Climatronic vs Manualna klima

Climatronic vs Manualna klima

Član
Znači zanima me koja je razlika između Climatronica i Manualne klime....

koje su prednosti jedne ,a koje druge,isto tako i nedostatci....
 

MTR

Član
kod manuelne nalozis u minus i upalis i ona samo puse i puse , ubila se za upale zglobova,uha itd , nema ovlazivaca niti senzora , automatska klima ima senzore i kad stavis na odredjenu temperaturu ona je odrzava , puse manje ili vise , dole ili gore , ovlazi zrak ako je presuh itd itd ....
 
Član
28269d1226417703-auto-climate-control-button-question-img_4946-1-.jpg

Ovo dole dugme sto pise AUTO e to je razlika:D:D
 
Član
a znam ja razliku vizualnu...ali mislio sam koja je razlika u djelovima,kako koja radi,koja je ''bolja''...

mislio sam na ovo što je MTR napisao
 
Član
pa bolja je automatska jer imas potpunu kontrolu, kao sto je MTR napisao, namjestis temperaturu npr. 20 stepeni i stalno ti je ta temperatura u autu, sistem sam ukljucuje/iskljucuje klimu po potrebi, ako treba rashladit ubacuje hladni zrak, ako treba ugrijat ubacuje topli itd. a kod manuelne kad upalis ona puse hladan zrak i ti samo mozes kontrolisat jacinu kojom puse isto kao kod obicnog puhanja. e sad sto se tice odrzavanja logicno da je automatska skuplja jer ima vise komponenti i puno je kompleksnija od manuelne i samim tim moze se vise stvari pokvarit.
 
Član
xxfmanxx je napisao(la):
pa bolja je automatska jer imas potpunu kontrolu, kao sto je MTR napisao, namjestis temperaturu npr. 20 stepeni i stalno ti je ta temperatura u autu, sistem sam ukljucuje/iskljucuje klimu po potrebi, ako treba rashladit ubacuje hladni zrak, ako treba ugrijat ubacuje topli itd. a kod manuelne kad upalis ona puse hladan zrak i ti samo mozes kontrolisat jacinu kojom puse isto kao kod obicnog puhanja. e sad sto se tice odrzavanja logicno da je automatska skuplja jer ima vise komponenti i puno je kompleksnija od manuelne i samim tim moze se vise stvari pokvarit.


Kako mislis kod obicne se samo moze kontrolisat jacina puhanja :icon_question: Ima to i naobicnoj zajedno sa cirkulacijom novog ili starog zraka. Mozes i sa obicnom odrzavat odredjenu temperaturu samo je bit sto ti to radis a ne senzor.
Ako vec pricamo o trici pogledajte na netu sliku obicne klime koja ima upisane vrijednosti temperature. Znaci samo je razlika u tome što na običnoj moras okrecat a ona je na dugme. Mislim razlika je i u senzorima koji odrzavaju tu temperaturu i to.
Po meni veliki plus sto zimi mozes obicnu iskljucit ono ce grijat, znaci manje goriva.
 
Član
Franki je napisao(la):
xxfmanxx je napisao(la):
pa bolja je automatska jer imas potpunu kontrolu, kao sto je MTR napisao, namjestis temperaturu npr. 20 stepeni i stalno ti je ta temperatura u autu, sistem sam ukljucuje/iskljucuje klimu po potrebi, ako treba rashladit ubacuje hladni zrak, ako treba ugrijat ubacuje topli itd. a kod manuelne kad upalis ona puse hladan zrak i ti samo mozes kontrolisat jacinu kojom puse isto kao kod obicnog puhanja. e sad sto se tice odrzavanja logicno da je automatska skuplja jer ima vise komponenti i puno je kompleksnija od manuelne i samim tim moze se vise stvari pokvarit.


Kako mislis kod obicne se samo moze kontrolisat jacina puhanja :icon_question: Ima to i naobicnoj zajedno sa cirkulacijom novog ili starog zraka. Mozes i sa obicnom odrzavat odredjenu temperaturu samo je bit sto ti to radis a ne senzor.
Ako vec pricamo o trici pogledajte na netu sliku obicne klime koja ima upisane vrijednosti temperature. Znaci samo je razlika u tome što na običnoj moras okrecat a ona je na dugme. Mislim razlika je i u senzorima koji odrzavaju tu temperaturu i to.
Po meni veliki plus sto zimi mozes obicnu iskljucit ono ce grijat, znaci manje goriva.
Ko ti kaze da se ne moze "iskljuciti" automacka? A uz to ne pali kompresor ispod 6 stepeni cini mi se,nisam siguran uglavnom ispod odredjene temperature!
 
Član
Pa moze se iskljucit ali si je onda iskljucio. Nepuse nista onda osim onog svjezeg zraka sto ulazi lagano za disanje.
A obicnu kad iskljucis opet imas grijanje normalno. To ti hocu reci. A i ovo sto se ne pali ispod 6 stupnjeva kakve to ima veze. Znaci nek je 7 opet moras upalit grijanje
 
Član
Franki je napisao(la):
Pa moze se iskljucit ali si je onda iskljucio. Nepuse nista onda osim onog svjezeg zraka sto ulazi lagano za disanje.
A obicnu kad iskljucis opet imas grijanje normalno. To ti hocu reci. A i ovo sto se ne pali ispod 6 stupnjeva kakve to ima veze. Znaci nek je 7 opet moras upalit grijanje
Sta reci,koju posluku porati! Saljem posluku onim koji imaju automacku klimu,a ne vide,onim koji nemaju,a znaju... :lol::lol: Nego,prijatelju nidje veze s vezom! Ne puse nista na OFF,npr ko kad auto ugasis na kljuc ne radi motor,ha ja! Al ima dugmencadi jos tu,pa moze i taj zrakic za disanje da ne ulazi sa vana vise,il da ti sam sve stelujes ili AUTO ima dugmence isto,ili da ugasis samo klimu a on ima obicno duvanje,da namjestis gdje da duva,tako to...ima tu jos svasta... Ima i google! ;)
 
Član
Ja tebe ne kontam sekunde sta mi pokusavas rec.:icon_question::icon_question:
Pokusavas mi reci da mozes digitalnu klimu staviti na OFF ali da je i dalje mozes normalno koristit kao da auto nema klime ili sta?
I obicna klima ima zaustavljanje zraka sa vana.
 
Član
Franki je napisao(la):
Ja tebe ne kontam sekunde sta mi pokusavas rec.:icon_question::icon_question:
Pokusavas mi reci da mozes digitalnu klimu staviti na OFF ali da je i dalje mozes normalno koristit kao da auto nema klime ili sta?
I obicna klima ima zaustavljanje zraka sa vana.

Da,naravno sistem moze sam da iskljucuje/ukljucuje klimu po potrebi,a mozes i ti sam sve da radis i podesavas! Ugasis,imas obicno hladjenje,namjestas duvanje ti,ili stavis na Auto pa namjesta sam sistem i pri tome NE RADI KLIMA,ne radi kompresor Nisi ti ogranicen samo na koristenje klime i na OFF dugme da je ugasisi i to je to!

Imas ECO ili kod mene ja pahuljica,razlikuje se od auta do auto,ali ja evo nzm sto objasnjavam! Pretpostavljam da covjek ima manuelnu klimu ali zna sve do u detalja i o digitalnoj,pa ako moze sazetak za mene laika koji sam imao i manuelnu,a sad vozim 3 godine auto sa dvozonskom klimom,cisto da se naucim upotrebi! ;)
 
Član
@mtr..svaka klima ima ovlaživanje... i ovlaži zrak

kolko je meni poznato postoje tri vrste klime.(bar u skodi :D na koje sam naišao..a siguran sam i u ostalim vozilima bilo koje grupacije)
slike su više informativne..

manualna..kakvu ja imam :D
DSC_0319.JPG


uglavnom sve rečeno u vezi toga...namjestiš si da puše..i kad ti je dosta..ugasiš.Nema na sebi neki senzor ..nego samo potenciometar kojim reguliraš i doziraš da li hočeš da je skroz hladna..umjerena..mlaka ili čak i toplo da puše ako je vani iznad +4c
kao i grijanje..samo obrnuto.

poluautomatska klima..koju npr. ima fabia..sa brojkama ili neki drugi automobili
polu-automatska-klima.jpg

kolko je meni poznato..brojke na potenciometru rade na principu kao npr. termostat ili manualni regulator na centralnom grijanju.
Uključiš klimu i ona se sama isključi(isključi kompresor) kada npr. postigne 22c..kao i grijanje na plin u stanu kući itd.
Ako temperature padne tj. povisi se..sama se opet uključi..s tim da ventilator konstatno puše..kao i na manualnoj..to si sam reguliraš.

automatska..klimatoronic
images

ili
14065-dekory-ovladani-ventilace-nerez-skoda-octavia-ii-climatronic-1.jpg

ili noviji
1456409069.jpg

koji su večinom dvo zonski
dok npr u meci ili opčenito vozilma više klase ima i 4-zonski..za svakog putnika posebna temperatura u vozilu itd..programiranje..i svakakve điđe koje tehnologija donosi

Normalno je da ovi noviji osjetno bolje i ugodnije hlade,griju ali sam sklop tih mali milion senzora ne znam koliko je trajan..ako je to upit u temi koja je klima "bolja"?
nomalno..da je novom genšeru ili nekom sličnom najbolja..ali kad se pamet pokvari..kad ti usred ljeta na +38 na tvojoj strani počinje grijati..dok kod suvozača se noge smrzavaju..onda ne znam dali je tolliko dobra :D

Sve je divno i krasno uz taj komfor koji tehnologija svaki dan sve više pruža..i ljudi su sve ljeniji i ništa im nije dovoljno dobro...ali su zato i potrošači.
Kolko auti je imalo klimu prije 20-25g?? Imao je bar 100+ks da je to mogao tjerat..a danas i u 1.0 je to pod normala.
ne znam..meni nekako su draže ove stare stvari..nekako su mi vječnije od ovih tehnikalija koje su sad In...i ima manje za pokvarit :D
 
Top