Ibiza 1.4TDI 2004.g. Mijenjanje brzina

Ibiza 1.4TDI 2004.g. Mijenjanje brzina

Dakle, kod mijenjanja brzine iz 2. u 3. ukoliko ne pustim par sekundi da se motor smiri dolazi do jačeg zapinjanja kod promjene i zvuka krckanja. Ukoliko stisnem kvačilo i pusitm da okretaju padnu, mijenjanje brzine ide bez problema. Kod promjene iz 3. u 2. brinu nema problema, kao ni sa ostalim brzinama.

Čitao sam da bi to mogao bit sinhron, no da li imate još neku ideju koji bi dijelovi doveli do prethodnih simptoma? Koje su cijene sinhrona i dijelova koji se trebaju promijeniti uz njega?

hvala svima na pomoči :)
 
Sinhron 99,63 % jer i sam kažeš da moraš pustiti da padnu obrtaji motora a samim tim i obrtaji primarnih zupčanika kako bi sekundarni zupčanici ' legli ' bez problema ( sinhron je ' kočnica ' zupčanika, koja izjednačava obrtaje primarnog i sekundarnog zupčanika da ne bi dolazilo do tog krčanja koje sad imaš ). Ne znam koji je od kolega ovdje nedavno pisao da poznaje čovjeka koji radi mjenjače, pa vjerovatno će se javiti u temi kad pročita.
 
Sinhron 99,63 % jer i sam kažeš da moraš pustiti da padnu obrtaji motora a samim tim i obrtaji primarnih zupčanika kako bi sekundarni zupčanici ' legli ' bez problema ( sinhron je ' kočnica ' zupčanika, koja izjednačava obrtaje primarnog i sekundarnog zupčanika da ne bi dolazilo do tog krčanja koje sad imaš ). Ne znam koji je od kolega ovdje nedavno pisao da poznaje čovjeka koji radi mjenjače, pa vjerovatno će se javiti u temi kad pročita.
Gdje nadje taj postotak 99,63% :D
 
Super Moderator
zavisi kolko kosta polovan mjenjac. al je problem sto ne znas ni u kakvom je on stanju
 
Ja sam s Fiatovim ' novim ' - polovnim mjenjačem imao dobro iskustvo. Prije 4 godine stradao mu je mjenjač bez ikakve najave, jednostavno je samo zakovao u 1_oj, tako da smo mu kupili polovan mjenjač od Lancie ( 15o KM al' ne znam koje ), nov set kvačila ( 14o KM ) i ulje ( 27 KM ). Nikad nikakvih problema do danas, tako da bih, da sam na tvom mjestu, ganjao polovnjak u kombinaciji s novim ulje pa šta Bog da :)
 
Bio kod mehaničara i kaže da treba novi set kvačila. Da kvačilo ne odvaja dobro na toj brzini. Da bi getriba bila u redu...
 
Bio kod mehaničara i kaže da treba novi set kvačila. Da kvačilo ne odvaja dobro na toj brzini. Da bi getriba bila u redu...[/QUOTE
Drago dijete, kakvo kvačilo, o čemu ti o_O?
To kod tebe auto ima kvačilo za svaku brzinu posebno ?
Ako dobro ne odvaja u toj brzini, kako onda odvaja u svim ostalim brzinama a na približno istim obrtajima motora ? Pa i sam si rekao da moraš pustiti da padnu obrtaji motora a time i obrtaji mjenjača kad prebacuješ iz 2 u 3, a što ne moraš čekati pad obrtaja motora kad prebacuješ iz 1 u 2, iz 3 u 4, iz 4 u 5- pa zato jer su sinhroni uredni !
Kao što kolega reče, nejasna mi ta teorija. Hvaaala :D
 
Ja mehaničar nisam i nemam pojma o autima. Samo kažem što je rekao mehaničar (možda sam ga krivo shvatio)...

Ili je jednostavno promijenio ulje u getribi i vozi dalje, a meni prodaje. Ne znam ni sam.
 
Top