Koje ulje koristite? Savjet, prijedlog?

Koje ulje koristite? Savjet, prijedlog?

Član
cesta zamijena filtera ulja i ulja (do 5000km) i najvaznije da ulja ne fali :cool: svakih 4-5 do 7 dana provjeris ulje i to je to :icon_biggrin:
 

MTR

Član
RS TURBO je napisao(la):
cesta zamijena filtera ulja i ulja (do 5000km) i najvaznije da ulja ne fali :cool: svakih 4-5 do 7 dana provjeris ulje i to je to :icon_biggrin:

na kojim autima mijenjas na 5000? Ja mijenjam svakih 15000 i sa uljem 5w30 ( naravno Mobil ) ne dospem ni kapi ( na satu oko 160000 )
 
Član
na fordu i prije na bmw-u, i na svakom autu svom :D i zato je bmw presao oko 350-400 000km a stubline, radilica, klipovi kao da su sada iz fabrike izasle :cool: motori unutra kao novi ni taloga ni prlajvog ulja ni niceg :) predjem 2000km i poslije toga jos uvijek zuto ulje na sipki, a motor od bimmera, to ce se vidjeti na slikama u mom projektu :) ja na ulje ne zalim :) najvaznije je da ga ne fali :)
 
Član
Do sada smo mnogo puta zaključili da žuto ulje na šipki poslije par tisuća nije dobar znak. Takve nebuloze govore laici;)
 
Član
hahahahaa e nek si mi rekao to :lol: e maksuz cu sutra da skinem karter pa cu ti uskilati da vidis kako to ne valja, de bolan ne lupetaj ;) sutra cu ti uslikati i postaviti blok od BMW-ovog motora koji je tako presao 350 000km i preko pa ces vidjeti stublina i kako to nevalja, kad mijenjas ulje upalis auto i odrades u servis i onda izlijes ulje i zamijenis filter i tada ti uvijek ostane staro ulje i na stublinama i u glavi motora i u svim kanalima koje cim upalis pocrni to novo ulje i pomijesa se sa njim. Uradi kao i ja, ostavi preko noci da se slegne ulje, ujutro ga izaspi odmah i zamijeni filter i naspi novo ulje i onda ga zamijeni na 5000km i tako poslije 3-4 mijenjanja ce da ti bude ulje cisto kao i kod mene jer je motor tada unutra cist. moje ulje pocrni na nekih 3500km i poslije toga bude crnkasto ali jos uvijek se vidi naptpis min i max. Eto sutra ces dobiti slike pa ces vidjeti kako je to lose i kako to ne valja. Bolje je ostaviti da ti pocrni ulje i voziti ga 10 000km nego ga mijenjati kao i ja na 5000km i da ti bude cist motor :cool:
Kod dizela je druga prica, kod njih pocrni ulje i to tako mora zbog njihovog sagorijevanja i oni su inace prljavi motori zbog cadji.
 
Član
netreba tu izmišljati toplu vodu ako je servis rekao izmjena kao kod mene na 15 000, idem na na 15 max a obično 12-14 i idem izmjenu...o tim stvarima i netreba ni razmišljati niti tu šta drkati...mislim da to tako treba ovi gladni servisi bi tu priču pogurali i još više nas ocijedili...ako je sad trend sa ovim long life na 30 000...a mi zagovaramo na 5 to je malo balanski :) i opet ponavljam da to tako treba oni bi gurali tu priču....

ali najveći problem je što kod nas ima fejka kao u priči jel nema kontrole sandarda...

Evo gledam sad su čak produžili izmjenu fultera nafte i kod nas na 30 ili 2 godine,vjerovatno i nafta je sad solidnija nego prije...
 
Član
aServis je napisao(la):
mrt nema castrola :) kako će i imati kad prodaje po exta cijenama...

Tražim ja danas castrol edge td 5w40, obiđem neka mjesta i provjerim u no1 ovlaštenom al ovako iz druge ruke... :) za gore navedeno ulje kaže meni baja da to ulje oni ne koriste da to ide ovako po privatnim garažama i da je isto ok a da oni koriste CASTROL MAGNATEC PROFESSIONAL B4 5W-40 (samo mi je rekao ovo b4 šaban :) ) pa sam ja kasnije našao i da to ulje oni pucaj u ovlaštenom i da nema po litru da mi to obezbijedi jel dobijaju u većim pakovanjima..

Eh sada da vidim jel neko koristio ovo ulje?

I moji dobri tuzlaci gdje je kod nas castrola ima i gdje je najpovoljni...


to ulje sam sipao u g4 litar bio oko 19km CASTROL MAGNATEC PROFESSIONAL 5W-40 al koliko skontah ovo b4

A3/B4 Stable, stay-in-grade oil intended for use in high performance gasoline and direct injection diesel engines, but also suitable for applications described under A3/B3

tj ya motore sa direktnim ubrizgivanjem

a castroll sve pravi u malim i velikim kolicinam pitam ti u ovim auto djelovima u pon cijenu i kolika pakovanja sada imajuu
 
Član
RS TURBO je napisao(la):
hahahahaa e nek si mi rekao to :lol: e maksuz cu sutra da skinem karter pa cu ti uskilati da vidis kako to ne valja, de bolan ne lupetaj ;) sutra cu ti uslikati i postaviti blok od BMW-ovog motora koji je tako presao 350 000km i preko pa ces vidjeti stublina i kako to nevalja, kad mijenjas ulje upalis auto i odrades u servis i onda izlijes ulje i zamijenis filter i tada ti uvijek ostane staro ulje i na stublinama i u glavi motora i u svim kanalima koje cim upalis pocrni to novo ulje i pomijesa se sa njim. Uradi kao i ja, ostavi preko noci da se slegne ulje, ujutro ga izaspi odmah i zamijeni filter i naspi novo ulje i onda ga zamijeni na 5000km i tako poslije 3-4 mijenjanja ce da ti bude ulje cisto kao i kod mene jer je motor tada unutra cist. moje ulje pocrni na nekih 3500km i poslije toga bude crnkasto ali jos uvijek se vidi naptpis min i max. Eto sutra ces dobiti slike pa ces vidjeti kako je to lose i kako to ne valja. Bolje je ostaviti da ti pocrni ulje i voziti ga 10 000km nego ga mijenjati kao i ja na 5000km i da ti bude cist motor :cool:
Kod dizela je druga prica, kod njih pocrni ulje i to tako mora zbog njihovog sagorijevanja i oni su inace prljavi motori zbog cadji.

Funkcija ulja u motoru nije samo podmazivanje nego i čišćenje motora. Ako je ulje crno znači da odrađuje svoju funkciju. Ti sebe nazivaš mehaničarom a ovo ne znaš? Kakve veze ima blok od bmw-a s ovom pričom? Jesi ti prešao s tim motorom 350 000 km pa da sudiš o stanju motora?

Nije loše da na tim svojim motorima mijenjaš ulje na 5000 km. Ionako u njih sipaš smeće od mineralnog ulja koje i ne može više izdržati. Da u svoje motore sipaš sintetiku od 25 km po kili pitao bih te ja da li mijenjaš ulje svako 5000 km:D

A sada klepeći ušima mehaničaru:lol:
 
Član
Uvijek na 5000km koje god da je ulje, u bimmera je sipano magnatec koje kosta 14km po litri pa je mijenjano na 5000 do max 6000km je mijenjano ;) kod mene je od 1996 godine i od tada je kod mene presao 250000+km takodje ford je kod mene u mom okruzenju i mom dvoristu od 1997 godine i ja sam licno sa njim presao 200 000km (zaokruzio neki dan) motor ti je cist koliko ulje cesto mijenjas i filter ulja, a to tvoje pocrni za 200km jer ti je jaaaako cist motor unutra, skinit svoj karter pa ga pogledaj pa ce ti sve biti jasno, ako si ikad rastavljao motor zela i radio generalno motor u zivotu znao bi o cemu pricam, da vidis gdje se sve garezi i smrada nakupi i skori i s cim moras skidati, da si radio to ovo nebi pricao ovako ;) A jos to kazes da to nema veze sa stublinama :lol: pa lose ulje i istroseno ulje ti je prvi znak jedenja stublina i loseg podmazivanja, pa ako ti kazes da on ne cisti motor kako onda moze biti motor cist kao da je iz tvornice izasao? de strucnjak, maksuz idem sada u garazu da ti skinem svoj karter na fordu pa da vidis kako ovo moje ne valja...
 

MTR

Član
ta tehnika mjenjanja ulja na 5-6 milja je za starije tipe motora , danas to druze nije potrebno , tehnologija tecivosti i viskoznosti ulja je toliko napredovala u zadnjih 10 godina da je to nevjerovatno , uz sam razvoj motora ide i razvoj ulja .

npr. Mobil i Porsche uporedo rade na novom motoru i novom ulju , Mobil i AMG isto tako ..... i da ne nabrajam dalje , samo se zapitaj koliko pokretnih dijelova ima motor od AMG-a koji ide u SLR-a , CLS-a itd itd , a ulje se mijenja tek na 20000 km.

idemo dalje , zamisli sad koje ture dobijaju ti motori , ko ga kupi sigurno nece sa njim na pijacu vec puuuun gas , sve preko 5000 o/min i tako stalno .

e sad zamisli da to ulje naspes u svoj motor ................mislim da bi ga trebao mijenjati na negdje oko 40-60000 kilometara

a evo ti jedan podatak , najbrza radilica trenutno na planeti je ona od BMW-a M3 , i ona predje tacno 26 m/s , zamisli nasut Modricu u njega
 
Član
RS ja ovdje ne pričam o motorima iz 80-tih. Ti 100-ti put spominješ kako mijenjaš ulje na 5000 km, po forumu djeliš takve savjete. Ne možeš porediti svoju lijenu motorčinu i moju visoko turažnu mašinu koja se vrti do 7500 rpm:D
 
Član
hehe a moj vrti do 6500rpm, a u bme-a 7200rpm i u mene je nisko turazna i u jednom i u drugog :lol: :lol: :lol: :lol: slike su jos malo tu :cool: pusti te kafanske na stranu, tvoj motor i moj motor su radjeni od potpuno istih materijala, glava aluminijska, klipovi alumijij plitki, klipnjace, blok gus, radilica, itd, tako da ne lupetaj :)
 
Član
http://www.modricaoil.com/latn/?page=3&brand=1&ShopItemId=1

ja u tdi-a sipam ovo,odlicno ulje a najbitnije znas da nije divlje:icon_biggrin:
 
Član
ja sam catrol edge placao 21.5km u asd-u na dubravama.(neko je pitao gdje ima)
koristim total 5w40 mjenjam na 15-20.000km, ja zadovoljan..
 
Top