Kako registrovati Web Design kao obrt?

Kako registrovati Web Design kao obrt?

Eh napokon moje polje interesovanja i zanimanja :icon_biggrin:.
Znaci ovako moras registrovati djelatnost, jedino ako izricito korisnici tvojih usluga i proizvoda zele da sklapaju ugovore, mada ti i u ovom slucaju mozes sklapati ugovor kao fizicko lice, ali zbog povjerenja i mogucnosti podmirivanja potrazivanja dosta ljudi trazi da imas registrovanu imovinu, ukoliko ne izvrsis obavezu da te moze tuziti da moze zaplijeniti imovinu, ako mu ne nadoknadis stetu uslijed neispunjenja obaveze iz ugovora. Zakonom ti nisi duzan da placas porez jer to nisu pravno regulisani odnosi, nego obicni gradjanski poslovi. Moj prijedlog ti je da registrujes kucnu radinost, to je potpuno legalno, porez na dobit ne placas, ne moras imati zaposlene niti sjediste, proces registrovanja kratko traje, nudis usluge potpuno legalno i nema nikakvih problema. Za D.O.O. ti treba najmanje 4000KM doduse u ovoj cifri je i pocetni kapital od 2000KM, a ostalo su ti troskovi izdavanja raznih dokumenata, pecata, apostila i cega sve ne. Onda za D.O.O. moras imati jednog radnika najmanje iz struke, zatim moras imati sjediste, a sto je po meni najgore proces traje dosta dugo, naime pocnes u opcini sa jednim formularom i onda hodas 2 debela mjeseca tako po raznim institucijama i tek te onda upisu u sudski registar i dobijes poreski broj. Tako da ti je moj savjet da sad registrujes kucnu radinost ili ako imas nekoga u porodici da radi, moze i dodatna djelatnost, takodjer sasvim legalno obavljas poslove.
A utaja poreza je tesko krivicno djelo i standardna presuda kod nas je 5 godina zatvora, istina mozda nemaju gdje smjestiti takve kod nas jer nema zatvora dovoljno, ali pazi da ce takvog kasnije htjeti neka ozbiljna firmi primiti u radni odnos sa teskim krivicnim djelom.
Sad da li treba placati porez ili ne, o tome ne bih, jer mi nemamo pravne drzave.
 
Član
Deyo je napisao(la):
Platiš nekome 10-15% da ti izda račun i miran si... to te mnogo manje košta nego da otvaraš ti obrt (to ti nije pametno), za DOO ti treba mnogo više novca. Lampica se pali na transakciju 30 000KM a to što ti je šalteruša rekla, može ako te ona prijavi. Ti si u svakom slučaju kao fizičko lice dužan da platiš porez na dohodak od meni se čini 10% i na kraju godine trebaš da podneseš poresku prijavu, ali sve je to lijepo da ne živimo u Bosni. Porez treba da se vraća građanima a ne političarima da se pune džepovi. Uživaj i pravi se lud :)
Jel ovih 30 000 godisnji limit ili ukupno ? Npr, moze li se ici recimo jedne godine do 29,000, i onda od 1.januara sledece opet tako a bez opasnosti....


Deyo je napisao(la):
Platiš nekome 10-15% da ti izda račun i miran si...

Mozes li ovo malo pojasniti ?

olensoner je napisao(la):
A utaja poreza je tesko krivicno djelo i standardna presuda kod nas je 5 godina zatvora, istina mozda nemaju gdje smjestiti takve kod nas jer nema zatvora dovoljno, ali pazi da ce takvog kasnije htjeti neka ozbiljna firmi primiti u radni odnos sa teskim krivicnim djelom.

Gdje ovo iskopa? Usanovic je dobio 2 godine za utaju neki dan, i to za 400 000 maraka + pritisak javnosti+mutne radnje od prije...

Ja mislim da ide novcana ili uvjetna za malo vece iznose...
 
Legend
mislim da mozes otvoriti usluznu djelatnost .... obrt , kao kod mene S.D (to je sad Srodna Djelatnost)kod koje je prednost da je mozes obavljati i u stambenom prostoru, nekad bilo DJL (drustvo jednog lica) ili SZR(samostalna zanatska radnja) sve isti djavo , samo odi u svoj opstinski ured i tacno prelistaj opis djelatnosti vezano za posao koji radis ,.... ja npr radim tonere i stamparsku opremu , nije bilo toga u opisima posla , pa sam naj slicnije svom poslu nasao "obrt za servisiranje kancelarijskih masina i kompjuterske opreme"

mjesecne obaveze su ti ....325KM osiguranje i penziono + odprilike 80 do 100KM knjigovodstvene usluge , platu mozes predavati na banku kao i pazar,a i ne moras,mozes drzati kod sebe,odnosno ne moras pod obavezno predavati pazar u banku

naj krace to ti je to druze , naj pametnije da nadjes nekog knjigovodju,zajedno na kafu da se raspitas,pa do opstine i sve se u roku od nekoliko sati tacno informises ....
 
Član
enesss je napisao(la):
mislim da mozes otvoriti usluznu djelatnost .... obrt , kao kod mene S.D (to je sad Srodna Djelatnost)kod koje je prednost da je mozes obavljati i u stambenom prostoru, nekad bilo DJL (drustvo jednog lica) ili SZR(samostalna zanatska radnja) sve isti djavo , samo odi u svoj opstinski ured i tacno prelistaj opis djelatnosti vezano za posao koji radis ,.... ja npr radim tonere i stamparsku opremu , nije bilo toga u opisima posla , pa sam naj slicnije svom poslu nasao "obrt za servisiranje kancelarijskih masina i kompjuterske opreme"

mjesecne obaveze su ti ....325KM osiguranje i penziono + odprilike 80 do 100KM knjigovodstvene usluge , platu mozes predavati na banku kao i pazar,a i ne moras,mozes drzati kod sebe,odnosno ne moras pod obavezno predavati pazar u banku

ukratko to ti je to druze , naj pametnije da nadjes nekog knjigovodju,zajedno na kafu da se raspitas,pa do opstine i sve se u roku od nekoliko sati tacno informises ....

Ma tako cu i uradit, knjigovodju i na kafu.. Ako mi se bude isplatilo i ako nadjemo rjesenje fino sve rijesim u opstini, ako mi se ne bude isplatilo, lagano radit, pa sto bi Deyo rekao pravit se lud ako zavrsim na sudu :)
 
Član
Brate da ti nije lakse promijeniti Banku i tako u nedogled se vrtiti po godinu dvije u razlicitim bankama. Sad si u maticnoj banci lupam ti 2 godine . Zatvoris racun i u drugu banku odes otvoris racun i sve svoje aktivnosti prebacis na taj racun naredne dvije godine. Hvala bogu ima dovoljno banaka da te niko zivi upratiti ne moze . Ko svica :D
 
Top