Dnevna svjetla - kratka svjetla ?

Dnevna svjetla - kratka svjetla ?

Član
Drl nisu bila u upotrebi kad su seljaci pisali zakon. E posto policija ima normu koliko kazni mora napisati tako oni love u mutnom.
Zakon se mora postovat bez obzira kad je napisan i kako, a u zakonu izricito pise da kratka svijetla moraju biti bez obzira imao ti dnevna svijetla neonke ledove ili bilo kakvo svijetlo kratka moraju biti upaljena jasno kao dan. Ti nisi ni procitao zakon a popljuva sve, u zakonu stoji pored dnevnih moraju radit i kratka svijetla. I to sto se pozivate na zakone EU pa i u EU drzave imaju razlicite zakone i kakve veze imamo mi sa zakonima u EU SAD Kini Rusiji ili Japanu.

Evo slika koja opisuje Bosanca i Hercegovca samo vidi pravo i ono sto njemu odgovara. Bilo sta da se desi on nije kriv nego neko drugi i on je nevinasce kome je smjesteno. To sto mu je jedno 10 puta vise oprosteno to zaboravi u danu.

Blinders_1.jpg
 
Poslednja izmena:
Član
Zakon se mora postovat bez obzira kad je napisan i kako, a u zakonu izricito pise da kratka svijetla moraju biti bez obzira imao ti dnevna svijetla neonke ledove ili bilo kakvo svijetlo kratka moraju biti upaljena jasno kao dan. Ti nisi ni procitao zakon a popljuva sve, u zakonu stoji pored dnevnih moraju radit i kratka svijetla. I to sto se pozivate na zakone EU pa i u EU drzave imaju razlicite zakone i kakve veze imamo mi sa zakonima u EU SAD Kini Rusiji ili Japanu.

Evo slika koja opisuje Bosanca i Hercegovca samo vidi pravo i ono sto njemu odgovara. Bilo sta da se desi on nije kriv nego neko drugi i on je nevinasce kome je smjesteno. To sto mu je jedno 10 puta vise oprosteno to zaboravi u danu.

Blinders_1.jpg
Jedino u Bosni je svrha zakona naplatiti što više novaca od naroda, a u ostalom dijelu svijeta,sigurnost.
I napisati zakon što sturijim da bi ga svaki seljak mogao tumačiti na svoj način.
Iskusio na svojoj koži. Nije saobraćajni, al jedan dan službenica u opštini kaže meni da se ne može upisati dijete u knjigu rođenih. Ja kad sam pošao pisati žalbu, odjednom može.
 
Član
Imas na bordu promjenis da ti umjesto dnevnih svjetala gdje su maglenke budu na faru i tada te nece nikada skontati, barem na passatu 7 je tako

Ja vozim sa pozicijom uvijek po danu (led) i nikada nisam imao problema, al sve zavisi moze i meni doci nadrkan i pisati kaznu
 
BHT Ovisnik
član 27. stav 1.:
Uređaji za osvjetljavanje puta na prednjoj stranivozila moraju biti povezani tako da se nemogu uključiti
dok se ne uključe zadnja poziciona svjetla i svjetla za osvjetljavanje zadnjeregistarske tablice.
Izuzeci su:
e) specijalno ugrađena i izvedena svjetla za osvjetljavanje puta na prednjoj stranivozila namijenjena zavožnju po danu.
član 28. stav 6.:
Udaljenost gornje ivice svjetleće površine kratkog svjetla ne smije biti veća od 1,2 m, a
udaljenost donje ivice svjetleće površine ne smije biti manja od 0,5 m od površine puta.
Prijedlog
: U članu 90. stav 1.
Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u Bosnii Hercegovini [1], dodati i specijalno ugrađena i izvedena svjetla za osvjetljavanje puta na
prednjoj strani vozila namijenjena zavožnju po danu. Ova specijalno ugrađena i izvedenasvjetla se postavljaju u branik vozila, tako da ograničenje o udaljenosti od površine puta treba sniziti ispod 0,5 m.

Ovo sve odgovara navedenom autu i koliko mogu skontati nemaju pravo kazniti. Zatim sam pricao sa pravim iskusnim policajcem kolegom od starog i sam kaze da se imam pravo zaliti i da ce sudski vjestak odbaciti kaznu. Zatim da sam trebao isti tren upaliti auto i otici u unutarnju kontrolu, prijaviti policajca kao i broj tablica auta kojeg je pustio i da bi on bio sankcioniran. Ukoliko ne bi (a vjerojatno bi) on bi se pobrinuo da bude.
A sto se tice oprastanja meni niti jedan ne oprasta, osim Boga (ako oprasta i on), a bome ni ja ne nudim,ako sam kriv kriv sam,ako nisam jbg priznam pa radi sta hoces. I neki dan su mi pisali kaznu sa koleginim autom jer nisam imao sijalice,al nisam ponudio nista nego sam platio, radije cu platiti nego govnarima u dzep.
A vi koji smatrate da se ne treba s rogatim bosti slobodno sjedite i kukajte, zato drzava i jeste ovakva. Mozda nisam uvijek u pravu kada smatram,ali i pad je let. Jedan po jedan ce prestati kaznjavati za gluposti. Isto kao od kada imam kameru u autu niti jedan mi nije pisao kazne kao prije za punu liniju i za slicne gluposti,pođe pisati pa mu samo kazem pisi prijatelju, vidimo se na sudu, pokazem prstom na kameru, pa onda se vecinom pojebu pa samo kazu vozi...
 
Član
član 27. stav 1.:
Uređaji za osvjetljavanje puta na prednjoj stranivozila moraju biti povezani tako da se nemogu uključiti
dok se ne uključe zadnja poziciona svjetla i svjetla za osvjetljavanje zadnjeregistarske tablice.
Izuzeci su:
e) specijalno ugrađena i izvedena svjetla za osvjetljavanje puta na prednjoj stranivozila namijenjena zavožnju po danu.
član 28. stav 6.:
Udaljenost gornje ivice svjetleće površine kratkog svjetla ne smije biti veća od 1,2 m, a
udaljenost donje ivice svjetleće površine ne smije biti manja od 0,5 m od površine puta.
Prijedlog
: U članu 90. stav 1.
Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u Bosnii Hercegovini [1], dodati i specijalno ugrađena i izvedena svjetla za osvjetljavanje puta na
prednjoj strani vozila namijenjena zavožnju po danu. Ova specijalno ugrađena i izvedenasvjetla se postavljaju u branik vozila, tako da ograničenje o udaljenosti od površine puta treba sniziti ispod 0,5 m.

Ovo sve odgovara navedenom autu i koliko mogu skontati nemaju pravo kazniti. Zatim sam pricao sa pravim iskusnim policajcem kolegom od starog i sam kaze da se imam pravo zaliti i da ce sudski vjestak odbaciti kaznu. Zatim da sam trebao isti tren upaliti auto i otici u unutarnju kontrolu, prijaviti policajca kao i broj tablica auta kojeg je pustio i da bi on bio sankcioniran. Ukoliko ne bi (a vjerojatno bi) on bi se pobrinuo da bude.
A sto se tice oprastanja meni niti jedan ne oprasta, osim Boga (ako oprasta i on), a bome ni ja ne nudim,ako sam kriv kriv sam,ako nisam jbg priznam pa radi sta hoces. I neki dan su mi pisali kaznu sa koleginim autom jer nisam imao sijalice,al nisam ponudio nista nego sam platio, radije cu platiti nego govnarima u dzep.
A vi koji smatrate da se ne treba s rogatim bosti slobodno sjedite i kukajte, zato drzava i jeste ovakva. Mozda nisam uvijek u pravu kada smatram,ali i pad je let. Jedan po jedan ce prestati kaznjavati za gluposti. Isto kao od kada imam kameru u autu niti jedan mi nije pisao kazne kao prije za punu liniju i za slicne gluposti,pođe pisati pa mu samo kazem pisi prijatelju, vidimo se na sudu, pokazem prstom na kameru, pa onda se vecinom pojebu pa samo kazu vozi...

Cole u ovom ti zakonu pise da bez upaljene pozicije, stoplampi i osvjetljenja registracije ne mozes upaliti maglenke refektore i dnevna svijatla

član 27. stav 1.:
Uređaji za osvjetljavanje puta na prednjoj stranivozila moraju biti povezani tako da se nemogu uključiti
dok se ne uključe zadnja poziciona svjetla i svjetla za osvjetljavanje zadnjeregistarske tablice.
Izuzeci su:
a) parkirna svjetla;
b) svjetla za davanje svjetlosnih signala;
c) svjetla za osvjetljavanje mjesta na kojem se izvode radovi;
d) pokretno svjetlo (reflektor);
e) specijalno ugrađena i izvedena svjetla za osvjetljavanje puta na prednjoj stranivozila namijenjena zavožnju po danu.
-
član 28. stav 6.:
Udaljenost gornje ivice svjetleće površine kratkog svjetla ne smije biti veća od 1,2 m, a
udaljenost donje ivice svjetleće površine ne smije biti manja od 0,5 m od površine puta.
Prijedlog
: U članu 90. stav 1.
Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u Bosnii Hercegovini [1], dodati i specijalno ugrađena i izvedena svjetla za osvjetljavanje puta na
prednjoj strani vozila namijenjena zavožnju po danu. Ova specijalno ugrađena i izvedenasvjetla se postavljaju u branik vozila, tako da ograničenje o udaljenosti od površine puta treba sniziti ispod 0,5 m.

Evo cak zakon i regulise na kojoj bi udaljenosti trebala biti ta svijetla pa mozes ih i sam ugradit. Znaci bez obzira na ovo kratka svijetla moraju radit, na sudu bi definitivno izgubio a sa ovom pricom bi mogao proci kod policajca jer ne poznaju zakon .
 
Član
Članak 90.
(1) Za vrijeme upravljanja motornim vozilom danju na vozilu moraju biti upaljena kratka svjetla.
(2) U vremenu od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću), kao i danju u slučaju smanjene vidljivosti, na vozilu u prometu na cesti - osim svjetla iz stavka (1) ovoga članka - moraju biti upaljena svjetla za osvjetljavanje ceste, i to:
1) na vozilu na motorni pogon, osim na biciklu s motorom, lakom motociklu i na motociklu bez bočne prikolice - najmanje dva bijela ili žuta svjetla na prednjoj strani i paran broj crvenih svjetala na stražnjoj strani;

2) biciklu s motorom, lakom motociklu i na motociklu bez bočne prikolice - najmanje jedno bijelo ili žuto svjetlo na prednjoj strani i najmanje jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani;
3) na biciklu - jedno bijelo svjetlo na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani;

4) na zaprežnom vozilu - najmanje jedno bijelo svjetlo na prednjoj strani i najmanje jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani ili samo jedna svjetiljka koja je izrađena tako da se s prednje strane vozila vidi bijelo svjetlo, a sa stražnje strane vozila - crveno svjetlo.

Kaznene odredbe: član/članak 237. Novčanom kaznom u iznosu od 50,00 KM kaznit će se za prekršaj: vozač koji postupi suprotno odredbama člana/članka 90. Ako je prekršajem izazvana saobraćajna/prometna nezgoda, počinioc/počinitelj će biti kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 50,00 KM do 200,00 KM, a ako je počinioc/počinitelj prekršaja vozač motornog vozila odredit će mu se jedan ili dva kaznena boda. 77 Za prekršaj kojim je izazvana saobraćajna/prometna nezgoda, vozaču motornog vozila može se izreći i zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju do dva mjeseca.
Kaznene odredbe: član/članak 239. Novčanom kaznom u iznosu od 30,00 KM kaznit će se za prekršaj: • vozač koji upravlja motornim vozilom bez upaljenog kratkog svjetla član/članak 90. tačka/točka 1. Ako je prekršajem izazvana ili prouzrokovana saobraćajna/prometna nezgoda, počinioc/počinitelj će biti kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 50,00 KM do 150,00 KM, a ako je počinioc/počinitelj prekršaja vozač motornog vozila-odredit će mu se jedan kazneni bod. Za prekršaj kojim je izazvana saobraćajna/prometna nezgoda, vozač u motornog vozila može se izreći i zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju do dva mjeseca.
 
Član
isti sam problem imao sa skodom dok se vozala prije nekoliko god... zakon je nedorecen, barem je bio, dnevna su bila samo u prijedlogu zakona koji jos nije bio usvojen, dal je sada usvojen nezz.

zavrsio na sudu, ukratko, nije moja krivica al sam imao na odreden nacin "tehnicki neispravno vozilo", sa obzirom da je takvo kupljeno i proslo tehnicki, krivica je bila na prodavacu, nisu ga smjeli ni predat takvog (jer se dnevno palilo na kontakt i uvijek gorilo, takodjer na 120km/h i preko se palilo i ako su kratka upaljena). ugl nista platio nisam, samo sto su ih iskljucili u servisu i stavili standardno kratka da se pale.

a dotad me peglali , zuto upadno auto, jos dole dnevna svako lizalo bilo moje...
 
Top