Dnevna svjetla - kratka svjetla ?

Dnevna svjetla - kratka svjetla ?

BHT Ovisnik
Pozdrav, da upitam nesto.
Danas me zaustave panduri,ja sa sluzbenom skodom 2012 godiste auto, ima dnevna svjetla pored maglenki koja se pale zajedno s autom. Zaustavi me policijac,kaze gore maglenke, ja kazem nisu,to su dnevna svjetla. Kaze on jesu, hajde upali maglenke,ja upalim i on vidi da to nisu maglenke. Govori on onda ti svjetla nisu upaljena. Rekoh pa jesu dnevna,jok trebaju kratka sad cu ti pisati kaznu. Hajde rekoh pisi, kontam boli me briga, i prosli tjedan su mi pisali jer nisam imao sijalice u opremi u svom autu. I piše on meni kad zaustavljaja drugi X5 bez svjetala. Spusta frajer prozor, policajac provuce ruku,upali mu svjetla,nesto progovori s njim i pusti ga. Ja tu poludim, pokacimo se. Pitam kako mogu mene kazniti,vide jos i sluzbeno auto, radim,a ovog s X5 puste. Oni nesto seru,serem ja bla bla, kaze potpisi,ja normalno necu. I tu se jos vise posvađamo. Uglavnom on je napisao da sam odbio potpisati i otisao sam. Ako platim odmah to je samo 15KM,ali necu kao ni jednu do sada ako smatram da sam u pravu.
Mislim se zaliti na sud, pa zelim da pitam jesam li u pravu? Koliko sam citao da se u novih auta ta dnevna svjetla racunaju kao i kratka. Gledam u mraku jednako skoro svijetle kao kratka,mislim na istoj razini bacaju snop. Pa iz principa zelim na sud,jer i prije kada sam bio u pravu oni su mi duzni platiti i dnevnicu i troskove prijevoza do suda :)
Hvala :)
 
Član
U nasem zakonu je da su obavezna kratka svjetla, ne je*u oni novu tehnologiju dnevnih svjetala.

14. Upotreba svjetala u saobra}aju/prometu
  1. Clan/Clanak 90.
(1) Za vrijeme upravljanja motornim vozilom danju na vozilu moraju biti upaljena kratka svjetla.
 
Član
Moraju da. Kad sam isao na more drkala me policija u stocu...al me pustili. Nisi upravu plati i vozi dalje.
 
Član
Na i30 fabricka dnevna, bruku putu zaustavljali u HRV, MNE i kod nas, nikada niko srao nije. Svjetla samo po noci palim :D
 
Član
član 26. stavovi 1. i 2.:
Pod uređajima za osvjetljavanje puta na motornim i priključnim vozilima, u smislu ovogPravilnika, podrazumijevaju se:
a) svjetla za osvjetljavanje puta na prednjoj strani vozila;
b) svjetla za maglu;
c) svjetla za vožnju unazad;
d) svjetla za osvjetljavanje mjesta na kojem se izvode radovi i
e) pokretno svjetlo (reflektor).

Svjetla za osvjetljavanje puta na prednjoj strani vozila mogu biti izvedena tako da imaju:
a) dugo svjetlo;
b) kratko svjetlo i
c) dugo i kratko svjetlo.

član 27. stav 1.:
Uređaji za osvjetljavanje puta na prednjoj stranivozila moraju biti povezani tako da se nemogu uključiti
dok se ne uključe zadnja poziciona svjetla i svjetla za osvjetljavanje zadnjeregistarske tablice.
Izuzeci su:
a) parkirna svjetla;
b) svjetla za davanje svjetlosnih signala;
c) svjetla za osvjetljavanje mjesta na kojem se izvode radovi;
d) pokretno svjetlo (reflektor);
e) specijalno ugrađena i izvedena svjetla za osvjetljavanje puta na prednjoj stranivozila namijenjena zavožnju po danu.
-
član 28. stav 6.:
Udaljenost gornje ivice svjetleće površine kratkog svjetla ne smije biti veća od 1,2 m, a
udaljenost donje ivice svjetleće površine ne smije biti manja od 0,5 m od površine puta.
Prijedlog
: U članu 90. stav 1.
Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u Bosnii Hercegovini [1], dodati i specijalno ugrađena i izvedena svjetla za osvjetljavanje puta na
prednjoj strani vozila namijenjena zavožnju po danu. Ova specijalno ugrađena i izvedenasvjetla se postavljaju u branik vozila, tako da ograničenje o udaljenosti od površine puta treba sniziti ispod 0,5 m.
 
Član
U zakonu stoje kratka svjetla, kao što je addo naveo, škode zajebavaju jer odmah vide da nisu kratka (kao i druga auta kod kojih je odvojeno), kod auta gdje je sve integrisano u okviru fara ne prave problem...dakle platit ćeš kaznu i sve troškove na sudu, ako budeš išao. Ubuduće čitaj zobs, ima se skinuti u o pdf-u sa interneta besplatno, a ne tuđe priče....
 
Član
Naša policija ti moze pisati sta hoće.
To je ono ne možeš se bosti sa rogatim.
Razumijem te ali trebao si potpisati.
 
Član
Naša policija ti moze pisati sta hoće.
To je ono ne možeš se bosti sa rogatim.
Razumijem te ali trebao si potpisati.

Evo ja tebe ne razumijem....šta ćeš se raspravljati sa policijom kad nisi u pravu....mene su ljetos zaustavili, baš Mostarci i prošao sam lijepo, samo 20 KM kazne, a mogli su mi dozvolu oduzeti komotno. Al' nisam se pravio pametan jer sam napravio prekršaj, nema šta. Ako ne znaš koja su ti koja svjetla i šta treba po zakonu i ako nemaš opremu koju zakon propisuje zaista ne razumijem žaljenje na takvo ponašanje policajaca.
 
Član
Ne znam koji je model škode u pitanju, ali kod mene na Oktaviji* gore kratka svjetla.
Ja bih se isto raspravljao. Ali posto u Bosni policija može da krši ta ista pravila i da nisu sankcionisani onda suti i plati. Dok ne dođu bolja vremena.
 
Član
Ne znam koji je model škode u pitanju, ali kod mene na Oktaviji* gore kratka svjetla.
Ja bih se isto raspravljao. Ali posto u Bosni policija može da krši ta ista pravila i da nisu sankcionisani onda suti i plati. Dok ne dođu bolja vremena.

Fabija 2 redizajn na kojoj gore dnevna svjetla smještena u kućište maglenki, a standardni farovi su posebno....
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/33/Skoda_Fabia_II_Combi_Facelift_front_20100515.jpg
Vide se i na ovoj slici dvije sijalice dole, jedna je za maglenke, druga za dnevna svjetla...
 
Zakon je takav da moras upaliti kratka svjetla,a o zakonima u BiH i njihovim dopunama samo cu se nasmijati hahhahhhaha.
 
Član
Drl nisu bila u upotrebi kad su seljaci pisali zakon. E posto policija ima normu koliko kazni mora napisati tako oni love u mutnom.
 
Drl nisu bila u upotrebi kad su seljaci pisali zakon. E posto policija ima normu koliko kazni mora napisati tako oni love u mutnom.

Upravo to sam sad htio napisati...taj zakon je vjerovatno iz 1997.god kad su se jos fice vozale...ganjaju Europske zakone a prije 5 godina ukinuta obaveza za kratkim svjetlima u EU,naravno kad su ljudi uveli daylight
 
Član
Ma ne mozes ti kod nas protiv policije i sudova jebeno.....ja proslo ljeto imo udes na raskrsnici kod mitala ...frajer proso na crveno i mene udari....on tvrdi da sam ja proso ja da je on... .i zavrsimo na sudu...kontam dobijam 100% imam svjedoka imaju kamere sve ima...dolazim ja prije mj dana na sudjenje odma policajac govori kamere nisu bile u funkciji otpuho ih vjetar na suprotnu stranu nisu snimile incident....haj reko nea veze imam svjedoka...izense moj svjedok sta je bilo..uredu...kad dolazi sad policajac da iznese svoje vidjenje...kaze on je proso krzo crveno dok si ti bio neprezen , brza voznja i ugrozavanje saobracaja...ja gledam budalu...on proso , a i mene kaznjava sto me on pokupio...kako si reko bogati skonto da sam brzo vozio kad nema tragova kocenja i steta je minimalna...posto sam ja stajao na crvenom dok mi se nije upalilo zeleno pa sam jedva uspio et ubrzat do 15 na sat za tih 5-6 metara dok me nije pokupio...kaze meni policajac po tome kako je tebe pokupio a traku do tebe nije ( imaju dvije trake za pravo a ja bio u blizoj ) i sad ja njemu objasnjavam kako nema svaki vozac istu reakciju pri kretanju na semaforu , kako sam u blizoj traci bla bla...i kaze sudiija...dobicete te izvjestaj za 15 dana...dolazi meni izvjestaj....taj kriv da je proso kroz crveno 350 km 2 mj uzimanje vozacke i 3 boda....a meni navode ugrozavanje saobracaja i nepaznja 100 km i 2 boda ....al odma me na pocetku sudjenja sudija pito radim li i kolika mi je plata...da znaju koliko ce mi skrhat...budjet se mora napunit bilo kako....tak da ti kod nas se ne isplati ganjat po sudovima...samo zivce pokidat
 
Top