Od 0 do 300 km/h u bolidu Lotus-Renaulta

Od 0 do 300 km/h u bolidu Lotus-Renaulta

GTI FAN je napisao(la):
nermin suljagic je napisao(la):
Sto se tice ubrzanje,Rally vozila su posle dragstera najbrzi

Mozda Rally grupa B 80ih,danasnji wrc auti su preteski i slabiji tako da je ubrzanje DALEKO ispod F1 ;)

onaj Renoic je cini mi se vozio oko 3,25 do stotke,a evo da vidis malo kako to izgleda sa ubrzanjem pomalo zastarjelog modela za WRC,a ima tu i grupa-B...
http://groupb.stormloader.com/comparison.html
 
Član
nermin suljagic je napisao(la):
GTI FAN je napisao(la):
nermin suljagic je napisao(la):
Sto se tice ubrzanje,Rally vozila su posle dragstera najbrzi

Mozda Rally grupa B 80ih,danasnji wrc auti su preteski i slabiji tako da je ubrzanje DALEKO ispod F1 ;)

onaj Renoic je cini mi se vozio oko 3,25 do stotke,a evo da vidis malo kako to izgleda sa ubrzanjem pomalo zastarjelog modela za WRC,a ima tu i grupa-B...
http://groupb.stormloader.com/comparison.html

Remolcic R26 2006 F1 car
0 to 100 km/h (62 mph): 1.7 seconds
# 0 to 200 km/h (124 mph): 3.8 seconds
# 0 to 300 km/h (186 mph): 8.6 seconds.
:icon_biggrin:

Izvor
http://en.wikipedia.org/wiki/Formula_One_car
 
Član
Ne treba zaboraviti da se ubrzanje WRC auta rijetko mjeri na asvaltu, oni na sljunku idu 3-4 do stotke :D

Danasnji WRC auti su brzi kao i nekadasnji Grupe B, ako ne i brzi. Al ne na pravcu, to postizu zahvaljujuci krivinama i sl.

Slicno je i sa danasnjim bolidima Formule 1, nisu jaki kao nekad, al su jako brzi. To su dva razlicita svijeta, F1 sve mogu tacno isplanirati i podesiti, u WRC-u auti prije rally-a i ne odvoze tu rutu. Plus, WRC auti mogu sasvim normalno voziti u prometu, sto F1 ne moze.
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Ne treba zaboraviti da se ubrzanje WRC auta rijetko mjeri na asvaltu, oni na sljunku idu 3-4 do stotke :D

Danasnji WRC auti su brzi kao i nekadasnji Grupe B, ako ne i brzi. Al ne na pravcu, to postizu zahvaljujuci krivinama i sl.

Slicno je i sa danasnjim bolidima Formule 1, nisu jaki kao nekad, al su jako brzi. To su dva razlicita svijeta, F1 sve mogu tacno isplanirati i podesiti, u WRC-u auti prije rally-a i ne odvoze tu rutu.
Ubrzanje i brzina kruga(staze) su dvije razlicite stvari naravno.F1 bolidi su bili najbrzi(najbrza vremena kruga) oko 2004,paklene V10 ke,najbrzi ebeni trkaci bolidi svih vremena :cool:

VR6Boki je napisao(la):
Plus, WRC auti mogu sasvim normalno voziti u prometu, sto F1 ne moze.
Nebitno.Uglavnom ne tangira me sto se WRCom drifta preko kamenjara,vise volim savrsenstvo F1.Najmanje zanosenje pri 250 kmh u zavoju smatra se greskom i gubitkom vremena.To je takodjer vozacki vrh gdje se greska nemoze sakriti.
 
Član
drag mi je i F1 i WRC ali mi je WRC nekako napetiji za gledat....:icon_biggrin::icon_biggrin:
 
Da se malo vratimo...
Renault-lotus-lada bolid je brz ko munja...nikada on nece moci u finskoj po snijegu voziti ali nece zato ni sebastien loeb voziti svoje auto po Monte Carl-u...i tacka... ;)
 
Član
Dva razlicita svijeta.Neko voli jedno neko drugo,meni su inace kruzne utrke puno napetije pa tako i F1 ali nevezano za to vozacke sposobnosti i jednih i drugih su zasigurno nevjerovatne.Impresivno je i kad Loeb po snijegu drifta na 160 kmh ali i kad Vettel prodje Eau Rouge 300 kmh gdje bi Wrc auto izletio kad bi prosao 160 kmh.Sve su to vrhunska vozila ali i vozaci u obe klase.Glupo je pricati jeli bolji sportas hokejas ili nogometas,sve ima svoje.Cinjenica je da bilo ko od nas u F1 bolidu nebi izdrzao trecinu kruga voznje na maximumu a da se nebi okretao kao na ringispilu.Prije par godina legendarni Lauda je izjavijo da danasnje F1 bolide zna voziti i njegova baba pa je probao kad je postao sef momcadi Jaguara i brzo se predomislio nakon sto nije uspio odvoziti niti jedan krug da se nije izvrtio.I to pekaljeni Lauda i to sa TCom.Svi profi trkaci iz takvih klasa autosporta,posebno kao sto su F1 ili WRC.... su vozacke velicine koje zasluzuju nas naklon. ;) Mi mozemo samo misliti da smo face kad malo zadriftamo u nekom bemveju koji ima bar 5 puta vise kila nego konja,plus jednog za volanom :icon_biggrin:

GTI FAN je napisao(la):
Remolcic R26 2006 F1 car
0 to 100 km/h (62 mph): 1.7 seconds
# 0 to 200 km/h (124 mph): 3.8 seconds
# 0 to 300 km/h (186 mph): 8.6 seconds.
:icon_biggrin:

Izvor
http://en.wikipedia.org/wiki/Formula_One_car

Jos da dodam da su sto se tice ubrzanja ovi danasnji bolidi slabasni nesto.Najekstremniji podatak ubrzanja jednog trkaceg bolida ikada za koji sam cuo je Benetton B186 iz 1986 sa BMW ovim cetvrtakom od 1500 ccm i oko 1400 ks u kvalifikacijama i oko 600 kg tezine.Ta zvijer je za 2,8 sec ubrzavala 0-100 milja na sat,znaci 0-160 kmh za 2,8 sec,nevjerovatno :icon_eek: :D
 
AnDel je napisao(la):
allroad je napisao(la):
nermin suljagic je napisao(la):
Mislim ipak da ce ga URQUATTRO ostaviti do 200km/h,za preko znam da nemoze... ;)
Sto se tice ubrzanje,Rally vozila su posle dragstera najbrzi,ali uzmimo u obrzir da su WRC vozila ipak preradjeni modeli koje mozes kupiti u prvom autosalonu...
Formula 1 ima svoje mjesto u auto-moto sportu ali meni licno vece fascinacije izazivaju WRC vozila i umijece njihovih vozaca nego bilo koji vozac F1...
MOje misljenje ;)

potpis ;)

jos jedan :cool:
umjece voznje se pozna u relly-u, u formuli redovno pobjedjuje onaj ko ima najjaci bolid, dok u relly pobjedjuje najbolji vozac....tj. Loeb :)

Andele,ako smijem,pozvo bih te da pogledas ovaj kratki video:
[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=h31A4vuhtRI[/video]
Obrati paznju na Alonsovu manevru preticanja dva bolida uz fintu,u nekoliko centi od oba bolida,nekoliko centi od trave i par metara od zida,sve to pri brzini od 260+ km/h i u par sekundi.Nemoj nigdje vise da ponovis ovo boldovano,napravit ces budalu od sebe ;)
 
Član
Pri kraju pretjecanja i na pocetku zavoja vec ide 286 kmh :icon_biggrin: . I onda se nije cuditi sto im srce lupa na preko 200 otkucaja u minuti.To su doze adrenalina kao da ti ga neko ubrizgava kompresorom. :icon_biggrin:
 
Član
Sta pricate gluposti sa zastitnim zidovima koji moraju zadovoljiti safety mjere jer apsorbuju udar i grip djelovima da formula stane!!
WRC ima safety BUKVE i GRABICE i specijalnu traku (slicna nasoj pazi mine) da te zaustavi ako nedaj boze nestane grip-a
Oba sporta su umjece ali ne mjesati babe i zabe (a zilet preciznost je izrazena u oba samo malo ko to primjeti);)
 
Član
To neznaci ako opalis u takav zastitni zid sa 250 kmh da ces izaci iz bolida ziv i neozlijedjen :icon_biggrin: i to sto WRC djeluje opasnije nema veze sa pitanjem ko je bolji vozac .Glupe usporedbe.Napisao sam djeluje zato sto iako se WRC vozi kroz djunglu i mozda je opasniji cinjenica je da je u WRC proslosti poginulo 6 vozaca a u F1 47 vozaca.U kruznoj se zabijes u nekoga ili neko u tebe npr,uglavnom nije sve uvijek crno-bijelo,treba muda imati dobrih i za F1.
 
GTI FAN je napisao(la):
To neznaci ako opalis u takav zastitni zid sa 250 kmh da ces izaci iz bolida ziv i neozlijedjen :icon_biggrin: i to sto WRC djeluje opasnije nema veze sa pitanjem ko je bolji vozac .Glupe usporedbe.Napisao sam djeluje zato sto iako se WRC vozi kroz djunglu i mozda je opasniji cinjenica je da je u WRC proslosti poginulo 6 vozaca a u F1 47 vozaca.U kruznoj se zabijes u nekoga ili neko u tebe npr,uglavnom nije sve uvijek crno-bijelo,treba muda imati dobrih i za F1.
Sve si reko.Kakve veze ima opasnost sa umijecem?
Iskreno,ne pratim ni jedno ni drugo,ali zna se ko je kraljica motosporta,ko sto neko rece ;)
 
Top