Dizanje temp pri Ukljucenoj Klimi

Dizanje temp pri Ukljucenoj Klimi

Član
Imam cudan problem sa temperaturom...dakle kada upalim klimu pocinje radna temp konstantno da raste,cim je iskljucim ona padne na normalni nivo.
U cemu bi mogao biti problem?:icon_question: Fiat brava 1.6 76KW je u pitanju.
 
Član
Radi venitlator....kako se necu sikirati kada ide kazaljka na crveno :icon_rolleyes:
Sve radi normalno termostat,ventilator...
Sta mi vrijedi klima kada je moram svakih pet minuta iskljuciti???
 
desava se to na ponekim vozilima
cest primjer zna biti i na 1.4 HDI motorima (nesteo cesce kod citroena sa 16v)

ali Ako je samo u gradskoj voznji stani-kreni, onda sigurno nije termostat, nego se najvjerojatnije ne pali ventilator. Dakle, ili termoprekidač, ili osigurač, ili motor ventilatora ili kakav prekid kontakta u toj instalaciji.

Inače, kad je klima upaljena, motor se mnogo više opterećuje i zagrijava pa bi u principu ventilator trebao raditi stalno. Tvoj auto bi, mislim, trebao imati dvije brzine ventilatora. Provjeri kako radi..rade li obje brzine
 
Član
Ma i meni se to dešava, pa zato mislim da nije problem.
Npr, Pežoa vozim otvorenom cestom, napolju 38 stepeni, klima na 24, brzina oko 110 km/h, temperatura motora oko 90 stepeni. Povećavam brzinu na oko 140, temperatura se podiže na oko 100 stepeni, brzina preko 160, temperatura preko 100 stepeni.
To mi se uvijek dešava po velikim vrućinama, ali nikad nikakav problem, ovako sam često na relaciji oko 150km otvorene ceste i uvijek žešće vozim.
Zato sam pretpostavio i da kod tebe ne bi trebalo biti problema, nadam se da sam u pravu.;)
 
Član
Rade obje brzine...
Ali kod mene je bez obzira da li isao 80 100 ili 120 ravnomjerno se dize,ne igra ulogu koja je brzina...jbg nervira me taman postane unekoliko podnosljivo u autu ja je moram iskljuciti... zar moze ventilator naopako da radi...zar se nebi onda temp trebala penjati i kada je iskljucena klima??
Izgleda da mi je neizbjezno da odem do servisa...:icon_rolleyes:
 
Član
Ne znam kakva vi auta vozite ali meni nije nikako normalno da temperatura ide na 100 ili 110 ako je inače 90...osim u slučajevima ekstremnih (pre)opterećenja....

mdee, mislio sam da se kojim glupim slučajem ventilator ne vrti u pogrešnom smjeru...ali najbolje da komplet pregledaš sistem klime i hlađenja....pri normalnoj vožnji ne smije da raste temperatura, ni jedan stepen celzijusa...
 
trebalo bi da postoji i ventilator za hladnjak klime..
zna biti ispred hladnjak od motora..pa ako on ne radi..ugrije vodu u sistemu..
pa pogledaj
oggyboy..desava se to na pezoima..i citroenima..primjetio sam
pogledaj i ti za ovo..jer nije to dobro
kod druga mi C3 citroen tako prokljucao i napravio stetu veliku..zaribo..
pa cisto iz predostroznsoti ako ne uspijes sam..do servisa
 
Član
Meni se isto na Saxu desava, doduse na ravnom i nije nesto primjetno ako se kreces, ali uzbrdo, temperatura ide znacajno gore uz upaljenu klimu.

A kod mene isto imaju 2 ventilatora, jedan za motor, drugi za klimu. Al nisam nikad gledao jer se taj drugi pali, klimu ionako upalim 2 puta godisnje, pa mi i nije nesto bitno.
 
Član
@black_angelll - hvala na informaciji,danas cu pogledati to za drugi ventilator..;)
Ako ne ustanovim idem u servis,valjda oni znaju sta je,jer prosle godine je radilo sve normalno.
 
Član
black__anegllll je napisao(la):
trebalo bi da postoji i ventilator za hladnjak klime..
zna biti ispred hladnjak od motora..pa ako on ne radi..ugrije vodu u sistemu..
pa pogledaj
oggyboy..desava se to na pezoima..i citroenima..primjetio sam
pogledaj i ti za ovo..jer nije to dobro
kod druga mi C3 citroen tako prokljucao i napravio stetu veliku..zaribo..
pa cisto iz predostroznsoti ako ne uspijes sam..do servisa

Nemam ja ventilator za hladnjak klime, samo ovaj jedan koji ima 2 brzine. Prva brzina je iščupana jer mi ide na živce, tako da se samo druga pali, a kad je klima upaljena radi non stop. Šta sam mu do sad radio i nije proključao, neće ni od klime, ali kad razmisliš, klima jest malo opterećenje za motor i u ekstremnijim uslovima je logično da se više i brže grije.
 
Član
:lol: zato i postoje dvije brzine jer druga se pali kad je bas velika temperatura, ti kad upalis auto i onda klimu pali se automatski 1 brzina kad se motor zagrije posto 1 ne moze dovoljno citav sistem da ohladi pali se druga brza brzina i kad dovoljno ohladi ostaje ponovo na prvoj. A kod tebe se ugasi u onda kad se napravi haos upali ponovo druga koja pokusava da sve ohladi znaci da je tvoja greska ;)
 
Član
Mirsado je napisao(la):
:lol: zato i postoje dvije brzine jer druga se pali kad je bas velika temperatura, ti kad upalis auto i onda klimu pali se automatski 1 brzina kad se motor zagrije posto 1 ne moze dovoljno citav sistem da ohladi pali se druga brza brzina i kad dovoljno ohladi ostaje ponovo na prvoj. A kod tebe se ugasi u onda kad se napravi haos upali ponovo druga koja pokusava da sve ohladi znaci da je tvoja greska ;)

Jok, ne gasi se ventilator dok je klima uključena.;)
 
Član
Nije ok da se toliko grije ako je "ostalo" u redu Pogledaj saće hladnjaka, nafata se tu svakakve pogani i začepi protok zraka Daxom naprskati dobro i isprati ne prejakim mlazom vode da se lamele ne krive Trebalo bi itekako da bude od pomoći ;)
 
Top