Izbacivanje kazaljke temperature motora!?

Izbacivanje kazaljke temperature motora!?

Na pojedinim autima na instrument tabli fali kazaljka koja pokazuje temperaturu motora odnosno rashladne tečnosti. Znam da ta kazaljka fali na prvoj a klasi (mercedes), nekim modelima punta mk2, fabiji druge generacije, astri h...
Upitah jednog autoelektričara zašto su izbacili, veli on: da prije strada motor!

Eh sad, šta je i u čemu je kvaka?

P.S.: Sviđa mi se astra h al mi je postala pravo odbojna zbog tog nedostatka....
 
Član
Sve je do opreme ;) ako nadjes tablu sa kazaljkom moze se ona ubaciti da imas temp motora, jos ce ti mozda trebati termodavac da ubacis na motor ;)
 
Član
To se ne radi da strada prije motor, to se radi da bi se ustedilona izradi, jer u danasnje vrijeme se stedi na svemu, Sve i jedno auto koje nema kazaljke za temperaturu ima lampicu koja se upali prije nego se motor pregrije da te upozori da je radna temperatura presla pola tacnije da ako nastavis tako da ce prokuhati...
Danas na cemu se sve stedi to je nevjerovatno, taj satic ih kosta 5km da ga proizvedu ali oni gledaju odmah na milion auta kolika je usteda, pa pogledaj nova auta odole, samo imaju prajmer i plastike, kobita ni na mapi osim na donjem dijelu praga gdje ne mogu staviti plastike, iz vana ga uradi i ne bi rekao zdrav samo tako, zato sva novija auta koja su stara recimo 5-8 godina odole su vis pocela hrdjati i korozirati... Prije je bilo govorilo se opel nema lim, ford nema lim dobar hrdjaju itd, a sada VW star 8 godina odole kao svicarski sir izgleda hrdje gdje hoces, haube iznutra na spojevima sve hrdja izbije i to na gornjem dijelu haube kod sajbe. Isto sam vidio audia a3 2009-a godina, oko 250 000 na satu rub vrata iznutra ispod paste za spojeve hrdja izbija, obrva zadnja pocele se mjehurati i koliko se moglo odole zaviriti katastrofa sav hrdjav odole, mjehuri hrdje, i po spojevima...
Vecinom izbacivaju te satice na malim gradskim autima i autima koja se rade za firme i dostave koji nemaju ni osnovne opreme :D da se uzmu sto jeftinije, ali imaju tu lampicu za temperaturu kad dodjes pred crveno da se upali i upozori te da stanes :confused:

Najbolje bi bilo kupiti posebno satic (cukicu) i ugraditi sebi za temperaturu vode, i bices miran... Jeftinije nego da uzimas sat jer je on sigurno skuplji od cukice...
 
Član
kod mene vw caddy to nema i malo je ruzno, pogledas prazan krug a vani +40 pa kontas hoce li se zadimit odnekle...
 
Član
ja sam prije par nekog vremena u Auto Bildu procitao, bas vezano za to, navodno odgovor proizvodjaca je bio da je to nepotrebana informacija :) . Cini mi se da je bilo vezano za novi Polo..
 
Član
cuj nepotrebna informacija. A jest potrebna lampica za vodu u brisacima i senzor vode u gorivu.
samo vi ko god da kupi il vec ima auto bez ove kazaljke, odma nek ugradi , nije to trosak veci od 50 km a moze spasit kvar dosta skup
 
Meni je nelogičan odgovor da je ta kazaljka nepotrebna, a još mi je nelogičnije da se zbog uštede ukinula jer je puuunooo nepotrebnijih stvari na autu na kojima se, da se htjelo, moglo štediti. A tek mi smješno kad pročitam da je ta kazljka dodatna oprema.
 
Član
Druze stede na svakom koraku, pogledaj malo nova auta, zagledaj se pod haubu, ispod auta,oko tockova ispod, pa ces vidjeti usteda u odnosu na auta iz 80-ih i 90-ih...
kila kobita i kila plastobita fabriku recimo izadje 5km lika i za auto mu treba bar 8-10 kila da se dobro i kvalitetno zastiti, dok citav pod popodi plastikom i ispod tockova za 5-10km pa ti vidi ustede na tome, a prodaje ti opet po cijeni kao da je uradjeno sve eh bom samo tako...sramota je reci da auto srednje klase poput audia A5 i A6 pa cak i A8 nemaju truna kobita na podu nego samo sakriveno sve plastikama i nista ne vidis dok ti sic ne proleti za 10 godina na cestu i ti sa njim :D pa cak i one gume sto ide po spojevima samo naprijed imaju na prednjim muldama dok zadnji dio gdje je ovjdes i grede ispod auta, tu uopste nije prolazeno sa pastom nego onako vidis sve spojeve i pikove i samo preko toga bacen prajmer. Na to je odgovoreno pa pocincan je lim njemu ne treba kobit, hehe da zato su sada stari po par godina i vec su procvjetali po podu...
Tako je isto i sa tom kazaljkom, uvedeno kao dodatna oprema sto je smijesno, servo standard oprema, a kazaljka za temperaturu nije standardna oprema sada hehehe
Isto se desavalo sa pojedinim autima kad su poceli izbacivati sipku za ulje, kao nepotrebna je, ima senzor koji to sada mjeri :eek: i crkne senzor i adio motor nit znas koliko nasuti trebas nit koliko fali o_O
 
Član
U mom Pugu 205 isto nije bilo kazaljke za temperaturu,nego je bila ujedno lampica za ulje i temperaturu motora,pa kad se upali neznas jeli fali ulja ili motor samo sto nije prokuhao,cukica i to je to,nije skupo a sigurnije je za voziti i sve
 
Sve novije što izlazi sve veće smeće, zapljeni izgledom a kvalitet je nebitan više, sad se rade auta zbog dijelova ne zbog kvaliteta. Rs spomenu gore n uštedama, jedan najočitija je kad otvoriš sad haubu a nema spužve na pokrovu, kvalitet plastike i materijala je kao u kineskih lutki šteta dirati, a dalje da ne pričam. Savjetovao sam nekima koji su uzeli Škode Fabie da odu odmah bace zaštitu inače neće se dugo vozati, meni je žalosno postalo da Vw ubacuje ćukicu temp. kao dodatnu opremu, motori su im postali smeće, posebno ova govnarija zvana bluemotion, 1.4tdi troklipac, SDI iz Polo n3 pa dalje, na redovnim servisima već od 130.xxx km plavi dim iza ( iz druge ruke priča )

I dalje samo hvalim Italijane i japanere a za svaki ponosob imam debeli razloga, tipa Fiat punto 1.3 Mjet 4 klipa, VAN ima jebenu ćukicu kad već pričamo o njoj, a da ne spominjem tepih pod gumama zadnjim da ne kvrca kamenje, što se može u Njemačkim proizvođačima vidjeti samo na dosta jačim modelima.

Dok Japanci imaju najdugovječnije motore, i zaista ulažu u njih, dok unutrašnji dizajn kod dosta modela ostaje siromašan, naspram recimo novog Pežoa 308 koji je spaceshuttle, na kojeg se popišam jer je samo lijep.

nema više opelovog GSI, ili Calibrinog 4x4 turbo 20let, ili KR.a i tako tih motora a da ne spominjem kraljevski 1.9 tdi od trojke afn koji je avion i trpi sve i svašta i nekad što sam imao 1.6D duju s mehaničkim ventilima koju kad upališ ne znaš šta radi ili bager ili auto ali ide i na ulje! To se više napraviti neće, na žalost.
 
Član
Najbolja auta i dalje ostaju u 80-im i 90-im, kvalitet, pouzdanost, udobnbnost itd... Ovo sve novije je iskreno samo sminka uradi ga iz vana da bude dobar i ti mislis gledaj jeste zrad a obve i pragovi zdravi a dole pod grede sve propalo i pohrdjalo, kvalitet velika nula, jer fabrike samo zive od rezervnih dijelova i nema na autu sta se ne kvari...kad samo vidim da stop salter ode pa to je sramota, nek mi neko nadje auto iz 80-e ili 90-e da mu je stop salter od kocnice otisao, sijalica za mercedesa kalsu, tacnije pozicija kad crkne posto su samo jednu onu iglicu pomakli i ne gleda pod 180 stepeni nego pod 150 stepeni, i obicna dodje pola marke a ta dodje 8km po komadu i da je zamijenis moras branik skinuti, isto tako za passata zadnje sijalice dvopolne obicna dodje marka a ta sa pomaknutom iglicom dodje 4.5km mislim smijesno ili tako te gluposti sto odlaze na novijim autima i izmisljaju toplu vodu, kaze pojas za audia a4 2002 godina 513 maraka :eek: inace? ja dobar, ti? :D


Novo auto kad uzmes moras prvo dobro pogledati sta mu fali pa da ugradis, i bacis zastitu i da onda mozes biti miran...

Sto kolega rece japanci se jos uvijek dobro drze i jos nisu presli na taj sistem da se zivi od rezervnih dijelova a ne od prodaje auta...

Odesmo mi sa teme hehe :D uglavnom najlaksi nacin je kupiti cukicu za temperaturu vode i ubaciti i to kakvu kvalitetniju i miran, hem sto ces dobiti na izlgedu a drugo imaces kazaljku za temp vode :D
 
Poslednja izmena:
Kako sam načuo; ta lampica koja upozorava da se motor pregrijava najčešće se oglasi skroz kasno tj kad je motor već stradao.
 
Član
Pogresno si cuo,uglavnom kad god da javlja sigurnije ti je nego da je nemas nikako ili da je ujedno za ulje i temperaturu.....A i sam vidis po ponasanju auta da li je blizu prokuhavanja ili ne,uglavnom ugradis podesis testiras i to je to
 
Top