Brujanje guma/felgi??

Brujanje guma/felgi??

Član
eh ovako raja,imam jedan problemcic sa felgama,gumama cim vec...
naime,nabacio sam felge 7.5x16;prosle godine sam ih vozio na gumama 205/55R16,normalno se ponasalo auto,nije brujalo niti ista,samo zapinjalo nazad xD
jucer nabacim 205/45R16 gume,i desava mi se da pri polasku,na brzini negdje od 20 km/h do 35-40 km/h bruji kao da polijece ebeni avion,na vulkanizeru gdje sam ih kupio rekose da su mi 2 felge krive i da se trebaju ravnati (nije ih htio ni na masinu staviti da ne bi sjebao istu),jedna je više od druge...
medjutim,danas odem u Union comerc,gdje je hajmo reci maltene profi radnja i nisu kao tipicni privatnici,covjek se samo sageo,pogledao gume i rekao da qrcu ne valjaju i da zbog toga bruji(zadnje dvije gume gdje i bruji)...nesto mi je govorio da predjem rukom preko gume i sl,navodno,gume imaju stepenice i zbog toga bruji...
eh sad,kome vjerovati,da cujem vase misljenje,je li neko imao ovakvih problema?
 
Član
Imao sam slican slucaj kad su mi na kolima preko zime ostale dvije ljetne gume.
Na ljeto su toliko brujale da sam ih morao baciti iako su bile godinu dana stare.
Da li je hladnoca uticala na to ili sta nemam pojma.
 
Pa 99% ti je do guma kao sto su ti rekli, bas tako predji rukom preko gume ako je guma valovita onda ti od tog bruji, da su ti krive felge onda bi ti i na starim gumama stvaralo problem, to ti se lako provjeri zavrtis kod nekog vulkanizera i to je to, ali mislim da su ti uvalili lose gume ...
 
Član
do guma je sigurno, ja sam isto jednom uzeo polovne, i brujale ko lude...no budala ja nisam obracao paznju i jednom pri nekih 100km/h mi pukne guma i slozim u ivicnjak i sjebem aluminijsku felgu, lafet i krajnicu...
pitaj ga mozes li vratiti gume ili da ti da neke druge ako nista...
 
Član
bikeralex je napisao(la):
do guma je sigurno, ja sam isto jednom uzeo polovne, i brujale ko lude...no budala ja nisam obracao paznju i jednom pri nekih 100km/h mi pukne guma i slozim u ivicnjak i sjebem aluminijsku felgu, lafet i krajnicu...
pitaj ga mozes li vratiti gume ili da ti da neke druge ako nista...

to je malo problem,jer je covjek u kiseljaku heh
sad da se vracam do njega,to mi je bezveze trosak,jer sam kupio prednje 2,koje su ok,a ove zadnje dvije mi je dao za sitne pare...misleci,nek mogu jedno ljeto izdrzat,al' kako je krenulo,zabicu sarafciger u njih treci dan :lol:
najvise me to sje*alo,kada mi je rekao da su felge krive,na sta sam se ja za glavu uhvatio...
 
Član
jel moguce da zimske bruje na ovim temperaturama od 25 stepeni? pocelo mi nesh brujati,kontam auspuh al nije,bruji i bruji...
 
Član
koliko znam,ako su felge iskrivljene ne bi trebalo brujati,vec tresti na volanu...cekamo ovog Limpija da dodje kuci pa idemo provjeriti :D
 
Ma jaro, do guma je 100%...

Prije par dana takođe i ja stavio alu felge i "neke" gume, toliko se auto bilo promjenilo prilikom vožnje da mi se bilo zgadilo vozit; hem neko brujanje, hem osjetim svaki kamenčuć pod gumama - ludnica... Odem i stavim druge (a sumnjao sam na felge - nedaj Bože da je do njih), al kad sam stavio druge gume - auto se preporodilo a i ja s njim.
 
Član
Gazija2001 je napisao(la):
Ma jaro, do guma je 100%...

Prije par dana takođe i ja stavio alu felge i "neke" gume, toliko se auto bilo promjenilo prilikom vožnje da mi se bilo zgadilo vozit; hem neko brujanje, hem osjetim svaki kamenčuć pod gumama - ludnica... Odem i stavim druge (a sumnjao sam na felge - nedaj Bože da je do njih), al kad sam stavio druge gume - auto se preporodilo a i ja s njim.

sve si rekao,heh,i ja se nadam da cu se sutra ujutro preporodit' :lol:
 
BHT Ovisnik
do guma,ja kada sam tek kupio one felge na volvu bio kasnije posudio od kolege gume pirelli,na oci drama,kaze evo ti ih dzaba,vozaj dok ne kupis sebi,ja mislio lezaj mi otisao kako huci,bruji,isao do mehanicara kad kaze gume,odem do vulkanizera i on kaze pređi rukom pa ces osjetiti,uzeo 2 nove gume kad ono bas do guma
 
Član
lov2xlr8 je napisao(la):
jel moguce da zimske bruje na ovim temperaturama od 25 stepeni? pocelo mi nesh brujati,kontam auspuh al nije,bruji i bruji...

Ista situacija i kod mene poce brujat zadnjih par dana, ali nije na novom asfaltu
 
Shelby je napisao(la):
Gazija2001 je napisao(la):
Ma jaro, do guma je 100%...

Prije par dana takođe i ja stavio alu felge i "neke" gume, toliko se auto bilo promjenilo prilikom vožnje da mi se bilo zgadilo vozit; hem neko brujanje, hem osjetim svaki kamenčuć pod gumama - ludnica... Odem i stavim druge (a sumnjao sam na felge - nedaj Bože da je do njih), al kad sam stavio druge gume - auto se preporodilo a i ja s njim.

sve si rekao,heh,i ja se nadam da cu se sutra ujutro preporodit' :lol:

Jelde opisao baš kako ti se dešava...to je sigurno. Još pogotovo, čini mi se da sam pročitao, što si i ranije vozo s tim felgama i bilo ok.
Vodi računa da ti bude i profil guma ok., onaj preporučeni, nemoj tražit pored hljeba pogače, ja sam tražio i džaba se izložio nepotrebnom trošku, mada nije puno, al sam sad sretan da je sve ok
 
Član
Gazija2001 je napisao(la):
Shelby je napisao(la):
Gazija2001 je napisao(la):
Ma jaro, do guma je 100%...

Prije par dana takođe i ja stavio alu felge i "neke" gume, toliko se auto bilo promjenilo prilikom vožnje da mi se bilo zgadilo vozit; hem neko brujanje, hem osjetim svaki kamenčuć pod gumama - ludnica... Odem i stavim druge (a sumnjao sam na felge - nedaj Bože da je do njih), al kad sam stavio druge gume - auto se preporodilo a i ja s njim.

sve si rekao,heh,i ja se nadam da cu se sutra ujutro preporodit' :lol:

Jelde opisao baš kako ti se dešava...to je sigurno. Još pogotovo, čini mi se da sam pročitao, što si i ranije vozo s tim felgama i bilo ok.
Vodi računa da ti bude i profil guma ok., onaj preporučeni, nemoj tražit pored hljeba pogače, ja sam tražio i džaba se izložio nepotrebnom trošku, mada nije puno, al sam sad sretan da je sve ok

ma druze,najgore sto ne mozes naci ovu dimenziju da je jbš,gdje god pogledam ili ćelavo,ili ima manu il' je cijena baš paprena...
 
Top