Aksijalni lezajevi u mjenjacu

Aksijalni lezajevi u mjenjacu

Član
Pozdrav drustvo.
Jel iko ikada imao problema i susretao se sa zamjenom aksijalnih lezajeva u mjenjacu ?
Konkretno radi se o aksijalnim lezajevima prve dvije brzine (dijagnoza majstora).
Prilikom ubrzanja u prve dvije brzine cuje se nekakav zvuk pistanja odnosno struganja.
To se cuje samo kad se auto zagrije, kada je hladan ne cuje se i dosta bolje vuce u tim brzinama sto je i logicno.
Ispustili smo ulje, provjerili magnet na sarafu, nema opiljaka, ulje cisto.
Po zakljucku majstora zvuk dolazi iz mjenjaca. On mi je pokazao sklop odnosno dio mjenjaca i ukazao na te lezajeve. Nisam bas neki strucnjak ali sam vidio da imaju zupcanici a izmedju njih je jedan mesingani i tu je negdje taj lezaj, nize od zupcanika. Samim tim kad se zagrije opterecenje dolazi na te lezajeve gdje se zvuk i manifestuje.
 
Član
Jbg Seha, pravi novi profil... Ovaj put ne stavljaj svoju sliku, ne govori kako se zoves/prezivas, kako te zovu i odakle si :D
 
Član
Dajte malo ozbiljnosti na forumu, koji vam je djavo.
Razumijem zajebanciju ali nije vise fora s tim.
Ako nemas sta pametno napisati bolje ne komentarisati.
 
Član
Jbg Seha, pravi novi profil... Ovaj put ne stavljaj svoju sliku, ne govori kako se zoves/prezivas, kako te zovu i odakle si :D
Ma ovo mi je brate pravi profil, onaj prvi (na kome sam busio :D ).
Ostao mi prijavljen na racunaru pa njega koristim a na telefonu mi se nije dalo prijaviti pa sam morao novi profil kreirati.
Nemam se sta kriti, u predstavljanju sam naveo da sam novi- stari clan ;)
 
Član
Nemaš ništa od mudrolije po forumu. Skini mjenjač, otvori ga i zamjeni potrebno. Usput zamjeni i ulje u mjenjaču. Cifra ti je cca 300-500 km, zavisno šta je sve otišlo u mjenjaču. Ako je sasađen skroz kupi polovan, otvori ga i pregledaj prije ugradnje. Pregledaj i set kvačila, ako je loš zamjeni ga kada je već mjenjač skinut.
 
Član
Kad si menjao ulje u menjacu tj dal si ikad i menjao, mozda je to tek u nekoj pocetnoj fazi pa se moze probati novo ulje sa aditivom, bio je neki likvi moli aditiv bas za menjace, ulje po specifikaciji kupis i stavi se taj aditiv to je u startu najjeftinija opcija a i jos ako nikad nije menjano ulje u menjacu red je da se zameni.
A nije na odmet da cujes misljenje jos nekog majstora u drugom servisu

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Član
Kad si menjao ulje u menjacu tj dal si ikad i menjao, mozda je to tek u nekoj pocetnoj fazi pa se moze probati novo ulje sa aditivom, bio je neki likvi moli aditiv bas za menjace, ulje po specifikaciji kupis i stavi se taj aditiv to je u startu najjeftinija opcija a i jos ako nikad nije menjano ulje u menjacu red je da se zameni.
A nije na odmet da cujes misljenje jos nekog majstora u drugom servisu

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
Ja sam ga kupio u junu prosle godine i od tad mi se ovo culo ali je imao problem sa turbinom pa sam misleci zamjenom turbine da cu rijesiti i ovaj problem. U julu isto prosle godine sam turbinu mijenjao. Islo se na opciju da dam svoju pokvarenu turbinu a oni ce meni novu. U pitanju je firma iz doboj istoka, turbo activ. Kad sam mu ostavio svoju turbinu on mi dao novu rekao mi je bojim se da nesto ima u motoru ili da je bilo pa je upalo u turbinu i zeznulo je. Sad kontam ako nesto ima u motoru pa dodje do turbine do leptira culo bi se u svim brzinama jer turbina radi i u 3. i 4. i u 5. i u 6. brzini. Opet s druge strane kazu pritisak je najveci u prve dvije brzine.
Elem nejse, turbina nadam se da nije u pitanju.
Sto se ulja u mjenjacu tice nisam ga mijenjao od kako sam kupio auto.
Skoro kada sam radio set kvacila provjereno je ulje, ima ga dovoljno i cisto je.
Sumnjam da bi aditivi ovdje pomogli...
Od juna prosle godine do dan danas jednako se cuje. Ni manje ni vise.
 
Član
Kupis brate polovan mjenjac rijesis se zajebancije, 100KM skidanje mjenjaca kod vecine majstora. Otvarat mjenjac po meni nema smisla, nije to to vise. Meni je posle reparacije peta brzina bila glasnija od motora a ja krenuo za Njemacku i pali rikverc kuci. Pukne mi film kupim polovan za 400KM nije presao 130.000, sad je miran. Pase ti od raznih auta, ne mogu se sjetit oznake, nesto sa HJN HVN nisam siguran. Da sam bio pametan odma bi polovan uzeo i ubacio, a ja placao i cekao lezaj u nipexu 100 maraka, skidanje, otvaranje, reparaciju... Cirkus
 
Član
Problem rijesen prije 20-ak dana.
Prvo smo nasuli nafte u mjenjac umjesto ulja i vozao sam ga takvog 2 dana.
Nakon toga ispustili naftu (opet nije bilo nikakvih opiljaka ili "stranih tijela") i nasuli 90-ke ulja.
Poslije toga sve ok. Vozam skoro mjesec dana i nista se ne cuje a presao sam poprilicno kilometara.
 
Član
Problem rijesen prije 20-ak dana.
Prvo smo nasuli nafte u mjenjac umjesto ulja i vozao sam ga takvog 2 dana.
Nakon toga ispustili naftu (opet nije bilo nikakvih opiljaka ili "stranih tijela") i nasuli 90-ke ulja.
Poslije toga sve ok. Vozam skoro mjesec dana i nista se ne cuje a presao sam poprilicno kilometara.

Gdje održavaš auto ?
 
Top