4x98 na 4x100 kako?

4x98 na 4x100 kako?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
SRY sto dizem temu ali gdje ima kupiti centralnih prstenova zanima me oce kolega da stavi 4x100 na 4x98 pa ce ih u tokara razvrtit ali me zanima gdje kupit centralne prstenove na podrucju mostara ako nema sire HVALA!
 
Član
kolko sam ja skonto sa 4*100 na 4*98 ne treba nista "razvrtiti" nego samo kad hoces obratno. a za to samo konusne sarafe i taj centralni prsten...
 
Član
ovako, 4x100 felge idu na fiata 4x98 POMOCU sarafa s pomicnim konusima, drugacije je nesigurno..a i normalno ako je veca centralna rupa onda idu i prstenovi a ako je manja onda tokaru i da izbusi na odgovarajuce.. a koliko znam i koliko sam pratio na ostalim forumima 4x98 felge tj felge od fiata mogu na vw,reno,opel itd samo ako tokar to malo "razvrti" mada se ja nebi smjeo igrati i to raditi.. aaaaaaaaaaaaaa mislim da je isplatnije uzeti na vw felge 4x100 a i ima ih i vise i bolje su itd..
 
Član
ovo je po x ti put diskusija oko tih 2mm . covjek vozi na hgt u felge 4x100 vec godinu a nacin voznej mu je ravan voznji na brtskim trkama i nakad nista da se desi . trizeks 200 felgi 4x100 je stavio na svog fiatica i nikad nista . mislim stvarno te obrade i to bezez mi je . uzmi turpijicu ili krupnijeg smirgla i skini taj mm ako ti je bas stalo do tog . a po nekoj logici ako moze razmak 100 na 98 , neznam stavrno sto nebi mogo 98 na 100
 
Član
Ma moze i 98 na 100 i 100 na 98 sa pomicnim sarafima.
Naravno centralna rupa mora da odgovara. Ako je veca naprave se prstenovi (glupost ih je kupovatri, naplate ih ko da su od zlata, a svaki tokar ih napravi za 20 KM).
I ni u kom slucaju (bilo sa prstenovima, ili bez njih) naba ne nosi tezinu auta (uz nove felge, recimo dodju plasticni centralni prstenovi, pa zar bi oni podnijeli tezinu auta na sebi???), nego sarafi nose, samo u slucaju da nema prstenova felga nikad ne moze biti 100% u centru i onda neki saraf nosi vece opterecenje, neki manje, pa moze doci do pucanja, a i volan trese da je nemoguce voziti.
To razvrcivanje rupa je potpuno bezopasno ukoliko se radi samo o 1mm koliko u ovom slucaju i treba. Znam x osoba koji su to uradili i voze se sretno i zadovoljno i dan danas. I iisto tako moze se uraditi za oba slucaja (98 na 100 i 100 na 98) samo se razvrti sa druge strane.

Eto, nadam se da sam pomogao ...
 
Član
centralni prsten 5 km komad i to razbusivanje 20-30 maraka provjerio vec ali sam odustao od felga pa ce biti na prodaju uskoro dok ih sredim malo fiatisti spremajte pare htjet cete ih imati :)
 
Član
mtopic je napisao(la):
Ma moze i 98 na 100 i 100 na 98 sa pomicnim sarafima.
Naravno centralna rupa mora da odgovara. Ako je veca naprave se prstenovi (glupost ih je kupovatri, naplate ih ko da su od zlata, a svaki tokar ih napravi za 20 KM).
I ni u kom slucaju (bilo sa prstenovima, ili bez njih) naba ne nosi tezinu auta (uz nove felge, recimo dodju plasticni centralni prstenovi, pa zar bi oni podnijeli tezinu auta na sebi???), nego sarafi nose, samo u slucaju da nema prstenova felga nikad ne moze biti 100% u centru i onda neki saraf nosi vece opterecenje, neki manje, pa moze doci do pucanja, a i volan trese da je nemoguce voziti.
To razvrcivanje rupa je potpuno bezopasno ukoliko se radi samo o 1mm koliko u ovom slucaju i treba. Znam x osoba koji su to uradili i voze se sretno i zadovoljno i dan danas. I iisto tako moze se uraditi za oba slucaja (98 na 100 i 100 na 98) samo se razvrti sa druge strane.

Eto, nadam se da sam pomogao ...

A-a, ne slazem se drug niposto.... i kod mene su plasticni prstenovi, kod tokara napravljeni....pitas kako nose? Pa jednostavno :) tu ne smije biti mikrona prostora za hod, jednostavno plastika ne moze da se slomi kad nema gdje....sve je u knap, nema hoda ili trenja da se stanji vremenom itd itd....a naba itekako nosi tocak....znas i sam, kada imas centralni prsten adekvatan, tocak kad nabijes na nabu, on tu i ostane (ajd govorim figurativno, mada je kod mene bas tako)....dakle naba ga nosi, a sarafi pricvrscuju za doticnu....a kad nema prstena, moras "sicati" sarafe, ocito je da oni nose sav teret u tom slucaju....i sama logika govori, da naba postoji s razlogom :)
 
Član
trizex je napisao(la):
mtopic je napisao(la):
Ma moze i 98 na 100 i 100 na 98 sa pomicnim sarafima.
Naravno centralna rupa mora da odgovara. Ako je veca naprave se prstenovi (glupost ih je kupovatri, naplate ih ko da su od zlata, a svaki tokar ih napravi za 20 KM).
I ni u kom slucaju (bilo sa prstenovima, ili bez njih) naba ne nosi tezinu auta (uz nove felge, recimo dodju plasticni centralni prstenovi, pa zar bi oni podnijeli tezinu auta na sebi???), nego sarafi nose, samo u slucaju da nema prstenova felga nikad ne moze biti 100% u centru i onda neki saraf nosi vece opterecenje, neki manje, pa moze doci do pucanja, a i volan trese da je nemoguce voziti.
To razvrcivanje rupa je potpuno bezopasno ukoliko se radi samo o 1mm koliko u ovom slucaju i treba. Znam x osoba koji su to uradili i voze se sretno i zadovoljno i dan danas. I iisto tako moze se uraditi za oba slucaja (98 na 100 i 100 na 98) samo se razvrti sa druge strane.

Eto, nadam se da sam pomogao ...

A-a, ne slazem se drug niposto.... i kod mene su plasticni prstenovi, kod tokara napravljeni....pitas kako nose? Pa jednostavno :) tu ne smije biti mikrona prostora za hod, jednostavno plastika ne moze da se slomi kad nema gdje....sve je u knap, nema hoda ili trenja da se stanji vremenom itd itd....a naba itekako nosi tocak....znas i sam, kada imas centralni prsten adekvatan, tocak kad nabijes na nabu, on tu i ostane (ajd govorim figurativno, mada je kod mene bas tako)....dakle naba ga nosi, a sarafi pricvrscuju za doticnu....a kad nema prstena, moras "sicati" sarafe, ocito je da oni nose sav teret u tom slucaju....i sama logika govori, da naba postoji s razlogom :)

Naba nosi tocak, to se slazem, ali auto, tj tezinu auta nose sarafi. Centralni prsten i naba, tj ono ispupcenje na nabi sluzi samo da se tocak postavi tacno u centar da nebi dolazilo do vibracija i da svaki saraf jednako i pravilno stegne tocak
 
Član
Da, a izbocina je dio cega? :) Glavcine, tj. direktno vezana za karoseriju...:) nego brate, k'o sto rekoh, da nema te izbocine na nabi, SVU tezinu auta nose onda sarafi, i taman da ih neko savrseno centrira i stegne pa izvuce prsten (imao sam felge na kojima je to moglo, centralna rupa na njima ogromna) opet sarafi nisu predvidjeni za takvo opterecenje.....ne mogu sad da nadjem link, momka iz Cro, Fiat Coupe je u pitanju, slupao se pri vise od 200 kmh, razlog, pootkidao sva 4 sarafa na tocku, nedostatak ovog prstena.....nije nista treslo niti vibriralo, jednostavno nisu sarafi mogli da sami nose takav teret.....

Ugl. slazemo se obojica da je glupo i pomisljati voziti bez njih :)
 
Član
:D:D ja sam dugo vozio cak na sve i jednim felgama do sad bez tih prstenova, ali uvijek na kraju od straha napravim da mi se sta nebi desilo:icon_eek:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top