Cake prilikom kupovine polovnog automobila!!!

Cake prilikom kupovine polovnog automobila!!!

Član
Ma sve je to subjektivno, ako ti odu motor i mijenjač kod tdi-a to ti je par milja, a recimo cijelo auto u ovlaštenom možeš ofarbati i zaštititi za te pare i da to više nikad ne moraš uraditi. Znači sve zavisi na šta ćeš naletiti i kakve si sreće...
 
Član
1.8_20v je napisao(la):
S@jko je napisao(la):
Ma ima milion caka za pregledat kad se kupuje auto, stari kad je uzimo cetvorku najvise smo gledali plasticne nosace farova i sarafe od blatobrana, na njima se vidi da su pomjereni ako je manje udaren pa samo popeglano. I još caka oko godišta, a moze isto posluzit da se vidi dal su stakla pucala itd, na svakom staklu mora pisat jedan broj zavisno od godista, kod mene npr je 2000 godiste i na svim staklima je broj 0 cak je i sofersajba njegova originalna. Ako je '98 onda treba bit 8 itd.

E da ovo sam zaboravio bitno je da su sva stakla istog broja i istog proizvodjaca ;)
farovi takodje, i stopke takodje. A i ovo za blatobrane koristan savjet!!

Ako je auto uradjeno na prelazu godina moze se desiti da su stakla razlicitih godina. Meni su npr na autu 2011 god samo dva stakla 2011 ostalo je 2010
 
Administrator
Šta razbije ti neko staklo na parkingu, ti kupiš drugo i postaviš i odmah je auto udarano:icon_confused: Može biti mjerilo, ali i ne mora upravo iz ovih razloga. Ili npr. razbije ti kamen šajbu, logično je da ćeš zamijeniti i je li i to treba da znači da je auto lupano:icon_confused:
 
Golf 6 je napisao(la):
_Leta_AvantGarde_ je napisao(la):
O djes Kolumbo nisam te prepoznao :icon_smile: Sala :)

Sve fuserajske popravke se veoma lako uoce. Po meni mnogo je vaznija mehanika, ispravnost, motor, mjenjac, uopsteno ponasanje auta u voznji... Da se sve radi kako treba bez nekih nus pojava. A lim ko lim, ako je dobro uradjeno nema problema. A ako se na oko vidi da se razlikuje boja, zazori, da ima kilo gita i sl., e to je nesto drugo, i od takvog treba bjezati, ili ga ponovo srediti da bude kako treba. ;)
koja naivnost
pa motor, mjenjač i SVE OSTALO su zamjenski dijelovi koje možeš promjenit kao čarape....loša geometrija auta se naravno otkriva na prvu
dok je upravo karoserija ta koju ne možeš i baš je ona najvažnija, te ako zbog loše urađene zaštite i lakiranja, počne da korozira i to na bitnim mjestima, poput onih gdje se veže za mostove ili amortizere, pa i same pragove, slobodno se ubrzo možeš slikat sa tim autom na otpadu

Aj ne prdi zivota ti... seres otkako si se uclanio na forum... I karoserija je zamjenski dio, prodas auto kupis drugo i cao zdravo.... Ko to jos mjenja motore ko carape (ne racunam ljude koji spremaju aute za trke i cunere)... ja sam napisao LIM KO LIM, a nigdje karoseriju nisam spomenuo, jer auta uglavnom koja se uvoze su kacana, naprijed nazad, ko jos uvozi totalka auto ili neko koje se motalo oko bandere, drveta i sl. Normalno je da se podrazumjeva da se auto pregleda, po mogucnosti nekom boljem majstoru odvesti. i po tvome auto kad kupujemo moramo rastiviti na najprostije faktore, povaditi sjedista, motor, poskidati vrata, sve do gole karoserije da vidimo sta je:lol:..svasta.. Idi uzivaj u svom novom gnjolfu, i nadam se da si od toliko upustava skontao koje dvije tipke da pritisnes da bi usao u sikrit menu :lol::lol:
I obidje me drugi put zivotati, mada fali ti jos 120KS, ali bar pokusaj:lol::lol:
 
Član
Harli_team je napisao(la):
1.8_20v je napisao(la):
Dzeniii je napisao(la):
sve si upravu osim tih znakova na gepeku :cool: jesi kad cuo za clean look :D

Clean look cuo, ali kad uzimas od nekoga kome je auto classic onda nema clean look, rijetko ko vraca ko je imao clean look posle kada prodaje naljepnice, a kad udari auto bolje ga je ofarbati citavo, bar nije sareno puno, kod mene je skoda udarena, jos je cak mazana ne znam kako da opisem, nesto kao silikon, ali kao da se mazalo cetkom i preko predjeno farbom, i cak mi negdje zimi pusta gepek ali nema sanse otkriti gdje, sto kazem da je udarena, zato sto vidio sam ja to odmah ali 1.8 20v plin je privuklo paznju i normalno da je provjerena da ne vuce u stranu ali dobro je uradjena tako da sam zadovoljan sve sem ovoga mada ima ljudi koji to i gledaju striktno pa ne bi uzeo cak i da je karambolka udubljena malo a ne po auta da je pravljeno. I sam volim clean look ali kada bih uzimao sebi auto bilo bi to klasika prvo pa onda po mom ukusu da se radi, posto je skoda family car.

To što ti je mazano preko vara jeste vrsta zaštite, za var , a ovisno o varu takva i zaštita. Svaki auto na zadnjim štopovima ima dupli lim, ako je udarana Škoda od pozada nisu ti vraćeni limovi kako valja, i tu ti pusta, 95% koja imaju s tim curenjem problema jeste na ovim limovima. Vrlo jednostavno riješiti, diht masa nanijeti po limu razvuci i pusti da se osuši.

Isto tako malo ko zna da se ovo raštima misleći na limove, kad se auto ukruti, stave gewinde osječu puno opruge...zato je dobro i vrlo pohvalno odraditi šipku i povezati mulde tako da kasnije nećete dobiti ono "sviranje" plastike koji mnogi osjete kad stave gewinde a ne povežu stvari. Pa onda dolazi ona priča o stabilnosti vozila itd itd...

Aha cudilo me sta je ta masa, posto to nisam vidio ni na golfu V ni na fabiji 2004 god, ali sada znam koliko kosta ta diht masa gdje ima neka da je malo bolje kvalitete posto ljeti kad se osusi nakupi vlage u gepeku!!!
 
Član
_Leta_AvantGarde_ je napisao(la):
Aj ne prdi zivota ti... seres otkako si se uclanio na forum... I karoserija je zamjenski dio, prodas auto kupis drugo i cao zdravo.... Ko to jos mjenja motore ko carape (ne racunam ljude koji spremaju aute za trke i cunere)... ja sam napisao LIM KO LIM, a nigdje karoseriju nisam spomenuo, jer auta uglavnom koja se uvoze su kacana, naprijed nazad, ko jos uvozi totalka auto ili neko koje se motalo oko bandere, drveta i sl. Normalno je da se podrazumjeva da se auto pregleda, po mogucnosti nekom boljem majstoru odvesti. i po tvome auto kad kupujemo moramo rastiviti na najprostije faktore, povaditi sjedista, motor, poskidati vrata, sve do gole karoserije da vidimo sta je:lol:..svasta.. Idi uzivaj u svom novom gnjolfu, i nadam se da si od toliko upustava skontao koje dvije tipke da pritisnes da bi usao u sikrit menu :lol::lol:
I obidje me drugi put zivotati, mada fali ti jos 120KS, ali bar pokusaj:lol::lol:
ma ti si neki pravi genijalac
kad si tako pametan objasni nam kako se to u Evropi ne evidentira broj motora u saobraćajnoj, nego se smatra potrošnim materijalom
dok je broj šasije kao matični broj za ljude, temelj svega, identifikacijski broj za sve
osim toga, Ajnštajn, tebi kad istruhne karoserija ti ćeš kupiti drugo i prenijeti sa starog auta sve na novu karoseriju, jel ?? :lol: alal ti vjera

ko uzima za ozbiljno čvakanje karoserije, to se i ne spominje
priča je bila o ozbiljnijim havarijama, koje uglavnom zahvataju ključne dijelove karoserije, i ako se ne urade kako treba sa dobrom zaštitom i lakiranjem, neminovana je korozija koja će auto otpilit na otpad u vrlo kratkom roku
 
Ljudi su čudo.



Ima tu još dosta caka,npr papučice kvačila -može da se vidi koliko je auto prešlo,potošenost papučica itd ...
Važno je napomenuti da sve te cake koje ste nabrojali i ove što sam rekao mogu ali i ne moraju značiti mnogo toga..Stvar je samo koliko je ko sposoban da ušminka auto ;)
 
Član
apostol je napisao(la):
Kad kupiš novog Yugu sve kointaš koji je levat ovo popravljao, ne vjeruješ ni saobračajnoj.

Ne, nego kad kupiš SMA Maple kontaš otkud novo u papirima a ovamo kao da je staro 30 godina i sa 3 miliona kilometara....

elem...dobar je recept pogledati na internetu kako je koje auto u orginalu izgledalo, kada je bilo novo...grube popravke se vide najbolje sa dizalice...

Stakla jesu markirana, ali ne moraju biti garant. Lično sam kupio golfa 2 koji je imao sva orginal stakla osim šoferšajbe a u stvarnosti je bio dva puta dobro odvaljen i varen...što se nakon rastavljanja komplet auta i lijepo vidjelo.
 
1.8_20v je napisao(la):
Harli_team je napisao(la):
1.8_20v je napisao(la):
Dzeniii je napisao(la):
sve si upravu osim tih znakova na gepeku :cool: jesi kad cuo za clean look :D

Clean look cuo, ali kad uzimas od nekoga kome je auto classic onda nema clean look, rijetko ko vraca ko je imao clean look posle kada prodaje naljepnice, a kad udari auto bolje ga je ofarbati citavo, bar nije sareno puno, kod mene je skoda udarena, jos je cak mazana ne znam kako da opisem, nesto kao silikon, ali kao da se mazalo cetkom i preko predjeno farbom, i cak mi negdje zimi pusta gepek ali nema sanse otkriti gdje, sto kazem da je udarena, zato sto vidio sam ja to odmah ali 1.8 20v plin je privuklo paznju i normalno da je provjerena da ne vuce u stranu ali dobro je uradjena tako da sam zadovoljan sve sem ovoga mada ima ljudi koji to i gledaju striktno pa ne bi uzeo cak i da je karambolka udubljena malo a ne po auta da je pravljeno. I sam volim clean look ali kada bih uzimao sebi auto bilo bi to klasika prvo pa onda po mom ukusu da se radi, posto je skoda family car.

To što ti je mazano preko vara jeste vrsta zaštite, za var , a ovisno o varu takva i zaštita. Svaki auto na zadnjim štopovima ima dupli lim, ako je udarana Škoda od pozada nisu ti vraćeni limovi kako valja, i tu ti pusta, 95% koja imaju s tim curenjem problema jeste na ovim limovima. Vrlo jednostavno riješiti, diht masa nanijeti po limu razvuci i pusti da se osuši.

Isto tako malo ko zna da se ovo raštima misleći na limove, kad se auto ukruti, stave gewinde osječu puno opruge...zato je dobro i vrlo pohvalno odraditi šipku i povezati mulde tako da kasnije nećete dobiti ono "sviranje" plastike koji mnogi osjete kad stave gewinde a ne povežu stvari. Pa onda dolazi ona priča o stabilnosti vozila itd itd...

Aha cudilo me sta je ta masa, posto to nisam vidio ni na golfu V ni na fabiji 2004 god, ali sada znam koliko kosta ta diht masa gdje ima neka da je malo bolje kvalitete posto ljeti kad se osusi nakupi vlage u gepeku!!!

Diht masa u biti je okvirno 7 KM, pakovanje od 100-ak grama ili kako već težina ide. Obzirom da si spomenuo ljeto, Diht masa drži temperaturu glave motora a to je do nekih 500 C, pa ako planiraš voziti u vulkan tamo ti neće izdržati, za sve ostalo rješenje :D
 
Član
Kenno je napisao(la):
Ne, nego kad kupiš SMA Maple kontaš otkud novo u papirima a ovamo kao da je staro 30 godina i sa 3 miliona kilometara....

elem...dobar je recept pogledati na internetu kako je koje auto u orginalu izgledalo, kada je bilo novo...grube popravke se vide najbolje sa dizalice...

Stakla jesu markirana, ali ne moraju biti garant. Lično sam kupio golfa 2 koji je imao sva orginal stakla osim šoferšajbe a u stvarnosti je bio dva puta dobro odvaljen i varen...što se nakon rastavljanja komplet auta i lijepo vidjelo.
Vozio sam dva Maplea i vjeruj mi najveći im je problem gremlini(loša završna obrada) koja uzrokuje sitne iritirajuće kvarove.
Što se tiće motora, ovjesa, upravljivosti, udobnosti i sigurnosti(vjerovao ili ne) ozbiljna su konkurencija mnogima.
 
Član
Sve zavisi od godista auta koje uzimamo...
ako je starije auto 2000g i starije onda logicnije da gledam kakva je karoserija,sasija i to,nego motor,jer citav motor remontujem za par stotina km i vozi ko nov,dok lim kad jednom krene truliti ne prestaje dok se to detaljno ne sredi,a to detaljno (rezanje,ravnanje,farbanje itd) kosta vise nego sto bi ispo remont.
Kod novjih auta 2000g+ (bar za mene su to novija auta) treba gledati sve,jer i lim i motor ako su osteceni skupo je za popravku,ma da o5 po meni lakse motor srediti nego lim i ostalo,jer tesko da ce to ispasti kako treba (recimo golf 4 TDI motor moze se nac dobar za oko 500 km a da uzmemo farbanje lima i ostalo ispadne to puno puno vise)
Tako da po meni bolje gledati LIM nego Motor,al svako ima svoje :D
PUSA :***
 
Član
CaFa je napisao(la):
Sve zavisi od godista auta koje uzimamo...
ako je starije auto 2000g i starije onda logicnije da gledam kakva je karoserija,sasija i to,nego motor,jer citav motor remontujem za par stotina km i vozi ko nov,dok lim kad jednom krene truliti ne prestaje dok se to detaljno ne sredi,a to detaljno (rezanje,ravnanje,farbanje itd) kosta vise nego sto bi ispo remont.
Kod novjih auta 2000g+ (bar za mene su to novija auta) treba gledati sve,jer i lim i motor ako su osteceni skupo je za popravku,ma da o5 po meni lakse motor srediti nego lim i ostalo,jer tesko da ce to ispasti kako treba (recimo golf 4 TDI motor moze se nac dobar za oko 500 km a da uzmemo farbanje lima i ostalo ispadne to puno puno vise)
Tako da po meni bolje gledati LIM nego Motor,al svako ima svoje :D
PUSA :***

Upravo tako kad krene rdja nema njoj lijeka vise, navari novi dio opet ce na varu pokazati moze se samo odraditi da drzi 3-4 godine ali i to je skupa investicija



Harli_team je napisao(la):
1.8_20v je napisao(la):
Harli_team je napisao(la):
1.8_20v je napisao(la):
Dzeniii je napisao(la):
sve si upravu osim tih znakova na gepeku :cool: jesi kad cuo za clean look :D

Clean look cuo, ali kad uzimas od nekoga kome je auto classic onda nema clean look, rijetko ko vraca ko je imao clean look posle kada prodaje naljepnice, a kad udari auto bolje ga je ofarbati citavo, bar nije sareno puno, kod mene je skoda udarena, jos je cak mazana ne znam kako da opisem, nesto kao silikon, ali kao da se mazalo cetkom i preko predjeno farbom, i cak mi negdje zimi pusta gepek ali nema sanse otkriti gdje, sto kazem da je udarena, zato sto vidio sam ja to odmah ali 1.8 20v plin je privuklo paznju i normalno da je provjerena da ne vuce u stranu ali dobro je uradjena tako da sam zadovoljan sve sem ovoga mada ima ljudi koji to i gledaju striktno pa ne bi uzeo cak i da je karambolka udubljena malo a ne po auta da je pravljeno. I sam volim clean look ali kada bih uzimao sebi auto bilo bi to klasika prvo pa onda po mom ukusu da se radi, posto je skoda family car.

To što ti je mazano preko vara jeste vrsta zaštite, za var , a ovisno o varu takva i zaštita. Svaki auto na zadnjim štopovima ima dupli lim, ako je udarana Škoda od pozada nisu ti vraćeni limovi kako valja, i tu ti pusta, 95% koja imaju s tim curenjem problema jeste na ovim limovima. Vrlo jednostavno riješiti, diht masa nanijeti po limu razvuci i pusti da se osuši.

Isto tako malo ko zna da se ovo raštima misleći na limove, kad se auto ukruti, stave gewinde osječu puno opruge...zato je dobro i vrlo pohvalno odraditi šipku i povezati mulde tako da kasnije nećete dobiti ono "sviranje" plastike koji mnogi osjete kad stave gewinde a ne povežu stvari. Pa onda dolazi ona priča o stabilnosti vozila itd itd...

Aha cudilo me sta je ta masa, posto to nisam vidio ni na golfu V ni na fabiji 2004 god, ali sada znam koliko kosta ta diht masa gdje ima neka da je malo bolje kvalitete posto ljeti kad se osusi nakupi vlage u gepeku!!!

Diht masa u biti je okvirno 7 KM, pakovanje od 100-ak grama ili kako već težina ide. Obzirom da si spomenuo ljeto, Diht masa drži temperaturu glave motora a to je do nekih 500 C, pa ako planiraš voziti u vulkan tamo ti neće izdržati, za sve ostalo rješenje :D

xD rekao sam zbog ljeta jer se osusi gepek i pocne vlaga da se cuje koja se uvukla po tapacirungu gepeka nista onda kupiti pastu uci u gepek neko spolja slaufom i traziti xD
 
procitah kako neko navede da se gleda papucica od kvacila i da se po njj gleda koliko je auto istroseno
Bogami onda je moje skorz istroseno cak ni papice nema samo ima gas i kocnica :lol:

primjera radi na novijim autima puno i ne gledam lim jer je on dosta jeftiniji za popravit nego sklopove mjenjaca motora itd to je sada najveci ? kocnice senzori servis lamela to dok se sve pomjenja od potrosnih materijala kod nekih auta moze cifra brzo da se popne preko milje maraka cak i puno vise
ali kod strijih obavezno gledam lim i nista vise jer npr dvicin motor i trap sredis znaci generalno sve novo do 1000KM a lim da sredis kako valja i da traje barem 5-6 godina treba ti do 2000KM
tako ja vrsim procjenu ;)
 
Top