bmw 330d

bmw 330d

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
MTR je napisao(la):
Haj ti brate bujrum dodji kod mene pa da vidis sta znam i ne znam , i sa kakvim stvarima radim i da upoznas neke fine ljude.
Usput zamoli admine da ti otvore posebnu rubriku gdje mozes drzat Vaz i bit glavni.
I de brate procitaj sve ispocetka , pa vidi ko je sta pisao

I haj sad ba , usrasmo covjeku cejf . Ako zelis pisi ovdje il gdje hoces .

il da se vidimo na Vlasenici 18.07., bicu od subote , da razmijenimo znanje .



Nema potrebe da ti išta objašnjavaš ti si svoje znanje pokazao :D

MLADJO je napisao(la):
Druze konkretno pricam o BMW motorima,mislim da cu ti sada objasniti to.Na glavu ovoga motora dolazi usis u dvije tacke.Jedna usisna grana je standardno cetvrtastog oblika i velicine otprilike 3*4cm to je ujedno i glavna usisna grana na kojoj se nalaze leptiri,dok je ova pomocna mala precnika 2cm.i ova dva usisna kanala se sastavljaju u jedan negdje kod vodjice ventila to jest u usisnom kanalu!pitas me da li se ta manja usisna grana zatvara pri punom gasu,ne ne zatvara se ona je stalno otvorena,ali se velika zatvara na oduzumanju gasa,i sav dotok vazduha ide kroz malu granu koja je kao sto sam rekao stalno otvorena.E pa sad,onaj sav visak vazduha koji se stvorio kada je auto bilo pod gasom to jest sva kolicina vazduha koju je turbina stvorila posto smo oduzeli gas i leptiri su zatvoreni drug moj mora negdje izaci jer je se stvorio visak a on ne moze da prodje kroz tu malu granu,e tad u funkciju stupa blow-off ventil koji usisnu granu i turbinu oslobodi tog pritiska i pritisak u usisnoj grani svede na atmosverski pritisk,a on je 1bar!jer mnogo je bitno da pri oduzimanju gasa sav visak iz usisne grane izadje i da lopatice turbine ne trpe silu tog pritiska jer u tom slucaju turbina pocinje da ima kontra efekat,tj.u dosta slucajeva je totalno zustavi ili u gorem slucaju deformise lopatice turbine a cak zna u dosta slucajeva da ih otkine!svaki blow-off ventil radi na principu razlike u pritiscima koji deluju na celo klipa koji se nalazi u ventilu!kod beznzinskih turbo motora sa leptirom gasa blow off se aktivira oduzimanjem gasa to jest onoga momenta kad se leptir gasa zatvori i usisna grana ostane bez pritiska turba tad je pritisak koji djeluje na donji deo klipa ventila,a to je pritisak koji stvara turbina jer je ostala u obrtajima nakon oduzimanja gasa dosta veci od pritiska koji je ventil dobijao sa usisne grane a to je zato sto je ono malo crijevo koje ide na vrh ventila ostalo bez pritiska jer je ono prikljuceno na usisnu granu posle leptira gasa!kod dizel motora funkciju blow off ventila regulise racunar auta jer oni nemaju klasican leptir gasa na pocetku usisne grane,ali imaju leptire pojedinacno za svaki cilindar blize samoj glavi motora!na mom autu je profesionalni blow off ventil koji ima externu blow off kontrolu,znaci ja mogu da kontrolisem tajming njegovog rada jer ja ne koristim vise signal koji je davao racunar vec se taj signal u mom slucaju uzima sa pedal position senzora to jest sa papucice gasa!posto mi je zakazao racunar od blow off kontrole motor je sav pritisak iz usisne grane vratio u turbinu pa u vazdusni filter i desilo se ono sa vazdusnim filterom!nadam se da ce ti sad biti jasnije!:icon_smile:

Jasno kao dan prijatelju, to sam i tražio, objašnjenje a ne pametovanje.

Zahvaljujem ;)

Eh da, pošto vidim da se odlično razumiješ da pitam: Kakva je razlika između tvog motora i motora u 530d E60? I kad smo već kod nje kakva je razlika između verzija 218 i 231 KS? Je li to sve samo do mapa ECU-a ili ima nekih konstruktorskih razlika?
 
Početnik
Auto vec fabricki posjeduje ful opremu od pred.farova bi-xenon,xenona u maglenkama,

ovo si napisao

vjerovatno isto tak oimas 275KS ,

stavljanje 3 slojnog dihtunga, prosirivasnje 2mm sjedista ventila :) pa ebo ga mish kad je razlika 0,2mm motor ne radi kako treba ...

Razlika izmedju tvog i

ECU od E46 na E60 mozes staviti u limburgu mjesecu, IKE i EWS napravit da radi mozda mogu u Minhenu od ta 2 auta medjusobno, nije to golf 2 KR da mjenjas ECU-e kako ti pande na pamet..

ostala teorija rada blow off ( job) ventila ima na www.google.com ;)
 
Početnik
pa ako toliko znas nebi trebao lupati gluposti :)

Xenon bez leca je ... fuj na tom autu, rekao bi sramota... znam i sta je bixenon negdje sam cuo za to i to sto ti imas nije Bixenon ....

Znam Suada mozda vise nego ti... Ako si nosio njegov ECU u .de znaci da si pouzdan postar ... i nije prvak nazalost jer uvijek ima neki problem sa autom, i sve manje ima vremena jer radi sa Kinom i Adinom godinama na Italijanskim zujalicama nebil ih napravio autima

osim toga na certifikatima koje imas nigdje nevidim BMW Group AG , i imas certifikat za prodaju djelova, to ce ti dati svi kod kojih ostavljas pare..

kako sam reko a valjda to znas da ECU iz jednog na drugi motor prebaciti nije bas tako simply, ni na E36...




sa BMW-ima sam od 1997 god..


osim toga M schaltknopf nije M oprema ... i pogotovo nije full ...
 
Član
Ja sam uvijek cijenio pametne ljude ;) ne kažem da se Muha ne razumije al čini mi se da čovjek zna o čemu priča ;)

I moram se složiti sa Muhom što se tiče ECU-a nije u njemu samo motorna elektronika on upravlja baš svime u autu i na njemu, čak mislim da neće odgovarati na dva ista auta sa istim motorom a kamoli na različite serije :icon_rolleyes:

Al opet možda se to može složiti da radi ne znam...
 
Član
Hm da, svaka čast, moram da priznam da ima smisla u tome što govoriš ;) cijenim ljude koji znaju o čemu pričaju ;)
 
Član
muha je napisao(la):
stavljanje 3 slojnog dihtunga, prosirivasnje 2mm sjedista ventila :) pa ebo ga mish kad je razlika 0,2mm motor ne radi kako treba ...

2slojni umjesto 3slojnog, a ne obrnuto. Sjedista nisu prosirena, nego promijenjena, zajedno s vecim ventilima. Citaj do kraja.

muha je napisao(la):
Razlika izmedju tvog i

ECU od E46 na E60 mozes staviti u limburgu mjesecu, IKE i EWS napravit da radi mozda mogu u Minhenu od ta 2 auta medjusobno, nije to golf 2 KR da mjenjas ECU-e kako ti pande na pamet..

ostala teorija rada blow off ( job) ventila ima na www.google.com ;)

ECU od E60 na E46, a ne obrnuto, opet ne citas do kraja. Ako covjek tvrdi da su iste mashine, i da ima potrebnu aparaturu i znanje da "onesposobi nepotrebne" (za "slabijeg", starijeg, e46) dijelove ECUa, zasto ne bi mogao to izvesti?

P.S. @Mladjo, nisam komentirao BMWa dosada, sorry, bez mane je, vidi se da imas ukusa i znas materiju, sa srecom! LP
 
Član
mnogo je nepotrebnih postova ovde...elem Mladjo vozilo je predobro...lijepo to radis i samo nastavi tako;)
 
Početnik
nemoj bolan pricat gluposti da BMW e39 do 2000 godine sa Xenonom nisu imali lecu :)..... jesu i to je izgledalo vako

00690.jpg


a onda kasnije ovako

M5.JPG




osim toga sto ga Vi testirate svaka Vam cast,


nije dde nego DME ,

sto se tice slikanja kartica hos da ti ja slikam svoju karticu ?

BTW da radis bilo sta u BMW AG znao bi da M rucica mjenjaca nije M oprema...

ako si toliki maher , stavi si MF volan i napravi da imas tempomat , programiranje LCM-a da radi u Xenon modu vise rade i mala djeca putem check control tipki..

UH , ako takvi kao ti razvijaju BMW nece ta firma jos dugo...

Za E36 sam naveo primjer ECU-a sa M52 na M50 motor, shodno propratnim stvarima.. Siemens ECU-ima nemozes software-ski EWS ugasiti , pa iz toga vidim problem...

Helem neise znam ljude koji rade u BMW i oni znaju samo za OEM stvari jer znaju da je to jedino dobro za BMW...
 
Član
2Mladjo ... sad bih ti dao 300 pluseva na reputaciju, sto za BMW-a, koji izgleda extra, sto za znanje kojim raspolazes i koje stoji iza svakog od tvojih postova, ali ne moze, vele da nemas dovoljno postova za to, pa ti predlazem da pocnes malo i laprdati po forumu (kao neki) cisto da nabijes postove ...

Respect druze i samo napred
 
Član
Mladjo kapa dolje, vozilica ti je extra, i drago mi je što ljudima odgovaraš kako već odgovaraš. Respect.;)
 
Početnik
:icon_smile: stvarno al fakat iz aviona se vidi da baljezgas okolo :)

nema veze budi uvjeren da je tako, tvoj problem...

a to sto tresnes E39 samo izvoli anytime...

restriktor zraka sluzi za restrikciju , malo veci cuneri od tebe rade ovako nesto bas na ovim motorima, ask google ili


www.m-forum.de

Vidim ti si cuniro motor i ostavio sve ostalo stock, ovjes , kocnice, ides na pravcu mozda i onda pred krivinom po kocnicama, i tako 2-3 puta i onda bandera..


kad si uber BMW expert pitaj svoje kolege od kada se Xenon svjetla ugradjivala na E39 , valjda imas ETK pa malo pogledaj..



Taj cucnig , sto si ubaciJo Xenone, stavio 856 slojni dihtung, REPLIKA M6 felge i M rucicu mjenjaca otprilike radi vecina cunera BMW-a ...

zato EOF :) i zivio
 
Super Moderator
u mene 99 godiste svega mi i ima lecu :D




MLADJO, BMW je vrh nema se tu sta vise govoriti
i ako sam dobro procito ovjes mu je M ;)
sretno dalje
 
Član
hehe pozzz mladjo nisam te skonto odmah na forumu,ljudi mladjo poznaje bmw-a bolje od samog sebe tako da nema potrebe raspravljati o njegovom znanju sto se tice istog, takodje dobro poznaje jos par disciplina tuninga ali ja necu o tome bice da ga hvalim,neka vam samo postavi slike svog proslog auta i sta je sve slozio u njemu, a bmw uzivo je beton ;) :cool: :cool: :cool:
 
Član
bmwscaner je napisao(la):
moze onda kakav bbs preheben bbs
evo moj prijedlog znas i sam da su najljepse felge za e46 :)

4348_0.jpg

[/quo

gledao sam jedan s ovakvim felgama i auto je prehebeno ako imash uslova probaj neces se pokajati,a auto ti je do jaja,svaka cast
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top