Nove registarske tablice i dozvole od 28. septembra

Nove registarske tablice i dozvole od 28. septembra

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
novetablice.jpg

planirani izgled stikera

09.08.2009. 13:45

Izdavanje novih registarskih tablica i saobraćajnih dozvola u BiH počet će od 28. septembra, potvrđeno nam je u Ministarstvu prometa i komunikacija BiH.

Kako nema obaveze da se dokumenti, odnosno tablice odmah mijenjaju, u Ministarstvu kao i u Agenciji za identifikacione dokumente (IDDEEA) ne očekuju gužve u MUP-ovima.

Do isteka roka

Vlasnici automobila će dokumente mijenjati kada im istekne registracija vozila, a tada će dobiti vlasničku karticu i potvrdu o registraciji, dok će na automobilu morati imati stiker o tehničkom pregledu.

Upravo u tome se ogledaju i najznačajnije novine. Naime, stikeri (naljepnica) za vozila i motocikle bit će istaknuti s unutrašnje strane prozorskog stakla kod motornih vozila ili na registarsku tablicu kod priključnih vozila i motocikala.

Time se osigurava vjerodostojnost registracije vozila i vizuelna kontrola roka važenja tehničkog pregleda i umanjenje mogućnost zloupotreba i krađe vozila.

- Vozilo neće moći promijeniti vlasnika ako nema taj dokument - naglasila je Amila Opardija, portparol IDDEEA-e.

Na kraju, slijedi izdavanje potvrda o registraciji vozila. Opardija je navela da se nakon uvođenja ovog dokumenta više neće izdavati dosadašnja saobraćajna dozvola, s tim da će određeno vrijeme oba dokumenta biti važeća. Zapravo, vozači neće morati mijenjati dozvolu sve dok ne popune sve rubrike za produženje važnosti registracije vozila na svojoj saobraćajnoj dozvoli.

Brojevi i slova

Predviđeno je da u narednih pet godina u upotrebi paralelno budu i saobraćajne dozvole i potvrde o registraciji. Sadašnje tablice važit će do isteka registracije.

Nove tablice će se razlikovati od današnjih. U lijevom dijelu će biti plavo polje s natpisom BiH, po uzoru na praksu u EU. Novim pravilnikom, koji će biti objavljen u ponedjeljak, osim ove predviđa se još jedna izmjena - na tablicama će biti slovo i dva broja - slovo - tri broja, za razliku od dosadašnjih tablica sa tri broja - slovo - tri broja.

Cijena još nepoznanica

Koliko će koštati nove registarske tablice i svi potrebni dokumenti još nije poznato. Ministarstvo i Agencija za identifikacione dokumente uskoro bi trebali dostaviti Vijeću ministara prijedlog odluke o utvrđivanju cijena za sve dokumente potrebne za registraciju vozila.


Autor: S. Š. /Dnevni avaz
 
Član
kakvi stikeri za tehnicku ispravnost, jesu oni normalni? na staklo ne stavljam moze samo na tablicu :p ako opet bude onih krseva na cesti pa onda stvarno...
 
Član
krug se lagano zatvara: promijenili smo lične i vozačke, načekali se u redovima i izdavali se para; pasoši kao i obično se mijenjaju svake godine, načekali se u redovima i nadavali se para; sada opet idu na red tablice i saobraćajne, opet valja čekat u redovima i nadavat se para - slijedeće je opet: mjenjat prvo ličnu, pa vozačku itd... j**** im matere!!!
 
Član
cuj ovog nece ovo na moj motor,pa svugdje u svijetu je to normalno,de da i kod nas bude jednom normalno,da ne strepis hocel ti izletit neko iz krivine bez jednog tocka i ubiti te ko zeca.
jedva cekam da se uvede normalan tehnicki pa barem ko u hrvatskoj,da ne bude sepeta raznih na cestama...
 
Početnik
a neka,ove tablice su nam bas "sirotinjske"....a i ovo sto su sad tehnicki malo poostrili ej pravi potez,prvo sto ja sad u servisu imam vise posla,drugo konacno ce na nasoj cesti da ljudi voze auta sa kocnicama :D
 
Član
ja bi volio da uvedu na tehničkom da svjetla na autu moraju biti fabrička ili da imaju certifikat neki,
najgori su oni ćuneri što farbaju sprejem farove i štopke pa ti skontaj kad on koči i skreće :D
 
Početnik
Trozic je napisao(la):
ja bi volio da uvedu na tehničkom da svjetla na autu moraju biti fabrička ili da imaju certifikat neki,
najgori su oni ćuneri što farbaju sprejem farove i štopke pa ti skontaj kad on koči i skreće :D

hajd bjezi,nije ti jos ni doslo novo auto a vec si naucio da se ponasas kao vozac glanc novog auta,fabrickog :D
 
Član
Trozic je napisao(la):
ja bi volio da uvedu na tehničkom da svjetla na autu moraju biti fabrička ili da imaju certifikat neki,
najgori su oni ćuneri što farbaju sprejem farove i štopke pa ti skontaj kad on koči i skreće :D

da se fino uradit i farbanje štopki, nemoj zezat...
 
Član
jesu brate i sirotinjske ove sad table ...

neznam ..samo kostat ce me ***** im ... 8 mj.kako sam polozio i mijenjaj vozacku ccc
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top