cip [ne]smanjuje radni vijek motora

cip [ne]smanjuje radni vijek motora

Član
bucky_mb@yahoo je napisao(la):
takac, sta mislis hoce li turbina trajati duze na fabrickim mapama na 0.5 0.6 bara
ili poslije cipovanja na 1. 1.2, logicno je da cip skracuje vijek motora

Zavisi od stila voznje drug, kao i odrzavanje. Nije logicno a ni istina da povecanje pritiska steti motoru i skracuje vijek u svakom slucaju

Ako je chip tuning lose uradjen onda postoji mogucnost da brzeg ostecenja motora

Ako je uradjeno pravilno onda ne
 
Član
Čipanje motora inače rade penzioneri koji ne prelaze 50 km/h:icon_rolleyes:Većinom važi, tko čipuje taj i gazi motor. Zašto ne? Kod nas se većinom čipuju dizelaši koji mahom imaju preko 200 tkm na satu (iako često piše drugačije:D). Ti motori su ionako u krajnjem stadiju svog radnog vijeka. Čip i gaženje motorima sigurno neće produžiti vijek.

Ja bih prvi čipao motor s turbinom da ga imam. No ne bih ga čipao zbog olakšanja svakodnevne vožnje, nego zbog povećanja krajnje snage i brže vožnje. Prema tome....;)
 
Član
ja nebih rekao da je covjek otvorio temu bezveze i mene je ovo interesovalo te price,da nesmanju vijek motoru to se neslazem imam auto 150 koje je chipovano na 180 i sigurno ce manje prijeci nego da je ostalo na ono fabrici, po ovom sto sam vidio u postovima da je isto 100 ili 130 ili vec neznam ni ja ja imam u autu motor 1,9 150ps a otac 1,9 101 na motoru dosta stvari nije isti pocnem od inetercoolera , protokometra.....ili vec sta ja znam znaci da je taj motor za toliko konja nije taj sad motor od 101 ps da se chupije na 135 ili vec sta ja znam koliko nema sanse da ce to trajati kao fabricki imam chip na autu ali nemoze me niko ubijediti da neskracuje vijek trajanja a to chipujes motor i vozis i nesto ode i taj ko ti je radio pocne prosipati pricu kako je gorivo lose ili vec sta ja znam nema od toga nista nekazem da neskodi ali toliko da nesto ode ne sigurno,slazem se da chip smanjuje potrosnju ali samo laganom voznjom ...
 
Član
Cipovana auta prilikom agresivnije voznje (ne govorim o normalnoj voznj, vec trkanje o gradu, 402m i slicno - mislim na auta koja se voze svaki dan i nisu namijenjeni samo za trke) trose vise goriva nego stock (pod vecim gasom naravno).
ovo nije pravilo i ne mora da bude tacno jer mnogo auta fabricki je uradjeno na veoma bogat AFR pa chip tuningom se nekad smanjuje gorivo a time povecava snaga jer se AFR dovodi u povoljniji rezim
cek sada me malo bunis, gore smo se slozili oko izreke koliko corbe toliko snage, sada kako sam ja ovdje razumio ti AFR dovodis u bolji rezim rada tako sto ga smanjujes, hmm, mislim ne kontam, razumijem da manje trosi ako e normalno vozi al ovdje se uzima u obzir pun gas
ako je rijec o turbo motoru onda vazi pravilo koliko snage toliko corbe ali cesto se desava da je fabricki pravilo koliko corbe toliko snage pretjerano pa imamo previse corbe za malo snage i onda tuningom se dobija precizniji i bolji AFR i potrosnja i na pun gas moze da se smanji bez obzira na jaci motor.Ako je rijec o NA motoru to nije pravilo nikako jer se na NA motoru bogacenjem AFR ne moze dobiti na snazi.

Ako imas vise smijese (bogatiju) imas jacu eksploziju,
ovo je potpuno pogresno jer bogatiji AFR vodi smanjenju snage i "gusenju" motora
ovo sam podrzaumijevao u granicama tolerancije, jer ako dodas previse ugasis, ako je malo dodje do detonacije
nema granica toleranijcije !!! zna se koliki je AFR za koji boost idealan i to se postuje,sve dodavanjem i malo i puno preko idealnog smanjuje snagu ali i obara EGT i slobodno mozes reci da bogatija smijesa pravi slabiju eksploziju ali i manju snagu.

da fabrike razmsljaju kao ti danas bi se voziti motori recimo 2.0 16V sa 70ks a turbine nikad nebi ni ugradjivali niti bi postojale jer to sve skrajuje vijek motora ako gledas iz tvoga ugla
ovdje se ne bi bas slozio oko razmisljanja, jer danasnji motori i motori od prije 20 god se znatno razlikuju prema nacinu izrade, samim tim i kvalitetom
mislio sam na motore danasnjice...
uzmi recimo 1.9 tdi 130 i 150 ks,jel znas u cemu je razlika ?
uzmi CDI 280 i CDI 320 ista stvar je i tu...
uzmi 2.0d bmw motore...
zasto fabrika iste motore prodaje u razlici od 50 ks ???
 
Član
bucky_mb@yahoo je napisao(la):
takac, sta mislis hoce li turbina trajati duze na fabrickim mapama na 0.5 0.6 bara
ili poslije cipovanja na 1. 1.2, logicno je da cip skracuje vijek motora

pojam turbina nije jednako pojmu motor !!!

turbo ne spada u motor,i sigurno je da je turbo opterecenjiji na 1.2 nego na 0.6 ali isto tako to ne znaci da ce prije da ode ako se redovno i pravilno odrzava.
Kvare se turbina i na 0.6 bara kao i na 1.2 a taj konkretno motor moze bez problema da podese 330 ks i da tako radi godinama,a to povecanje od 0.6 na 1.2 je manje od 200 ks i to moze trajati isto koliko i 150 ks

prilikom tuninga savremenih dizela pritisak turba se pojacava mnogo manje nego na benzincima,tako da ako recimo imamo 1.3 bara boost za 130ks da bi dobili 150 ks potrebno je da boost podignemo "samo" za 0.15 bara pa tako da na 1.45 bara mozemo imati jaci motror za 20 ili vise ks a turbu je prakticno isto da li bio na 1.3 ili 1.45

Naravno ovo sve vazi ako je remapiranje uradjeno kvalitetno jer losa mapa moze da pokvari i motor i turbo i nanese mnogo stete.
 
Član
hehehe.....
jel stetnije voziti kroz modricu ili kroz banja luku ???
kome ce trajati duze motor,komsiji koji ima chip ili meni moj stock motor...???
ko ce meni dati garanciju da ce moj motor preci jos 5000 (pet hiljada)....da vidim jel ima ko???
a ko ce se kladiti da ce preci jos 100 000 (sto hiljada)????

ko se opterecuje ovakvim stvarima ne bi trebalo uopste da forsira auto a kamoli da ga chipuje ili sta ja znam,da ga ne bi grizla savjest poslije.....

ako mislis forsirati onda samo PUN GAS OTVORENOG UMA i misli na sebe ne na motor....jebo vas vise motor....
mene kad pitaju koliko je presao auto ja moram otici da pogledam na sat pa da kazem.....eto koliko me to zamara...
 
Član
-Suki- je napisao(la):
hehehe.....
jel stetnije voziti kroz modricu ili kroz banja luku ???
kome ce trajati duze motor,komsiji koji ima chip ili meni moj stock motor...???
ko ce meni dati garanciju da ce moj motor preci jos 5000 (pet hiljada)....da vidim jel ima ko???
a ko ce se kladiti da ce preci jos 100 000 (sto hiljada)????

ko se opterecuje ovakvim stvarima ne bi trebalo uopste da forsira auto a kamoli da ga chipuje ili sta ja znam,da ga ne bi grizla savjest poslije.....

ako mislis forsirati onda samo PUN GAS OTVORENOG UMA i misli na sebe ne na motor....jebo vas vise motor....
mene kad pitaju koliko je presao auto ja moram otici da pogledam na sat pa da kazem.....eto koliko me to zamara...

Upravo to, odvezi nekome nek stave blokadu atmosfercu da nemože preko 4k vrtit i manje će te glava bolit koliki je vijek motora već nas što vrtimo u blokadu i zdravo :)
 
Član
Suki: Naravno da se ne treba toliko opterećivati tim stvarima. Ti posjeduješ auto, nije obrnuto. No, ako se već poteže pitanje trajnosti, glupo je očekivati istu trajnost sa povećanom snagom i većom napregnutosti motora i svih kompenenti.

Kada ti rikne turbina ili kada trebaš otvarati motor i dati za to mjesečnu plaću nikome nije svejedno. Sa lakšom nogom na gasu ili sa stock komponentama te taj trošak možda nebi zapao.;)

Al bih ja turbaka svejedno čipao:D
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
Kada ti rikne turbina ili kada trebaš otvarati motor i dati za to mjesečnu plaću nikome nije svejedno. Sa lakšom nogom na gasu ili sa stock komponentama te taj trošak možda nebi zapao.;)

e pa to je veliko MOZDA jer moze na stock da ti bude veca havarija nego na remapiran :)

fino kazem da nema pravila i da porast snage umjeren nista ne steti motoru.

Naravno ako se sad ide u krajnost i snaga povecava za 100% onda je jasno da tu nema jos mnogo prostora i da svi materijali trpe.

U svemu treba biti umjeren i nema pretjerivanja,i tako nece biti ni problema.
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
Cipovana auta prilikom agresivnije voznje (ne govorim o normalnoj voznj, vec trkanje o gradu, 402m i slicno - mislim na auta koja se voze svaki dan i nisu namijenjeni samo za trke) trose vise goriva nego stock (pod vecim gasom naravno).
ovo nije pravilo i ne mora da bude tacno jer mnogo auta fabricki je uradjeno na veoma bogat AFR pa chip tuningom se nekad smanjuje gorivo a time povecava snaga jer se AFR dovodi u povoljniji rezim
cek sada me malo bunis, gore smo se slozili oko izreke koliko corbe toliko snage, sada kako sam ja ovdje razumio ti AFR dovodis u bolji rezim rada tako sto ga smanjujes, hmm, mislim ne kontam, razumijem da manje trosi ako e normalno vozi al ovdje se uzima u obzir pun gas
ako je rijec o turbo motoru onda vazi pravilo koliko snage toliko corbe ali cesto se desava da je fabricki pravilo koliko corbe toliko snage pretjerano pa imamo previse corbe za malo snage i onda tuningom se dobija precizniji i bolji AFR i potrosnja i na pun gas moze da se smanji bez obzira na jaci motor.Ako je rijec o NA motoru to nije pravilo nikako jer se na NA motoru bogacenjem AFR ne moze dobiti na snazi.

Ako imas vise smijese (bogatiju) imas jacu eksploziju,
ovo je potpuno pogresno jer bogatiji AFR vodi smanjenju snage i "gusenju" motora
ovo sam podrzaumijevao u granicama tolerancije, jer ako dodas previse ugasis, ako je malo dodje do detonacije
nema granica toleranijcije !!! zna se koliki je AFR za koji boost idealan i to se postuje,sve dodavanjem i malo i puno preko idealnog smanjuje snagu ali i obara EGT i slobodno mozes reci da bogatija smijesa pravi slabiju eksploziju ali i manju snagu.

da fabrike razmsljaju kao ti danas bi se voziti motori recimo 2.0 16V sa 70ks a turbine nikad nebi ni ugradjivali niti bi postojale jer to sve skrajuje vijek motora ako gledas iz tvoga ugla
ovdje se ne bi bas slozio oko razmisljanja, jer danasnji motori i motori od prije 20 god se znatno razlikuju prema nacinu izrade, samim tim i kvalitetom
mislio sam na motore danasnjice...
uzmi recimo 1.9 tdi 130 i 150 ks,jel znas u cemu je razlika ?
uzmi CDI 280 i CDI 320 ista stvar je i tu...
uzmi 2.0d bmw motore...
zasto fabrika iste motore prodaje u razlici od 50 ks ???






pa i mene interesuje zasto fabrika prodaje motore u razlicitim snagama a motor isti??? hoces reci da su isti motori 130 i 150 ps samo da je chipovan vise ?
 
nesobrzi je napisao(la):
SM chip tuning je napisao(la):
Cipovana auta prilikom agresivnije voznje (ne govorim o normalnoj voznj, vec trkanje o gradu, 402m i slicno - mislim na auta koja se voze svaki dan i nisu namijenjeni samo za trke) trose vise goriva nego stock (pod vecim gasom naravno).
ovo nije pravilo i ne mora da bude tacno jer mnogo auta fabricki je uradjeno na veoma bogat AFR pa chip tuningom se nekad smanjuje gorivo a time povecava snaga jer se AFR dovodi u povoljniji rezim
cek sada me malo bunis, gore smo se slozili oko izreke koliko corbe toliko snage, sada kako sam ja ovdje razumio ti AFR dovodis u bolji rezim rada tako sto ga smanjujes, hmm, mislim ne kontam, razumijem da manje trosi ako e normalno vozi al ovdje se uzima u obzir pun gas
ako je rijec o turbo motoru onda vazi pravilo koliko snage toliko corbe ali cesto se desava da je fabricki pravilo koliko corbe toliko snage pretjerano pa imamo previse corbe za malo snage i onda tuningom se dobija precizniji i bolji AFR i potrosnja i na pun gas moze da se smanji bez obzira na jaci motor.Ako je rijec o NA motoru to nije pravilo nikako jer se na NA motoru bogacenjem AFR ne moze dobiti na snazi.

Ako imas vise smijese (bogatiju) imas jacu eksploziju,
ovo je potpuno pogresno jer bogatiji AFR vodi smanjenju snage i "gusenju" motora
ovo sam podrzaumijevao u granicama tolerancije, jer ako dodas previse ugasis, ako je malo dodje do detonacije
nema granica toleranijcije !!! zna se koliki je AFR za koji boost idealan i to se postuje,sve dodavanjem i malo i puno preko idealnog smanjuje snagu ali i obara EGT i slobodno mozes reci da bogatija smijesa pravi slabiju eksploziju ali i manju snagu.

da fabrike razmsljaju kao ti danas bi se voziti motori recimo 2.0 16V sa 70ks a turbine nikad nebi ni ugradjivali niti bi postojale jer to sve skrajuje vijek motora ako gledas iz tvoga ugla
ovdje se ne bi bas slozio oko razmisljanja, jer danasnji motori i motori od prije 20 god se znatno razlikuju prema nacinu izrade, samim tim i kvalitetom
mislio sam na motore danasnjice...
uzmi recimo 1.9 tdi 130 i 150 ks,jel znas u cemu je razlika ?
uzmi CDI 280 i CDI 320 ista stvar je i tu...
uzmi 2.0d bmw motore...
zasto fabrika iste motore prodaje u razlici od 50 ks ???






pa i mene interesuje zasto fabrika prodaje motore u razlicitim snagama a motor isti??? hoces reci da su isti motori 130 i 150 ps samo da je chipovan vise ?



manje konja manja registracija:lol::lol::lol::lol:
 
Član
nesobrzi je napisao(la):
SM chip tuning je napisao(la):
Cipovana auta prilikom agresivnije voznje (ne govorim o normalnoj voznj, vec trkanje o gradu, 402m i slicno - mislim na auta koja se voze svaki dan i nisu namijenjeni samo za trke) trose vise goriva nego stock (pod vecim gasom naravno).
ovo nije pravilo i ne mora da bude tacno jer mnogo auta fabricki je uradjeno na veoma bogat AFR pa chip tuningom se nekad smanjuje gorivo a time povecava snaga jer se AFR dovodi u povoljniji rezim
cek sada me malo bunis, gore smo se slozili oko izreke koliko corbe toliko snage, sada kako sam ja ovdje razumio ti AFR dovodis u bolji rezim rada tako sto ga smanjujes, hmm, mislim ne kontam, razumijem da manje trosi ako e normalno vozi al ovdje se uzima u obzir pun gas
ako je rijec o turbo motoru onda vazi pravilo koliko snage toliko corbe ali cesto se desava da je fabricki pravilo koliko corbe toliko snage pretjerano pa imamo previse corbe za malo snage i onda tuningom se dobija precizniji i bolji AFR i potrosnja i na pun gas moze da se smanji bez obzira na jaci motor.Ako je rijec o NA motoru to nije pravilo nikako jer se na NA motoru bogacenjem AFR ne moze dobiti na snazi.

Ako imas vise smijese (bogatiju) imas jacu eksploziju,
ovo je potpuno pogresno jer bogatiji AFR vodi smanjenju snage i "gusenju" motora
ovo sam podrzaumijevao u granicama tolerancije, jer ako dodas previse ugasis, ako je malo dodje do detonacije
nema granica toleranijcije !!! zna se koliki je AFR za koji boost idealan i to se postuje,sve dodavanjem i malo i puno preko idealnog smanjuje snagu ali i obara EGT i slobodno mozes reci da bogatija smijesa pravi slabiju eksploziju ali i manju snagu.

da fabrike razmsljaju kao ti danas bi se voziti motori recimo 2.0 16V sa 70ks a turbine nikad nebi ni ugradjivali niti bi postojale jer to sve skrajuje vijek motora ako gledas iz tvoga ugla
ovdje se ne bi bas slozio oko razmisljanja, jer danasnji motori i motori od prije 20 god se znatno razlikuju prema nacinu izrade, samim tim i kvalitetom
mislio sam na motore danasnjice...
uzmi recimo 1.9 tdi 130 i 150 ks,jel znas u cemu je razlika ?
uzmi CDI 280 i CDI 320 ista stvar je i tu...
uzmi 2.0d bmw motore...
zasto fabrika iste motore prodaje u razlici od 50 ks ???






pa i mene interesuje zasto fabrika prodaje motore u razlicitim snagama a motor isti??? hoces reci da su isti motori 130 i 150 ps samo da je chipovan vise ?



Ne vjerujem da bi sada razvijala 5 razlicitih motora za 5 razlicith snaga, vjerovatno su dosta sicni, al ne vjerujem da su 100% identicni do najmanjeg sarafa
 
Član
280cdi i 320cdi su potpuno identicni,znaci cak i kataloski brojevi svih dijelova su im isti osim ECUa...

tdi130 i 150ks imaju sve komponente motora iste osim turbine i ECUa,turbina je malo jaca na 150 ali motor je potpuno isti,svaki saraf...

takodje i tdi 100ks i 115ks su potpuno isti osim turba i ECUa.

mnogo mnogo ima fabrickih motora koji su potpuno u saraf isti.
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
280cdi i 320cdi su potpuno identicni,znaci cak i kataloski brojevi svih dijelova su im isti osim ECUa...

tdi130 i 150ks imaju sve komponente motora iste osim turbine i ECUa,turbina je malo jaca na 150 ali motor je potpuno isti,svaki saraf...

takodje i tdi 100ks i 115ks su potpuno isti osim turba i ECUa.

mnogo mnogo ima fabrickih motora koji su potpuno u saraf isti.

Znaci marketinski trik, tj podijelili su ciljanu publiku, sa veoma malim ulaganjem u promijene =)
 
Top