ce da ti bude drago sto si auto spustio jer kad ga budes gledao kako fino lezi zaboravices neudobnost,e nakon nekog vremena ce poceti zesno da te nervira pogotovu ako puno prelazis km
 
Super Moderator
U mene su fabricki amortizeri procurili nakon pola godine vozanja, doduse samo zadnji, ali nisam presao vise od 4000km, pa ti vidi isplati li se, da sam na tvom mjestu uzeo bi gewinde

jesu procurili. al kolko su vec kilometara presli na normalnim oprugama i koliko su stari? vjerovatno bi brzo procurili svakako
 
Član
jesu procurili. al kolko su vec kilometara presli na normalnim oprugama i koliko su stari? vjerovatno bi brzo procurili svakako
Ima i tu istine ali fabricki amortuzeri sa sportskim oprugama trpe puno vece opterecenje, koje nije preporucljivo, meni svejedno nek covjek radi sa svog auta sta hoce, ja sam samo rekao svoje iskustvo
 
Super Moderator
Ima i tu istine ali fabricki amortuzeri sa sportskim oprugama trpe puno vece opterecenje, koje nije preporucljivo, meni svejedno nek covjek radi sa svog auta sta hoce, ja sam samo rekao svoje iskustvo

naravno da trpi. ali najgore je sto nije to to. mislis da si dobio stabilnije auto, ali tesko da se potrefi da auto bolje lezi sa kracim i tvrdjim oprugama na fabrickim amortizerima. mozda do nekih odredjenih brzina imas taj neki dojam da je auto stabilnije, ali nije to to kad amortizer i opruga nisu uskladjeni
 
Član
Sa jedne strane si u pravu a sa druge strane ne mozes biti dalje od istine. U pravu si ako opruga nije odgovarajucih karakteristika i remeti ispravan hod amortizera, opruga koja spusta auto mora biti tvrdja kako bi kompenzovala skracivanje hoda amortizera. Tu vecinom nastane problem jer je tesko uskladiti tako nesto a da opruga ne bude prekratka pa da ne ispada iz lezista kad se amortizer skroz izvuce. Iako ne tvrdim da ne postoje, ali od opruga koje sam licno video, nisam video ni jedne koje spustaju vise od 30mm a da funkcionisu kako treba.

A ako si mislio uskladjivanje po silama, sile u amortizerima se ne uskladjuju 1:1 sa oprugom. Postoji jedan veci raspon sila pod kojim oslanjanje tj amortizeri i opruge mogu da funkcionisu. Vecina proizvodjaca amortizera za isti model auta ne prave jednake amortizere i zavise sile do te mere da neki amortizeri znaju biti i skoro duplo tvrdji u odnosu na neke od najmeksih i cak ni ne govorim o sportskim. I ovo ne govorim u prazno, nego iz iskustva na dyno-u za amortizere. Opruge su kakve ces performanse imati a amortizeri su odgovorni kako ces kontrolisati te performanse. Sto nas vraca opet na pocetak a to je da opruge koje manje spustaju manje moraju biti tvrdje da bi kompenzovale hod amortizera pa samim tim mogu ostati u tom nekom rasponu da normalno funkcionisu, puno tvrdje opruge bi pravile mozda problem ali postoji problem tog uskladjivanja dimenzija opruga pa to pravi jos vece probleme. Ali bas zato sto te opruge koje mogu da normalno funkcionisu nisu puno tvrdje, stoji to sto kazes da je auto najcesce jedva stabilniji. To sto je teziste nize ne igra tako veliku ulogu jer najcesce dolazi do poremecaja geometrije oslanjanja. Kod jacih spustanja taj poremecaj geometrije moze biti toliko da ponisti ceo efekat spustanja cak i vise.

Kad bi ljudi stabilnost merili na stazi koliko brz krug mogu da naprave onda bi bolje uvideli neke stvari, jer stabilnost nije manje se naginje i mora da je stabilan kad je tvrd. Stabilnost je bolje kontrolisanje naginjanja i dobar kontakt sa kolovozom, zato ako je auto nevidjeno tvrd, guma gubi kontakt na neravnom kolovozu a budimo realni, auto koji se vozi u saobracaju najmanje ide po ravnom kolovozu. Zato sam i u pretnodnoj poruci rekao da sto manje izgubite na udobnosti a dobijete na stabilnosti, to je kvalitetnije oslanjanje, jer to znaci da oslanjanje dobro upija neravnine i da guma ima stalan kontakt sa kolovozom.
 
Top