10 Droga, koje nesmijete konzumirati

10 Droga, koje nesmijete konzumirati

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
... kad vozite automobil

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/jtTq_7S9qLA&hl=de&fs=1&color1=0xcc2550&color2=0xe87a9f"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/jtTq_7S9qLA&hl=de&fs=1&color1=0xcc2550&color2=0xe87a9f" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

:lol:
 
Član
srdjo je napisao(la):
:lol:

ako je Absinth droga, onda sam ja narkoman nevidjen:D:lol:

cisti absinth je i danas droga. konzumiranje dovodi do halucinacija. takozvan LSD 18tog vijeka. ovo sto se danas u konzumu i merkatoru moze kupiti je dosta razgodjen. 1915 je u vecem dijelu evrope i USA bio totalno zabranjen. od '98 u nekim drzavama ponovo u prodaji, i od 2005 u svicarskoj opet u proizvodnji. danas sa malom kolicinom Thujona (etericno ulje wermuta). Thujon je prouzrokovao glavobolju, vrtoglavicu, halucinacije, ludilo.

Vrhunac popularnosti absinth je dostigao između 1880. i 1914. godine, kada je postao simbol boemskog duha Pariza.
Napitak ubrzo dobiva nadimak “La Fée Verte” ili “zelena vila”, zbog svoje specifične boje.
Najvatreniji štovatelj absinth-kulture bio je, ipak, Van Gogh. U ludilu izazvanom trovanjem absinthom pojeo je neke slike i odrezao svoje uho. Ernest Hemingvej je napisao “Za kim zvona zvone” pod uticajem absintha.
U nekim zemljama je svojedobno bio zabranjen, a nakon ponovne proizvodnje absinth je morao biti značajno blaži od svojih “originalnih” prethodnika. U litri pića količina “thujonea” - neurotoksina koji je glavni krivac za halucinacije uživatelja apsinta - ne smije prelaziti 10 mg!

"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Oscar Wilde

Danas je moguće kupiti više vrsta absinta. Od najrafiniranijih poput “Logan Fils” 68% VOL čija je cijena oko 200€ za litar, preko “standardnih” čija se cijena kreće od 100 do 150€ sve do najjeftinijih u čijoj su proizvodnji preskočene neke faze u destilaciji 55 VOL max., a koji nisu mnogo skuplji od ostalih žestokih pića ali mogu biti izuzetno štetni za zdravlje.

logan_fils.jpg
 
Član
RCat je napisao(la):
srdjo je napisao(la):
:lol:

ako je Absinth droga, onda sam ja narkoman nevidjen:D:lol:

cisti absinth je i danas droga. konzumiranje dovodi do halucinacija. takozvan LSD 18tog vijeka. ovo sto se danas u konzumu i merkatoru moze kupiti je dosta razgodjen. 1915 je u vecem dijelu evrope i USA bio totalno zabranjen. od '98 u nekim drzavama ponovo u prodaji, i od 2005 u svicarskoj opet u proizvodnji. danas sa malom kolicinom Thujona (etericno ulje wermuta). Thujon je prouzrokovao glavobolju, vrtoglavicu, halucinacije, ludilo.

Vrhunac popularnosti absinth je dostigao između 1880. i 1914. godine, kada je postao simbol boemskog duha Pariza.
Napitak ubrzo dobiva nadimak “La Fée Verte” ili “zelena vila”, zbog svoje specifične boje.
Najvatreniji štovatelj absinth-kulture bio je, ipak, Van Gogh. U ludilu izazvanom trovanjem absinthom pojeo je neke slike i odrezao svoje uho. Ernest Hemingvej je napisao “Za kim zvona zvone” pod uticajem absintha.
U nekim zemljama je svojedobno bio zabranjen, a nakon ponovne proizvodnje absinth je morao biti značajno blaži od svojih “originalnih” prethodnika. U litri pića količina “thujonea” - neurotoksina koji je glavni krivac za halucinacije uživatelja apsinta - ne smije prelaziti 10 mg!

:icon_eek::icon_eek::icon_eek:

jbt koliko sam ja popio onog sa 70% alkohola na exkurziji, dobro da sam jos ziv!!!
imam jos jednu bocu kod kuce i bas cu pogledati sta pise, mada me tamo nikad nije glava boljela posle pijanke, a znalo se popiti toliko da mi niko ovde nebi vjerovao:D

mada, i pored ovog, Absinth ostaje moje omiljeno pice...nijedno drugo nema tako divan miris i ukus...:icon_smile:


bice slika sutra ovog mog...boca od cini mi se 0.7L sa 70% alkohola, a bilo je i od 80% :D
mi kupovali kod Indijaca i nama bilo extra...nije ovakva boca i nije bilo ovoliko skupo kao ovo sto si ti postavila :p
 
Član
Ne razumevam njemacki, il sta je vec, al sve sam skontao osim ovog poslednjeg, kad sedi na ulici sa volanom u ruci ??? Ali ekstazi ubedljivo najjaci :lol:
 
Član
ma ovaj danasnji absinth je bezvezarija...srdjo to sto si ti pio je loshiona...to je ono isto sto je bilo u merkatoru po 25-30km boca...popilo se toga hektolitar...i ovo sto prodaju po 100-200eura je opet razblazeno skroz tako da je tu u biti kamara alkohola a thujonea gotov pa nikako...da bi se dofatit kako ovog koncentrata sto su ovi umjetnici manijaci rokali prije hicme godina...to bi vec bilo cooool i hoffman bi mi zavidio :D
 
Početnik
BMW-GTI je napisao(la):
Ne razumevam njemacki, il sta je vec, al sve sam skontao osim ovog poslednjeg, kad sedi na ulici sa volanom u ruci ??? Ali ekstazi ubedljivo najjaci :lol:

ja sam shvatio da je ovo na kraju kad pomjesas zajedno svih 10 "vrsta droga" :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top