Šta je novo?

Ask question

Ask Questions and Get Answers from Our Community

Answer

Answer Questions and Become an Expert on Your Topic

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

• Logo

Diskusija o zakonima - razna pitanja, savjeti

passat2003

Član
Učlanjen(a)
13.01.2010
Poruka
1.095
Reaction score
166
Poena
63
Moze vozit na punomoc , za prelazak granice treba punomoc za bilo koje auto cim nije vlasnik u autu , samo sto ne traze uvijek , al ne vrijedi rizikovat . Nakon sto uveze auto ako bi odlucio da proda, ima vremenska granica 2 ili 3 godine od uvoza da ne moze prodat , tj. moze al mora platit sve dadzbine drzavi koje je bio oslobodjen (carina , pdv) , tj. ko da si npr. ti tek uvezao na sebe .
E hvala drug mnogo...znaci on bi trebao prvo otici na komisijski pregled i da vidi da li ispunjava stepen invalidnosti ako sam dobro procitao od 70% ...ako to ispunjava treba da napravi punomoc da moze u ime sina da kupi auto i da to navede tamo kada kupuje..onda kod nas na carini da prilozi taj papir sto ima da se oslobadja placanja dadzbina i onda ceka odg od njih kada moze ici na tehnicki i registraciju...

wispi

Član
Učlanjen(a)
13.08.2009
Poruka
548
Reaction score
130
Poena
43
Auto
Focus MK1 16V , Focus MK2 TDCi
Tako nekako :) , ako osoba ima utvrdjenu invalidnost ne mora posebno zbog auta ici na komisiju , vjerovatno da ima taj papir od prije da je invalid toliko i toliko % , te i te kategorije ... Jedino ako je to nesto od skora pa nema ... Nek ne zaboravi ponijet sinovu licnu i ako ima pasos . Znali su u HR trazit pasos osobe na koju se uvozi auto o_O (sto nema nikakve logike , mozda uopste nema pasos jer nije obavezan imat) , al sve zavisi od raspolozenja , moze zavrsit i bez pasosa al ako ima nek ponese da je manje peglanja ;) .

Učlanjen(a)
16.07.2015
Poruka
114
Reaction score
17
Poena
18
Starost
54
Auto
Passat 5+ Comfotline
Ima li sa foruma iko dosad iskustva sa novim kaznama ili se dobro čuvamo :D

passat2003

Član
Učlanjen(a)
13.01.2010
Poruka
1.095
Reaction score
166
Poena
63
Hvala Bogu jos nemam iskustva..i ne namjeravam...samo sam primjetio da ne mozes vozit relaciju od 50km puta a da ne sretnes bar 3 ili 4 patrole...
Jos mene frajer sa A7 pretice i mene i jos dvojicu ispred mene na punoj liniji a drotovi bili u sokaku ...sva sreca nisu ga vidjeli inace bi halalio vozacku dugo...

Učlanjen(a)
04.12.2015
Poruka
155
Reaction score
28
Poena
28
Starost
39
Hvala Bogu jos nemam iskustva..i ne namjeravam...samo sam primjetio da ne mozes vozit relaciju od 50km puta a da ne sretnes bar 3 ili 4 patrole...
Jos mene frajer sa A7 pretice i mene i jos dvojicu ispred mene na punoj liniji a drotovi bili u sokaku ...sva sreca nisu ga vidjeli inace bi halalio vozacku dugo...
Ma bi malo sutra, to oni nisu ga htjeli vidjeti, većina ih neće da zaustavi bolje auto nego samo zazmire

AlmirV

Član
Učlanjen(a)
05.12.2014
Poruka
213
Reaction score
34
Poena
28
Starost
27
Auto
Golf V
PRAVILNIK
O DIMENZIJAMA, UKUPNOJ MASI I OSOVINSKOM OPTEREĆENJU VOZILA, O UREĐAJIMA I
OPREMI KOJU MORAJU IMATI VOZILA I O OSNOVNIM UVJETIMA KOJE MORAJU
ISPUNJAVATI UREĐAJI I OPREMA U SAOBRAĆAJU NA PUTEVIMA

(3) Stakla na vozilu ne smiju se na nikakav naĉin dodatno zatamnjivati (postavljanjem folija ili dodatnim
bojenjem stakla), izuzev zadnjeg stakla i boĉnih stakala autobusa za postavljanje odobrene reklamne...
I evo izmjene i dopune:

1) U članu 46. stav 3. se mijenja i glasi:
"(3) Stakla na vozilu ne smiju se na bilo koji način dodato zatamnjivati (npr. postavljanjem folija,
dodatim bojanjem stakla i sl.), u odnosu na fabričku ugradnju."
(2) Poslije stavka 3. se dodaju st. 4. i 5. koji glase:
"(4) Izuzetno od stava 3. ovog člana, mogu se dodato zatamniti:
a) zadnja i bočna stakla autobusa postavljanjem homologiranih promidžbenih folija,
b) bočne staklene površine motornih vozila iza leĎnog naslona sjedala vozača i suvozača, homologiranim
folijama bez refleksije.
(5) Odredbe ovog člana ne primjenjuju se na vozila oružanih snaga BiH, policijskih agencija u Bosni i
Hercegovini, kao i vozila vrlo usko specijalizirane namjene koja se ne koriste ni u jednom drugom
segmentu društva. "

BlackT

Član
Učlanjen(a)
19.04.2011
Poruka
574
Reaction score
104
Poena
43
Auto
Audi 80 B4 1.8T
E ovako ljudi kupio sam motor koji je promjenio 3-4 vlasnika od zadnje registracije koja je bila 2007... Naravno niti je itko prepisivao motor niti registrirao jer je cross... ali evo sad pošto su ove kazne povećale pada mi napamet da ga registriram.
U prometnoj stoji da su tablice vraćene i da je motor odjavljen po službenoj odjavi, sad jel ja mogu nekako provjerit dali čovjek na kojem je motor ima kakvih kazna ili sranja da vidim dali ga uopće mogu registrirat

MaHa Styling

Član
Učlanjen(a)
01.03.2013
Poruka
1.876
Reaction score
834
Poena
113
Starost
28
Auto
BMW E36 Coupé, Mitsubishi Evolution VII
E ovako ljudi kupio sam motor koji je promjenio 3-4 vlasnika od zadnje registracije koja je bila 2007... Naravno niti je itko prepisivao motor niti registrirao jer je cross... ali evo sad pošto su ove kazne povećale pada mi napamet da ga registriram.
U prometnoj stoji da su tablice vraćene i da je motor odjavljen po službenoj odjavi, sad jel ja mogu nekako provjerit dali čovjek na kojem je motor ima kakvih kazna ili sranja da vidim dali ga uopće mogu registrirat
Nazovi mup u kojem je zadnji put bio registrovan i raspitaj se. Ako su dobre volje reci ce ti sve ;)

Bmw321

Član
Učlanjen(a)
26.01.2019
Poruka
19
Reaction score
1
Poena
3
Starost
34
Auto
Bmw e46 318d
Mogu li dobiti zabranu polaganja ako vozim 150cc skuter bez vozacke ? Imam za 50cc (PSP)

Bmw321

Član
Učlanjen(a)
26.01.2019
Poruka
19
Reaction score
1
Poena
3
Starost
34
Auto
Bmw e46 318d
A dobro,interesuje me zakonski sta mogu dobiti,jer nigdje u ovim clanovima nije tacno precezirano za tu zabranu

Bmw321

Član
Učlanjen(a)
26.01.2019
Poruka
19
Reaction score
1
Poena
3
Starost
34
Auto
Bmw e46 318d
Sad me vise zanima sta mogu dobiti ako nije preveden skuter ? Znaci registrovan,polica uredna ali nije na meni ?
U osiguranju mi traze 250km za prevod,jer mora na tehnicki i ide sve na novo

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8