Automobilska pitanja - sitni problemi, savjeti i informacije

Automobilska pitanja - sitni problemi, savjeti i informacije

Administrator
Ukoliko imate neki sitan problem ili neko pitanje vezano za automobile, a zbog kojeg nije potrebno otvarati posebnu temu, pišite ovdje, a članovi foruma će se potruditi da što prije dobijete tačan odgovor.

Potrebno je navesti o kojem se automobilu radi.

Poželjno je da prilikom odgovora na postavljeno pitanje koristite opciju "Reply" čisto da se zna na koje pitanje odgovarate i da se ne bi pomiješali odgovori.


Molio bih vas bez spamanja, jer će isto rezultirati sankcijama.
 
Član
RE: Tema za razna pitanja - sitni problemi, savjeti i informacije vezane za automobile

Evo konkretno da prvi zapocnem,vecina zna sta vozim i ko imalo prati temu zna da razmisljam u modifikovanju zadnjeg kraja iz mk5 u mk6,gepek sam vec nabavio,e sad posto su i stopke malo drugacije jel i tu moram prepravljat limariju il sve pase "saraf na saraf"
 
U mene u mjenjacu imaju neke dvije tanke zice koje vode do samog vrha mjenjaca, jesul te zice mozda za osvjetljenje mjenjaca, ako jesu kako se spajaju mozel pomoc:icon_question::icon_question:
 
Član
adel_tuzla je napisao(la):
U mene u mjenjacu imaju neke dvije tanke zice koje vode do samog vrha mjenjaca, jesul te zice mozda za osvjetljenje mjenjaca, ako jesu kako se spajaju mozel pomoc:icon_question::icon_question:

ja mislim da su ti to zice od osvijetljenja ruckice mijenjaca,uslikaj koje su boje yice,i pomogucnosti skini kuglu pa vidi imal kakva dioda u kugli ili mijesto ya dijeodu.....pa cemo ti pomoci da to sklopis :cool:
 
Član
Evo da i ja uletim u temu, moram mjenjati lamelu, počela proklizivati, a pošto je starije auto ne isplati mi se set kvačila uzimati tj i korpu i ležaj, jer je sve 140 km. Neki su mi govorili da je potrebno mjenjati i korpu i ležaj jer je kvačilo tvrdo. Pošto meni to ne smeta (tvrdo kvačilo), ja bih zamjenuo samo lamelu, i koliko bi to moglo trajati, da nebi opet morao ubrzo mjenjati cijli set.
Auto je Kadett E 1.3i
 
Član
zAaKy je napisao(la):
Evo da i ja uletim u temu, moram mjenjati lamelu, počela proklizivati, a pošto je starije auto ne isplati mi se set kvačila uzimati tj i korpu i ležaj, jer je sve 140 km. Neki su mi govorili da je potrebno mjenjati i korpu i ležaj jer je kvačilo tvrdo. Pošto meni to ne smeta (tvrdo kvačilo), ja bih zamjenuo samo lamelu, i koliko bi to moglo trajati, da nebi opet morao ubrzo mjenjati cijli set.
Auto je Kadett E 1.3i

ako vec radis uradi kako treba,kvacilo sto ti je tvrdo korpa ti je polosa,a sve ce opet da vidis kad se mijenjac skine,mozda silom prilike promijenis obadvoje,a mijenjanje u kompletu traje mozda neki do 2 h,promijenis set i rahat coek :cool:
 
Član
dino_ze2 je napisao(la):
zAaKy je napisao(la):
Evo da i ja uletim u temu, moram mjenjati lamelu, počela proklizivati, a pošto je starije auto ne isplati mi se set kvačila uzimati tj i korpu i ležaj, jer je sve 140 km. Neki su mi govorili da je potrebno mjenjati i korpu i ležaj jer je kvačilo tvrdo. Pošto meni to ne smeta (tvrdo kvačilo), ja bih zamjenuo samo lamelu, i koliko bi to moglo trajati, da nebi opet morao ubrzo mjenjati cijli set.
Auto je Kadett E 1.3i

ako vec radis uradi kako treba,kvacilo sto ti je tvrdo korpa ti je polosa,a sve ce opet da vidis kad se mijenjac skine,mozda silom prilike promijenis obadvoje,a mijenjanje u kompletu traje mozda neki do 2 h,promijenis set i rahat coek :cool:
Čovjek je mislio koliko će ga vremenski moći služiti ako samo promjeni lamelu:lol: a ne koliko traje skidanje mjenjaca i zamjena lamele:lol:

Niko ti ne moze dati odgovor na to.Ja sam to sebi nekad radio na Golfu 2 i mogu ti reći trajalo mi je 3-4 godine,i takvog sam ga prodao...sve zavisi od načina vožnje i stanja ostalih komponenata mjenjača...
 
Član
Lexillium je napisao(la):
Niko ti ne moze dati odgovor na to.Ja sam to sebi nekad radio na Golfu 2 i mogu ti reći trajalo mi je 3-4 godine,i takvog sam ga prodao...sve zavisi od načina vožnje i stanja ostalih komponenata mjenjača...


Auto se neće zadržati kod mene još ni pola godine, tako da ću samo da mjenjam lamelu, ne isplati mi se da ulažem u njega jer uskoro kupujem novo auto. Mislim da mjenjač nije toliko loš, može i on još koju godinu, tako da samo lamela se mijenja, i hvala vam
;)
 
zAaKy je napisao(la):
Evo da i ja uletim u temu, moram mjenjati lamelu, počela proklizivati, a pošto je starije auto ne isplati mi se set kvačila uzimati tj i korpu i ležaj, jer je sve 140 km. Neki su mi govorili da je potrebno mjenjati i korpu i ležaj jer je kvačilo tvrdo. Pošto meni to ne smeta (tvrdo kvačilo), ja bih zamjenuo samo lamelu, i koliko bi to moglo trajati, da nebi opet morao ubrzo mjenjati cijli set.
Auto je Kadett E 1.3i

Mozda ti ne smeta tvrdo kvacilo, i ako promijenis jedno i ostane tvrdo, onda se navikni na to da ce ti pucati sajla od kvacila redovno, a nemoj se iznenaditi ako popusti i viljuska kvacila pa i metal pukne. Promijeni sve i rahat ;)
 
Član
technoGeek je napisao(la):
Mozda ti ne smeta tvrdo kvacilo, i ako promijenis jedno i ostane tvrdo, onda se navikni na to da ce ti pucati sajla od kvacila redovno, a nemoj se iznenaditi ako popusti i viljuska kvacila pa i metal pukne. Promijeni sve i rahat ;)

Kvačilo je tvrdo već ima 2 godine, i navikao sam na to već,a li ako je to moguće opet sam u nedoumici, dali mjenjati sve ili samo lamelu
 

MTR

Član
zAaKy je napisao(la):
technoGeek je napisao(la):
Mozda ti ne smeta tvrdo kvacilo, i ako promijenis jedno i ostane tvrdo, onda se navikni na to da ce ti pucati sajla od kvacila redovno, a nemoj se iznenaditi ako popusti i viljuska kvacila pa i metal pukne. Promijeni sve i rahat ;)

Kvačilo je tvrdo već ima 2 godine, i navikao sam na to već,a li ako je to moguće opet sam u nedoumici, dali mjenjati sve ili samo lamelu

ma mijenjaj sve kad je o jednom trosku , inace na Kadetu iskusnom majstoru sa kljucem za blokiranje treba 30 min. da sve promjeni
 
Član
Ma nije problem koliko vremena će se mjenjati. što s emene tiče nek ga mjenja sedmicu, mene interesuje koliko će to služiti, a ne da za 2 dana stane.
Izgleda da ću sve mjenjati, bolje nego da ostanem na putu radi 90 km razlike
 
Član
Ima'l gdje vakumsko izvlacenje sitnih udubljena na autu u Sarajevu ? :D

I da jos jedno , posebno za MTR-a moze li se polirati prednja sofersajba, ima sitnih parnica od losih brisaca ?
 
Meni je to izvlačenje lima uradila jedna ekipa, momci čini mi se iz Konjica ili Jablanice, bili jednom prilikom u Neumu, ali samo željeznim šipkama (ručno). Lim izravnaju perfektno ali pod uvjetom da nije lak puno oštećen. Za 50-60 KM. Uštedili su mi i novac i vrijeme, a rezultat vrhunski. ;)
 
Član
Porschefan je napisao(la):
Meni je to izvlačenje lima uradila jedna ekipa, momci čini mi se iz Konjica ili Jablanice, bili jednom prilikom u Neumu, ali samo željeznim šipkama (ručno). Lim izravnaju perfektno ali pod uvjetom da nije lak puno oštećen. Za 50-60 KM. Uštedili su mi i novac i vrijeme, a rezultat vrhunski. ;)

Meni nije lak uopste pukao niti je izguzvan lim , nego je udubljene isto kao da se neko naslonio na auto ili lopta pogodila . Vidio sam da ljudi izvlace i gore stvari tako da je vjerovatno ovo smijesno za uraditi. Cak su me i savjetovali da skinem tapacirung stavim knjigu sa debelim koricama i polako udaram cekicem da se ispravi (sa unutrasnje strane) mada bi ja to vise volio prepustit nekom profesionalcu koji poznaje malo bolje lim i lak na autu ;)
 
Top