Najbrzi od svih, Red Bull X1

Najbrzi od svih, Red Bull X1

Član
Mogu oni i brže od ovog napraviti ali šta ima vrijedi kad im treba robot da to vozi...koji je smisao proizvodnje kad bi i najizdržljiviji vozač izdržao jedan krug...
 
Početnik
VR6Boki je napisao(la):
Lija je napisao(la):
hmmm,nesto slicno vec vidjeno Caparo T1..samo malo umanjenog apetita :D da valja,valja brate..

Da, samo je Caparo sporiji od F1, a ovo na stazi gdje F1 vozi 1 min 30 sec, vozi 20-ak sekundi brze krug :icon_biggrin: A to je razlika, ogromna :icon_eek:

pa da razumijem,ali rekao sam UMANJENOG APETITA,zna se na sta se to odnosi..
 
Član
darko13 je napisao(la):
Mogu oni i brže od ovog napraviti ali šta ima vrijedi kad im treba robot da to vozi...koji je smisao proizvodnje kad bi i najizdržljiviji vozač izdržao jedan krug...

Dalo bi se i to srediti sa posebnom opremom :D

Ovo je najvise zbog ovih 8 i kusur G-sile u krivinama, al i borbeni avioni - lovci stvaraju preko 10G, pa ih piloti bez problema voze uz posebna odjela i obuku :icon_biggrin:

Oki Lija, podsjeca na Caparo, posebno izgledom :icon_biggrin:
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
darko13 je napisao(la):
Mogu oni i brže od ovog napraviti ali šta ima vrijedi kad im treba robot da to vozi...koji je smisao proizvodnje kad bi i najizdržljiviji vozač izdržao jedan krug...

Dalo bi se i to srediti sa posebnom opremom :D

Ovo je najvise zbog ovih 8 i kusur G-sile u krivinama, al i borbeni avioni - lovci stvaraju preko 10G, pa ih piloti bez problema voze uz posebna odjela i obuku :icon_biggrin:

Oki Lija, podsjeca na Caparo, posebno izgledom :icon_biggrin:

Oni Red Bull aviončići postižu i preko 12G, pa opet ljudi ne kukaju. Obuka je čudo jedno.:icon_smile:
 
Citao prije mjesec il jace u EVO magazinu, strasan stroj, ne sjecam se doduse da sam procitao ovaj podatak od 8,25 g u zavojima, sto je bas bas nepojmljivo mi jbt.

A ovo sto Boki postavi za "obicne" bolide, nisam ni to znao, jbt do 200 kmh za 3,8 s, whaaaaat :S
 
Član
Suljagicu

ovo je vec decenijama standard
402 metra za manje od 4.5 sekundi pa ti skontaj koja je to sila ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/Top_Fuel

Quote:
A top fuel dragster accelerates from a standstill to 100 mph (160 km/h) in as little as 0.7 seconds (less than one fifth the time required by a production Porsche 911 Turbo to reach 60 mph) and can exceed 280 mph (450 km/h) in just 660 feet (0.2 km). This acceleration subjects the driver to a maximum force of about 5.7 G.

To put these speeds in perspective, if you were traveling at 200 mph and crossed the start line at the same time as a Top Fuel car got the green light, you would still wind up losing the race at the end of the quarter mile.[1]
 
Član
ja sam 90-ih bio opsjednut top fuel dragsterima i bio mi je san provozati se u bolidu koji u 200 metara nabije 450 na sat :D
izlazna brzina na 402 metra je preko 520 km/h :D:D:D:D:D
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
darko13 je napisao(la):
Mogu oni i brže od ovog napraviti ali šta ima vrijedi kad im treba robot da to vozi...koji je smisao proizvodnje kad bi i najizdržljiviji vozač izdržao jedan krug...

Dalo bi se i to srediti sa posebnom opremom :D

Ovo je najvise zbog ovih 8 i kusur G-sile u krivinama, al i borbeni avioni - lovci stvaraju preko 10G, pa ih piloti bez problema voze uz posebna odjela i obuku :icon_biggrin:

Oki Lija, podsjeca na Caparo, posebno izgledom :icon_biggrin:

da,upravu si...rijec je o spec odijelima koji stiscu tijelo u predjelu bedara te tako olaksavaju dotok krvi do mozga.....ali ima jedna kvaka u G silama vezanih za avion i auto...
fora je sto te sile nisu u istim smjerovima....
najveci problem kog G sila u avionu je taj sto su gotovo sve usmjerene preme dole...avion proizvodi najjace G sile kad skrece i kad iz horizontalnog leta prelazi u vertikalni ili kruzni...u oba slucaja su sile usmjerene prema sjedalu,od glave prema dupetu da budemo precizniji,i to je razlog zasto je otezan dotok krvi do mozga i upravo zbog toga svaki covjek pri određenoj sili gubi svijest....
kod auta su te sile potpuno drugacije....one djeluju u 360 stepeni horizontalno i nikad od glave prema dupetu...te ih je s toga LAKSE podnijeti.....odnosno potrebna je velika G sila da bi u nekom vozilu izgubili svijest....ustvari...gotovo da je nemoguce...jer jednostavno tijelo se nemoze opteretiti u tom smjeru kao sto je slucaj kod aviona......te bi u tom slucaju odijelo koje koriste piloti bilo gotovo beskorisno ;)
 
Član
Ne mozes koristiti isto odjelo naravno, jer ono pilotsko pritisce i noge, a takvo odjelo bi vozacima moglo smetati, jer je njima rad nogu izuzetno vazan. A bas na temi za ovaj X1 sam naisao na raspravu o G-silama, u americi je 2001 na jednoj stazi zakazana trka njihove Cart Champ Formule, prva trka na toj stazi. Na jednom dijelu staze vozi se kroz dugu krivinu sa 300+ km/h uz silu vecu od 5 g. Vec na kvalifikacijama jedan vozac se razbio i rekao da mu se zacrnilo pred ocima, a 21 od 25 vozaca se zalilo da im se manta i da imaju jos neke probleme. Ta trka je otkazana nakon tih desavanja u kvalifikacijama, pred 60.000 gledatelja. Ispalo je da je staza prebrza za te Formule, upravo zbog G-sile, koju vozaci nemogu podnjeti. Znaci to itekako moze smetati...
 
Top