Automobilska pitanja - sitni problemi, savjeti i informacije

Automobilska pitanja - sitni problemi, savjeti i informacije

Član
Pozdrav, u pitanju je Audi b3 1989g. 2.0E 85KW, ima plin, nije quatro, problem je kad hocu na benzin da vozim imam problema moram uvijek gas drzati malo da se ne ugasi na leru nece bez gasa obrtaji spadnu i ugasi se, dok vozim prima gas samo do pola papucice preko pola kad stisnem pocne trokirati i uspori i ne ide preko 3000 obrtaja, motor trese nenormalno i cudno se ponasa dok je gas do kraja, kad ga varam na gasu nabije i 4000 obrtaja al tesko, cuje se pumpa da zuji pa predpostavljam da ona radi, i ne cadi nista malo bijelog dima ima u prekidima dok je gas do kraja i kako motor odskace tako i izbacuje na auspuh bijelo, dok na plinu i pali i vuce ko budala, i nemam nikakvih problema, al volio bih ga napraviti i na benz da ide, u pitanju je k-glava
 
Pozdrav forumasi, evo da vas i ja malo pitam vezano za generalni servis motora golf 5 2.0 TDI BkD motor, 2008 godiste (svi moguci spaneri + remenje) ......... na autu je trenutno 114.000 km ..znaci to je 1000% ta kilometraza...jer sam auto kupio od covjeka kojeg znam koji ga je novog u BiH u salonu kupio.......Razmisljao sam raditi na 120.000 - 125 ..Sta vi mislite ? Jer hocu da mi je 100% sigurno.....necu onoga ma hajd moze jos pa.........Hvala unaprijed raja i pozz.
 
Član
@SuperNova: Uvijek je bolje ranije, radi sebe... desavaju se gluposti, zakuje roler, spaner, pukne remen...Kod mene je servis predvidjen na 60k s ovim dijelovima sto sam stavio... ja cu radit na 50k... Tih 10000 meni ne znaci nista u praksi jer necu valjda 5 servisa radit pa da imam jos taj jedan dodatni zbog manjeg servisnog intervala a mirno spavam :) dijelova ima svakakvih, kontrola kvaliteta je ponegdje upitna, tako da... samo mijenjaj... jos pogotovo na tako niskoj kilometrazi, cuvaj auto
 
Član
Zar nije kod pumpe dizne na 120.000km ili 8 godina, pa šta prije potrefi? Kod tebe je istovremeno oboje, bolje je na vrijeme nego sanirat štetu ako pukne :eek:
 
Za 1.6 e-HDI veliki servis je na 180k km? I na sta obratiti paznju kod velikog servisa? Negdje sam procitao da cak i ovlasteni znaju izostavit neki spaner/remen a trebalo bi se sve mijenjati u paketu....pa da neko ovdje napise sta tacno sve podrazumijeva veliki servis i sta bi bilo jos dobro uz njega uraditi?
 
Član
Nema sanse da je servis na 180k....od cega su to dijelovi napravljeni pobogu

Sto se tice ovlastenih servisa tu se cuda desavaju. Tipa filteri se mjenjaju svaki 2 ili 3 put. Majstori tako praktikuju a naplate to sve.... bar je kod nas u bl tako. A kako smo isti mentalitet vjerujem da je ista stvar svugdje.
 
@SuperNova: Uvijek je bolje ranije, radi sebe... desavaju se gluposti, zakuje roler, spaner, pukne remen...Kod mene je servis predvidjen na 60k s ovim dijelovima sto sam stavio... ja cu radit na 50k... Tih 10000 meni ne znaci nista u praksi jer necu valjda 5 servisa radit pa da imam jos taj jedan dodatni zbog manjeg servisnog intervala a mirno spavam :) dijelova ima svakakvih, kontrola kvaliteta je ponegdje upitna, tako da... samo mijenjaj... jos pogotovo na tako niskoj kilometrazi, cuvaj auto
Hvala ti Edo, istog si mišljenja kao i ja................odmah za koji dan radim servis...... nebi sebi oprostio da mi šta pukne jer sam velika picajzla sto se auta tiče........

Eh sad sto se tiče ubrizga injektora.... ja mislim da se oni još ne mjenjaju.....čak se po knjizi za ovaj motor mjenjaju na cca 150.000 po potrebi. Jer one kad su pri kraju svejedno daju ranije znakove pri paljenju, podrhtavanju ili sl........... kod mene auto radi mirno u svakoj situaciji....
Znači ako bi mi još neko mogao dati više informacija za dizne njihovo odrzavanje ,.. provjeru...ciscenje i sl.
Ovo je tačno taj motor : Golf MKV 2.0 TDI PD (BKD 16V) 140HP............................

Hvala vam.
 
Član
VIdim hirurg i dalje svoje gluposti valja. Ne vozimo mi kante kao ti, i da taj servis je na 180.000. Fabrika tako rekla, ali eto, ti si pametniji od njih pa bolje znaš.
 
Član
Hvala ti Edo, istog si mišljenja kao i ja................odmah za koji dan radim servis...... nebi sebi oprostio da mi šta pukne jer sam velika picajzla sto se auta tiče........

Eh sad sto se tiče ubrizga injektora.... ja mislim da se oni još ne mjenjaju.....čak se po knjizi za ovaj motor mjenjaju na cca 150.000 po potrebi. Jer one kad su pri kraju svejedno daju ranije znakove pri paljenju, podrhtavanju ili sl........... kod mene auto radi mirno u svakoj situaciji....
Znači ako bi mi još neko mogao dati više informacija za dizne njihovo odrzavanje ,.. provjeru...ciscenje i sl.
Ovo je tačno taj motor : Golf MKV 2.0 TDI PD (BKD 16V) 140HP............................

Hvala vam.
Najvjerovatnije znaš, kad budeš već uradio servis uradi i sechskant, sto spaja balans modul i uljnu pumpu, on proklize i izbaci poznatu grešku "STOP..." i motor strada jer nema ulja. Najviše štete mu donosi gradska vožnja, pa kad si već tu provjeri i njega, u Nipexu je mozda 13KM.
 
Član
Najvjerovatnije znaš, kad budeš već uradio servis uradi i sechskant, sto spaja balans modul i uljnu pumpu, on proklize i izbaci poznatu grešku "STOP..." i motor strada jer nema ulja. Najviše štete mu donosi gradska vožnja, pa kad si već tu provjeri i njega, u Nipexu je mozda 13KM.
a sta ti je ovaj sechskant, ima li jos koji naziv
 
Član
Pardon, zurio sam pa napisa tako, osovinica sa profilom imbusa koja spaja balans modul i uljnu pumpu.Ovaj modul ustvari sluzi za mirniji rad motora pomocu dva tega u obliku presječenog valjka koji se rotiraju suprotno jedan od drugog.
Ovako izgleda nov:
bild-5-1614537062723910650.JPG

Ovako iskorišten:
bild-2-8741149182344712488.JPG

Taj dio ako proklize, uljna pumpa ne radi i desi se havarija. Obično drze od 80.000 do 150.000km, mozda i više zavisi od voznje.
Ovako izgleda taj modul bez okvira i pumpe:
s-l1000.jpg
 
Član
Na 1.9 nema zato su nemirniji, samo na 2.0 od 2005 do 2014 tad je sistem promijenjen drugim. I na CR Motorima ovo ima, samo nema na onom od 88/81kW (ne mogu se sjetit tacno) i on je bucniji i nemirniji i jos nekim.
2009/10 godine je popravljeno svi motori do te godine imaju ovakve module.
 
Na 1.9 nema zato su nemirniji, samo na 2.0 od 2005 do 2014 tad je sistem promijenjen drugim. I na CR Motorima ovo ima, samo nema na onom od 88/81kW (ne mogu se sjetit tacno) i on je bucniji i nemirniji i jos nekim.
2009/10 godine je popravljeno svi motori do te godine imaju ovakve module.
Hvala ti puno kinu za ovu informaciju..........Znaci sve sto treba jeste ga zamjeniti ili reparirati ili sta sa njim ? I da li moze to uraditi mehanicar koji mi bude servis generalku radio ili mora bas netko specjalan za to ?
I ako je jos nesto bitno-pozeljno uraditi oko ovog motora samo reci ............
 
Član
Bas mi je prije jedno mjesec jedan taksista pricao za ovo gore, 2 puta covjek radio motor dok nisu skontali da to jebe situaciju xd, moze i od kvalitetnijeg inbulsa da se osjece i ubaci, i svi koji imaju ovaj dio bi trebali provjeriti u kakvom je stanju prilikom zamjene ulja
 
Top