Cijene goriva u BiH!!! (pad, porast)

Cijene goriva u BiH!!! (pad, porast)

Član
Ko kod nas vodi kontrolu bazdarenja pistlja, pumpe, mjeraca ?
Bazdarenje treba da se vrsi prema etalonu, ko ga posjeduje ?
Ja mislim da se to kod nas ne provjerava, bar koliko ja znam.
Znam je u HR nedavno radjeno testiranje, pomoci LAB epruveta (etalon) gdje se gledalo 1/1000 tacnost pumpe.
Na 3 litra logicno da nece puno "slagati"
Al na 100 litara vjeruj da hoce, svaka koja nije bazdarena "u bobu"
Ja koliko znam to radi Delta Petrol i vidio sam par puta na lokalnim pumpama da vrse provjeru pistolja sa svojim aparatima!
 
Član
Ko kod nas vodi kontrolu bazdarenja pistlja, pumpe, mjeraca ?
Bazdarenje treba da se vrsi prema etalonu, ko ga posjeduje ?
Ja mislim da se to kod nas ne provjerava, bar koliko ja znam.
Znam je u HR nedavno radjeno testiranje, pomoci LAB epruveta (etalon) gdje se gledalo 1/1000 tacnost pumpe.
Na 3 litra logicno da nece puno "slagati"
Al na 100 litara vjeruj da hoce, svaka koja nije bazdarena "u bobu"

Ima 5 firmi u BIH (5 ih je bilo, mozda sad vise) koje imaju sertifikat i odobrenje, od strane drzave su angazovane, mislim i da su stvarno nezavisne, i koje periodicno vrse kontrolu kvaliteta i svih ostalih parametara na Benzinskim stanicama sirom BiH, naravno akreditovanim metodama i sertifikovanom opremom propisanom zakonom i medjunarodnim pravilnikom.
Takodje, svaka veca kompanija, tipa NESTRO PETROL, PETROL BIH, GASPROM-NIS, imaju svoju internu kontrolu, koja je vrlo rigorozna i vrlo cesta, jer sve te kompanije imaju stotine zaposlenih i zamisli da svaki dan svaki radnik na pumpi zavrne po 1 litar, puta u prosjeku 6-7 radnika po pumpi... tako da je to kontrola svojih zaposlenih, a to u stvari stiti i kupca (da ne ulazimo u to dal vas pumpadzija zavrne, to svako sebe treba cuvat).
Uglavnom koliko litara dodje u rezervoar pumpe, iz tog grezervoara sve sto izadje na pistolj se preko kase i kompjutera i naplati, ako ima manjka radnici ce platiti, a ako ima viska, nece to radnici dijeliti-niti postoji nacin da ga izvade iz rezervoara pa prodaju i podjele, tako da to nema niti logike niti osnova.
Licno sam bio prisutan vise puta na jednoj od ovih nabrojanih, kad se vrsi kontrola, koja je OBAVEZNA minimum 1 dnevno!
Zakljucak je da kod ovih vecih kompanija, sam 100% siguran da neces biti ostecen, i licno vec godinama samo sipam kod njih, a za ove manje ne mogu da tvrdim...jer npr. cuo sam pricu da "jedna firma u Bijeljini" koja gotovo uvijek ima najjeftiije gorivo, sto bi rekli ljudi "krade na pistolju" a kad dodje inspekcijaa, izbazdari oni u redu, pa kao ima daljinski nastimane brojace koje daljinskim vracas na parametre koje zelis...sve je to prica rekla-kazala.
 
Poslednja izmena:
Legend
Drago mi je ovo sto si ti napisao, vjerujem da se interne procedure postuju , provode i sve je to super.. ali
koliko je tim pravilnikom dozvoljeno odstupanje pumpe ? Ko radi reviziju internih testiranja ? Ove navedene firme koje si ti napisao ?
Koja je mogucnosti potplacivanja tih istih, ako cemo otvoreno pricati, ljudi koji rade inspekcijske poslove u BIH su jedni od najimucnijih, kreni od poreske uprave, sumara, carinika, ... svi su u talu sa "gazdama" i svi dobro stoje, samo sto kontaju da je narod glup a drzava ih stiti-nazalost.

Da ne idemo daleko u ovoj raspravi, znam da radis u naftnoj industriji i naravno da ces ti kao uposlenik jedne od gore navedenih firmi zastupati interese kao sto i ja, govorit kako je sve super divno krasno a znamo da nije, da se krade, da se zakida, da se prodaje gorivo loseg kvaliteta itd itd. no opet to nisu krive gazde niti uposlenici niti inspekcija vec drzava koja je nesposoba da rijesi ovaj problem, 2 godine nam prodaju gorivo po cijeni (sad dajem neprovjerene podatke) barela 100 dolara , dolar varira u nenormalno, cijena je pala shodno tome a cijena goriva ostala ista.
Naravno pumpadzije su u talu, svima odgovara da drze cijenu goriva sto visocijem narod mora sipat.. i onda kad gasprom spusti cijenu ide pricak ako je gorivo lose, voda gluposti, pa onda se mjenja sve kad hida, ep, ina i ova sitna buranija spusti cijenu kako je to ustvari kao stvarno pala cijena goriva na svijetskom trzistu pa moraju..
 
Član
Često benzin sipam u kanister i nikad mi se nije desilo da sam oštećen. Mislim da su pumpe projektovane na takav način da moraju pokazivati ispravno, i da se ne može štimati ko aparat u lutriji, pa da daje koliko on hoće. A ta etalonska mjerenja po meni nisu ni toliko potrebna, dovoljno je neko običnije baždarenje pumpe, i opet smatram da i bez tog baždarenja pumpa neće previše lagati (veoma visoka labaratorijska tačnost). Zašto, pa ne sipa niko milion litara pa da ga pumpa slaže u kubik. Primjer: vagam se kineskom vagom 5god koja je bila 10KM i vaga pokazuje i dalje tačno, a kamoli pumpa koja vrijedi mnogo više. Dalje i gazda bi se lako mogao naći u neprilici ako bi imao tu neku šemu, prije ili kasnije radnik propjeva. Kako god se okrene gazde imaju ogromne zarade po litri i sa ovom i sa onom cijenom. A naš narod mora nešto pričati, pa i to da pumpažije kradu na litru da bi se ugradili u ovu cijenu, ma valjda zakon ponude i potražnje ovo sve diktira. Veća količina goriva na tržištu (prozvodnja i skladištenje), a potražnja za gorivom ista, ovo mora rezultovati nižoj cijeni.
 
Član
@Noke. Postujem svacije misljenje, ja sam iznijeo svoje, svidjalo se to kome ili ne.
Ocigledno me nisi bas najbolje shvatio, kad je u pitanju interna inspekcija...to je ustvari unutrasnja kontrola, par ljudi (odjeljenje) zaposlenih od strane direktora-vlasnika ciji je posao da kontrolise druge radnike, kolege u istoj firmi, da se bukvalno izrazim "ljudi koji kontrolisu ostale da ne kradu i ne muvaju". Oni rade to da ne bi doslo do toga da radnici na pumpi zakinu firmu za koju rade ili kupca, koji bi onda otiso nezadovoljan kod drugog...oni polazu racune nadredjenom, u svojoj firmi, tu nema nikakve revizije, tu po zapisniku ili se konstatuje OK stanje, ili disciplinska za odgovorno lice! Koliko je dozvoljeno tu odstupanje, stvarno ne znam, jer gorivo je osjetljiva stvar, zbog specificne tezine i temperaturnih razlika. Za one koji ne znaju, zavisno od temperature, vanjske, za iste pare, na +20 i na -20 necete dobiti istu kolicinu goriva, koga dalje to interesuje nek progugla ;).
Za ove druge, redovne zakonske kontrole, tu nemogu nista reci, pod cijom su oni nadleznoscu i dal su podmitljivi, jer nisam u toj materiji, a s obzirom na stanje u drzavi...:cool: ali za ove kompanije koje sam nabrojao, mogu odgovorno da tvrdim, jer su vlasnici strane kompanije, da nikoga ne podmicuju, jer u rijecniku za njih ta rijec ne postoji, jer kad bi to radili, ne bi od njih odlazili "lesinari" od inspekcija i ostalih organa, koji misle da se tu dijeli sakom i kapom, nego ljudi kao iz zemalja iz kojih dolaze, jednostavno sve prilagode slovu zakona, jer je to mnogo lakse i jeftinije nego...!
 
Top