Ford Mondeo 2.0tdci zamajac

Ford Mondeo 2.0tdci zamajac

Član
e ovako ljudi prijatelj planira uzeti navedeno auto 220.000 presao 130ks jednostavno svidja mu se!
pregledavao sam forume i samo bode me u oci par rijeci SET KVACILA ZAMAJAC DRUK LEZAJ ?? mehanicki nisam potkovan ne znam ni za sto sluzi to al znam da su svi slozni da je skup popravak zato su i jeftini
da li neko zna od vas kako se to na probnoj voznji detektuje kvar i koliko bi kostao popravak
hvala unaprijed
 
Član
Imao sam tog mondea.Kad sam ga uzeo set mu je bio odlican.Nakon godinu dana redovnog gazenja nije pokazao nikakve znakove da ce otici.
Mjenjaci su kod njega kao da saltas kroz med... brz i precizan...Svi se boje set-a a svakom je autu iza 2000 te klase set kvacila "u pet deka" sa cijenom.Kad bi svi na to gledali onda bi trebalo uzeti jugica!
Potrosnja je povelika u gradu (oko 9l), na otvorenom oko 6l.Trap je fantastican, odlicno lezi vozilo u krivinama, ali je skup naopako za odrzavati...
Obrati paznju na povrsinsku koroziju pri dnu zadnjih vrata za unutrasnje strane.To im je boljka, mada sam ja to sredio za 100KM.Kod mene je bio 2.0 tddi, jeftine obicne dizne.Tdci 2.0 je isti motor samo commonrail sa kodiranim diznama koje su znale biti problematicne i svojevremeno skupe!
Ako naletis na dobro odrzavano auto, milina je za voziti a ako naidjes na zapusten proklinjaces dan kad si ga uzeo!
 
Član
razlika je izmedju tddi i tdci i naveo si je sve to stoji medjutim kazem vam spominje se uveliko zamajac set kvacila i druk lezaj to im je BOLJKA!
set kvačila 345.00kmdruk ležaj 130.00km. ako ima 5brzina.plivajući zamajac 624.00kmukupno-1099.00/ -25 POSTO RABATA ???? to je ford nije mercedes u pm
vlasnik sam priznaje da mu se cuje druk medjutim majstor kaze da je nemoguce cuti druk lezaj da je to zamajac
da li onda sve zajedno mjenjati ili , savjet !!!????!?
 
Član
tddi je stari motor sa bosch pumpom, nema plivajući.... TDCi je common rail, ima plivajući i mijenja se sve u kompletu, hidraulički, lamela i korpa i zamajac ( ako se čuje zveckanje na leru, onda je to zamajac, kad se auto pod opterećenjem ne bi se trebao čuti). Kod mene je bio zamajac skroz loš, lamela i korpa OK, ali je hidraulički propo. Ali nije čudo, na autu nikad nije rađen set kvačila, a prešo je bio 220 000 km, i ti kažeš da im je to "boljka"? :D ima lanac, ali to ne znači da se ne trebaju raditi servisi. Imaju dvije vage, 2 remena i par roli koje se mijenjaju, sve ukupno oko 500KM da se uradi i miran si mnogo kilometara...
Sve u svemu dobar auto, kod mene je tdci, i prešo je 52 000 km, ni jednog kvara, što se tiče dizni to je kako naletiš, ja sipam lož ulje i nemam problema. Potrošnja otvorena je kod mene 5 litara. Druže shvati da je sve novije skupo za održavat, to je tako... isto košta set kvačila i za passata i za mondea, isto koštaju i servisi.... jedino što su sitnice skuplje na fordu, tipa termostat i slično
 
Super Moderator
Cuj nije mercedes ford je hahahhaha sto me to nasmije kad cujem tako ta poredjenja :) sta ti mislis da ford ne valja? Sto se tice tog sto se cuje, moze se cuti druk i mozes mijenjati sve odvojeno ali polovno jer novo nema kupiti odvojeno. Novo kad kupujes imas kupit set i sve dodje u njemu i posebno zamajac
Ako se boji zamajca moguce je da ima kupiti i fiksni za taj auto samo sto onda ide drugaciji set kvacila. Al nisam bas siguran za fiksni za forda.. Kad su se poceli na vw 1.9 prodavati za forda nije bilo nigdje tako da ne znam
Sto se tice ostalog odrzavanja ok je.. Za starije modele trapovi su bili skupi dok za novije nisu.. Ja imam focusa 2007 godiste i krajnica je oko 20 KM pa na vise al ne puno vise, dok za starog focusa je duplo skuplja
Mjenjaci su im dobro dobri!
 
Član
naprotiv prezadovoljan sam fordovima iskustvo snjima je pozivitno BENZINCI bili ma koliko tu znacilo u ovoj temi, eto ja tebe i nasmija al tipicni si forumas koji samo hvali svoje ,skonta cim sam vidio sta vozis al molim te nemoj da o markama pisemo htio sam rec nerealne su cijene popravka.
cuo sam za fiksni i svako je preporuku dao eto da i prenesem ovde na forum
jos moramo na probnu voznju pa utiske cemo podijeliti
 
Član
Šta ti je skupo na Fordu jadan ne bio? Šta misliš koliko košta set kvačila + zamajac na bilo kojem dizelašu iste klase i godišta? Nije plivajući zamajac mana kod mondea, on je mana kod svih dizelaša mlađih od 15 godina. Isto idu i na bmw-u, mercedesu, vw-u. Svaki se razleti...

Čisto radi usporedbe, set kvačila+plivajući za Peugeot 407 2.0 hdi je 1300 km. Tu su negdje cijene za većinu auta srednje klase.

Kako provjeriti plivajući? Uz standardne stvari koje se gledaju prilikom pregleda vozila, ima jedan trik. Natjeraj auto da ti se ugasi u brzini dok "polaziš". U trenutku kada se ugasi ne smije biti nikakvog lupanja ni treskanja.

O Mondeu. Odlično auto, bez nekih posebnih mana. Po meni najbolje auto u svojoj klasi po svemu. Izbor motora, štedljivost, odlične vozne osobine, prostranost. Apsolutno sve je na strani Mondea :)
 
Član
Osim dizni ;) Dosta su osetljivi na lose gorivo, sto je kod nas slucaj. Iz tog razloga su se bolje pokazali neki konkurenti, inace jako lep auto.

P.S. Zamajac za fiat stila kosta toliko, a glupo ga je porediti sa tim autom.
 
Super Moderator
Ocigledno me ne znas druze dok tako pises. Ja ti probam pomoci ti nesto izmisljas. Prenosim ti neko iskustvo iz prve ruke. Dizne su ok, moj ford skoro 100 000km vec se nikad nije zakasljo i dao kakav simptom da ne valjaju dizne ili zamajac i slicno, jedino jednom mi je otisla krajnica i to greskom majstora kad je skino pa je nekako slomio. Ostalo sta mi se pokvarilo u mojih 90000+ km je unutrasnji kineticki i nista se vise nije pokvarilo ni mijenjalo osim potrosnog materijala i redovnog servisa. Ne vozim ja samo forda, vozim jos svasta i zato ti i mogu pomoci oko toga jer koje god auto da vozim i poslije sjednem u forda uvijek kazem lijepi moj ford :) a nije to dzaba druze tako.. Ako nadjes dobar primjerak nemas brige, ako ne onda moze biti problema
Isto sto za JTD kazu da je to najbolji motor pa evo ja kupio alfu i crkne mi motor... I usput, plivajuci za alfu jtd u radnjama gdje sam trazio je od 950 pa do 12xx KM, samo zamajac bez ostalog pa vidi jel skupo to za forda
 
Član
Osim dizni ;) Dosta su osetljivi na lose gorivo, sto je kod nas slucaj. Iz tog razloga su se bolje pokazali neki konkurenti, inace jako lep auto.

P.S. Zamajac za fiat stila kosta toliko, a glupo ga je porediti sa tim autom.

Sipamo smeće od goriva, nije Ford kriv za to. Nema ništa više problema sa diznama nego ostali dizelaši. Meni je na starom benzincu otišla dizna zbog lošeg goriva.
 
Član
vjeruj mi napisao sam 10 redova da vam svima odg al necu da se svadjam dosao sam po savjet , mehanicki nisam nesto obrazovan al eto ni cijenovno izgleda
ja sam samo htio rec auto od 5000 i popravak od 1000 tj 1/5 auta nije mala stvar
druk lezaj se NE moze cuti on samo procuri ulje , ono sto se cuje je zamajac , tako mi rece majstor koji mi prodaje set cijeli i evo cijena
set kvačila 345.00kmdruk ležaj 130.00km. ako ima 5brzina.plivajući zamajac 624.00km 25% popust
 
Član
vjeruj mi napisao sam 10 redova da vam svima odg al necu da se svadjam dosao sam po savjet , mehanicki nisam nesto obrazovan al eto ni cijenovno izgleda
ja sam samo htio rec auto od 5000 i popravak od 1000 tj 1/5 auta nije mala stvar
druk lezaj se NE moze cuti on samo procuri ulje , ono sto se cuje je zamajac , tako mi rece majstor koji mi prodaje set cijeli i evo cijena
set kvačila 345.00kmdruk ležaj 130.00km. ako ima 5brzina.plivajući zamajac 624.00km 25% popust
toliko je i mene moj košto u Nuića... Je li to karavan??? i njih nema za 5000 nemoj pretjerivat druže :)
 
Član
toliko je i mene moj košto u Nuića... Je li to karavan??? i njih nema za 5000 nemoj pretjerivat druže :)
ne znam zasto bi ja pretjerivao kad ja kupujem auto a ne prodajem , ima pogledaj malo bolje pik, a ako imas keš svercer daje i zenu svoju :)
limuzina 2002 130 konja
meni je licno ne samo za te pare nego inace extra auto , stvarno komfor i ima dobru opremu sjajno auto , ali eto pise se da su skupi za odrzavanje , pa se cak ii benzinci preporucuju
 
Top