Curi ulje na servu???

Curi ulje na servu???

Član
Pozdrav.Imam jedan neocekivan problem ,za koji nisam mogao nafi forum,pa mi ovaj je najblixi.
Auto je seat ibiza 2002,1.9tdi 96kw,,naime situacija je sljedeca.
U roku 5dana stalo 5el.pumpi servo volana.
Prva nasa koja je bika u autu otkako je uzeto je stala jednostavno njje imala ulja,ne znam sto,dolijemo nista,kupimo pumpu,ostavom u servisu oni stave pumpu i naspu atf sto ne smije,pumpa stane nakon 3dana,sljedece evije pumpe s zelenim uljem,kosta 24msrke stale nakon po sat vremena rada.
Jos jedna 4ta stala u roku 3dana..odem elektricary sve uredu napon mase stekeri.
Kaze trebao bi mehanicar provjeriti crijeva i letvu,,odem mehanicaru lik mrtav hladan kaze najblkje da kupis i letvu i pumpu i to bi trebal biti to.
Pumpe staju na nacin da u voznji auto upali sva 4zmigavca,izgubi obrtaje i oteza volan i zutq lampica volana se upali,auto tad nece gasa vec moras ugasiti pa upalit,ali pali odma.
Da li je moguce da je do crijeva da stopa nesto da ne bacs pritisak dovoljan pa pumpa nesto stane.
Ne znam sta ciniti dalje stvarno.
Da dodam da se nakon stajanja 5pumpe auto pocelo gasiti ponekad leru a nekad u manjim brzinama recimo iz lera kad ubacujem u prvu,ili kad vracam iz 3 u 2 izgubi obrtaje i moras gasiti auto ali pali odma
Pa moras otkriti gdje ti zapravo curi ulje. to nije uopste kompleksan sistem. sa pumpe prati crijeva koja idu u letvu. vidjelo bi se jer bi bilo masno po prednjem mostu.

Ako curi letva vjerovatno ce prvo pokazati na unutrasnim krajnicama/ sponama.

Dalje da ispitujes nema smisla dok ne otkrijes gdje curi.

Te servo pumpe su sabotirane od prvog dana jer na konektoru za 12+ i zemlju ima rupica. Ispod rupice se nalazi ploca sa elektronikom i el. motorom.

Mora ti biti ispravan akumulator i alternator jer je ta pumpa veliki potrosac energije.

1. Pronaci mjesto gdje gubis hidraulicnu tecnost ( Crijeva, Letva, krajevi letve tj. spona)
2. Provjeriti ispravnost alternatora, akumulatora i glavnog osiguraca na akumulatoru za servo pumpu.
3. provjeriti ispravnost senzora pozicije volana ( g85) ako vozilo nema esp senzor letve (G250)
4.Ozraciti servo pumpu bez otpora na tockovima.

Ulje ne moras placati 24 KM, mozes platiti 16 KM i zove se ulje za centralne hidraulicne sisteme ( ima u avantiju, tkz. CHF ulje)

- To sto si usuo ATF ulje moze ti ostetiti komponente unutar letve.
- Ako je KOYO orginalna pumpa moras kupiti KOYO, jer je i letva KOYO ( pokazale su se kao lose)
Isto vazi i za TRW ( Trw pumpa, trw letva)
 
Poslednja izmena:
Hvala ti amare na odgovoru,medjutim jasno je meni to da bi se trebalo otkriti razlog prve pumpe i curenja,2pumpa u koju su ,,majstori" nasuli atf je staala ali nije iscurilo ulje kao ni ostale 3 sa zelenim uljem,stane pumpa lampica gori tezak volan ali ulja bude, za svaku drugu sto sam stavljao sipao sam i ponovo ulje a staro ispraznjivao iz boce,sad maloprije me zove dajdza zvao on nekog majstora ,kaze to u vezi gasenja auta jer se to vecinom dogadja na ispod 70km/h,,kaze moze biti do alternatora da slabo puni ,i on iskljucuje pumpu (koja je i najveci potrosax struje) i onda racunalo ne da da se aktivira pumpa jer je slab alternator,kaze da rprvo to kod elektricara provjerim napone alternatora..
A to za sistem od pumpe do letve i on je rekao da bi se to trebalo sve poskidati i iscuriti skroz to atf ulje i sipati neko s onzakom (sss nesto tako,nisam zapamtio ,par puta da se iscisti atf) jer kao sti i ti kazes postoji mogucnost da je atf pokvario dosta toga jer to ulje nikako ne smije u ove pumpe.
Akumulator je dobar,bar mislim,pali iz prve sve,i ovo nedavno kad je hladno bilo)
Auto upali zmigavce,gasi se ali odma pali,da li moze biti alternator jer odma pali?pretpostavljam napuni ono aku u voznji pa zato pali odma..
I jos jedan podatak da je poceo u voznji prije nego sto ce se ugasit kao ono da zakljucas sva 4vrata na daljinsko ,ono desi se nekad da odjavo daljinsko a nekad samo kao da ga zakljucas ali radi centralno.. da li i to moze biti znak losijeg alternatora
Da da trw mi je pumpa
 
Član
Ako je tvoja procurila mogla je: na dovodnom crijevu ( metalno sa holenderom) povratno na boci ( sto ga drzi selna)
Na samoj selni sto drzi bocu ).

Da properes sistem mozes skinuti oba crijeva, i u crijevo sa holenderom ubrizgavati CHF ulje, a na povratno crijevo ce izlaziti ulje iz letve.
Ili jednostavniji nacin odignuti prednji dio auta, okretati volan do kraja i isisavati ulje iz posude servo pumpe.

Imao sam dodira sa tim pumpama ( do duse na malo novijim vozilima sa CAN-BUS sistemom)

Ako postoji senzor na letvi ( vozilo bez esp sistema), senzor salje polozaj letve ( brzinu okretanja) direktno na servo pumpu, poslije se CAN hi, CAN low signal salje na komfort modul / Centralna elektronika).

Ako postoji esp, samo su populisana dva dzeka na servo pumpi.
Vrijednost okretanja volana ( brzina, ugao) se prenosi na konfrot modul i poslije komunicira sa abs pumpom putem can hi i can low signala.
Takodjer ako postoji neka greska sa senzorom volana, a ostalo je sve ispravno 12v na pumpu, zemlja i dalje imas servo iako svijetli zuta lampica volana. ( G85 )


Ja ti mogu samo preporuciti da pocnes sa dijagnostikom, moze te uputiti u kojem smijeru da krenes.
 
Ako je tvoja procurila mogla je: na dovodnom crijevu ( metalno sa holenderom) povratno na boci ( sto ga drzi selna)
Na samoj selni sto drzi bocu ).

Da properes sistem mozes skinuti oba crijeva, i u crijevo sa holenderom ubrizgavati CHF ulje, a na povratno crijevo ce izlaziti ulje iz letve.
Ili jednostavniji nacin odignuti prednji dio auta, okretati volan do kraja i isisavati ulje iz posude servo pumpe.

Imao sam dodira sa tim pumpama ( do duse na malo novijim vozilima sa CAN-BUS sistemom)

Ako postoji senzor na letvi ( vozilo bez esp sistema), senzor salje polozaj letve ( brzinu okretanja) direktno na servo pumpu, poslije se CAN hi, CAN low signal salje na komfort modul / Centralna elektronika).

Ako postoji esp, samo su populisana dva dzeka na servo pumpi.
Vrijednost okretanja volana ( brzina, ugao) se prenosi na konfrot modul i poslije komunicira sa abs pumpom putem can hi i can low signala.
Takodjer ako postoji neka greska sa senzorom volana, a ostalo je sve ispravno 12v na pumpu, zemlja i dalje imas servo iako svijetli zuta lampica volana. ( G85 )


Ja ti mogu samo preporuciti da pocnes sa dijagnostikom, moze te uputiti u kojem smijeru da krenes.
Problem je sto zivim u gradu u kojem nema dobrog pouzdanog mehanicara i ne znam kome da vozim,ja to sam ne znam,ovo mi je tek prvo auto koje je kod mene oko 10mjeseci.
Ma ta pumpa sto je bila u autu na spratu je,nisam je bacio,ali ni ne znam je li ispravna ili je def gotova, ali ove ostale ne znam ,ili je to atf unistio oa ne moze nijedna fino funkcionisat,ta crijeva,holender kako se vec zove,i jbg ne znam to sam isisati ulje.

To oko senzora,vidi ovo,kad su 4pumpe stale nismo znali sta vise i ovaj na otpadu predlozi senzor da se promijeni ,promijeni to stavi jos jednh pumpu,ulje dosuo,servo radi ,zuta lampica gori,i tako 3dana i stade i servo i lampica gori i dan danas,i nema serva .
A one 4 na mom senzoru,sto ssu bile u autu kod njih se nakon postavljanja drugih pumpi gasila lampica,radi servo ali kao sto rekoh dvije po sat ,jedna 4dana,i upali lampicu i nema serva

E sad mozds je moja sto je bila jednostavno dotrajala ,stala,pa onda druga dodje i u nju atf i mozds je ona i poremetila dosta stvari tu sto se ima oko te relacije pumpa crijevo letva volana..
Ali sad si me zabrinuo to za senzor,ispada da je moj seznor bio ispravan a ovaj sad slabiji od mog ?

I da ova kod mene je pumpa na te dzekove,2 cini mi se imaju ako sam dobro vidio.

I da te jos nesto pitam ,je li moguce da je ta moja prva propisala bas na pumpu,tj da nije na crijevima ili letvi jer ostale 4nisu gubike ulje,mada kratak je period ,tesko da izgubi ulje za sat ili one za 3dana
 
Član
Ne mora znaciti da ti je prodao los senzor, mozda je ta pumpa iskodirana za auto sa vozilo sa ( G85 senzorom, iza volana), a tvoje je sa senzorom na letvi. Zato ti je i ostala da svijetli lampica.

Preko interneta te samo neko moze u grubo usmjeriti, nije neka nauka pogledati da je masno oko letve, oko pumpe itd.

Nema sanse da izgubis 1-2l hidraulicnog ulja a da se ne vidi gdje je otislo.

Pronadji majstora, ako nemas alata, dijagnostiku od foruma ti nema nikakve pomoci.
 
Ne mora znaciti da ti je prodao los senzor, mozda je ta pumpa iskodirana za auto sa vozilo sa ( G85 senzorom, iza volana), a tvoje je sa senzorom na letvi. Zato ti je i ostala da svijetli lampica.

Preko interneta te samo neko moze u grubo usmjeriti, nije neka nauka pogledati da je masno oko letve, oko pumpe itd.

Nema sanse da izgubis 1-2l hidraulicnog ulja a da se ne vidi gdje je otislo.
Ne znam stvarno..
Kazem ti ja danas kod mehanicara lik hladan mrtav kaze najbolje da promijenis i letvu i pumpu i ne bi trebalo se vose dogadjat ,a samo digao auto na dizalicu i na oko pogledao manzetne letve suhe, nije skidso ni letvu ni crijeva i rece mi to da kuoim oboje kaze nije ovo zs mene posao a on mehanicar...

Ne znam,nigdje lokva njje bila,jednostavno auto stalo u avliji ,uporedo volan otezo s lampicom,prije tog nikakvo upozorenje lampice da fsli ulje,a ove ostale pumpe nisu gubile ulje.
 
Član
Problem je sto zivim u gradu u kojem nema dobrog pouzdanog mehanicara i ne znam kome da vozim,ja to sam ne znam,ovo mi je tek prvo auto koje je kod mene oko 10mjeseci.
Ma ta pumpa sto je bila u autu na spratu je,nisam je bacio,ali ni ne znam je li ispravna ili je def gotova, ali ove ostale ne znam ,ili je to atf unistio oa ne moze nijedna fino funkcionisat,ta crijeva,holender kako se vec zove,i jbg ne znam to sam isisati ulje.

To oko senzora,vidi ovo,kad su 4pumpe stale nismo znali sta vise i ovaj na otpadu predlozi senzor da se promijeni ,promijeni to stavi jos jednh pumpu,ulje dosuo,servo radi ,zuta lampica gori,i tako 3dana i stade i servo i lampica gori i dan danas,i nema serva .
A one 4 na mom senzoru,sto ssu bile u autu kod njih se nakon postavljanja drugih pumpi gasila lampica,radi servo ali kao sto rekoh dvije po sat ,jedna 4dana,i upali lampicu i nema serva

E sad mozds je moja sto je bila jednostavno dotrajala ,stala,pa onda druga dodje i u nju atf i mozds je ona i poremetila dosta stvari tu sto se ima oko te relacije pumpa crijevo letva volana..
Ali sad si me zabrinuo to za senzor,ispada da je moj seznor bio ispravan a ovaj sad slabiji od mog ?

I da ova kod mene je pumpa na te dzekove,2 cini mi se imaju ako sam dobro vidio.

I da te jos nesto pitam ,je li moguce da je ta moja prva propisala bas na pumpu,tj da nije na crijevima ili letvi jer ostale 4nisu gubike ulje,mada kratak je period ,tesko da izgubi ulje za sat ili one za 3dana
Vidim pise da si iz Travnika, nmg da vjerujem da nema nekog malo boljeg majstora u Travniku
 
Vidim pise da si iz Travnika, nmg da vjerujem da nema nekog malo boljeg majstora u Travniku
Iz donjeg vakufa sam,susjedni grsd travnika,,ali da i taxno je da nema ni po tr dobrog majstora,komsija je nedavno hodao majstorima,vakuf bugojno travnik,i na kraju zavrsio u kiseljaku i zavrse mu sve urade,i kszu mu vi podrucje travnik i okolo nemate dobrog mehanicara
 
Član
Kao sto kolega amer kaze morat ces naci nekog majstora da to rijesi. Bilo bi dobro ako ima neko sa tog podrucja da ti moze preporuciti nekog majstora. Mozda admin ovog foruma @allroad ti moze nesto pomoci. U svakom slucaju sretno i nadam se da ces uspjeti to rijesiti
 
Član
Mozes i na facebuku zapratiti grupu "seat club croatia" pa i tamo mozes upitati...inace momci su super i voljni pomoci
 
Član
Druze, to je zatvoreni sistem, elektro motor.
Na tim pumpama crkavaju regulatori napona, zasto naveo sam ti u prvom odgovoru ( ulaz vode kroz rupicu konektora ispod kojega se nalazi stampana ploca)

Tebi treba majstori koji ce malo detaljnije pogledati stvarne vrijednosti pumpe, a ne monter koji kaze pumpa+ letva+ senzor.
Sve se lahko ispita sa pravim alatom.

I placati te pumpe polovne iznad 150 KM je ludilo, smece staro 15+ godina.

Ja ti dalje ne mogu pomoci bez pristupa VCDS-u ili necemu slicnom.
 

Prilozi

  • IMG-0b459109b67ed097d0aea06839848987-V.jpg
    IMG-0b459109b67ed097d0aea06839848987-V.jpg
    1 MB · Pregleda: 9
Poslednja izmena:
Top