307 Breaknck

307 Breaknck

Član
Sa konacno zavrsenom audio instalacijom, doslo je vrijeme da se okrenem eksterijeru
i ugradim dijelove koje mi leze vec duze vrijeme, ali prvi posao je bio da dovedem lak
u malo cisce i sjajnije stanje, a za to se pobrinuo profesionalac.

307breaknck_161.thumb.jpg


Zatim je na red doslo dugo cekano rjesenje za "antenu auta na daljinsko upravljanje" u vidu
originalne antene, kat. br. 6561.QQ, koja se moze pronaci na raznim modelima (607, 807 itd).
Lijepo je "sjela" i prijem radio stanica djeluje dobar, ali nikada ne slusam radio, tako da mi to
i nije bitno, bilo kako bilo :).

307breaknck_163.thumb.jpg


Neko mi je jos davno ukrao metlicu zadnjeg brisaca, a ruka brisaca (6429.T8) je imala dosta
lufta, tako da sam i jedan i drugio dio kupio nove. Za ruku brisaca je trebalo upotrebiti fleksu,
da je ubijedim da sidje sa motora.

307breaknck_164.thumb.jpg


S obzirom da sam odlucio da stop lampe zamijenim za nove Phase 2, isto tako sam uzeo
i Phase 2 bocne zmigavce. 6325.G3 - 206 Phase 2 bocni zmigavci (x2). Identicni kao od 307
(6325.G4), ali u pola cijene. Skontajte. Nisu bas najvidljiviji danju, jer je sijalica sakrivena.

307breaknck_166.thumb.jpg


Phase 2 stop lampe! U poredjenju sa Phase 1 lampama, izgledaju mnogo svjetlije, svjezije
i crvenije, ali uz malo "Kina izgleda". Sjedaju na auto direktno, samo su potrebne dodatne
dvije sijalice od 5W, u odnosu na Phase 1 lampe.

307breaknck_169.thumb.jpg


Modifikacije eksterijera zavrsene. Nije neka fotografija, ali pokazuje kako je lak sjajan.

307breaknck_172.thumb.jpg


To je to sto se tice modifikacija eksterijera, barem za sada.


Fotografije: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=11
 
Član
Evo jedan kratki, ali slatki update :).

Mocni 6554F4 ESP OFF taster :). Ne znam koliko kosta, jer sam ga ja dobio uz
centralnu konzolu od 307 CC.

307breaknck_173.thumb.jpg


Stvarno ne mogu da razumijem logiku postavljanja kompletne instalacije i pripremen za
ovu funkciju, sa odlukom da se stavi "corak" umjesto tastera! :-/ Novi taster savrseno sjeda.

307breaknck_176.thumb.jpg


Et voila! Sada mogu da ugasim ESP i traction control, sto je ponekad potrebno kada ECU
ne moze da shvati sta je najbolje da uradi.


Fotografije u punoj velicini: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=11
 
Član
Sada kada mi je sezona biciklistickih trka konacno zavrsila, nastavljam sa ovim malim projektom,
konacno ugradjujuci neke dijelove koje mi leze vec skoro dvije godine. Ovdje mozete da vidite
307 Automatic aluminijumske pedale koje sam nabavio sam eBay-a, originalni 307 CC kozni volan
koji je dosao sa auto-otpada iz Velike Britanije i originalne 307 aluminijumske ploce za pragove,
kat. br. 9623.76, takodje sa eBay-a.

307breaknck_177.thumb.jpg
307breaknck_178.thumb.jpg
307breaknck_179.thumb.jpg



Ugradnja pedale kocnice je jednostavna, koristeci prilozene sarafe, nakon skidanja originalne gumene,
jer su rupe za sarafe vec tu. Ali zato je pedala gasa bila izazov i morala je biti izvadjena iz auta,
zbog konstrukcije pedale.

307breaknck_181.thumb.jpg


Bilo bi skoro nemoguce pozicionirati pedalu kako treba, a istovremeno uspjeti zasarafiti je, tako da smo
se odlucili za nitovanje. Odmoriste za nogu se lako vadi i omocuava jednostavnu ugradnju aluminijumske
pedale, ali smo i nju odlucili zanitovati.

307breaknck_183.thumb.jpg



Slijedi - volan. Nakon sto iskopcate akumulator, airbag se lako skida gurajuci dva pljosnata sarafcigera
kroz rupe na zadnjoj strani volana. Upozorenje - nemojte u potpunosti popustiti i izvrnuti glavni torx saraf
prije nego sto uspijete otpustiti volan sa kronera, jer cete vrlo moguce pokidati sve konektore za airbag!

307breaknck_184.thumb.jpg


Ugradnja je suprotna operacija od skidanja. I nije ostalo neiskoristenih sarafa, za promjenu! :)

307breaknck_185.thumb.jpg



I konacno, ugradnja pragova je super-jednostavna i brza, jer dolazi sa samoljepljivom pozadinom.
Sve sto trebate uraditi je skinuti plastiku i gumeni keder sa praga, ocistiti i odmastiti povrsinu,
pozicionirati plocu i onda je zalijepiti. Posao gotov!

307breaknck_186.thumb.jpg



I u narednom update-u nastavljam sa ovim "307 CC interior upgrade pack-om" :).


Fotografije u punoj velicini: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=12
 
Član
Dalje - 307 CC bijeli satovi sa hromiranim prstenovima, crvenim kazaljkama i kruzno napisanim tekstom.
Nabavio sam ih iz Velike Britanije (opet eBay), tako da su u mph, ali imaju i km/h skalu, sitnim slovima.

307breaknck_187.thumb.jpg


Ovo nije bila jednostavna plug'n'play modifikacija, jer sam morao zadrzati svoju stampanu plocu,
tako da sam, naoruzan Torx nastavkom, poceo da ih rastavljam u dijelove. Cak sam morao ici tako
daleko da izrezujem i mijenjam dio za centralni "displej", da bi lampice upozorenja ostale kakve jesu.

307breaknck_188.thumb.jpg
307breaknck_189.thumb.jpg
307breaknck_190.thumb.jpg


Et voila! Satovi zavrseni, vraceni u auto i izgledaju "otmjeno", po mom misljenju.

307breaknck_191.thumb.jpg



I konacno - "prije i poslije" fotka, da sumira sve radove. Novi detalji stvarno uljepsavaju interijer,
a volan je mnogo ugodniji za upotrebu.

307breaknck_192.thumb.jpg


Sto se tice modifikacija interijera, to je za sada to, ali definitivno imam jos jednu ili dvije stvari planirane ;-).


Fotografije u punoj velicini: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=12
 
Član
Kako mi je auspuh postao bucan, a kasnije i skroz pukla cijev koja ulazi u zadnji lonac, tako sam auto
odvezao u servis za auspuhe, da me rijese "sportskog zvuka" :).

307breaknck_193.thumb.jpg



Pri tome, iskoristio sam priliku da skinem pokvareni nosac rezervnog da konacno provjerim
sta se desava sa njim. Problem je bio lako uocljiv i ucestal na 307 karavan i SW autima.
Rjesenje je jednostavno - nova sajla napravljena na bazi originalne - mnogo jeftinije
od kompletnog novog mehanizma u Pezou.

307breaknck_194.thumb.jpg
307breaknck_195.thumb.jpg
307breaknck_196.thumb.jpg


Ugradnja nazad na auto nije bas jednostavan posao, kada ga obavljate na parkingu od zgrade,
ali ce rezervni tocak konacno da leti iz gepeka na svoje mjesto ispod auta!

307breaknck_197.thumb.jpg
307breaknck_198.thumb.jpg
307breaknck_199.thumb.jpg



U medjuvremenu mi je crkao skupi Varta akumulator (taman izvan garantnog roka - tipicno).
Ovaj put sam kupio jeftiniji 60Ah akumulator, koji se cini da radi jednako dobro.

307breaknck_200.thumb.jpg



Fotografije u punoj velicini: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=13
 
Član
Evo jedan brzinski update.


Vec dugo sam imao ovu ideju za zimski set tockova i sada sam je konacno ostvario.
406 Coupe V6 Starfish feluge, 7x16" ET12. Mislim da nikada nisam vidio drugu 307-icu
sa/na ovim felugama.

307breaknck_201.thumb.jpg
307breaknck_202.thumb.jpg


Lijepo i siroko, popunjavaju blatobrane, bas kao i novija verzija Coupe feluga (Hoggar)
koje sam ranio imao na autu, ali ove bolje vizuelno pristaju 307-ici. Sve sto mi sada
treba je V6 motor, haha.


Fotografije u punoj velicini: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=13
 
Član
Pozdrav i sretna Nova godina! :)

Protekla godina je nekako prošla bez vijesti, ali to ne znači da nisam ništa radio na autu.


Za početak, evo nekoliko fotografija sa zimskog puta u Budimpeštu i proljetnog u Split i Trogir.
Fina "visina" auta, ali bez problema prevozi četiri osobe. A uvijek volim i da ubacim obične
307-ice karavan i/ili SW u isti kadar sa 307 Breaknck-om :).

307breaknck_203.thumb.jpg
307breaknck_204.thumb.jpg
307breaknck_206.thumb.jpg



Osim spuštanja i velikih točkova, takođe volim i velike i snažne kočnice! Zato sam ugradio Brembo
kliješta sa 406-ice Coupe V6, kakve sam imao i na 405-ici T16. Međutim, originalni 406 Coupe V6
kočioni sistem koristi 305x28 mm diskove, ali zbog dizajna glavčina 307-ice, na 307-icu direktno
sjedaju sa 286x26 mm (kao i na 205/206/306). Ovo nije velik upgrade, smiješno izgleda,
a i ja nikako ne volim kompromise.

307breaknck_207.thumb.jpg
307breaknck_208.thumb.jpg
307breaknck_209.thumb.jpg



Zbog toga, odlučio sam otići korak dalje - montirao sam 305x28 mm izbušene i narezane diskove.
Ali, kako nije bilo dovoljno prostora za adaptere za kliješta, morao sam pribjeći kreativnosti.
Odlučujuće rješenje je bila korištenje Brembo kliješta sa Renoa Megane RS 225, uz custom-made
nosače kliješta (oni nemaju svoje nosače, za razliku od 406 Coupe V6 kliješta, sa integrisanim nosačima).

307breaknck_210.thumb.jpg
307breaknck_211.thumb.jpg
307breaknck_213.thumb.jpg



Kliješta su "sjela" baš kako sam planirao. I eto ih: četvoroklipna Brembo kliješta sa 305x28 mm diskovima
(kliješta su testno montirana naopako na ovoj slici). Ogroman napredak u odnosu na standardne kočnice!
Sa custom-made nosačima kliješta, mogao sam ići na bilo koju veličinu diskova, ali sam odlučio da se
zadržim na 305 mm da bih mogao staviti moje zimske točkove (406 Coupe Hoggar, 7x16" ET12).
Oni sjedaju preko kočnica bez distancera.

307breaknck_212.thumb.jpg
307breaknck_214.thumb.jpg
307breaknck_215.thumb.jpg



Testirao sam i kako sjedaju Compomotive MO 7x17" ET15 točkovi - oni takođe idu bez distancera.
Međutim, standardne 307 Challenger 6.5x17" ET31 feluge zahtjevaju distancere od 20 mm da bi mogle
da stanu preko Brembo kliješta. Naravno, ispod RS GT 7.5x18" ET15 feluga bi mogle bez problema stati
i mnogo veće kočnice.

307breaknck_216.thumb.jpg
307breaknck_217.thumb.jpg
307breaknck_218.thumb.jpg



Imam još nekih planova za auto (mada ubrzano ostajem bez ideja), ali sam ga provizorno stavio
na prodaju, jer ga baš i ne koristim često. Ipak, nadam se da ću imati prilike da napravim još
nekoliko apdejta prije toga :).


Fotografije u punoj veličini: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=13
 
Top