ADAC-ov test: Kineske gume opasne su po život

ADAC-ov test: Kineske gume opasne su po život

Član
-Suki- je napisao(la):
eee ove godine je problem za NANKANG zimski.....Sava nije losa....Tigar ne valja......
sta valja u tom rangu cijene....hm...Hankook i Sportiva....to ti je moja preporuka....
sao nemoj tigar ko boga te molim,i Debiku....

Jbg, to sam lupio Tigar da ću uzeti, ali ne znam ni sam šta da uzmem. 600KM za 4 markiranije gume mi je previše, 400 i nekako podnošljivo. Malo uštedim i eto mi u martu, aprilu novih i ljetnih guma.;)
 
BHT Ovisnik
koju da uzmem za zime 185 60 14 SAVA S3 ili sportiva ??? kazu da je sava za snijega cudo,svugdje vere,starci mi isto kazu,al se bojim nesto kise,u nas u hercegovini kisa prevladava,snijeg ako bude to je tjedan dana najvise u godini

@elmir
prijatelj ima ljetne hankook,prezadovoljan,al zimske mu se nisu nimalo dobro pokazale,bolja mu sava na 14"
 
Član
reci da u globalu kineske gume ne valjaju nije ok...istina da imaju nekih masu wang li , brus li i to...ali ne znam nikog ko je rekao da nankang ne valja, u njemackoj masa vozi na nankangu...
opet s druge strane nankang je duplo jeftiniji od njemackih i guma vecih brendova...tako ako bi rekli da nijedna kineska guma valja trziste bi puklo jer bi ljudi skontali sto davati duplo vise para za malo bolju gumu??
dakle najbolje je reci kineska guma ce vas ubiti :)

meni licno od ljetnih dobre su mi TOYO, barum takoder a zimske (najjeftinije :D ) sava su ok i wredestein....
 
Član
markirane gume su bolje jer su vise otprnije na bubrege,deformaciju i sl.
vesto sava pukne ili se "usuce"a sare ima jos koliko hoces..
dok recimo,pirelli,dodjes do zica,ona jos uvijek u "vinklo"
recimo ja savu ne bih ni u snovima...sa tim gumama imao sam 100 nekih cudnih slucajeva...
a iza kuce sve gume sto ne valjaju,sve su sava... ;)
 
ima li ko da mi moze odg na pitanje kakve su matador zimske u dimenziji 205/55 R16, jel ko ima kakva iskustva s tim gumama.
 
Član
pa jel treba nesto objasnjavati u vezi matadora??????
to je VJECNA GUMA....moze da pokopa auto,prije ili kasnije :D
 
Član
Vozio sam ljetne Sava dimenzije 195-50-15 tri godine guma sasvim solidna na suhom, dok je na mokrom jako losa....
Imam zimske Sava isto blabla neznam koja, uzeo sam nove sve cetri 175-80-13 za svaku pohvalu, njih inace samo stavljam kad je snijeg bas napado al gume cuda cine....

Sad sam zamijenio felge a time i gume.Naprijed je Barum neka mnogo je bolja od Save...
 
Član
Ona barum guma sto ti imas naprijed je jako dobra guma i mene je iznenadila,odlicno bocno drzanje,super je na ubrzanjima ali isto i na kocenjima,po mokrom uopste nije losa.
 
Ljudi...probao sam nekoliko guma...sava (made in Slovenija) je sasvim OK guma,dok Poljska ku*cu ne valja.
ALi kako sam probao Fulda Kristal Montero...samo nju uzimam! Stvarno extra guma...a u tom rangu cijena je!
 
Član
Po snijegu su razlike izmedju najbolje i najlosije zimske gume stvarno male. Fol je da losije gume imaju mnogo losije ponasanje na mokrom i suhom asvaltu, po pitanju buke i jos nekih parametara koji se mjere. I jos krace traju, dobra guma je od prvog km do gotovo potpunog nestanka sare odlicna, ove losije u pocetku su dobre a kasnije im naglo opadaju performanse. Na vozacu je da u zavisnosti od svog nacina voznje odluci jel mu i losija guma moze zadovoljiti apetite...
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Po snijegu su razlike izmedju najbolje i najlosije zimske gume stvarno male. Fol je da losije gume imaju mnogo losije ponasanje na mokrom i suhom asvaltu, po pitanju buke i jos nekih parametara koji se mjere. I jos krace traju, dobra guma je od prvog km do gotovo potpunog nestanka sare odlicna, ove losije u pocetku su dobre a kasnije im naglo opadaju performanse. Na vozacu je da u zavisnosti od svog nacina voznje odluci jel mu i losija guma moze zadovoljiti apetite...

Sa dosta stvari se slažem. Dosta dobrih guma dobiju lošije ocjene zbog nebitnih stvari. Bar za većinu korisnika. Šta je to bučna guma? Ja je ne čujem od ostalih škriputanja iz auta:D

Al u jednoj stvari se ne slažem. Kupi odlične i skupe zimske gume pa ih vozi jedno ili dva ljeta. Biti će za qurac;)
 
Član
scorpio je napisao(la):
pa i fulda i goodyear dolaze iz poljske fabrike (DEBICA). a ta debica puno bolja guma od save
u mene je fulda made in france a zar nije goodyear americka kompanija mada imaju oni svagdje sada svoje tvornice jer su jaki;)
 
Top