Audi 80 - problemi

Audi 80 - problemi

Član
Pozdrav svima, vec sam jednom otvarao temu u vezu problema sa mojim autom. U pitanju je Audi 80 1.8S 66kW 90KS, 1987.god. Problem je bio taj sto nekad trza, obara obrtaje na 200-300, gusi se pri dodavanju gasa. Cistio sam karburator, mijenjao svjecice, cistio rezervoar, mijenjao filter zraka, filter goriva, ali problem se opet pojavio.. Molio bih se koji znaju sta bi moglo biti da mi pomognu, jer ne znam vise kojem majstoru da vozim auto. I ima jos jedan problem. Kada sam bio na tehnickom za registraciju rekli su mi da zamijenim lijevi lezaj amortizera jer lupa puno. Medjutim, zamijenjeno je ali idalje lupa. Na svakoj rupi, mala ili velika, cuje se lupanje na lijevoj strani i kada je krivina malo ostrija pa motam desno, opet se cuje lupanje, pa sta bih trebao zamijeniti, krajnice, kugle, lafete...? Pomozite, molim vas i unaprijed hvala
 
Sto se tice prvog problema, mislim da ti je to do karburatora .. ne mozes ti to ocistiti kako treba, jedino ultrazvucno ciscenje pomaze ... drugi problem: brate, dignes lijevu stranu i mrdas tocak i vidi koji luft ima: ako je horizontalni luft krajnica je a ako ima vertikalni luft kugla je stradala a provjeri i selene na lafeti u kakvom su stanju ... ovjes nije slozen, bar kod njega se da lako otkriti sta je u pitanju ;)
 
Član
Sto se tice prvog problema, mislim da ti je to do karburatora .. ne mozes ti to ocistiti kako treba, jedino ultrazvucno ciscenje pomaze ... drugi problem: brate, dignes lijevu stranu i mrdas tocak i vidi koji luft ima: ako je horizontalni luft krajnica je a ako ima vertikalni luft kugla je stradala a provjeri i selene na lafeti u kakvom su stanju ... ovjes nije slozen, bar kod njega se da lako otkriti sta je u pitanju ;)

Mislim da je prije bio ajnspric pa ga je neko preradio na karb. s tim da je ostavio glavu motora od ajnsprica jer mislim da nisu iste.Iznad usisne grane je neko sa plocom i silikonom (mozda drugim ljepilom) zatvorio neke otvore na glavi (sutra cu stavit sliku). Pa mozda to nekako steti motoru i negdje uvlaci fals zrak. A to za luft cu isto sutra provjeriti.. Hvala brate na odgovoru
 
Sto se tice lupkanja ti to provjeri fino, naci ces sigurno gdje lupka .. a sad sto se motora tice, to sto je neko prepravljao ne moze da radi kako treba jer vjerovatno nisu instalirane sve komponente koje su potrebne za rad na karburatoru .. prvo. Einspritz sistem radi na pritisku od 6 bari a karburator oko 0.5 bari, sasvim mali pritisak, ako pumpa nije zamijenuta, onda ona naljeva karburator gorivom i tusi ga, prvo to provjeri .... drugo: te otvore sto ti spominjes, to su otvori od dizni Einspritz sistema na glavi motora i kao sto kazes samo ih zacepio (necim) .. tu treba da gorivo ulazi a sad moze uci svasta .... probaj zamijenuti karburator sa drugim, kao neki test i vidi kako ce se ponasati da bi bio siguran da je karburatora...
 
Član
Isce stelanja :) ali ne odokativnog i na aluh nego instrumentom i ko zna rukovati s njim i kako treba :)
 
Član
Sto se tice lupkanja ti to provjeri fino, naci ces sigurno gdje lupka .. a sad sto se motora tice, to sto je neko prepravljao ne moze da radi kako treba jer vjerovatno nisu instalirane sve komponente koje su potrebne za rad na karburatoru .. prvo. Einspritz sistem radi na pritisku od 6 bari a karburator oko 0.5 bari, sasvim mali pritisak, ako pumpa nije zamijenuta, onda ona naljeva karburator gorivom i tusi ga, prvo to provjeri .... drugo: te otvore sto ti spominjes, to su otvori od dizni Einspritz sistema na glavi motora i kao sto kazes samo ih zacepio (necim) .. tu treba da gorivo ulazi a sad moze uci svasta .... probaj zamijenuti karburator sa drugim, kao neki test i vidi kako ce se ponasati da bi bio siguran da je karburatora...
Ima onu AC pumpu na motoru (valjda bi se einspritz pumpa cula pri paljenju)?! Valjat ce to uraditi sa zamjenom karb. I ovako malo google-ajuci sam primijetio da na svakom karburatoru (Keihin 1) ima ona vakuum boca (ako se tako zove)..mozda i to utice na variranje obrtaja i sva ostala njasra sto se desavaju :rage:
 
Član
zato su karburatori njesra ... pogotovo sad hladniji dani a opce poznata stvar je da cim zahladi, karbasi imaju problema sa radom zbog hladnog zraka ...
Slazem se s tim da su karburatori njasra. Moj otac je prije ove B3-ce imao B2-cu isto 1.8 benzin ali sa direktnim ubrizgavanjem (Einspritz) i svih 9-10 zima koliko je bio kod njega/nas je palio bez problema i nisu varirali obrtaji... zao mi je sto ga je prodao, a i on se isto kaje zbog toga...
 
Član
zato su karburatori njesra ... pogotovo sad hladniji dani a opce poznata stvar je da cim zahladi, karbasi imaju problema sa radom zbog hladnog zraka ...
Ma kad je sve iapravno nemaju, imaju onu cijev sto ide sa izduvne grane a cijev od kucista filtera zraka i tu se nalazi kao leptir i bimetal na leptiru tom i kad je hladno vimetal se povuxe i onda je otvorena klapna da moze vuci vruci zrak od izduvne grane, i u 90% auta ili ne valja taj bimetal pa vuce hladan zrak konstantno ili je puknuto crijevo to sto ide sa izduvne grane ili ga nema nikako. Kod mog kolege je audi 80 1.6 sa karburatorom i prije 2 godine sam mu nastelao ga i pregledao taj bimetal i crijevo i evo dan danas nema nikakvih problema :) pali vozi, a i jos na to sve ide jako jako dobro, a kad izvrnes svjecicu a na njoj apsolutno nijedne naslage nema, cista bude a zeljezni vrh od elwktrode na svjecici, onaj metalni nosic plavkas bude :D ima sagorijevanje boli glava. Na karbyratoru %CO ide od 1 do 2% i vecinom se vrte oko 1.5%, a njegov radi na 0.6-0.7% :D
 
Član
Ma kad je sve iapravno nemaju, imaju onu cijev sto ide sa izduvne grane a cijev od kucista filtera zraka i tu se nalazi kao leptir i bimetal na leptiru tom i kad je hladno vimetal se povuxe i onda je otvorena klapna da moze vuci vruci zrak od izduvne grane, i u 90% auta ili ne valja taj bimetal pa vuce hladan zrak konstantno ili je puknuto crijevo to sto ide sa izduvne grane ili ga nema nikako. Kod mog kolege je audi 80 1.6 sa karburatorom i prije 2 godine sam mu nastelao ga i pregledao taj bimetal i crijevo i evo dan danas nema nikakvih problema :) pali vozi, a i jos na to sve ide jako jako dobro, a kad izvrnes svjecicu a na njoj apsolutno nijedne naslage nema, cista bude a zeljezni vrh od elwktrode na svjecici, onaj metalni nosic plavkas bude :D ima sagorijevanje boli glava. Na karbyratoru %CO ide od 1 do 2% i vecinom se vrte oko 1.5%, a njegov radi na 0.6-0.7% :D
Eee vidis kod mog nema ni ta cijev na izduvnoj :mad::mad::mad: . Valjat ce raditi generalku motora na proljece ili prodati auto i kupiti nesto drugo :(
 
Član
Zaboravio sam napisati da sam provjerio lupkanje i ima puno horizontalnog lufta, ali nisam primijetio da krajnica klima tj. da se pomjera gore na glavi. Da nije mozda do homokinetickog zgloba?
 
vidi da ti se nije popustio saraf centralnog lezaja ... ako je stegnut, onda ti je otisao centralni lezaj ili kugla a kazes da ti i krajnica ima lufta, nije ni cudo sto se to rasklapalo ... jel primjetis kakve zvukove u krivini kad ides?
 
Član
vidi da ti se nije popustio saraf centralnog lezaja ... ako je stegnut, onda ti je otisao centralni lezaj ili kugla a kazes da ti i krajnica ima lufta, nije ni cudo sto se to rasklapalo ... jel primjetis kakve zvukove u krivini kad ides?
Kada malo brze uletim cuje se blago lupkanje, a isto i kada motam puni desno cuje se lupanje. A gledao sam da li ima lufta i na desnoj strani, desna krajnica se pomjera malo na glavi u odnosu na lijevu koja ''cvrsto stoji''...a lupa :(
 
Kada malo brze uletim cuje se blago lupkanje, a isto i kada motam puni desno cuje se lupanje. A gledao sam da li ima lufta i na desnoj strani, desna krajnica se pomjera malo na glavi u odnosu na lijevu koja ''cvrsto stoji''...a lupa :(
kako mislis lupkanje? lupa u smislu tup tup stalno ili onako krcka? u svakom slucaju moras skidati glavicinu da ustanovis jel ti otisao kineticki ili lezaj a usput mozes provjeriti i kuglu u kakvom je stanju ... ako ti budes to radio, ides ovako: za provjeru lezaja, okreces rukavac i vidis kakav zvuk proizvodi lezaj i da li ima u sebi ikakvog otpora ... ako se rotira brzo i cuje se da huci, otisao je ... a kako ces kineticki provjeriti: lijevom rukom drzis poluosovinu a desnom uzmes zglob i probas ga okretati u rotaciji da vidis da li ima lufta .. ako ga mozes pomjerati u rotaciji, mijenjaj ga jer su kuglice i lezista potroseni a nerijetko se desava da se zglob rastavi pod takvim okolnostima ... ovako ti je tesko utvrditi sta je, moras rastaviti pojedine stvari da bi se uvjerio u kakvom su stanju ;)
 
Top