Fenner

Fenner

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
jbga faya nemozes poredit 220 naizmjenicne i 12 istosmjerne, ako vec tolko znas o elektronici uopsteno i to bi ti trebalo bit jasno .... jbga .... ;)
 
Član
ma jasno je meni i to...drugaciji su otpori na 220 i na 12...sve ja to shvatam...al eto, meni i na ovim sad kablovima...kucanskim, pojacalo radi fino...ne griju se kablovi, ne grije se ni ono (mislim u granicama normale je)...
 
Član
Nego kazes kucno pojacalo 1kw.
A ajde ti meni sada ovako nes reci jesi ti ikada otvarao to kucno pojacalo al iskreno:icon_biggrin:
 
Član
razlika izmedju tih kablova kucnih i ovih koji se koriste za auta je ta sto auto kablovi su tzv. OFC kablovi ili ti ga Oxidation Free Cable sto u grubom prevodu znaci kablo koje NE oksidira. zasto je to tako? zato sto auto kablovi su konstantno izlozeni vlagi a mislim da i sam znas sta vlaga i struja zajedno rade obicnim kucnim bakrenim kablovima tako da ti kablovi koje ti imas mogu se koristit, razlika je sto oni s vremenom oksidiraju i onda ih mozes bacit, dok ove OFC kablove mozes koristit citav zivot da im nikad nebude nista ....
 
Član
Pazi sta ti pises ``zato sto auto kablovi su konstantno izlozeni vlagi``:D nidje veze
Sve si ti to lijepo objasnio kakvi su to kablovi,ali jos nedostaje pravi odgovor;)
 
ljudi moji ljudi moji
swe wam je to cisto jasno iz obicne formule za snagu da bi dobili snagu od 1 kw pri naponu od 220 V treba wam struja od neki 4, nesto Ampera nemam digitron pri ruci razlog je u tome znaci dovoljno welik napon uz manju struju dobije se zeljena snaga prm. dalekowoda sto se dize napon na 10.000 V razlog bolje dici napon i lakse a da je struja sto manja da se zeljena snaga na daljinu prense ha-ya

a da dobijete snagu od 1 kw pri 12 V znaci auto slucajewi treba wam struje oko 83 A priblizno znaci 20 puta weca struja.

djabe se raspljate ko se u sta razumije el.teh ko je zawrsio ili je imalo poznaje znat ce o cemu pricam.
 
ersan_sa je napisao(la):
http://www.bcae1.com/

netreba meni silni tutorijal kad sam pojednostawio swe sto sam napisao tako ti je i u njemu P=UxI opce poznato osnovi elektrotehnike
1000 W = 220 V X 4.54 A

ili ti ga za auto

1000 W = 12 V X 83.33 A to da je akumulator samo bez punjenja

posto je napon punjenja 14.4 V dobijes

1000 W = 14.4 V X 69.4 A
 
Član
bravo mirza, samo formule su jedno i dobro su pomagalo za pocetak, al u praksi je to malo drugcije .... al nije ni to lose cisto nako da se dokaze o cemu se prica i o kakvim je razlikama rjec ;) ....
 
Član
Teoretski je sve moguce,mada praksa se danas PIKA:D
Objasnio si nam bas skolski kao da si isao elektro skolu:D
Ebem li ga cini mi se da je kod mene napon punjene 13.6V al nes nisam siguran:lol:
 
z3k4 je napisao(la):
Teoretski je sve moguce,mada praksa se danas PIKA:D
Objasnio si nam bas skolski kao da si isao elektro skolu:D
Ebem li ga cini mi se da je kod mene napon punjene 13.6V al nes nisam siguran:lol:

hehe nista strasno a jest zawrsena el.teh skola hehe a zato ja imam na owom pojacalu woltmetar koji mi pokazuje stanje aku pri slusanju muzike jedna korisna stwar hehe
 
Član
@eddo: e to za anti-oksidaciju si ok...tu se slazem...neka toga...al onako sam govorio jbg, sto ne iskoristit ono sto imas...pa kad oksidira, onda baci i kupuj prave...
@z3k4: nisam ba mislio na kucno pojacalo, a nisam ga nikad ni otvaro...nego sam uopsteno reko za kucanske aparate na koje kablove idu...
samo sto sam onda mislio, da ako kabal moze gurat kucanski aparat od 1 kW, onda bi trebo da u autu moze gurat pojacalo od 100 W npr...to sam mislio...a ne to, da kabal od kucanskog aprata od 1 kW gura pojacalo od 1 kW... ;)
 
Član
Neko ko kaze da zna nesto o auto muzici Car Hi-Fi nebi smio da povezuje muzicku snagu W-ate,i snagu kucanski aparata:D
Nemoj da mislis da se pravim pametan googlaj malo pa vidis:123:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top