Climatronic vs Manualna klima

Climatronic vs Manualna klima

Član
Franki je napisao(la):
xxfmanxx je napisao(la):
pa bolja je automatska jer imas potpunu kontrolu, kao sto je MTR napisao, namjestis temperaturu npr. 20 stepeni i stalno ti je ta temperatura u autu, sistem sam ukljucuje/iskljucuje klimu po potrebi, ako treba rashladit ubacuje hladni zrak, ako treba ugrijat ubacuje topli itd. a kod manuelne kad upalis ona puse hladan zrak i ti samo mozes kontrolisat jacinu kojom puse isto kao kod obicnog puhanja. e sad sto se tice odrzavanja logicno da je automatska skuplja jer ima vise komponenti i puno je kompleksnija od manuelne i samim tim moze se vise stvari pokvarit.


Kako mislis kod obicne se samo moze kontrolisat jacina puhanja :icon_question: Ima to i naobicnoj zajedno sa cirkulacijom novog ili starog zraka. Mozes i sa obicnom odrzavat odredjenu temperaturu samo je bit sto ti to radis a ne senzor.
Ako vec pricamo o trici pogledajte na netu sliku obicne klime koja ima upisane vrijednosti temperature. Znaci samo je razlika u tome što na običnoj moras okrecat a ona je na dugme. Mislim razlika je i u senzorima koji odrzavaju tu temperaturu i to.
Po meni veliki plus sto zimi mozes obicnu iskljucit ono ce grijat, znaci manje goriva.

Franki....pa i automatsku klimu možeš isključiti i da ti se ponaša kao auto bez klime,za to služi tipka ECON-što znači ekonomični način,kad je klima izgašena...a imaš puhanje kao u auta bez klime...
 
Član
razlika je samo u principu kontrole,princip rada je isti i kod jedne i kod druge,imas "hladjenje" tj obicnu ventilaciju.grijanje,i klimu,odnosno dodatno ohladjeni zrak
razlika je sto je automatska malo "pametnija" i sama sebi regulise zadanu temepraturu,dok kod rucne navrnes na cetvorku i nek furlja dok se ledenice ne uhvate :lol:
 

MTR

Član
kod mene buraz ima starog Volva 760 i ima automatsku klimu , znaci negdje 1987-88 godiste :icon_biggrin: ziva istina , recirkulacija ima automatsku kontrolu , klima isto tako , i bolje radi nego kod kolege u golfu 5 :cool:

neko je napisao "digitalna" , pa nije casio sat :D , vjerovatno zbog displeja se misli ili izgovara digitalna , to nema veze ni sa cim , kod pojedinih proizvodjaca cak ni nema lcd displeja na komandama ali je opet automatska , cisto da vas ne buni taj naziv
 
Član
čini mi se da neki mercedesi nemaju displej ....

vozio sam se u mercedesu GL 2008 godina i nema displeja ,a čini mi se da ima četverozonsku klimu...
 
Član
Oj komplikacije.....klima isusuje zrak, ne "ovlazuje" ga....posljedica tog isusivanja je kondenzat koji se nakapa ispod auta ;)
 
Član
MTR je napisao(la):
kod mene buraz ima starog Volva 760 i ima automatsku klimu , znaci negdje 1987-88 godiste :icon_biggrin: ziva istina , recirkulacija ima automatsku kontrolu , klima isto tako , i bolje radi nego kod kolege u golfu 5 :cool:

neko je napisao "digitalna" , pa nije casio sat :D , vjerovatno zbog displeja se misli ili izgovara digitalna , to nema veze ni sa cim , kod pojedinih proizvodjaca cak ni nema lcd displeja na komandama ali je opet automatska , cisto da vas ne buni taj naziv

;););)

I mene to nervira kad kažu 'digitalna' klima , niđe veze.
Npr. Fiati (Bravo , Brava , Marea) imaju automatsku klimu , a imaju klasične okretne prekidače bez LCD displeja.

A što se tiče toga da automatska klima ne može raditi bez kompresora i to nije istina jer u većine auta na određeno dugme moguće isključiti ikonicu AC i onda radi kao klasična ventilacija.
Jedino auto što sam vozio , a da ne možeš ugasiti kompresor je Hyundai Coupe.

A što se tiče automatska vs manuelna klima , kod većine naši ljudi prednost automatske klime (s LCD displeom) je to što ljepše izgleda i po noći ljepše svijetli:lol:
 
muza je napisao(la):
čini mi se da neki mercedesi nemaju displej ....

vozio sam se u mercedesu GL 2008 godina i nema displeja ,a čini mi se da ima četverozonsku klimu...



Dosta novijih Mercedesa nema takozvanu digitalnu nego analognu klimi:lol: Isti je princip rada i svega, samo sto ovde imas tockic sa ispisanim temperaturam, a ne displej!
 
Član
_Leta_AvantGarde_ je napisao(la):
muza je napisao(la):
čini mi se da neki mercedesi nemaju displej ....

vozio sam se u mercedesu GL 2008 godina i nema displeja ,a čini mi se da ima četverozonsku klimu...



Dosta novijih Mercedesa nema takozvanu digitalnu nego analognu klimi:lol: Isti je princip rada i svega, samo sto ovde imas tockic sa ispisanim temperaturam, a ne displej!



tako je kod mene u passata al kad okrećem pokazujemi i na onom multi velikom disapleju
 
Član
Franki, je li ti sad jasno?:lol:

Kod mene Climatronic i da mogu ikako, svaki budući auto bi mi bio sa automatskom klimom. Našteluješ kako ti odgovara i ne diraš je nekad i po 3 mjeseca jer radi u full-u.;)
Npr, kod mene 23 stepena namješteno na AUTO i čitavo ljeto se vozam tako da ne pipnem ništa. Kad dosadi klima samo stisnem ECO. Užaren auto ohladi za minut i onda i ne čuješ da puše, samo održava ta prijatna 23 stepena, ponekad samo ili smanjim na 22 ili povećam na 24 i ništa više ne diram.;)
 
Top