Potrošnja nizbrdo (u leru i u brzini)

Potrošnja nizbrdo (u leru i u brzini)

Član
Ubačen u brzinu, bez pritisnutog gasa, motor ništa ne troši - ali samo do određenih obrtaja.
 
Član
:icon_eek:

Dobro jutro. Ja sam mislio da i domaćice znaju ovo o čemu vi ovdje raspravljate:D Teorijski, da imate nizbrdicu od 1000 km mogli bi je preći kočenjem motorom bez kapi goriva;)

A spuštanje niz stranu u leru? :lol: Trošiš gorivo i kočnice a ne bi trebao ni jedno ni drugo. Jel za te ljude pridjev retard previše strog? :D
 
halo baaa,zar niko ne konta da na leru motor radi i podmjeruje potrosace i time trosi gorivo,a dok nizbrdo u brzini bez gasa ne trosi nista(ili manje nego kada je u leru) jer tada kineticka energija(energija koje auto ima kada se krece) podmiruje "potrosace energije" (klima,alternator,mjenjac,otpor zraka,otpor gume itd. koji inace trose energiju) i motor nema potrebe da stvara istu sagorijevanjem goriva...
Jednostavno....

;)
 
Član
Naravno to vrijedi samo za motore cijim dotokom goriva upravlja ECU.Npr motori sa karburatorom trose i u tom slucaju bar tako mislim i jedini nacin ustede koji sam i prakticirao je gasenje motora na nizbrdici u leru i obavezno vracanje kontakta da se volan ne zakljuca a na tvrdu kovnicu naviknes :lol: i sjecam se i to je istina da mi karbas nije trosio nimalo vise od ajnsprica .Vjerovatno zbog ovog slucaja motori sa karburatorima u prosjeku vise trose :lol:
 
E cim se vi zamarate:lol::lol::lol: To sto ustedite nizbrdo, potrosite uzbrdo i na isto dodje:lol::lol:

A svako razuman zna da je bolje nizbdo voziti u brzini, jer se koci motorom, stede se kocnice, a i nema opasnosti od zaletanja:lol:
 
Član
_Leta_AvantGarde_ je napisao(la):
E cim se vi zamarate:lol::lol::lol: To sto ustedite nizbrdo, potrosite uzbrdo i na isto dodje:lol::lol:

A svako razuman zna da je bolje nizbdo voziti u brzini, jer se koci motorom, stede se kocnice, a i nema opasnosti od zaletanja:lol:
Ebeno je kad trosis i uzbrdo i nizbrdo pa uzbrdo trosis ono sto nisi ustedio :lol: i ebes kocnice cjena im vazda ista a gorivo sve skuplje :lol: Do Sarajeva i nazad disk plocice isplatis :D
 
Član
GTI FAN je napisao(la):
Naravno to vrijedi samo za motore cijim dotokom goriva upravlja ECU.Npr motori sa karburatorom trose i u tom slucaju bar tako mislim i jedini nacin ustede koji sam i prakticirao je gasenje motora na nizbrdici u leru i obavezno vracanje kontakta da se volan ne zakljuca a na tvrdu kovnicu naviknes :lol: i sjecam se i to je istina da mi karbas nije trosio nimalo vise od ajnsprica .Vjerovatno zbog ovog slucaja motori sa karburatorima u prosjeku vise trose :lol:

Ja mislio da pričamo o motorima a ne parnim lokomotivama:D
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
GTI FAN je napisao(la):
Naravno to vrijedi samo za motore cijim dotokom goriva upravlja ECU.Npr motori sa karburatorom trose i u tom slucaju bar tako mislim i jedini nacin ustede koji sam i prakticirao je gasenje motora na nizbrdici u leru i obavezno vracanje kontakta da se volan ne zakljuca a na tvrdu kovnicu naviknes :lol: i sjecam se i to je istina da mi karbas nije trosio nimalo vise od ajnsprica .Vjerovatno zbog ovog slucaja motori sa karburatorima u prosjeku vise trose :lol:

Ja mislio da pričamo o motorima a ne parnim lokomotivama:D

Zela kad stavim na getacu dvogrle webere i oderem ti bekinju na pisti neces ih vise smatrati parnim lokomotivama :lol:
 
Član
Cekajte samo sekundu ...


Posto smo utvrdili da auto manje trosi u brzini kad idemo nizbrdo nego u leru ... Mene samo zanima on moze pokazati 0.0 i kad imate jacu krivinu a idete nizbrdo kocis motorom ubacujes u manju brzinu obrtaji odmah skoce : kako u ovom slucaju moze trositi manje ,zar nebi bas kad kocimo motorom trebao da potrosi vise goriva koliko toliko ????


PS : Fiat Punto neki dan 4 brzina nizbrdo 60 kmh i ispod 60 kmh iako nisam kocio - isto kao da sam stavio tempomat a nemam ga ...
 
Član
:lol:

Ti nas ložiš a?

Obrtaji skoče, mora da motor netko puni gorivom:D Motor nije fen za kosu da ga pališ na ON/OFF
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
Haj bar više nećeš kmečati kako te zeza pumpa goriva:lol::lol: Čekam pola godine da me odereš:D
Odrat cu te ko krmak masnu kesu :lol:

ZELA GTI je napisao(la):
:lol:

Ti nas ložiš a?

Obrtaji skoče, mora da motor netko puni gorivom:D Motor nije fen za kosu da ga pališ na ON/OFF
:lol: Da, mozes ga vrtiti na prazno teoretski u 10 000 rpm a da ne potrosis ni kap goriva i da rezervar uopce nije spojen.Dakle nema dovoda goriva a inercija vrti motor.Tockovi auta u leru se vrte a ne pogoni ih gorivo :lol: sta tu nije jasno.
 
Član
Mozete vi zajebavat koliko hocete al ja i dalje nekontam ...ako ima ko da objasni " bosanskim rijecima " nek kaze ...




GTI : mozes ga vrtiti na prazno teoretski u 10 000 rpm a da ne potrosis ni kap goriva i da rezervar uopce nije spojen.Dakle nema dovoda goriva a inercija vrti motor.Tockovi auta u leru se vrte a ne pogoni ih gorivo



Zar nije svaki put kad stisnes gas da pumpa vuce gorivo ili ...........
 
Top