402.ba Mostar 2013 - 12/13.10.2013

402.ba Mostar 2013 - 12/13.10.2013

BHT Ovisnik
svi su vec sve rekli sto se moglo reci pa necu opet isto ponavljati, al najvise sam htio da vidim tebe suki kako ces odvoziti, bas mi je zelja bila vidjeti karavanku kako ide nakon silnih kocki u nas koje su na glasu,pa sam se ponadao da ce karavanka fino da ih otrese i bilo mi je krivo kao da se meni pojebalo jer vidim stade... :/ isto tako sam cekao da vidim kolegu memi-a s Vtecom,zanimalo me vrijeme,al nista nisam cuo da su spominjali
 
Član
ja kao gledaoc jedino imam zamjerku na ogradu koja je sa lijeve strane bila postavljena bukvalno nekih 20m od šleprea tj od mjesta sa koga se mogao gledat nesmetano race....mi smo bili mimo ograde pa nas je sekjuriti svako malo vracao metar-dva jer se pomjeramo liniskim redosljedom, ti smetas meni a ja onom iza mene :D
 
Član
e ovako u nedelju ujutro sam izasao sa posla,pa vozio 140km,pa cekao da kisa stane 2 sata,pa cekao 3 sata za trke od subote pa sat za trke motora i na kraju kad je trka pocela meni prilazi Custa i kaze ovaj tvoj protivnik je odustao u ovom krugu sto znaci da idem u drugi krug automatski,al u medjuvremenu dodaju mi iz vedra neba drugog takmicara(prvi krug) a ja i dalje misleci da je drugi krug odvozim i pobijedim i dolazim dalje misleci da je treci krug a ono u stvari tek drugi i taj krug uzimam i tek mi tad govore da je drugi a ne treci i na sve to pristanem s nadom da ce se odrzat do kraja al medzutim sejo ispravlja takmicenje od jace klase prema slabijoj,a sa trke trebam na posao u pola 11!i do sad nisam nikad hejtovao organizatore al ovaj put je dno dna.boli me k...c za subotu sto je bilo nevrijeme i sto se nije odrzalo takmicenje ja sam dosao u nedelju i hocu nedelju da vozim,i Sejo je na sastanku vozaca rekao da "moze se probit klasa al nastavlja se u toj klasi" da bi kasnije vidio da ima dosta takmicara i tek nakon prvog para govori nema probijanja i neka su se ljudi pobunili tako i treba.Dosao sam nedelju da vozim,i boli me ***** za sampionat i ostalo!!!I da svi se hvataju spektakla bulicic,konopek,moravek i sve se vrti oko njih,pa kad je tako nek onda samo oni voze sta ce uopste slabije klase!!!al od slabijih klasa se pare naberu a ne od 5 auta koja voze 10 i 9 sec!!!bulicic sam odveze 9 i uzme 600KM a ja i X ljudi se izjebemo 10 trka i "mozda" radi kurtona koji cicamo jedva uzmemo tu klasu!!!fujjj za sve!!!
 
Zgadio me mostar i glamoc prosle godine,i iskreno drago mi je da nisam isao ove godine,a ako Bog da necu vise nikad ni ici...
Zanima me samo kako nije sramota vozaca prijavljivati aute koji voze 14 i nize sec. u klasu 16...i tko su ti organizatori koji to dopustaju...?
Isto tako taj sampionat...koga boli kita za sampionat,pustite ljude da voze race...svake godine u tom sampionatu 5 ljudi zna, se napamet tko ce s kim potezati i tko ce zavrsiti na postolju i uzeti pare...smijesno i jadno.
 
Član
Ljudi, morate znati da je SR za organizatora hajmo reci - biznis ! Organizator cilja da zaradi sta para a ako nista, da bar pokrije troskove organizacije i ne zavrsi u minusu.

Drugo, konkretno organizatoru ovog BiH sampionata ce ekipa par brzih vozaca iz HR uvijek biti na prvom mjestu u odnosu na "obicne" vozace i njihova auta... Sto zbog saradnje koju imaju od ranije sa tom ekipom sto iz nekih drugih, samo njima poznatih razloga... Na kraju, vecina ljudi koji idu kao publika (a ima vas dosta i ovdje), idu primarno da gledaju upravo ta najbrza auta koja vecinom dolaze iz HR... Takodjer, brza auta na eventu ujedno privlace i sponzore za taj event...
Isto tako je za organizatora vazan ovaj BiH sampionat jer ipak je to njihovo djelo, nesto na cemu su puno radili i u sta su puno ulagali...

Na kraju, dok organizator ispostuje sve gore pomenute prioritete, zadnji na listi su obicni smrtnici koji zele samo da se druze i trkaju, voze posteno i nije im pehar iz Penny-ja smisao uspjeha u zivotu... Tuzno ali istinito... Sa jedne strane razumijem i organizatora sto mora ovako poredati prioritete a sa druge mi je zao sto zbog toga ispasta "sitna buranija", iako upravo ta buranija svojim kotizacijama najvise puni kasu organizacije....
Kad sam se na pocetku ove sezone bunio protiv ovog sampionata i novog vida organizacije, upravo ovo su bili moji razlozi ! Ja konkretno sam odabrao da ovu sezonu ne vozim i cekao sam (nadao se) hoce li se mozda pokazati da ipak nisam bio u pravu pa da od iduce sezone krenem voziti sampionat.
Na zalost, pokazalo se da su sumnje bile opravdane i jako mi je zao primarno zbog scene sto je sve ispalo kako je ispalo... A zao mi je i zbog mene....

Sto se tice kalkulatora ili GLISTA (tako prozivam i pod*ebavam npr Tiru kad god ga sretnem :) ), neko je vec napisao, to su vecinom standardni i dobro poznati ljudi... Sa druge strane, organizator a i pravilnik im dozvoljava da kalkulisu i to je ujedno i adresa gdje se treba obratiti da bi se kalkulatori eliminisali... Meni samo nikad nece biti jasno kako se neko moze ponositi peharom i "rezultatom" osvojenim na prevaru ?

I nije nemoguce ovo rijesiti, treba samo malo volje.
SRCS ima prilicno dobru i dugo gradjenu arhivu najboljih vremena ljudi koji su vozili evente pod njihovom organizacijom i nije nemoguce u toj arhivi vrsiti provjeru vremena "poznatih" takmicara te praviti usporedbu sa klasom koju takmicar u tom trenutku zeli prijaviti.
Ako je nekome u bazi najbolje vrijeme auta (pod uslovom da je isti auto i motor) npr 13.5 sec, organizator ce mu onemoguciti da prijavi ista drugo osim klase 13 i kraj price
 
Poslednja izmena:
Član
sa 13.5 da vozi klasu 13 :D :D :D duhovito jako, šta je problem natereati nekog ko je brži da probije klasu pogotovo ako je više od sec brži od vaše klase
 
Član
sa 13.5 da vozi klasu 13 :D :D :D duhovito jako, šta je problem natereati nekog ko je brži da probije klasu pogotovo ako je više od sec brži od vaše klase
Sto da ne ?
Ako auto pravi neko vrijeme u sredini klase, to je i vozacu dobar stimulans da poradi na dodatom ubrzanju auta, spusti mu vrijeme na dno klase i poveca izglede za dobar rezultat
To je puno bolja stimulacija nego kad vozacu koji vozi svoju klasu posteno i punim gasom, dodje lik sa 3 klase brzim autom i igra se sa njim ko macka sa klupkom.
Lako je pametovati kako nije problem natjerati kalkulatora da probije klasu al kad ti u klasu dodje lik sa 3 klase brzim autom tad on ima i vise nego dovoljno snage i prostora da drzi svoju haubu ispred tvoje sta god ti radio i upravo to je slucaj na nasim trkama...
 
Poslednja izmena:
Član
Neki automobili jednostavno nemaju vise mogucnosti da se ubrzavaju bez preskupog tuninga zato je jedino sto mogu da voze klasu koja je u tom slucaju za 0.5sec sporija i opet ce imati mnogo manje sanse da se zadrze u klasi od nekog ko vozi 13.7-8 vreme auta.

Ja ne pametujem samo pricam iz licnog iskustva, vise puta su gubili od mene, a desavalo se i meni da probijem u tom gadjanju idealne 15.000 voznje.
 
evo i mene sa malim zakasnjenjem.. ostao duze u Mo da rijesim troskove, a i Bajram bio pa zato tek sad..

Ovaj vikend je vikend za sto prije zaboraviti..
rijetko se toliko pehova desi odjednom, ali kako je ove sezona tekla sretan sam sto smo je uopste mogli zavrsiti..
oprema koja je radila kao sat zbog nemarnosti pojedinca u subotu dozivjela je kratak spoj i nije se mogla popraviti na stazi, a nas semafor koji smo inace uvijek nosili kao backup bas ovaj put nismo ponijeli misleci da nema potrebe..
za nedjelju je bilo najavljeno stabilno vrijeme i vjerovali smo da mozemo zavrsiti obije trke za 1 dan, buduci da nije bilo vise od 35 prijavljenih za Sampionat i OP BiH ..
krenuli smo u 9, zavrsili sve kvalifikacije i testove i parovi SP klasa bili su slozeni i onda kisa... pauza od nekoliko sati ucinila je skoro nemogucim da se obije manifestacije privedu kraju, ali htjeli smo izgurati koliko se moze..
jesmo donijeli neke odluke koje nisu uobicajene (nema test voznje, kasnije i odluku da nema probijanja) ali sve s razlogom da se pokusa izvesti da se i street race privede kraju.. na zalost nismo uspjeli, a ponasanje pojedinaca nije bilo korektno, uz svo uvazavanje situacije..
na kraju je jedino ispravno i posteno prema svima bilo ponistiti kompletnu trku..
mi kao organizatori time sigurno najvise gubimo ali to je bilo jedino realno rjesenje..

citajuci ovdje neke komentare ne razumijem sto prozivate neke takmicare kad na sekunde svako moze voziti koliko hoce.. najbolje rjesenje za taj problem i jeste ova nova pravila gdje svi voze koliko mogu.. Tiro kojeg spominjete je ostao bez karika i nije mogao ni blizu klase 14 voziti, Milan sa Xsarom ide na maksimumu 15,7 i zasto je problem sto vozi klasu 16? ..

Iskreno, da nije bilo sampionata i da nije bilo nepohodno odrzati tu trecu trku, Mostar bi vjerovatno skroz otkazali jer budzeta za trku nije bilo nikakvog !
Nismo najavili nikakav spektakl sem najjaceg takmicarskog sastava na stazi, koji je i dosao i koji su svi mogli vidjeti..
Sexy car wash bio je najavljen ali se curama u putu auto pokvario a nisu imale alternativni prevoz (jos jedan u nizu pehova..) i na to nismo mogli uticati..

Ne zelim da se pravdam bilo kome jer cijelu ovu sezonu finansirali smo bukvalno iz vlastitog dzepa i to znaju svi koji su na bilo koji nacin bili ukljuceni u organizaciju !
Da moze bolje sigurno moze, da se moglo bolje u datim okolnostima, vjerovatno nije..
Uspjeli smo vratiti trke u BiH i dovesti najatraktivnije takmicare u BiH u sve gradove gdje smo radili.. i u Sarajevu i Mostaru imali smo peh s vremenom i to nas je mnogo kostalo ali ipak smo izgurali do kraja..

za nas je sigurno bitniji bio Sampionat i to nije tajna.. ulozili smo jako mnogo napora da probijemo taj led i na kraju smo to i uspjeli..
godinama smo govorili da cemo napraviti trku u Sarajevu, i to smo uspjeli..
bez sponzora i bez neke znacajnije podrske uspjeli smo u toku cijele sezone drzati utrke ubrzanja u medijima i siriti glas o tome i prije svega po tome cemo pamtiti ovu sezonu..

sta ce buducnost donijeti vidjet cempo, ali jedno je sigurno, to vec sada mogu javno reci.. na ovaj nacin (bez podrske i bez sponzora) sasvim sigiurno necemo vise raditi trke.. svi misle da se na race-u uzima nekakava lova i da nas boli q za sve.. na zalost to je daleko od istine...
smatram da smo zaista dosta uradili za trke na 402m u BiH i sada je jednostavno dosao trenutak kada to sami vise ne mozemo gurati..
ukoliko dogodine budemo radili trke, onda ce to biti trke samo po novom sistemu..
ukoliko uspijemo pronaci sponzore koji ce to kvalitetno propratiti, onda cemo time rijesiti sve nedostatke koje sada iz svog dzepa nismo mogli pokriti..
novi sistem takmicenja treba par korekcija sto smo uvidjeli, prije svega u nagradnom fondu.. uz sponzore to je prvi dio na koji cemo se koncentrisati da pojacamo nagradni fond jer veliki broj klasa ne ostavlja dovoljno jake nagrade po novom sistemu..
ukoliko interesovanje sponzora bude kao i ove godine, onda se radujem pauzi u organizaciji i konacno cu nakon dugo vremena moci se posvetiti onome zbog cega smo i krenuli u organizaciju.. da vozim trke.. trka ce biti, ako ne u BiH onda u HR ša cak i dalje od HR..
da smo novac koji smo ulagali u organizaciju trka troslili na odlazak na trke mogli smo komotno voziti i u novom zelandu ;)
to je ono sto vrlo mali broj ljudi razumije, ali s druge strane to je i rizik koji smo svjesno prihvatili jer je zelja da se ozivi 402 u BiH bila jaca od svega ostalog..
sve sto smo najavili kao nasu organizaciju (SRCS) odrzali smo, ma koliko tesko bilo..
jos jednom, zao mi je zbog otkazivanja nedjeljne trke, niko nije zelio da se to desi..
pozdrav svima i hvala na dosadasnjoj podrsci ali i kritikama.. nadam se da cemo u buducnosti imati priliku da se iskupimo za ovu nedjelju, a i ako je ne bude, vidimo na nekoj od trka koja ce se odrzati..
pozz
Sead
 
Član
Meni se nova pravila ne svidjaju, jer tu direktno novac utice na rezultat, ne mozes svojom sposobnoscu da odvezes idealnih 15, 14 ili koliko ti vec auto ide i da dobijes nekoga ko je ulozio duplo vise para u auto od tebe. Mozda je prednost sto nema kalkulisanja ali ima malo cari i u tom kalkulisanju, nateraj ga da probije! Ako je nekad nekome auto isao 14 ne znaci da je sad u tom stanju, moze ici 17 sad, zato su to klase po sekundama jer tu svako ima sanse, moze ti se desiti da pobedis auto duplo jaci od svog nateravsi ga da probije, a u sampionatu ne moze...
Druga stvar vezana je za pravila u sampionatu : Nije realno da se turbo dizelima na kubikazu dodaje koeficijent 0.8, na osnovu cega to??? Duplo je teze izvuci snagu iz atmo motora(u ovom slucaju manje zapremine), a turbo dizeli dobijaju povlasticu... Iz 1.9td vrlo lako izadjes na blizu 200ks, a iz 1.6 atmo treba da ulozis koliko vredi ceo taj td auto da bi dobio tu snagu, ne mogu oni biti klasa (SP1 npr). Skoro je bilo price oko toga i ustanovili smo da je po FIA pravilima koeficijent za turbo dizele u raznim takmicenjima oko 1.1.
 
Član
po novom sistemu je takmicenje nepotrebno, dovoljno je da se odvezu kvalifikacije i odmah se zna ko uzima koje mesto
 
BHT Ovisnik
Samo malo,vozio sam prosle godine,ali sada nisam u toku,kakva su to "nova" pravila,sta se tu podrazumjeva ?


A sto se tice rejsa vrijene nikada nije mazilo Mostar,nikad nije posluzilo kad je zakazan, mislim da organizatori nisu krivi za svu zbrku jer su po mom misljenju opet pokusali izvuci maximum iz svega i trude se da imamo kakve takve trke,i vjerujem ako je itko oni su zbog toga u debeelom minusu,i oni i mi bi volili da to bude spektakl bez kakvih problema...
 
Legend
Meni se nova pravila ne svidjaju, jer tu direktno novac utice na rezultat, ne mozes svojom sposobnoscu da odvezes idealnih 15, 14 ili koliko ti vec auto ide i da dobijes nekoga ko je ulozio duplo vise para u auto od tebe. Mozda je prednost sto nema kalkulisanja ali ima malo cari i u tom kalkulisanju, nateraj ga da probije! Ako je nekad nekome auto isao 14 ne znaci da je sad u tom stanju, moze ici 17 sad, zato su to klase po sekundama jer tu svako ima sanse, moze ti se desiti da pobedis auto duplo jaci od svog nateravsi ga da probije, a u sampionatu ne moze...
Druga stvar vezana je za pravila u sampionatu : Nije realno da se turbo dizelima na kubikazu dodaje koeficijent 0.8, na osnovu cega to??? Duplo je teze izvuci snagu iz atmo motora(u ovom slucaju manje zapremine), a turbo dizeli dobijaju povlasticu... Iz 1.9td vrlo lako izadjes na blizu 200ks, a iz 1.6 atmo treba da ulozis koliko vredi ceo taj td auto da bi dobio tu snagu, ne mogu oni biti klasa (SP1 npr). Skoro je bilo price oko toga i ustanovili smo da je po FIA pravilima koeficijent za turbo dizele u raznim takmicenjima oko 1.1.

Vidim sta ti pise da vozis pa mi je sve jasno bilo... heheh...

Ako mislis da je LAHKO dici TDI na 200ks... pokusaj drug molim te... (bez uvrede) al, ja sam mogao kupiti tvoja 3 auta dok sam dosao do 170ks i sad mi treba jos jedno da bi dosao na 200ks i opet nisam siguran DA LI cu napraviti vrijeme potrebno da se kvalifikujem za SP1... ;)
A ja koliko me znanje sluzi mislim da malo koji mali benzinac u navedenoj klasi prelazi neku cifru od 800KG dok svaki navedeni TD ima vise od 1200KG... matematika je jednostavna... tvoj komentar je PREVISE SUBJEKTIVAN da bi bio mjerilo... ni meni nisu sva pravila po volji, al SPORT je u pitanju, a ne potezanje nedeljom... ;) Ovo vrijedi za svaku klasu a ne samo SP1...

Slijedeca stvar... pravila za SR 402 su NEPROMJENJENA... ostaju ista... a shampionat je nesto sasvim drugo i samo se s jadnom konstatacijom slazem koju si naveo... KOLIKO PARA TOLIKO MUZIKE... jer to je SPORTSKA DISCIPLINA i nemas tu sta traziti ako nisi spreman da ulozis pare...

Nije nista licno... al recimo ja to vidim ovako kako sam i napisao... poz... ;)
 
Top