Ford mondeo 2.0 dizel izduvni gasovi

Ford mondeo 2.0 dizel izduvni gasovi

rodjak mi ima forda mondeo 2002god 2,0 dizel 96kw auto ima prevelike izduvne gasove preko 5.00 na tehnickom dozvoljeno do 2,00 vrjednost dali e mozda zaprljan egr ventil,protokomer zraka ili usisna grana zaprljana??
 
Član
kod mene je 2.0 tddi, 85kw, prosao sam tehnicki skoro i izduvni su ok sasvim , ne znam sad tacno koliko je ono bilo ali znam da je meni zatvoren (blokiran) egr!
 
Član
naprotiv treba da je suprotno, funkcija egr-a je izmedju ostalog da sagori vise puta izduvne gasove pa da oni budu cistiji pri izlasku...
mada kad je auto zagrijan i na blokiranom egr-u bi trebalo da budu dobri. znam iz licnog iskustva , stilo jtd sa blokiranim egr-om ima odlicne izguvne (urgijan motor) a sad i mondeo prolazi bez problema na tehnickom.
 
Član
panajotis je napisao(la):
naprotiv treba da je suprotno, funkcija egr-a je izmedju ostalog da sagori vise puta izduvne gasove pa da oni budu cistiji pri izlasku...
mada kad je auto zagrijan i na blokiranom egr-u bi trebalo da budu dobri. znam iz licnog iskustva , stilo jtd sa blokiranim egr-om ima odlicne izguvne (urgijan motor) a sad i mondeo prolazi bez problema na tehnickom.

Baš tako, smanjuje gasove jer jedan dio vrati u usis ;)
 
Član
Zato što ostane u otvorenom položaju , i onda gubi performanse...

A kad se blokira EGR , fizički se blokira dotok izduvnih gasova...
 
Član
tako je ostane otvoren i non stop usisava co2 tj. izdune gasove u kojima nema dovoljno kosika i otud lose sagorjevanje zbog prevelike kolicine goriva u odnosu na zrak i rezultat je slabija vica,vise crnog dima na auspuh i povecana potrosnja goriva,rjesenje je ciscenje usisnog sistema i popravka egr-a ili njegovo blokiranje na nacin na koji je moguce vakumsko ili mehanicko i tamo gdje je moguce jer kod nekih novijih vozila je zeznuto zbog ecu i komunikacija da ne duljim to je to.
LP.:123:
 
Član
Zatvoren EGR ventil:
- kod jačeg dodavanja gasa iz auspuha izlazi gust oblak crnog dima
- slabo ubrzavanje
- automobil ne postiže maksimalnu brzinu
- moguć prelazak motora u Safe Mode
- moguće paljenje signalne lampice (ako nije prisilno ugašena)
- kod većeg opterećenja čuje se „lupkanje“ - ventil zapeo u zatvorenom stanju

Otvoren EGR ventil:
- Kod paljenja nemiran rad motora ili gubitak snage pri većem opterećenju
Ako je EGR ventil mijenjan više puta u relativno kratkom vremenskom periodu, uzrok problema su najvjerojatnije ležaji turbo-punjača – posljedično ulje iz turbine prolazi kroz EGR ventil, Intercooler (gdje se taloži) i ulazi u komoru za izgaranje.

Taloženjem naslaga ulja pomiješanim s ispušnim plinovima i vlagom iz usisa na EGR ventilu ima za posljedicu kvar EGR ventila.

Ako ventil ostane u stalno otvorenom stanju, ispušni plinovi će stalno ulaziti u komoru za izgaranje što će za posljedicu imati slaba ubrzanja i gubitak snage.

Problem nastaje ako je ventil zapeo u zatvorenom stanju, tada dolazi do snažnog porasta temperature u komori za izgaranje, posljedično do porasta temperature zraka u Intercooleru koji će se s vremenom napuhnuti i na kraju prsnuti (napuhnut Intercooler ne znači da će uskoro prsnuti, ako je proveden servis turbine i ostalih dijelova).

Sve ovo vodi ka otkazivanju turbo-punjača.
 
Top