Najbrzi od svih, Red Bull X1

Najbrzi od svih, Red Bull X1

Član
Nisam vidio da je neko pisao o ovome, bar ne nesto detaljnije, pa evo ja cu, dakle Red Bull X1. Uglavnom, napravljen je za igricu GT5, a u principu, odgovara na pitanje kako bi izgledao najbrzi automobil - ili bolid, koji bi bilo moguce napraviti uz danasnju tehnologiju. Razvio ga je Adrian Newey, jedan od vodecih ljudi u svijetu Formule 1, X1 vjerovatno nece doci u proizvodnju, jer bi bio preskup ali kazu, mogao bi se izraditi - dakle nije neka nerealna vizija...



X1 je stravicno brz, Formula 1 je za njega malo bolji karting. Kazu tesko da bi ga ijedan vozac mogao voziti vise od jednog kruga po stazi, zbog ogromne sile od 8.25 g koju stvara u krivinama. Uglavnom, pokrece ga trolitarski V6 motor baziran na tehnologiji Formule 1, koji uz dva turbo punjaca razvija 1,504 KS i obrtni momenat od 713 Nm. U vrhunskom Red Bullovom simulatoru, koji se koristi i za F1, dobivene su i performanse ovoga stroja.

0 - 100 km/h - 1,4 s, 0 - 200 km/h - 2,9 s, 0 - 320 km/h - 6,1 s, max brzina: 450+ km/h... :cool:
 
u ovom kad se provozas pri najvecim brzinama sto omogucuje, sigurno ti se mijenja krvna grupa i DNK :icon_biggrin:

preludo vozilo
 
sve je ovo virtualni svijet kao i u filmu ili ovom slucaju igrici.....
mogao bi i ja reci da ce moju boru pokretati motor iz Caterpillar-a sa 750 Ks i obrtnog momenta od 2000Nm,i da ce mi slajdrati rezervna guma u trecoj na 190km/h,ali to je samo jedna zamisao....
svaka cast za dizajn,meni je prelijep,i to je to....
 
Član
nermin suljagic je napisao(la):
sve je ovo virtualni svijet kao i u filmu ili ovom slucaju igrici.....
mogao bi i ja reci da ce moju boru pokretati motor iz Caterpillar-a sa 750 Ks i obrtnog momenta od 2000Nm,i da ce mi slajdrati rezervna guma u trecoj na 190km/h,ali to je samo jedna zamisao....
svaka cast za dizajn,meni je prelijep,i to je to....

Mislim da ne shvatas ozbiljnost projekta, poznate su i dimenzije do u milimetar, a i covjek koji je to radio je jedan od najvecih u F1. Ne lupa beze, nego zna sta je moguce. A taj simulator se koristi za testove F1 bolida, zna se vrijeme kruga novog bolida prije i nego se napravi - toliko su precizni...

Naravno ti ne moras vjerovati u to, al morao sam ovo napisati :D
 
Početnik
hmmm,nesto slicno vec vidjeno Caparo T1..samo malo umanjenog apetita :D da valja,valja brate..
 
Član
Lija je napisao(la):
hmmm,nesto slicno vec vidjeno Caparo T1..samo malo umanjenog apetita :D da valja,valja brate..

Da, samo je Caparo sporiji od F1, a ovo na stazi gdje F1 vozi 1 min 30 sec, vozi 20-ak sekundi brze krug :icon_biggrin: A to je razlika, ogromna :icon_eek:
 
VR6Boki je napisao(la):
nermin suljagic je napisao(la):
sve je ovo virtualni svijet kao i u filmu ili ovom slucaju igrici.....
mogao bi i ja reci da ce moju boru pokretati motor iz Caterpillar-a sa 750 Ks i obrtnog momenta od 2000Nm,i da ce mi slajdrati rezervna guma u trecoj na 190km/h,ali to je samo jedna zamisao....
svaka cast za dizajn,meni je prelijep,i to je to....

Mislim da ne shvatas ozbiljnost projekta, poznate su i dimenzije do u milimetar, a i covjek koji je to radio je jedan od najvecih u F1. Ne lupa beze, nego zna sta je moguce. A taj simulator se koristi za testove F1 bolida, zna se vrijeme kruga novog bolida prije i nego se napravi - toliko su precizni...

Naravno ti ne moras vjerovati u to, al morao sam ovo napisati :D

koliko sam puta gledao felge po net-u i zamisljao kako bi legle na mojoj bori,i koliko su mi puta leptirici letjeli po stomaku kada sam zamisljao zvuk BOV-a ispod moje tamnoplave haube dok saltam iz druge u trecu...znam ja kako je procitati i vjerovati u cifre nekome ko se vise od mene razumije u tehnologiju F1 bolida,ali neznam dali je to po zakonima fizike moguce,bar sto se danasnje tehnologije tice da auto ubrzava za 1,7 sec do 100 a jos 2-3 sec do 200...
;)
 
Član
nermin suljagic je napisao(la):
koliko sam puta gledao felge po net-u i zamisljao kako bi legle na mojoj bori,i koliko su mi puta leptirici letjeli po stomaku kada sam zamisljao zvuk BOV-a ispod moje tamnoplave haube dok saltam iz druge u trecu...znam ja kako je procitati i vjerovati u cifre nekome ko se vise od mene razumije u tehnologiju F1 bolida,ali neznam dali je to po zakonima fizike moguce,bar sto se danasnje tehnologije tice da auto ubrzava za 1,7 sec do 100 a jos 2-3 sec do 200...
;)

Jedan magazin je radio test ubrzanja bolida Formule 1, 2006-e godine.

Rijec je o Renaultovom pobjednickom R26 bolidu, gledaj brojke:

0-100 km/h: 1,7 s, 0-200 km/h: 3,8 s, 0-300 km/h: 8,6 s, 0 do 402 metra za 9 i sitno sekundi...

Sve to uz atmosferski 2,4l V8 motor sa otprilike 800 KS, X1 ima istu tezinu kao F1 bolid, al skoro duplu snagu :icon_biggrin:
 
Top