Cake prilikom kupovine polovnog automobila!!!

Cake prilikom kupovine polovnog automobila!!!

Član
Da podjelim sa ostalim forumasima, dakle ja sam skontao jedan nacin od prepoznavanja da li je auto farbano ili nije. Pa da vam raja ne uvaljuje auta jer slabo ko da ce farbati vw 4vorku ili neko novije ako nije udarano.
Jedan od faktora je taj sto vecina nasih ljudi kada lakiraju ne izvade, a kamoli zastite instalaciju pogotovo od gepeka, imao sam priliku da vidim dosta auta na kojima je kako je spricano pa one male cestice sto idu vazduhom (bas kao na automatskoj praonici) naljepe se za kablove i jasno se vide.
Druga stvar je oni crni cepovi sto se koriste da se vidi da li je udarano ili nije kada se to sve ispravi i vrati se ne bi niko poznao ali vecina danas ih i ne vadi i farba preko njih tako da ostanu u farbi auta umjeto da budu crni.
I treca stvar koju sam skontao je znakovi (TDI, SDI, GTI, R32 ITD..) Posto se lijepe rijetko ko vrati na tacno mjesto posto se u fabrici koriste sabloni zakaci se za gepek i na svakom je fabricki isto, te prilikom vracanja obicno ih majstor zalijepi odprilike i to nije to.
Nadam se da ce nekome pomoci posto sam ja na greskama naucio i sada kada kupujem auto gledam sat vremena sto je sigurica sigurica je ;) :smajli23:
 
Član
Nikad se ovoga ne bih sjetio, vrlo zanimljivo.:cool:

:D

Ništa ovo ne mora da znači, bilo je tema dosta o ovome, sve je to individualna stvar.
Ja radije kupim auto lupan kad znam kako je lupan i kako, nego neki što nije, pa ispadne da je navaren po pola od 2 auta.
 
Član
Dzeniii je napisao(la):
sve si upravu osim tih znakova na gepeku :cool: jesi kad cuo za clean look :D

Clean look cuo, ali kad uzimas od nekoga kome je auto classic onda nema clean look, rijetko ko vraca ko je imao clean look posle kada prodaje naljepnice, a kad udari auto bolje ga je ofarbati citavo, bar nije sareno puno, kod mene je skoda udarena, jos je cak mazana ne znam kako da opisem, nesto kao silikon, ali kao da se mazalo cetkom i preko predjeno farbom, i cak mi negdje zimi pusta gepek ali nema sanse otkriti gdje, sto kazem da je udarena, zato sto vidio sam ja to odmah ali 1.8 20v plin je privuklo paznju i normalno da je provjerena da ne vuce u stranu ali dobro je uradjena tako da sam zadovoljan sve sem ovoga mada ima ljudi koji to i gledaju striktno pa ne bi uzeo cak i da je karambolka udubljena malo a ne po auta da je pravljeno. I sam volim clean look ali kada bih uzimao sebi auto bilo bi to klasika prvo pa onda po mom ukusu da se radi, posto je skoda family car.
 
O djes Kolumbo nisam te prepoznao :icon_smile: Sala :)

Sve fuserajske popravke se veoma lako uoce. Po meni mnogo je vaznija mehanika, ispravnost, motor, mjenjac, uopsteno ponasanje auta u voznji... Da se sve radi kako treba bez nekih nus pojava. A lim ko lim, ako je dobro uradjeno nema problema. A ako se na oko vidi da se razlikuje boja, zazori, da ima kilo gita i sl., e to je nesto drugo, i od takvog treba bjezati, ili ga ponovo srediti da bude kako treba. ;)
 
Član
sta ima veze ako je farbano auto,gledas motor,podvozje itd... to je najbitnije...rijetka su ti auta recimo oko 10 godina starosti da nisu udarana........
 
Član
Ma bitno je auto samo provozati par kilometara pdije kupnje, a ne samo oko kvarta krug... Provjeriti kako reagiraju kocnice pri naglom kocenju zanosi li auto i kako vuce motor. A tek onda gledat podvozje, limariju i unutrasnjost
 
Član
Bitno je odvesti dobrom limaru, to su sve sitnice koje mogu a ne moraju značiti, niti smo mi dovoljno stručni da to uočimo. Moj rođak je vozio ovdje u I. Sarajevu dobro poznatom limaru, i čovjek samo što je pogledao auto kaže da je gorilo. I naravano rođak odustane.
 
Super Moderator
To sto ti izgleda ko cetkom da je nesto radjeno to su ti varovi, to ima auto i koje nije udareno :)

Ja evo koje god auto sam imao cim dodje u garazu ja skidam sve oznake sa gepeka jer to ne volim, a imas i novo auto kupiti bez oznaka, tj. trazis da na gepeku ne pise nista

I ja se slazem da je puno bitnija mehanika nego lim, da je ispravan motor, mjenjac, trapovi, da auto nije usinut itd.. ja sam udario auto bio je sa svih strana izlupan al je i dalje bio u voznom stanju i sad se vidi da je bio udaren iz razloga sto sam kupio dva zamjenska blatobrana i zamjensku karambolku..nisam znao da je to tako lose uradjeno, da sam znao kupio bi sve polovno na otpadu ali orginal, pa tako da prednji dio auta nije bas najbolje ukljopljen, nista ne pase niscim isto da sam od drugog auta stvaljao blatobrane i karambolku
 
Član
Ma ima milion caka za pregledat kad se kupuje auto, stari kad je uzimo cetvorku najvise smo gledali plasticne nosace farova i sarafe od blatobrana, na njima se vidi da su pomjereni ako je manje udaren pa samo popeglano. I još caka oko godišta, a moze isto posluzit da se vidi dal su stakla pucala itd, na svakom staklu mora pisat jedan broj zavisno od godista, kod mene npr je 2000 godiste i na svim staklima je broj 0 cak je i sofersajba njegova originalna. Ako je '98 onda treba bit 8 itd.
 
Član
S@jko je napisao(la):
Ma ima milion caka za pregledat kad se kupuje auto, stari kad je uzimo cetvorku najvise smo gledali plasticne nosace farova i sarafe od blatobrana, na njima se vidi da su pomjereni ako je manje udaren pa samo popeglano. I još caka oko godišta, a moze isto posluzit da se vidi dal su stakla pucala itd, na svakom staklu mora pisat jedan broj zavisno od godista, kod mene npr je 2000 godiste i na svim staklima je broj 0 cak je i sofersajba njegova originalna. Ako je '98 onda treba bit 8 itd.

E da ovo sam zaboravio bitno je da su sva stakla istog broja i istog proizvodjaca ;)
farovi takodje, i stopke takodje. A i ovo za blatobrane koristan savjet!!
 
1.8_20v je napisao(la):
Dzeniii je napisao(la):
sve si upravu osim tih znakova na gepeku :cool: jesi kad cuo za clean look :D

Clean look cuo, ali kad uzimas od nekoga kome je auto classic onda nema clean look, rijetko ko vraca ko je imao clean look posle kada prodaje naljepnice, a kad udari auto bolje ga je ofarbati citavo, bar nije sareno puno, kod mene je skoda udarena, jos je cak mazana ne znam kako da opisem, nesto kao silikon, ali kao da se mazalo cetkom i preko predjeno farbom, i cak mi negdje zimi pusta gepek ali nema sanse otkriti gdje, sto kazem da je udarena, zato sto vidio sam ja to odmah ali 1.8 20v plin je privuklo paznju i normalno da je provjerena da ne vuce u stranu ali dobro je uradjena tako da sam zadovoljan sve sem ovoga mada ima ljudi koji to i gledaju striktno pa ne bi uzeo cak i da je karambolka udubljena malo a ne po auta da je pravljeno. I sam volim clean look ali kada bih uzimao sebi auto bilo bi to klasika prvo pa onda po mom ukusu da se radi, posto je skoda family car.

To što ti je mazano preko vara jeste vrsta zaštite, za var , a ovisno o varu takva i zaštita. Svaki auto na zadnjim štopovima ima dupli lim, ako je udarana Škoda od pozada nisu ti vraćeni limovi kako valja, i tu ti pusta, 95% koja imaju s tim curenjem problema jeste na ovim limovima. Vrlo jednostavno riješiti, diht masa nanijeti po limu razvuci i pusti da se osuši.

Isto tako malo ko zna da se ovo raštima misleći na limove, kad se auto ukruti, stave gewinde osječu puno opruge...zato je dobro i vrlo pohvalno odraditi šipku i povezati mulde tako da kasnije nećete dobiti ono "sviranje" plastike koji mnogi osjete kad stave gewinde a ne povežu stvari. Pa onda dolazi ona priča o stabilnosti vozila itd itd...
 
Član
ja najvise volim pregledat pojaseve tj, na dnu procitas godiste proizvodnje, mora da bude ista godina proizvodnje kao i auto ili starije malo, nikako mladje, jer prilikom frontalnog sudara kod novijih auta blokira pojas, to je kod nekih auta neophodna zamjena citavog mehanizma
 
Član
_Leta_AvantGarde_ je napisao(la):
O djes Kolumbo nisam te prepoznao :icon_smile: Sala :)

Sve fuserajske popravke se veoma lako uoce. Po meni mnogo je vaznija mehanika, ispravnost, motor, mjenjac, uopsteno ponasanje auta u voznji... Da se sve radi kako treba bez nekih nus pojava. A lim ko lim, ako je dobro uradjeno nema problema. A ako se na oko vidi da se razlikuje boja, zazori, da ima kilo gita i sl., e to je nesto drugo, i od takvog treba bjezati, ili ga ponovo srediti da bude kako treba. ;)
koja naivnost
pa motor, mjenjač i SVE OSTALO su zamjenski dijelovi koje možeš promjenit kao čarape....loša geometrija auta se naravno otkriva na prvu
dok je upravo karoserija ta koju ne možeš i baš je ona najvažnija, te ako zbog loše urađene zaštite i lakiranja, počne da korozira i to na bitnim mjestima, poput onih gdje se veže za mostove ili amortizere, pa i same pragove, slobodno se ubrzo možeš slikat sa tim autom na otpadu
 
Top