cip [ne]smanjuje radni vijek motora

cip [ne]smanjuje radni vijek motora

Član
Srdjane, evo postavio sam ovdje javno pitanje pa bi zelio da mi odgovoris =)

Vidio sam u jednoj od tema da se raspravljate oko skracivanje vijeka motora sa cipovanjem. Istina mnogo toga steti motoru sto si naveo: gorivo, zima, brdoviti predjeli, kvalitet odrzavanja.
Ali mozes li ti meni objasni kako ne steti motoru cip?
Ja sam isto pogovornik cipovanja, i svi koji cipuju to rade jer agresivnije zele da voze al mi nije jasna jedva stvar....

Ja cu sada najprostijim jezikom da opisem pa ako ti nije problem da mi kazes gdje sam pogrijesio:
Auto ide dobro koliko ima "corbe da jede-kako narod kaze", cipom se mijenja omijer zraka i benzina.
Cipovana auta prilikom agresivnije voznje (ne govorim o normalnoj voznj, vec trkanje o gradu, 402m i slicno - mislim na auta koja se voze svaki dan i nisu namijenjeni samo za trke) trose vise goriva nego stock (pod vecim gasom naravno). Ako imas vise smijese (bogatiju) imas jacu eksploziju, jaca ekslpozija proizvodi vecu toplotu, veca toplota brze zagrijava i izlaze motor vecim temperaturama.
Ovaj sljed dogadjaja povlaci da se hemijski sastavi materijala (na nivou molekula i atoma) od kojih je napravljen motor mijenjaju. Toplina siri materiju, hladjenje skuplja, ponavljanjem ovog postupka (uzimajuci u obrzir da je hladjenje u granicama konstante; nije naglo nije postepeno hladjenje u omijeru stepen/vremenska konstanta).
Ovakav postupak dovodi da materijal gubi elasticnost, postaje kruci -> brze habanje i trosenje.

To dalje vodi ka jednoj stvari -> kraci zivotni vijek motora (generalka i slicne stvari)

Pazi ja ne zelim da nesta omalovazavam tvoj rad, samo me zanima ovo objasnjenje =)

Unaprijed zahvalan
 
ne kontam svrhu ovog posta, sta ti si sad izmislio toplu vodu????

Drug, bez uvrede, ali kod nas ce motor najteze otici od chipovanja, buduci kakve su nam sve ostale stvari u autu i kako ih pazimo (onim sto nam je dostupno...)

Da smanjuje, pa logicno da da, ali opet zavisno i koji, imas i one ekoblue cipove cini mi se, manja postrosnja a auto bolje ide,,, kaj s tim,,,,

ne branim nikoga, niti znam momka koji radi SM, ali nije mi fakat jasno cemu besmislena tema, ali ama bas nikako, samo se trazi povod za prepucavanje, dajte kakvu normalnu temu vise u pm, u zadnjih mjesec dana ne pamtim da sam sta iz oblati auto-mota procitao da valja (izuzev projekta eddo sa onom muzikom, ali naravno otislo se na prepucavanje...)

Hajd se malo vise mancipujte i postavljajte sta normalno, podjelite kakav rad ideju i slicno, dosta prepucavanja,,,,
 
Član
jel tebi steti kad nekad potrcis malo zesce? jel ti to skratilo zivotni vijek ?
treba shvatiti da je svaki motor uradjen u nekim idealnim uvjetima i ostavljeno je jos 20% i vise mogucnosti tog motora neiskoristeno.
po tome sta si ti naveo znaci da je motor napravljen na samoj granici izdrzljivosti i jedan pomak preko te granice puf. ode sve i 3 lijepe...
onda motoru skracuje vijek i bilo kakav vid tuninga, bregasta,radilice klipnjace sta ja znam koje sve ne prerade mehanicke prirode cime se snaga digne i duplo a masina opet radi i ide godinama i godinama.
a tu se prica o nekom chipanju i navodnih desetak posto povecanja snage.. nema tu nikakva habanja i unistavanja masine
 
Član
nema se tu sta puno pametovati...redovno odrzavanje motora...bez obzira jel ga cipujes ili ne vjek trajanja je isti..
SAMO TREBA ODRZAVATI!!
:icon_biggrin:
 
Član
ma ja sma misljenja, kao sto bmwscaner rece, fabrika, inzinjeri su sve uzeli u obzir i proracunali, i taj motor je ogranicen necim tj. tom elektronikom ima svoje rezerve sange, koje su limitirane, i neko ne prekomjerno chipovanje ne vidim kako bi skodilo motoru,
isti slucaj sa kompjuterom, napravljen je procesor koji radi npr na 2.0GHz ,moze se overclockati svaki, jer je na 2.0 pod max opeterecenjem temperatura normalna i moze da ga orginalni cooler hladi sasvim dovoljno, neko normalno overclockanje npr bubam na 2.3 minimalno poveca radnu temp. i ne zahtjeva promjene,
a neko pretjerivanje npr pomicanje na 3.0, pa mora ga sprzit da je zlatan, isto ko sto bi to zahtjevalo extremno hladjenje itd. sve povlaci jedno za drugim...
suvisno je o tome pricati,ali naveo sam samo kao primjer..dosta od mene
 
Član
Srdjane, evo postavio sam ovdje javno pitanje pa bi zelio da mi odgovoris =)

Vidio sam u jednoj od tema da se raspravljate oko skracivanje vijeka motora sa cipovanjem. Istina mnogo toga steti motoru sto si naveo: gorivo, zima, brdoviti predjeli, kvalitet odrzavanja.
Ali mozes li ti meni objasni kako ne steti motoru cip?
Ja sam isto pogovornik cipovanja, i svi koji cipuju to rade jer agresivnije zele da voze al mi nije jasna jedva stvar....

Ja cu sada najprostijim jezikom da opisem pa ako ti nije problem da mi kazes gdje sam pogrijesio:
Auto ide dobro koliko ima "corbe da jede-kako narod kaze", cipom se mijenja omijer zraka i benzina.
to je uredu i to je tacno,korekcija AFRa je jedan od postupaka koji se radi prilikom chip tuninga

Cipovana auta prilikom agresivnije voznje (ne govorim o normalnoj voznj, vec trkanje o gradu, 402m i slicno - mislim na auta koja se voze svaki dan i nisu namijenjeni samo za trke) trose vise goriva nego stock (pod vecim gasom naravno).
ovo nije pravilo i ne mora da bude tacno jer mnogo auta fabricki je uradjeno na veoma bogat AFR pa chip tuningom se nekad smanjuje gorivo a time povecava snaga jer se AFR dovodi u povoljniji rezim

Ako imas vise smijese (bogatiju) imas jacu eksploziju,
ovo je potpuno pogresno jer bogatiji AFR vodi smanjenju snage i "gusenju" motora

jaca ekslpozija proizvodi vecu toplotu, veca toplota brze zagrijava i izlaze motor vecim temperaturama.
ovo sve je u nekoj teoriji ali u praksi chip tuningom se nikada toliko ne pretjeruje da EGT bude znacajno veci od fabrickog,pogotovo na obicnim atmosferskim benzinica

Ovaj sljed dogadjaja povlaci da se hemijski sastavi materijala (na nivou molekula i atoma) od kojih je napravljen motor mijenjaju. Toplina siri materiju, hladjenje skuplja, ponavljanjem ovog postupka (uzimajuci u obrzir da je hladjenje u granicama konstante; nije naglo nije postepeno hladjenje u omijeru stepen/vremenska konstanta).
Ovakav postupak dovodi da materijal gubi elasticnost, postaje kruci -> brze habanje i trosenje.
ovo je tek molekularna teorija i teoretisanje o necemu sto se u praksi nikada ne moze ostvariti jer ako se neke mikro promjene i desavaju to nece uticati na zivot motora jer on ima mnogo rezerve,a dobro znamo da nikada niti jedan motor nije isti,posto dva ista fabricka motora nikada nece preci isto km,razlika je toliko velika da se moze kilometraza i uduplati izmedju ta dva koja posmatramo.Znaci zivot motora najvise zavisi od nacina odrzavanja i servisiranja kao i od nacina voznje,a da li motor ima 80,100 ili 130 ks to nije bitno ako se sve dobro podeseno i ako se redovno sve servisira.

To dalje vodi ka jednoj stvari -> kraci zivotni vijek motora (generalka i slicne stvari)

Pazi ja ne zelim da nesta omalovazavam tvoj rad, samo me zanima ovo objasnjenje =)

Unaprijed zahvalan
da fabrike razmsljaju kao ti danas bi se voziti motori recimo 2.0 16V sa 70ks a turbine nikad nebi ni ugradjivali niti bi postojale jer to sve skrajuje vijek motora ako gledas iz tvoga ugla
 
Član
Evo zbog cega sam poslao PM, ovdje pola ljudi ima selektivno citanje.....

@bmwscaner:
neka pusac odigra pravu utakmicu pa ces vidjeti sta ce da bude ;)
hoces li mi molim te podvuci gdje sam napisao da je fabrika iskoristila max od motora i da sam pljuvao po cipovanju?
1,9 TDI 105ks -> 148ks nije 10% po mom digitronu...
nemoj se ti sta uvrijedit al uzmi malo proces krive grijanje/hladjenje metala i poredi kovalentne veze izmedju atoma kada vec napadas okolo, uostalom ja sam fino napisao za koga je pitanje
 
Početnik
takac je napisao(la):
Ako imas vise smijese (bogatiju) imas jacu eksploziju, jaca ekslpozija proizvodi vecu toplotu, veca toplota brze zagrijava i izlaze motor vecim temperaturama.


sad ce te Srdjan poslati na ucenje osnova o motoru, ko sto je i onoga u drugoj temi, jer ovo napisano je toliko povrsno, suplje, prazno, generalizirano, nedefinirano, itd.

kako na recimo n/a motoru dize snagu samo chip tuningom a bez da moze dici kolicinu zraka (na turbo motoru moze dici kolicinu zraka dizanjem tlaka) ?

uopce ne mora se nista brze trositi na motoru ako se dobro remapira. druga je stvar recimo sa turbo motorom kada se digne tlak turba, tada je normalno da se turbina brze trosi u rezimu voznje punog gasa, jer se vrti brze i ima vecu temperaturu na ispusnom dijelu. logicno, zar ne?
ali realno, od ukupne voznje, koliko voznje prodje u rezimu punog gasa? meni osobno mozda 0.5%
a i to dizanje od recimo 0.3 bar ce mozda skratiti vijek turba za 5% i da se cesce vozi jacim gasom. to je sitan problem, kad se usporedi sa neredovnim servisima ulja, i nekvalitetnim uljima kakvih ima mnogo u BiH, i forsiranjem motora na hladno kada ulje ne podmazuje idealno kako treba. ja bi prije poveo racuna o tome, nego o dignutom tlaku turba!
i sam SM je svaki put naglasio, da po motor chip tuning nije stetan, ne skracuje vijek, osim za turbinu ukoliko se vozi pod punim gasom, posebno u vecim brzinama (recimo cetvrta i peta) kada duze traje "nabiranje" brzine i kada je motor pod vecim opterecenjem. ukoliko se vozi normalno i nekad zagasa, razlike nema..
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
Srdjane, evo postavio sam ovdje javno pitanje pa bi zelio da mi odgovoris =)

Vidio sam u jednoj od tema da se raspravljate oko skracivanje vijeka motora sa cipovanjem. Istina mnogo toga steti motoru sto si naveo: gorivo, zima, brdoviti predjeli, kvalitet odrzavanja.
Ali mozes li ti meni objasni kako ne steti motoru cip?
Ja sam isto pogovornik cipovanja, i svi koji cipuju to rade jer agresivnije zele da voze al mi nije jasna jedva stvar....

Ja cu sada najprostijim jezikom da opisem pa ako ti nije problem da mi kazes gdje sam pogrijesio:
Auto ide dobro koliko ima "corbe da jede-kako narod kaze", cipom se mijenja omijer zraka i benzina.
to je uredu i to je tacno,korekcija AFRa je jedan od postupaka koji se radi prilikom chip tuninga


Cipovana auta prilikom agresivnije voznje (ne govorim o normalnoj voznj, vec trkanje o gradu, 402m i slicno - mislim na auta koja se voze svaki dan i nisu namijenjeni samo za trke) trose vise goriva nego stock (pod vecim gasom naravno).
ovo nije pravilo i ne mora da bude tacno jer mnogo auta fabricki je uradjeno na veoma bogat AFR pa chip tuningom se nekad smanjuje gorivo a time povecava snaga jer se AFR dovodi u povoljniji rezim
cek sada me malo bunis, gore smo se slozili oko izreke koliko corbe toliko snage, sada kako sam ja ovdje razumio ti AFR dovodis u bolji rezim rada tako sto ga smanjujes, hmm, mislim ne kontam, razumijem da manje trosi ako e normalno vozi al ovdje se uzima u obzir pun gas

Ako imas vise smijese (bogatiju) imas jacu eksploziju,
ovo je potpuno pogresno jer bogatiji AFR vodi smanjenju snage i "gusenju" motora
ovo sam podrzaumijevao u granicama tolerancije, jer ako dodas previse ugasis, ako je malo dodje do detonacije

jaca ekslpozija proizvodi vecu toplotu, veca toplota brze zagrijava i izlaze motor vecim temperaturama.
ovo sve je u nekoj teoriji ali u praksi chip tuningom se nikada toliko ne pretjeruje da EGT bude znacajno veci od fabrickog,pogotovo na obicnim atmosferskim benzinica

Ovaj sljed dogadjaja povlaci da se hemijski sastavi materijala (na nivou molekula i atoma) od kojih je napravljen motor mijenjaju. Toplina siri materiju, hladjenje skuplja, ponavljanjem ovog postupka (uzimajuci u obrzir da je hladjenje u granicama konstante; nije naglo nije postepeno hladjenje u omijeru stepen/vremenska konstanta).
Ovakav postupak dovodi da materijal gubi elasticnost, postaje kruci -> brze habanje i trosenje.
ovo je tek molekularna teorija i teoretisanje o necemu sto se u praksi nikada ne moze ostvariti jer ako se neke mikro promjene i desavaju to nece uticati na zivot motora jer on ima mnogo rezerve,a dobro znamo da nikada niti jedan motor nije isti,posto dva ista fabricka motora nikada nece preci isto km,razlika je toliko velika da se moze kilometraza i uduplati izmedju ta dva koja posmatramo. debeli potpis .Znaci zivot motora najvise zavisi od nacina odrzavanja i servisiranja kao i od nacina voznje debeli potpis ,a da li motor ima 80,100 ili 130 ks to nije bitno ako se sve dobro podeseno i ako se redovno sve servisira.

To dalje vodi ka jednoj stvari -> kraci zivotni vijek motora (generalka i slicne stvari)

Pazi ja ne zelim da nesta omalovazavam tvoj rad, samo me zanima ovo objasnjenje =)

Unaprijed zahvalan
da fabrike razmsljaju kao ti danas bi se voziti motori recimo 2.0 16V sa 70ks a turbine nikad nebi ni ugradjivali niti bi postojale jer to sve skrajuje vijek motora ako gledas iz tvoga ugla
ovdje se ne bi bas slozio oko razmisljanja, jer danasnji motori i motori od prije 20 god se znatno razlikuju prema nacinu izrade, samim tim i kvalitetom
 
Član
takac je napisao(la):
Evo zbog cega sam poslao PM, ovdje pola ljudi ima selektivno citanje.....

@bmwscaner:
neka pusac odigra pravu utakmicu pa ces vidjeti sta ce da bude ;)
hoces li mi molim te podvuci gdje sam napisao da je fabrika iskoristila max od motora i da sam pljuvao po cipovanju?
1,9 TDI 105ks -> 148ks nije 10% po mom digitronu...
nemoj se ti sta uvrijedit al uzmi malo proces krive grijanje/hladjenje metala i poredi kovalentne veze izmedju atoma kada vec napadas okolo, uostalom ja sam fino napisao za koga je pitanje

ako si napisao temu na forumu onda je pitanje za svakoga
ako hoces pricati sa srdjanom onda imas PM ili telefon pa se tamo druzite forum je za svakoga i svatko ima pravo pisati , ti osobno i bilo tko drugi od xxxxx clanova foruma.
i nit te napadam nit sam ijednom u svom postu naveo tvoje ime u vezi sa pljuvanjem po chipanju
a 10 % sam naveo kao primjer za atmosferske motore ta nismo svi vozaci dizela koji bi da im auto trosi 5 litara ide 300 na sat i traje 500 godina
 
Član
Moje iskustvo...

Kvalitetno chipovanje motora ne steti motoru nego je suprotno, cak produzava vjek jer je motor efikasniji i manje se mora siliti da odradi istu stvar

Kao sto je vec navedeno prije lose ulje i forsiranje masine dok ulje nije dostiglo makar 65* je puno stetnije
 
Član
mislim da je ova tema bezpotrebna i da ovaj pitanja direktno pitas mehanicara..
malo vise ljudi vi ocekujete od auta.,sto skener kaze ono bi da trosi 5 l i da ide 300 na sat i da se nikad ne kvari itd,
ako poboljsavas performanse auta naravno da uvijek postoji odredjeni rizik..ali opet to se savjetujes sa iskusnim ljudima poput srdjana...i nema potreba da bezveze svi ovdje nesto komentarisemo kad imaju strucnjaci...
sve najbolje jarane ;)
 
Član
Dobro sta je svima vama, ja covjeka pitao i svi odmah skocili, jel ovo mozda forum samo za ljude koji se razumiju ili je opcenito namijenjen radi druzenja, pomoci i razmijene znanja, iskustva...

@HONEY tebi svaka cast za auto sto si slozio, a to da ce neko nekoga poslati na ucenje je drugi par opanka,ti si majstor za gedoru a ja za nsta drugo, ako dodjem postavim pitanje onda ocekujem odgovor jer covjek se bavi tim i logicno je da zna prednosti i mane.

Uostalom bolje da ucimo od covjeka prvenstveno kako je uljudan pa tek onda da kad vec imamo priliku nesta i naucimo i razjasnimo...

@@bmwscaner: ja sam covjeku poslao PM i covjek je trazio temu, ako meni ne vjerujes pitaj njega

Srdjane Hvala velika na strpljenu i odvojenom vremenu
 
takac, sta mislis hoce li turbina trajati duze na fabrickim mapama na 0.5 0.6 bara
ili poslije cipovanja na 1. 1.2, logicno je da cip skracuje vijek motora
 
Član
bucky_mb@yahoo je napisao(la):
takac, sta mislis hoce li turbina trajati duze na fabrickim mapama na 0.5 0.6 bara
ili poslije cipovanja na 1. 1.2, logicno je da cip skracuje vijek motora

Pa pola ljudi ovdje misli suprotno, ja ni u jednom trenutku nisam rekao da sam protiv toga, cak sta vise da imam nekog turbaka i ja bi uradio, al posto je atmosverac ne vidim isplativost ulozeno/dobijeno da to radim

Samo sam trazio od covjeka da mi par stvari objasni sta, kako gdje zasto i ode sve u suprotan smijer
 
Top