Autodijelovi - šta valja, šta ne?!

Autodijelovi - šta valja, šta ne?!

Član
Trazio sam po forumu neki thread u kojem na jednom mjestu ima savjeta o tome koje dijelove uzimati, gdje, šta izbjegavati i sl. i nisam uspio pronaci. Mislim da nas ima dosta relativno neiskusnih u kupovini dijelova (ja prvi), a sa svim silnim brendovima, podbrendovima, razlicitim mjestima proizvodnje i cime vec ne, glava hoce eksplodirati kad trazim neki dio.

Mene recimo interesuju iskustva sa dijelovima marke DELPHI (konkretno kocioni diskovi), jer planiram mjenjati zadnje, u ovlaštenom me glava zabolila kad su mi rekli koliko koštaju, imam opciju zamjene i kod covjeka kod kojeg inace servisiram auto, ali sam primjetio da su ovi dosta jeftini, pa me zanima koja zemlja je proizvodjac i valjaju li cemu?

Druga stvar su amortizeri. Planiram mjenjati fabricke amortizere, u servisu mi momak rece da na mome autu dodju KYB stock amortizeri (za koje ja nikad nisam cuo do sad btw. o_O). Nazovem par radnji i ispostavi se da su KYB skuplji nego Monroe i Bilstein, sto mi ne ide nikako u glavu, jer ono malo znanja sto imam o amortizerima (a to je jako malo!), mi govori da bi recimo Monroe trebali biti skuplji.. I sad ne znam "đe da gonim" :facepalm: Zato kontam bilo bi super ako bi mogli napisati svoja iskustva.
 
Član
zimerman diskovi. Nakon 20-30 000 trebaju na tokarenje(ovisi o načinu vožnje) tko ide na put izbjegavat u širokom luku. Doće situcija kad će trebat jače zakočit a posle toga su za tokarkog ili smeća
 
Super Moderator
KYB su jako dobri i skupi amortizeri, posebno kad je o motorima rijec.. to su amortizeri koje mnogi stavljaju tek poslije po veoma visokim cijenama da bi povecali performanse auta/motora :)
koliko kostaju brembo diskovi za tvoj auto? za audi A3 2005-6-7 su brembo diskovi malo skuplji nego standardni tako da raspitaj se.. ne mislim odma o trkacim brembo diskovima vec normalnim samo provjerene kvalitete
 
Član
čitao sam po internetu da imaju neki brembo koji dolaze iz mexica i da nisu nešto. Volio bi da mi netko potvrdi iz prve ruke o njima
 
Član
Super, hvala za info Allroad. Mislim da su Brembo diskovi oko 400KM za moj model, a toliko ne bih platio, moram se još raspitati. Mislim, znam da nije raketna nauka i da ce manje-više za moje potrebe svaki biti ok, al' eto...

Uzimao sam BRAX disk plocice u AutoMaheru, momak rece da su cini mi se iz Velike Britanije, i zasad su dobre, presao sam nekih cca 20.000 na njima, moja preporuka.
 
Član
Ja sam imao belaj s diskovima, ali nisam siguran koje su marke, sjecam se da je bila plava kutija, hehe ako to nekome znaci, pitat cu majstora svakako. Htio sam da ustedim i kad sam dosao iz it u bih ajd da ih promijenim, oko 360km su bili prednji s plocicama naravno. Kocili su fkt, medjutim do italije je volan poceo tresti sve vise i vise nakon svakog kocenja, obradio sam ih u BiH, medjutim od toga nije bilo vajde, odem u ovlastenim i poginem kako treba, i et nikad vise problema, nece me djavo nanijet nikad vise da stedim na kocnicama
 
Član
Sve zavisi sta te potrefi, ne moze se reci ova marka valja ova ne...
Ja sam svakavih marki ugradjivao i sa nekima imao problema a nekima ne, npr. znao sam ljudima stavljati najjeftinije diskove i da su ljudi s njima prelazili po 50 000km bez problema i krivljenja, a stavljao sam recimo nekim ljudima koji su zahtjevali original, pa se ode u ovlasteni servis Berlina koji je zastupnik za VW grupaciju, i tu se kupe originalni diskovi za skodu i postave na skodu i nakon dvije sedmice se covjek vratio i rekao da je pocelo mu prije dva tri dana tresti kad koci i kad smo skinuli diskove sve je ok bilo i kad sam ih odnio kod tokara, na tokarskom stroju smo vidjeli da su dosta se iskrivili diskovi i poslije ravnanja 2 godine evo nisu se iskrivili, a diskovi su placeni koliko se sjecam oko 200km, znaci mozes uzeti i original a da se pokrivi ili da pukne dio, a mozes uzeti i jeftini da isto bude, a moze biti i jeftini da se uzme i da radi super i da je ok sto ja dosada nisam imao reklamacija na ove jeftine dijelove...
Tu nema pravila u i jeftini i skupi dijelovi sve se moze potrefiti da je dobro ili lose, ali vecimon svi dijelovi budu dobri, sad sve zavisi koliki ti je budzet za dijelove, uglavnom samo trazi minimalno jednu godinu garancije...

Preporuke ogromne za BREMBO diskove ko misli stavljati, kod mene su na fordu bili brembo diskovi i bukvalno su bili silovani svaki put kocenjem sa 160-170km/h naglim kocenjima i spustanjima na 60km/h i tako pretezno svaki dan nagla kocenja i kad se stane, recimo ide se 160 i koci se naglo, ali bukvalno kocnica do poda i kad se stane i izadje vani vidi se disk usijan :D samo Bog zna koliko su puta bili tako usijavani u 6 godina koliko su bili na autu :) i ti diskovi su presi 200 000km nikad ravnani niti su ispucali nit ista, zato velike preporuke za originalne diskove brembo, ovi jesu placeni duplo vise od obicnih ali su trajali 3 puta vise i promijenili 4 seta plocica :D i da nisu bili oni buseni nego isti kao obicni samo su brembo znakove imali na sebi :)
 
Mislim da je ovo odlična tema, prije svega, šta valja a šta ne valja uzimati baš po svim zamjenskim dijelovima....
 
Član
Ima li ko kakvih informacija kakvi su SBB amortizeri, makar ciji su(koja zemlja), kupio sam ih za peugeota, za sad su dobri, a jeftini :)
 
Super Moderator
i TRW kocnice su dobre zasto ne njih?
armine pretpostavljam na A6 da si stavljao te diskove pa se do IT iskrivili? drugo je to auto jbg, zavisi i na koje auto se stavlja, audi je jako tezak i ''normalno'' je da ce slabije diskove odma da pokrivi, al ako je auto laksi i manji ne mora znacit da nece valjati
 
Član
Što se tiče DELPHI diskova i pločica mogu reći da sam zadovoljan . Stavio sam komplet delphi diskove i njihove pločice i nikakvih problema, prešao oko 30 000 KM i pločice nisu još za zamjenu . Mislim da je na kutiji pisalo made in Belgium koliko se sjećam , a cijenom su povoljni u odnosu na ostale .
 
Član
i TRW kocnice su dobre zasto ne njih?
armine pretpostavljam na A6 da si stavljao te diskove pa se do IT iskrivili? drugo je to auto jbg, zavisi i na koje auto se stavlja, audi je jako tezak i ''normalno'' je da ce slabije diskove odma da pokrivi, al ako je auto laksi i manji ne mora znacit da nece valjati

Jest jest, na audija, slazem se s tobom oko tezine, auto je fkt tezak, i automatic je pa i to utice na diskove i plocice. Kad sam tek preuzeo auto, nakon montiranja pazio sam kako kocim, kad sam prvi put osjetio da trese vozio sam 180 i smanjio polako na 140, znaci nisam ih spalio definitivno. I kad smo ih obradili isto, nakon par kocenja isto, medjutim diskovi iz ovlastenog su se dobro pokazali, presao sam vec 12000 s njima
 
Član
Trazio sam po forumu neki thread u kojem na jednom mjestu ima savjeta o tome koje dijelove uzimati, gdje, šta izbjegavati i sl. i nisam uspio pronaci. Mislim da nas ima dosta relativno neiskusnih u kupovini dijelova (ja prvi), a sa svim silnim brendovima, podbrendovima, razlicitim mjestima proizvodnje i cime vec ne, glava hoce eksplodirati kad trazim neki dio.

Mene recimo interesuju iskustva sa dijelovima marke DELPHI (konkretno kocioni diskovi), jer planiram mjenjati zadnje, u ovlaštenom me glava zabolila kad su mi rekli koliko koštaju, imam opciju zamjene i kod covjeka kod kojeg inace servisiram auto, ali sam primjetio da su ovi dosta jeftini, pa me zanima koja zemlja je proizvodjac i valjaju li cemu?

Druga stvar su amortizeri. Planiram mjenjati fabricke amortizere, u servisu mi momak rece da na mome autu dodju KYB stock amortizeri (za koje ja nikad nisam cuo do sad btw. o_O). Nazovem par radnji i ispostavi se da su KYB skuplji nego Monroe i Bilstein, sto mi ne ide nikako u glavu, jer ono malo znanja sto imam o amortizerima (a to je jako malo!), mi govori da bi recimo Monroe trebali biti skuplji.. I sad ne znam "đe da gonim" :facepalm: Zato kontam bilo bi super ako bi mogli napisati svoja iskustva.
Kao prvo , kako nisi znao da ti je tokom februara u Renaultu bila akcija -50% na orginalne dijelove , tako da bi te ovo nabrojeno izišlo manje nego zamjenski , a ne bi te glava bolila hoće li valjati ili neće.
Što se tiče diskova , kod Megana su zadnji dosta skupli od prednjih zato što idu komplet sa ležajevima i nemoj da te neko nagovori da uzmeš bez ležajeva diskove (ima ih takvih uzeti , zamijenski) , pa da stare ležajeve (iako su još dobri) prebacuješ na njih , jer garantovano neće napraviti više od 5000km a nov ležaj kad kupuješ odvojeno je preko 100KM bilo kakav.
Tako da te ta igranka može izaći skuplje , nego da si uzimao diskove u ovlaštenom.
Imaš još u Renaultu i Motrio zamjenske dijelove (za vozila izvan garancije) , a sa svim garantnim uslovima kao i za Renault dijelove jer i stižu preko Renault mreže (2 diska su ispod 350KM)
Što se tiče KYB (kayaba) to su vrhunski amortizeri ali je i cijena takva , ne puno manja nego OEM amortizera
 
Član
@djordjep - Ležajevi su zamjenjeni prije cca 20.000 i koštali su oko 250 KM sa zamjenom. Auto ne servisiram u ovlaštenom, zato što u Sarajevu imamo boljeg (da, boljeg!) i 300 puta povoljnijeg majstora, tako da stvarno ne pratim sta se desava u Renaultu sa akcijama. Nisam još odlucio sta cu za diskove, ali sutra planiram mjenjati amortizere. Kayaba dodje oko 600 i kusur maraka za Megane-a a Monroe 300 i kusur, necu reci da mi je to sto posto vodilja, ali mislim da Monroe otpada. Moram se raspitati još za Bilstein i Sachs.

On topic: EASYVISION metlice brisaca, uzeo u Motorexu, nisam zadovoljan nikako, za 60 i nesto maraka bi trebale da brisu savrseno, još su kao neke sto ne skripe, ma vraga, nikad više ne kupujem.
 
Top