Ibiza 1.4TDI 2004.g. Mijenjanje brzina

Ibiza 1.4TDI 2004.g. Mijenjanje brzina

Da ne otvaram novu temu ovdje ću postaviti pitanje za isti auto, ali drugi problem.

Naime, postoji problem sa grijanjem i hlađenjem. Ponekad regulacija nije dobra te sustav počinje grijanje iako je podešena temperatura na hlađenje, ili obrnuto. Vjerujem da možda ima problem s termostatom (ako ga ima) ali ne znam gdje i kako da pogledam.

Savjet iskusnih bi dobro došao.

Hvala
 
Član
Opisi uređaj. Jel digitalna ili ac?
Nema veze sa termostatom ako grije kad je uključeno hlađenje i obrnuto

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Član
Šta znači digitalna a šta AC?
AC ti je skraćenica od Air Climate a to je svaki klimatizacijski uređaj u automobilu , nevezan za svoje upravljanje.
Klima uređaj može biti manuelni , dakle gdje se samo ručno mogu podešavati parametri i automatski klima uređaj koji putem senzora zadržava unapred zadane parametre , nevezano za sve faktore.
Isto tako , svaka automatska klima nije i digitalna u tom smislu kojem misliš...
A konkretno vezano za Ibizu , ako grijanje dolazi bez obzira na to što bi trebalo biti ugašeno , znači da se klapna na malom hladnjaku ne zatvara i tu treba tražiti problem.
Ako je riječ o automatskoj klimi , može biti i do senzora vanjske temperature , jer ako vani prijavljuje npr 2°C normalno da će na 18°C podešenih na klimi dovesti do grijanja , a to je problem ako je vani stvarnih npr. 25°C.
 
Član
Znam druže šta je ac...ali je lakše sporazumiti se sa ljudima. Ne vladaju svi terminima. Ali hvala što si potpuno objasnio.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Šta znači digitalna a šta AC?
AC ti je skraćenica od Air Climate a to je svaki klimatizacijski uređaj u automobilu , nevezan za svoje upravljanje.
Klima uređaj može biti manuelni , dakle gdje se samo ručno mogu podešavati parametri i automatski klima uređaj koji putem senzora zadržava unapred zadane parametre , nevezano za sve faktore.
Isto tako , svaka automatska klima nije i digitalna u tom smislu kojem misliš...
A konkretno vezano za Ibizu , ako grijanje dolazi bez obzira na to što bi trebalo biti ugašeno , znači da se klapna na malom hladnjaku ne zatvara i tu treba tražiti problem.
Ako je riječ o automatskoj klimi , može biti i do senzora vanjske temperature , jer ako vani prijavljuje npr 2°C normalno da će na 18°C podešenih na klimi dovesti do grijanja , a to je problem ako je vani stvarnih npr. 25°C.
Hvala na pojašnjenju.

Klima je manualna, dakle nema ništa automatski da podešava, nego isključivo ručno na potenciometar (pretpostavljam). Budem sliku stavio kad žena dođe s autom kući.

Dešava se da po zimi ponekad grijanje uopće ne grije nego samo hladno puše, a vani 0 ili manje....a sad u ljeti isto poludi pa počne ponekad grijati, a vani 25 stupnjeva.

Ako te smijem malo zagnjaviti, bi li mi mogao nekako pojasniti gdje se nalazi ta klapna da je pogledam ako mogu.

VELIKO HVALA
 
Član
Sad ne znam na kom principu funkcioniše klapna toplo/hladno na Ibizi 6L , jeli mehanička na sajlu ili električna na potenciometar , ja imam stariji 6K model i kod mene je na sajlu tj. možeš pod rukom osjetiti kad okrećeš prekidač da je klapna prebacila.
Kod tebe je vjerovatno na potenciometar , dok nekad prebaci , nekad ne , na sajlu se to ne dešava ili radi ili ne radi.
Problem mogu biti dvije stvari , sam potenciometar da šteka pa ne zada komandu , što bi bila bolja solucija da ne raskopavaš auto ili motorić klapne da šteka.
 
Sad ne znam na kom principu funkcioniše klapna toplo/hladno na Ibizi 6L , jeli mehanička na sajlu ili električna na potenciometar , ja imam stariji 6K model i kod mene je na sajlu tj. možeš pod rukom osjetiti kad okrećeš prekidač da je klapna prebacila.
Kod tebe je vjerovatno na potenciometar , dok nekad prebaci , nekad ne , na sajlu se to ne dešava ili radi ili ne radi.
Problem mogu biti dvije stvari , sam potenciometar da šteka pa ne zada komandu , što bi bila bolja solucija da ne raskopavaš auto ili motorić klapne da šteka.
Ja sam jednom i raskopavao baš taj dio gdje se podešava temperatura. Sjećam se da je neka sajla bila za prebacivanje gdje će zrak puhati (noge, stakla, itd.), ali za podešavanje temperature je bio potenciometar koliko se sjećam i on je dobro radio (elektrotehničar sam pa znam provjeriti ...bar vjerujem da znam :wtf:)...

Kako da dođem do motorića? Je li teško raskopati i doći do njega...
 
Top