307 Breaknck

307 Breaknck

Član
Evo price o mom "novom" autu.


Nakon sto sam 7 godina vozio divni bijeli 1993 405 T16, morao sam da uradim veliku promjenu i prodam ga,
da bih kupio nesto pouzdanije, novije i sa vise prtljaznog prostora za moje bicikle. T16 je prodan u Englesku,
a ja sam poceo da trazim 307, ispocetka SW, ali sam se kasnije odlucio za obicni karavan. Odustao sam od
ideje da uzmem dizela i zelio auto za relaksirajucu voznju, tako da sam suzio izbor na 2.0 16v sa automatskim
mjenjacem i full opremom.

307breaknck_001.thumb.jpg


Medjutim, problem je nastao kada sam izvrsio pretragu na mobile.de i nasao samo sest auto tih karakteristika,
od vise od 1500 karavana na prodaju! Tako da, kada mi je neko u BL ponudio bas ono sto sam trazio, svjeze
uvezen is Svicarske i registrovan (a i za veoma dobru cijenu), jednostavno sam morao da ga kupim, cak i ako
je bio u jedinoj "boji" koju nisam htio - bijeloj.


Dakle, eto ga, fin 5 godina star 307, u vrijeme kupovine (prije godinu i po), sto je mnooogo iznad prosjeka
starosti automobila koje sam posjedovao do sada :lol:.

307breaknck_002.thumb.jpg


Ista shema boja kao na T16, ali 10 godina, 85 ks i 2 pogonska tocka manje ;). Pun je opreme, pocevsi sa
sekvencijalnim automatskim mjenjacem (sa 4 brzine), ABS, ESP, GPS, GSM, MP3, board computer, automatska
klima, sva 4 automatska prozora, elektricno sklapanje retrovizora itd itd, jedino su nedostajala polu-kozna
sjedista, kakva sam imao u svim autima do sada. :).


Nakon obavezne provjere svega, zamjene ulja i filtera i saznanja da je za uzasan zvuk kucanja krivac jedna od
gumica na balans stangi, auto je bio spreman za cestu, a ja spreman da ga pocnem prilagodjavati svojoj viziji
kako je 307 karavan ustvari trebao da izgleda :).


Fotografije ovjde: http://photos.cybernck.com/307breaknck


Nastavak slijedi...




Sumnjam na to da neko iz uprave Peugeota dodje kada je dizajn auta zavrsen i naredi
inzinjerima da podignu auto za 10-ak cm, jer visina novih auta uopste, a narocito Peugeota,
izgleda veoma neprirodno, u poredjenju sa oblikom auta. Barem je to neko moje dizajnersko
vidjenje situacije.

307breaknck_013.thumb.jpg


I ne samo to, nego naginjanje karoserije u krivinama i hod amortizera cini "zadovoljstvo"
voznje ovog auta ravno voznji camca. Ne znam, mozda je do mene, jer sam navikao na
tzv. sportske aute (205 GTI i 405 T16), ali voznja 307-ice mi je bila mucna - i to bukvalno,
a i bojao sam se uletati u krivine. Srecom, lijek za mucninu i gresku u dizajnu je dosao iz
Engleske, u vidu Jamex coilover k*.

307breaknck_016.thumb.jpg



Radnicima Brkic Servisa, ugradnja je bila jednostavna, a evo i rezultata:

307breaknck_032.thumb.jpg


Ovo je totalno transformisalo lezanje auta - ekscesivno naginjanje je gotovo skroz eliminisano,
mnogo ostrije skretanje, brze gutanje rupa itd - i bilo je totalno vrijedno novca, ali do izrazaja
je dosla potreba da se gume "balonke" zamijene nekim koji ce raditi bolje uz coilovere.


Fotografije ovdje: http://photos.cybernck.com/307breaknck


I prica se nastavlja...




Tema za komentare - http://www.bhtuning.com/komentari-na-temu-307-breaknck-t-29459.html
 
Član
Nakon ugradnje coilovera - feluge i gume su bile iduce na listi. Isprobao sam svoje 307 CC
Challenger feluge (6.5x17" ET31) koje sam kupio nekoliko godina ranije, sa namjerom da ih
ugradim na "buduci" 307 :). Nisam mogao pronaci 205/50/17 gume (fabricka dimenzija),
pa sam ih probao sa 205/45/17, ali su bile previse "mrsave" za 307-icine blatobrane,
tako da sam odlucio da ih skinem.

307breaknck_033.thumb.jpg



Mojoj 205-ici GTI je trebao novi akumulator, pa sam ga "maznuo" iz 307-ice i zamijenio ga
novim Varta Silver Dynamic 63Ah. To je bio savrsen tajming, jer sam se upravio spremao
na ugradnju neke audio opreme - mjesavina onog sta sam vec imao i sta sam uspio dobiti
kroz zamjenu za neki posao :). Originalni 307-icin audio sistem sa 6 zvucnika je uzasan,
rekao bih mnogo losiji nego kod nekih drugih proizvodjaca - i to sa isto tako uzasnom
pripremom za bolji sistem (prednji wooferi montirani na tapacirung koji "zvoni" i sa skoro
ni malo zapremine u kojoj rade).

307breaknck_043.thumb.jpg



Za prednje zvucnike sam uzeo Ground Zero Titanium mk2 16.5 cm / 6.5" komponentne
zvucnike, a za zadnje 13 cm / 5" koaksijane, iz iste serije GZ-a. Pojacalo za prednje
zvucnike (i buduci sub-woofer) je stari, ali solidan, Magnat Rave 440, dok je headunit
moj stari dobri Kenwood kasetas, sa 10 CD changerom - ovo mi je treci auto u koji
sam ga ugradio :).

307breaknck_048.thumb.jpg


307-ica je sada mnogo ljepse mjesto za provoditi vrijeme :).


Slike: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=3


Naredni update uskoro...
 
Član
Trazeci "na sve strane" subwoofer koji ce da zadovolji moj ukus, isprobao sam mnoge
10" i 12" subwoofere, ali ni jedan od njih nije bio ono sto sam trazio. Ono sto su svi imali
zajednicko je bas-reflex kutija. Shvatio sam da mi treba subwoofer sa "kompresijskom"
kutijom, a onda je ovaj momak slucajno naisao:

307breaknck_049.thumb.jpg


Focal 33A 13" subwoofer u kompresiji. Radio je kao san, a oduvijek mi je bio san da imam
Focal zvucnike, tako da je to bilo to! Nabavio sam i Kenwood 10 CD MP3 changer i switcher
za dva changera, sa dodatnim AUX in-om. Jedna od malih, ali bitnih, stvari koje sam napravio,
bilo je i skidanje odvratnih nosaca registarskih tablica i nitovanje istih direktno na auto.


A onda VELIKE vijesti, u svakom smislu - kupio sam nove tockove! Replika jedne od mojih
omiljenih feluga svih vremena - Arospeed RSGT. Odabrao sam grafitno sive sa poliranim
rubom, u velicini 7.5x18" ET15 i sa 225/40/18 gumama - izgledaju odlicno i same za sebe
i na autu, a savrseno popunjavaju blatobrane.

307breaknck_054.thumb.jpg


Zajedno za coiloverima, auto se sada ponasa i lezi onako kako sam zelio - veoma precizno.
Kasnije sam spustio prednji kraj jos nekih 10-15 mm, da dobijem skoro savrsenu visinu.
A kao i coiloveri - i tockovi su dosli iz Engleske :).


Fotografije: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=4


Nastavak uskoro!
 
Član
Odlucio sam da nastavim sa "Focalizacijom" ozvucenja, tako da sam nabavio skoro novi par
Focal 130CA (5"/13cm coaxial) zvucnika, za zadnja vrata. Jeste da ih bas i necu mnogo cuti,
ali zadnji putnici bi mogli.

307breaknck_066.thumb.jpg


Entry-level Focali protiv entry-level Ground Zeroa. Focali su osjetljiviji, ide mrvicu nize, imaju
cisci mid-range i mnogo detaljniji visokotonac. Isto tako, Focali imaju nesto veci magnet, deblju
i meksu suspenziju membrane i rotirajuci visokotonac.


Pored toga, nabavio sam i ugradio rucicu tempomata, jer mrzim drzati nogu fiksiranu nekoliko sati
na autoputu. Skoro da je plug & play instalacija, barem na mom autu, sa elektronski kontrolisanim
gasom i automatskim mjenjacem. Jedino sto je potrebno uraditi je napraviti malu modifikaciju na
donjem poklopcu iza volana i aktivirati tempomat u BSI-ju.

307breaknck_070.thumb.jpg


U galeriji sam prikazao instalaciju korak-po-korak, pa pogledajte, ako vas zanima.


I konacno - mozete vidjeti novu visinu auta (nakon dodatnog spustanja) i jos neke zanimljive fotke:

307breaknck_079.thumb.jpg



Fotografije: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=5
 
Član
Focal 165 K2P komponentni set zvucnika - veoma skup, ali otkad sam ih cuo kako sviraju,
jednostavno nisam vise mogao slusati svoje Ground Zero zvucnike i morao sam ih nabaviti.
Nasao sam potupuno nov set u Velikoj Britaniji, a to je bio veoma dobar pronalazak, jer se
vise ne proizvode, a polovni setovi dostizu visoke cijene.

307breaknck_081.thumb.jpg


Srednjetonci sa kevlarskom membranom, veoma detaljni visokotonci i skretnice sa
podesavanjem. Ne mogu da vjerujem da ih stvarno imam, jer mi je godinama bio san
da imam njihove prethodnike (165K).

307breaknck_083.thumb.jpg


Jedva sam ih uspio uglaviti na tapacirunge vrata. Zvuce odlicno, ali ce trebati prava ugradnja
da bi se pokazao njihov maksimum. Necu trositi rijeci pokusavajuci da opisem razliku izmedju
njih i mojih proslih zvucnika.


Dalje, ugradio sam moderne "aero" metlice brisaca, ali druga velika vijest u ovom updateu
je set TSW Pace 7x18" ET18 tockova, koje sam dobio kroz zamjenu za 17" Challengere:

307breaknck_091.thumb.jpg


Veoma lijepo stoje na autu i potpuno mijenjaju izgled, ali su na prodaju, jer mi se ipak
vise svidjaju moji RS-GT tockovi :).


I konacno, fotografija modifikovanog protiv standardog:

307breaknck_096.thumb.jpg


Modifikovani pobjedjuje ;).


Fotografije: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=6
 
Član
Odlucio sam da idem "do kraja" sa audio sistemom, tako da sam nabavio i odgovarajuci
subwoofer za prednje sisteme - Focal 33KX - 13" subwoofer sa kompresionom kutijom.
Kevlarska membrana, dvostruka zavojnica, visestruki magneti i kutija vece zapremine
nego prosla - zvuci odlicno! :)

307breaknck_097.thumb.jpg



Jeftini kineski parking senzori sa eBay-a - malo su "paranoicni" (tj. previse osjetljivi),
ali bi trebali da odradjuju svoj posao. Nakon sto sam oznacio lokacije za senzore,
branik je izbusen koristeci prilozeni borer.

307breaknck_099.thumb.jpg


Morali smo napraviti dvije rupe u zeljeznoj gredi iza branika, da bi srednji par senzora
mogao da udje. Peugeot je to vec bio predvidio i ostavio rupe za tu svrhu, ali nazalost,
njihov raspored senzora je bio drugaciji nego moj.

307breaknck_103.thumb.jpg



Onda sam paznju posvetio skidanju prednjeg branika - ne da instaliram parking senzore,
nego da zamijenim farove (nije bas pametan dizajn)! Htio sam crne farove, ali sam odlucio
da ne farbam svoje fabricke, tako da sam nabavio potpuno nove zamjenske crne farove.
Odabrao sam rijetku verziju sa normalnim reflektorima, umjesto sa lecama (kakve vecina
ljudi kupuje). Farovi imaju "angel eyes" ili "halo rings" - mozda malo kicasto, ali ne izgleda
lose i po danu se jedva primijete.

307breaknck_108.thumb.jpg



Onda sam "stisnuo petlju" i konacno donio odluku u vezi farbanja crnih lajsni u bijelu boju,
pa sam skinuo sve lajsne. Privremeno sam zamijenio i TSW feluge za 406 Coupe Hoggar
feluge (7x16" ET12 - fino siroko :)). Radovi u toku, ali mozete naslutiti kako ce izgledati
kada bude gotovo.

307breaknck_110.thumb.jpg



Zakljucak ove faze modifikacija ce biti otkriven uskoro :).


Fotografije: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=7
 
Član
U medjuvremenu, prodao sam original 16" Ariane feluge koje su dosle na autu
i ponovo kupio set 17" Challengera, ovaj put sa adekvatnim 205/50/17 gumama.

307breaknck_113.thumb.jpg


A onda sam se opet uposlio - sredio sam rdju na gredi iza branika, skinuo oznake
sa gepeka, pokupio sve ofarbane dijelove i, konacno, postavio ih na auto, ukljucujuci
parking senzore i kablazu.

307breaknck_118.thumb.jpg



Novo "lice" - auto izgleda podmladjen, zar ne? Ne mogu vjerovati da sam se ikada dvoumio
oko toga da li da farbam lajsne ili ne! Izgleda veoma dobro okupan suncem i sa Challengerima
(ocigledno najljepsim dizajnom feluga za 307-ice). Veoma svjez i moderan izgled, ali bez utiska
da je modifikovan:

307breaknck_119.thumb.jpg



A sada jos malo fotografija, ponovo sa RS-GT felugama. Tockovi i farovi sada cine kontrast
karoseriji. Definitivno zahtjeva malo privikavanja, nakon sto sam neko vrijeme Challengere
imao na autu. Steta sto je bio tmuran dan.

307breaknck_127.thumb.jpg


Izgled se definitivno promijenio od nemodifikovano do blago-modifikovanog, pogotovo sa
"cistom" gepekom. Namjerno sam ostavio znak lava. Moracu nesto uraditi sa antenom,
jer auto izgleda kao autic na daljinsko upravljanje :).


A sada... zakljucak - veoma sam zadovoljan sto sam odlucio da ofarbam lajsne i definitivno
se necu vracati unazad! Zanima me vase misljenje o ovome? :)


Fotografije: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=8
 
Član
Ove godine sam uglavnom bio posvecen biciklizmu, a zatim se oporavljao od povrede
(i to ne zbog bicikla), tako da je ovaj projekat bio malo pauziran, ali bilo kako bilo,
evo jedan brzinski apdejt.


Konacno sam preuzeo Compomotive MO 7x17" ET15 feluge sa 205/40/17 gumama,
koje ce ici na 205 Mi32. 307-ica je izgledala prilicno hardcore with it, bas mi se dopalo.

307breaknck_129.thumb.jpg



Na nesrecu, jedna kapa zakretaca na prednjim amortizerima se razletila (a i druga je bila
na izdisaju). Ovo je izbacilo i suvozacev brisac van funkcije. Zamijenio sam kape, ali cu
morati napraviti aluminijske, jer ce se ista stvar ponoviti prije ili kasnije...

307breaknck_131.thumb.jpg



Ponovo na 18-kama. Ovaj put na TSW. Mnogo bolje stoje na autu, sada kada je cijeli bijel.

307breaknck_134.thumb.jpg



To je to, za sada, ali mozete ocekivate neke uzbudljivije apdejte uskoro :).


Fotografije u punoj velicini: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=9
 
Član
Pozdrav svima! Ovoj temi je nedostajalo update-a zbog velikog razocaranja kojeg sam dozivio
prosle godine u vidu kvara na motoru, koji je ubio i moj entuzijazam, ali sada sam ponovo na
pravom putu sa ovim malim projektom. Dakle, pogledajmo sta se dogodilo sa ovim EW10 motorom.


Jednog jutra, motor je blokirao i naknadno uspio ponovo upaliti, radeci na tri cilindra i uz zestoko
lupanje. Nakon sto sam iscrpio sve druge opcije, morao sam prevesti auto u Peugeot servis.

307breaknck_137.thumb.jpg


Momci iz Brkic Servisa su se pribojavali najgoreg, jer je nedostajala rashladna tecnost u boci,
sto je ukazivalo na hidrolok. Veoma brzo su izvadili i otvorili motor.


Glava nije pokazivala znakove kvara, a ni dihtung nije odavao nikakva jasna ostecenja. Ipak,
glava je poslana na remont i test brtvljenja.

307breaknck_140.thumb.jpg


Kada smo presli na blok motora, problem je bio veoma jasan - prvi cilindar (od zupcastog remena)
je bio nekoliko milimetara nizi nego sto treba biti, sto je upucivalo na pokrivljenu klipnjacu :-(.


Pokrivljena u sve tri dimenzije! Srecom, radilica se izvukla bez povreda. Pronadjene su zamjenska
klipnjaca i klip. Tada smo odlucili da uradimo kompletan servis na motoru, pa smo zamijenili
i zupcasti remen, zatezace, vodenu pumpu, sve dihtunge, semeringe itd.

307breaknck_141.thumb.jpg


Sve sklopljeno - radi odlicno i sada bih "trebao biti miran", ali stvar je u tome sto sam to ocekivao
i kada sam kupio tako mlad auto, za moje strandarde :).


Isto tako, prodao sam TSW 18" feluge i privremeno se vozio na sedmokrakim 207 16" felugama.

307breaknck_144.thumb.jpg



Kao sto rekoh, projekat je sada ponovo aktivan, tako da uskoro mozete ocekivati redovne update-e :).


Fotografije: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=9
 
Član
A sada mislim da cemo preci na malo sretnije novosti! Haha.


Doslo je vrijeme da se vratim na audio sistem i konacno ga zavrsim, pocevsi sa prljavim poslom
instaliranja prednjih zvucnika kako treba, nakon dugog cekanja! Tipicni Francuzi - rupe svugdje
u vratima, osim bas tamo gdje je jedna potrebna.

307breaknck_146.thumb.jpg


Unutrasnji lim smo izrezali i pripremili za ugradnju prstena od medijapana. Nakon sto smo postavili
i ucvrstili prsten, vanjski limovi, prstenovi i tapacirunzi su dobili par slojeva bitumena, za barem
nesto malo anti-vibracionog efekta.

307breaknck_148.thumb.jpg


I konacno, zvucnik instaliran i sve rupe zapecacene. Kakav nevjerovatan napredak mog audio sistema,
sigurno najveci pojedinacni upgrade koji sam do sada uradio!

307breaknck_150.thumb.jpg


Tapacirunzi vraceni na vrata, mada sam ipak morao skinuti donji poklopac za rupe koji smo napravili,
ail cu se ovoj oblasti morati vratiti kasnije i dodati MNOGO Dynamat-a ili neko slicnog materijala.

307breaknck_151.thumb.jpg



Naredni update ce isto tako biti u vezi audio sistema :).


Fotografije: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=10
 
Član
auuu brate koliko si feluga izmijenjao, svaka ti cast, vidim da sve radis po PS-u, zao mi je sto si imao bed sa motorom, ali mi je u isto vrijeme drago sto se na tome nisi zaustavio, sada ce to biti jos puno bolje, samo naprijed;)
 
Član
Vrijeme je da konacno kompletiram moj zamisljeni audio sistem!

307breaknck_153.thumb.jpg


Vani sa starim 4-kanalnim pojacalom (Magnat Rave 440, lijevo, sasvim dobro pojacalo),
unutra sa novim (Focal FP 4.75, desno). Specifikacije: 4 x 75W na 4 ohma, 4 x 100W
na 2 ohma, 2 x 200W na 4 ohma. Aktivne skretnice i izlaz za drugo pojacalo.

307breaknck_154.thumb.jpg


Prosla konfiguracija je bila 2+1 ch, ali s obzirom da cu sada prednje Focal 165K2P zvucnike
da spojim na Focal FP 4.75 u bridge-u, sa niskim gain-om, drustvo ce mu praviti njegov
monoblock brat, Focal FP 1.800 (sa daljinskom gain kontrolom) za subwoofer.

307breaknck_158.thumb.jpg


Specifikacje: 1 x 400W na 4 ohma, 1 x 600W na 2 ohma, 1 x 800W na 1 ohm. Focal 33KX
zvijer ce biti pustena!

307breaknck_159.thumb.jpg


Dodatna kablaza je bila potrebna za dodatno pojacalo.

Sa prednjim zvucnicima instaliranim kako treba i sa novim pojacalima, veoma sam zadovoljan
sa svojim audio sistemom! Cujem detalje koje ranije nisam, u istim numerama i pjesmama.
Naredne modifikacije ce biti zvucna izolacija i bolji headunit.

Kao sto vidite, 18" RS GT feluge su takodje ponovo na autu :).


Fotografije: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=10
 
Top